Czwartek, 22 Kwietnia 2021 | Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Sławomir Januszewski

Januszewski odpowiada burmistrzowi

fot. (aw)

fot. (aw)

Otrzymaliśmy pismo Sławomira Januszewskiego adresowane do burmistrza Arseniusza Finstera, w którym ustosunkowuje się do spraw poruszanych w korespondencji na temat portu jachtowego w Charzykowych.

Pisaliśmy o tym w artykule „Dla kogo port jachtowy?”

 

"Szanowny Panie Burmistrzu! Od wielu lat w gminie Charzykowy istnieją dwa kluby żeglarskie, których głównym zadaniem jest szkolenie dzieci i młodzieży w młodzieżowych klasach regatowych takich, jak optimist, 420, laser, L`Equipe. Oba kluby są niezależnymi stowarzyszeniami posiadającymi prawo do gruntu wraz z własnymi nieruchomościami. Oba kluby mają piękną tradycję żeglarską i wykształciły wielu wybitnych zawodników. Oba kluby, jako kluby sportowe, korzystają z pomocy finansowej lokalnych samorządów. W obu klubach żegluje młodzież zarówno z Chojnic, jak i z Charzyków oraz okolicznych miejscowości. Dodatkowo do Chojnickiego Klubu Żeglarskiego przychodzą zawodnicy z innych regionów Polski, ze względu na bardzo silna grupę regatową w klasie optimist i świetnego szkoleniowca, jakim jest Mirek Laskowski. Cała moja rodzina żeglowała lub żegluje w LKS Charzykowy. Tata do tej pory jest czynnym zawodnikiem w klasie DN, przez długie lata szkolił dzieci, najpierw na kadetach, potem na optimistach. Obecnie zajmuję się szkoleniem dzieci w klasie optimist. Poświęcam na to prawie wszystkie popołudnia oraz cały urlop, który wykorzystuje na wyjazdy na regaty. Dodatkowo jestem członkiem zarządu LKS Charzykowy.

Reklama | Czytaj dalej »

 

Moje pytania skierowane do Komisji Kultury i Sportu RM w Chojnicach spowodowane były troską o finanse klubu i jego dalszy rozwój. Nie jestem wrogiem sąsiedniego klubu, tak jak niektórzy chcą mnie przedstawiać. Mam wiele szacunku dla pracy, którą się tam wykonuje. Wszystkim zawodnikom, którzy startują w Chojnickim Klubie Żeglarskim zawsze życzę sukcesów i na wodzie za nich trzymam kciuki. Wielu zawodników z klasy optimist znam osobiście.

 

Z roku na rok otrzymujemy z samorządów, w tym i z Urzędu Miasta, coraz mniej środków na działalność. Z Urzędu Miasta otrzymujemy około 10% środków finansowych, jakie otrzymuje Chojnicki Klub Żeglarski. I tak dzieje się już od wielu lat. Z takim podziałem nie zgadzam się, bo jest to niesprawiedliwe. Nie zadawala mnie Pana odpowiedź, że mamy pisać lepsze wnioski, bo nasze wnioski pisane do Gminy Chojnice przechodzą bez zastrzeżeń. W tym roku Wójt Gminy Chojnice miał 15 tys. zł przeznaczone na żeglarstwo i podzielił te środki po równo na oba kluby. Czy w mieście nie może być podobnie? Nie chcemy uzyskiwać takich samych kwot jak nasi sąsiedzi. Zadowoli nas 50% tego, co otrzymuje Chojnicki Klub Żeglarski.

Żegluję od 7 roku życia. Można powiedzieć, że wychowałem się w klubie. Od kiedy pamiętam zawsze istniały dwa pomosty. Z jednego korzystali zawodnicy i żeglarze LKS-u, z drugiego zawodnicy z ChKŻ-u. Oba pomosty (pierwsze były drewniane) zostały wykonane w czynie społecznym. Przez ponad 30 lat utrzymywały je oba kluby, więc udowadnianie dzisiaj, że pomost po prawej stronie nie był naszą własnością, jest co najmniej dziwne i dla mnie niepojęte.

 

Napisał Pan, że większość środków na budowę mariny poniosło miasto. Jest to fakt nie podlegający dyskusji, tylko że są to też pieniądze publiczne. Przekazał pan port w użyczenie Chojnickiemu Klubowi Żeglarskiemu zgodnie z prawem. Też tego nie neguję. Szkoda tylko, że zapomniał Pan o sąsiednim klubie. W czym jesteśmy gorsi? Port to też zyski. Postój jachtu na sezon kosztuje średnio 1000 zł. W porcie stacjonuje ok. 100 jachtów, więc roczne przychody nietrudno policzyć. Teraz efekt jest taki, że nasi członkowie wnoszą opłatę za postój do sąsiada, czyli nie dość, że nasza kasa klubowa świeci pustkami, to jeszcze sponsorujemy sąsiada. Niech mi Pan wyjaśni, dlaczego oba kluby nie mogą zarządzać portem, razem go utrzymywać i odnosić z tego korzyści. Przecież środki finansowe uzyskane z portu, po odliczeniu kosztów utrzymania, i tak wydamy na szkolenie dzieci i młodzieży.

