Piątek, 29 Marca 2024 | Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Bezdomnym źle w noclegowni

Noclegownia dla bezdomnych znajduje się przy ul. Małe Osady

Noclegownia dla bezdomnych znajduje się przy ul. Małe Osady

Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Małe Osady do 2007 roku funkcjonowała jako całodobowe schronisko. Powstało ono w 1994 roku.

Radni postanowili wykorzystać do tego celu budynek mieszkalny, który miasto zakupiło pod przyszłą ulicę. Miała połączyć ul. Tucholską z ul. Kościerską. Plany zostały odłożone na półkę, więc zdecydowano ulokować w niej schronienie dla bezdomnych mężczyzn. W czerwcu 2007 Rada Miejska Chojnic uchwaliła zmianę formuły funkcjonowania z całodobowego schroniska na noclegownię, która jest otwarta od 17.30 do 10.00 rano. Wnioskowała o to Komisja ds. Społecznych w lutym 2007 roku podczas wyjazdowego posiedzenia w siedzibie MOPS-u. Obecny na nim kierownik schroniska Stanisław Stolp przedstawił radnym trudną sytuację swej placówki. Narzekał, że przy zatrudnieniu na poziomie dwóch osób, które pracują na cały etat (opiekun) oraz na ¾ (kierownik), nie jest możliwe prowadzenie ciągłej opieki nad bezdomnymi. Sugerował zwiększenie ilości personelu do czterech osób. - Osobiście jestem za schroniskiem, tylko nie wierzę w dużo większy budżet i inne możliwości, żeby urząd miasta to finansował, dlatego bardziej realna jest noclegownia. Obecnie osobami bezdomnymi się opiekujemy. Mamy dla nich pomoc doraźną, bo dwie osoby dużo więcej nie dadzą – przekazał radnym.

Reklama | Czytaj dalej »

Aktualnie w noclegowni jest 12 miejsc noclegowych. Największe zainteresowanie, co jest naturalne, jest w miesiącach zimowych. Wówczas w budynku przebywa do 20 osób. W 2010 roku średnie zaludnienie miesięczne wahało się od 6 (czerwiec) do 15 osób (grudzień – luty). Bezdomni pochodzą przede wszystkim z terenu miasta. Jeśli jest wolne miejsce, noclegownia może przyjąć także mężczyznę, który nie jest mieszkańcem Chojnic. Wówczas pełen koszt jego pobytu pokrywa macierzysty ośrodek pomocy społecznej. Zgodnie z regulaminem noclegowni, gdy temperatura spadnie poniżej – 10 stopni Celsjusza, jest ona otwarta całą dobę. Ubiegłoroczny budżet tej placówki MOPS-u, który obejmuje wszystkie koszty funkcjonowania, także płace pracowników, wyniósł ok. 98 tys. złotych.

Niedawno rozmawialiśmy z byłym podopiecznym noclegowni, który przekazał nam kilka swoich uwag. Niektóre są bardzo kontrowersyjne. Jego dane osobowe pozostają do wiadomości redakcji. - Tak ułożyło mi się życie, że od 10 lat jestem bezdomny.  W tym okresie nie raz korzystałem z możliwości przenocowania w obiekcie przy ul. Małe Osady. Teraz dostałem zakaz wstępu, gdyż za długo przebywałem w nim. Poza tym podobno jestem za leniwy. Nie jest to prawdą, gdyż często zgadzałem się na udział w pracach dorywczych. Oburzyło mnie także to, że zmuszano mnie do podzielenia się z MOPS-em pieniędzmi, które zarobiłem w czasie robót publicznych. Z około tysiąca złotych musiałem oddać prawie połowę. Raz to zrobiłem, na więcej nie zgodziłem się. Kilka razy byłem ofiarą odpowiedzialności zbiorowej, gdyż ktoś wieczorem nadużył alkoholu, a rano wszyscy musieliśmy za karę opuścić noclegownię. Dziwi mnie też, że opiekunowie pracują jeszcze w innym miejscu. Czy czasem nie pokrywają się ich dyżury? Ponadto nie mam w tej chwili żadnych bonów żywnościowych, więc nie mogę nawet otrzymać zupy nalewanej z wiadra w jadłodajni przy kościele MBKP - powiedział nam bezdomny.