Obecnie moi zawodnicy ponoszą wszelkie koszty wyjazdów na zawody: wyżywienie, zakwaterowanie, wpisowe do regat oraz koszty transportu. Rozważamy też wprowadzenie dodatkowej opłaty za wyszkolenie, tak aby móc zapłacić trenerom za pracę. Część kosztów transportu pokrywam z własnej kieszeni, aby było taniej i dzieci mogły uczestniczyć w regatach.

 

Chcemy się rozwijać. Od trzech lat ponownie szkolimy dzieci na optymistach. Prowadzimy też szkółkę, gdzie mamy tylko 6 łódek szkoleniowych i ok. 20 młodych adeptów żeglarstwa.

Żyjemy z miesiąca na miesiąc i sam nie wiem, jako skarbnik, czy zapłacić najpierw pensję pracownikom stałym, czy trenerom, czy też opłacić media. Nasz klub przetrwał wszelkie zawieruchy minionej epoki, ale chyba Polski samorządowej nie przetrwa. Na pewno nie przetrwamy na obecnym poziomie finansowania, bo o rozwoju to już nawet nie mamy co marzyć. O naszym samochodzie, którym wozimy zawodników krążą już po kraju legendy. Tak starym 15-letnim gratem, to już żaden klub nie wozi dzieci na regaty.

 

Sprawa ostatnia, która tak Pana zbulwersowała, to finansowanie remontu budynków Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. My swój hotel wyremontowaliśmy sami. Trwało to chyba 10 lat. Remontowany był pokój po pokoju. Udało nam się ocieplić budynek, powstawiać nowe okna. Poprzedni zarząd za własne środki wyremontował stołówkę. Są nowe polbruki oraz odwodnienie siedziby klubu. Nikt nam na to nie dołożył ani jednej złotówki. Wszyscy powtarzali, że sąsiad dostał pieniądze w ramach poprawy infrastruktury zaplecza portu. Jak tak nie było, to biję się w piersi i przepraszam, zarówno Pana, jak i żeglarzy z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Nie jestem zawistny o sąsiada, bo te budynki i tak służą młodzieży.

Ostatnie zdanie Panie Burmistrzu mnie jednak zmroziło. Powiało minioną epoką. Zarzucił mi Pan, że niegodnie reprezentuję swój urząd. Pan jest Burmistrzem mojego miasta ze społecznego mandatu, w tym nie ukrywam i mojego. Mam prawo zadawać pytania. I nawet jeżeli nie mam racji, lub uważa Pan, że jej nie mam, to Pana obowiązkiem jest udzielenie odpowiedzi bez straszenia mnie moim pracodawcą. Przepraszam, ale tak ostatnie zdanie zrozumiałem.

 

Ze swojej strony zapraszam na poważne rozmowy na temat finansowania klubów żeglarskich. Zapraszam Pana Burmistrza do LKS-u. W mój klub włożyłem bardzo dużo pracy i serca, zarówno jako trener, jak i członek zarządu. I oświadczam Panu, że będę o niego walczył, bo nie chcę, aby moja praca, jak i moich kolegów, poszła na marne. Pan walczy o rozwój miasta wchodząc czasami w ostre polemiki z różnymi osobami, ale przecież nikt Panu nie zarzuca, że niegodnie reprezentuje Pan urząd".

Z poważaniem

Sławomir Januszewski

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

45 komentarzy

~sportowiec
W kazdej dyscyplinie sportowej pieniądze idą za osiągnietymi wynikami .Miernikiem osiągnięc są punkty
uzyskane w rywalizacji Ministerstwa Sportu i tutaj CHKZ bardza wyprzedza LKS. Gdyby finansowanie
UM-ta wypłacał proporcjonalnie do uzyskanych punktów to dotacja dla LKS byłaby jeszcze mniejsza.
Tak więc p.Januszewski -do pracy - pokażcie wyniki a jak już je osiągniecie to pukajcie po pieniądze.
21 Lipca 2011, godzina 21:56
~Ojciec_Mateusz
Ja dodam tylko, że chyba kolejnym problemem jest czytanie ze zrozumieniem. Ja w poście pisałem, że nie podoba mi się styl korespondencji z Panem Wałdochem i uważam, że w pierwszym poście Pana Burmistrza pod tym tekstem nie ma ani jednego zdania wartego godzin pracy urzędowej, prócz tego, że deklaruje Pan chęć spotkania. A tu od razu zmiana tematu, że stanowisko Miasta jest w innym artykule - nie o tym mówiłem. No ale dobra, zdarza się. To nie jest istotne.