Podzieliliśmy się tymi uwagami z Miejskim Ośrodkiem Opieki Społecznej oraz pracownikami placówki przy ul. Małe Osady. Z otrzymanej z MOPS-u pisemnej odpowiedzi wynika, że w noclegowni nie stosuje się odpowiedzialności zbiorowej. Stanowczo zaprzeczył temu także kierownik Stanisław Stolp. Wraz z opiekunem zatrudnieni są także w innej instytucji w systemie zmianowym przez trzy dni w tygodniu po 7 godzin dziennie. Mają zatem możliwość dopasowania obydwu grafików dyżurów. W okresie zimowym pomagał im pracownik sezonowy w niepełnym wymiarze czasu (80 godzin w miesiącu). Podopieczni noclegowni otrzymują bon obiadowy wartości 4 złotych. Pozostałe posiłki mogą przygotowywać sobie we własnym zakresie w budynku placówki w aneksie kuchennym. Natomiast kwestię odpłatności przez bezdomnego za pobyt w noclegowni, gdy osiągnie dochód powyżej kryterium dochodowego wynoszącego 477 zł, reguluje ustawa o pomocy społecznej i uchwała RM w Chojnicach. Wynosi ona 17 zł za każdy dzień. Prawdopodobnie w ostatnich 5 latach taką opłatę wniosły jedynie 2 – 3 osoby.

W dniu naszej wizyty w noclegowni gościły jedynie 4 osoby. Korzystając z takiej frekwencji dwie sale właśnie poddawano odnowieniu. Wiele prac remontowych w budynku przeprowadzano dzięki temu, że znaleziono sponsorów. Skromny budżet pozwala jedynie na drobne naprawy i konserwację wyposażenia. – Bardzo pomaga nam też pastor Henryk Skrzypkowski z Kościoła Baptystów. Przynosi dary rzeczowe, próbuje pomóc nam w przekonaniu naszych podopiecznych, że podstawowym warunkiem wyjścia z bezdomności i znalezienia pracy, bądź jej zachowania, jest powstrzymywanie się od nadużywania napojów alkoholowych. Wraz z członkami swego Kościoła stara się znaleźć pracę dla bezdomnych – przekazał nam Stanisław Stolp.

Liczymy na to, że udało się wyjaśnić wszystkie nieporozumienia. Przy okazji nasuwa się nam spostrzeżenie, że MOPS niekoniecznie musi prowadzić noclegownię czy schronisko dla bezdomnych. Najwięcej takich placówek w Polsce ma Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Może warto namówić to lub podobne stowarzyszenie do otwarcia takiej placówki w Chojnicach?

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

13 komentarzy

~uuu
Do p. Skrzypkowskiego. Kiedyś pracując w placówce resocjalizacyjnej usłuszałem od kolegi przy zdawaniu zmiany takie słowa "ilu dzisiaj mamy złodziejaszków na co jeden z tych podopiecznych występuje z szeregu i odpowiada, że dzięki takim złodziejaszkom on ma pracę". Podobnie z tymi opiekunami w noclegowni nikt ich do tej pracy nie zmusza. Z pewnością cieszą się, że mają możliwość dorobić sobie do pensji . Panie Skrzypkowski proszę popracowć fizycznie np. na budowie wtedy będzie miał pan porównanie co lepsze ..........................
24 Lipca 2011, godzina 20:13
~do uuu, dopisek
Cenne i ciekawe uwagi bylego podopiecznego noclegowni. Dobrze, że dzieli się Pan swoimi uwagami z wszystkimi i choc to smutne, mam dzieki temu lepszą świadomosc sytuacji, ja i reszta społeczeństwa. Pozdrawiam i życze Panu powodzenia w życiu
24 Lipca 2011, godzina 17:46
~do uuu
Słuszne spostrzezenie, bezrobocie w Chojnicach, a tu prosze, dwa etaty. Osoby pracujace w jednej instytucji dostaja prace w innej na drugi etat. czyzby "zabrakło" chętnych, bezrobotnych, poszukujacych pracy, do pracy w tych"innych" instytucjach? Zenujące........... Az się nie chce komentowac. Taka jest polityka walki z bezrobociem w miescie Chojnice! Wstyd!
24 Lipca 2011, godzina 17:41
~Henryk Skrzypkowski
Problemem bezdomności zajmuję się 20 lat, w tym od siedmiu lat mam regularne kontakty z chojnicką noclegownią w której to, najpierw poznałem Pana Kierownika Stanisława Stolpa, a następnie wielu bezdomnych,oferując im wieloraką pomoc. Dziś, spora grupa tych osób,to moi dobrzy znajomi.
W nawiązaniu do zaangażowania i kompetencji pracowników. Tyle pozaetatowego czasu, kreatywnego i osobistego poświęcenia, w remonty i wyposażenie tego domu co włożył obecny kierownik, "żebrząc" u lokalnych przedsiębiorców wielu branży, nie jest w stanie opisać kilkanaście rzeczowych artykułów. Oceniając ten ogrom pracy bez szerszego poznania faktów jest wielce krzywdzące i totalnie wypaczające tę rzeczywistość.
Ktoś, kto na co dzień, ma do czynienie z padaczkami alkoholowymi, wszami, fetorem pochodzącym z moczu i kału niepranych ubrań, kłamstwami recydywistów, agresją mijającego upojenia alkoholem, policją, nawrotami i ciągam pijackimi i z wieloma niekończącymi się podobnymi sytuacjami, co przecież jest chlebem powszednim w noclegowniach. Ten wie jaki profesjonalizm, mądrość i serce ma ktoś kto pracuje tam kilkanaście lat. Jako woluntariusz zawsze mogłem liczyć na otwartość, fachowość i poparcie kierownika Stanisława. Z malkontentami dla poszerzenia horyzontów jako osoba bezstronna, chętnie się podzielę moimi skromnym doświadczeniami. Pozdrawiam wszystkich czytelników.
22 Lipca 2011, godzina 11:29
Oceniono 1 raz 1
~do uuu
dla chcącego nic trudnego, nie rozumiem Twojej wypowiedzi. Jesli ktoś ma zdrowie, chęci do pracy to niech sobie pracuje nawet na 3. etatach.
20 Lipca 2011, godzina 20:06
~czytelnik
Nikt nikogo nie zmusza do tej pracy.
20 Lipca 2011, godzina 20:01
~...
Miałam okazję być w noclegowni, kiedy 9 lat temu bezdomny skradł mi coś z klatki schodowej. Niestety nie mogłam zastać tam Pana Kierownika, ani umówić sie na miejscu w celu wyjaśnienia sytuacji. Z tego co widzę warunki i wygląd noclegowni zmnienił sie diametralnie. Na szczeście zaczął tam pracować Pan Piotr - kompetentny i odpowiedzialny pracownik, który poświęca się tej pracy całkowicie. Z tego co wiem, tylko dzięki temu pracownikowi wszystko jakoś funkcjonuje. Podziwiam Panie Piotrze ! i nie zazdroszczę pracy z osobami bezdomnymi, często po wyrokach sądowych i niestety z niezbyt zdrowymi. Jeżeli ktoś nigdy nie pracował z bezdomnymi i alkoholikami, niech się nie wypowiada o tej pracy, bo tak naprawdę nie wie o czym mówi.
20 Lipca 2011, godzina 17:00
~,./
Zatrudnić do pracy dwóch ludzi po resocjalizacji zamiast łatać etaty.
20 Lipca 2011, godzina 08:42
~xyz
W Chojnicach są dwa domy dla bezdomnych mężczyzn jeden przy Wysokiej i drugi przy Małych Osadach więc na chojnickie potrzeby zupełnie wystarczy.
19 Lipca 2011, godzina 21:56
~uuu
Ludzie nie mają pracy a ci opiekunowie na dwóch etatach.
19 Lipca 2011, godzina 21:42
~Karaluch
Aneks kuchenny Wow
19 Lipca 2011, godzina 12:56
Istotnie, błędnie podaliśmy nazwisko pastora. Nazywa się Henryk Skrzypkowski, a nie Skrzypczak. Za pomyłkę przepraszamy i dziękujemy za czujność.
19 Lipca 2011, godzina 11:41
~samson
do redakcji: Pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów nazywa się Henryk Skrzypkowski, a nie Henryk Skrzypczak.

komentarz co do artykułu: Ci bezdomni (w Chojnicach chyba wszyscy) cały dzień nic nie robią, siedzą podpici na ławeczkach w parku i przy fontannie, mają gdzie spać, nie płacą żadnych podatków, żyją na koszt państwa i jeszcze wybrzydzają. Smutne.
19 Lipca 2011, godzina 11:36
Oceniono 1 raz 1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj siÄ™

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 403.00 DKKDKK 50.80 53.20
EUREUR 424.00 432.00 RUBRUB 3.96 4.21
CHFCHF 438.00 447.00 NOKNOK 31.30 33.90
GBPGBP 498.00 507.00 SEKSEK 36.20 37.20
Aktualizacja: 2024-03-29 15:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.39 401.40 DKKDKK 50.90 53.10
EUREUR 426.05 430.72 RUBRUB 3.97 4.20
CHFCHF 438.65 445.66 NOKNOK 31.40 33.80
GBPGBP 500.25 507.24 SEKSEK 36.30 37.10
Aktualizacja: 2024-03-29 15:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?





Ceny paliw2024-03-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.74 zł 7.44 zł 5.92 zł 2.83 zł
Circle K 6.54 zł - 6.81 zł 2.8 zł
Moll Chojnice 6.59 zł - 6.86 zł 2.81 zł
MZK 6.39 zł 6.99 zł 6.59 zł 2.78 zł
Orlen 6.59 zł 7.38 zł 6.86 zł 2.81 zł
PKS 6.6 zł - 6.79 zł 2.79 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij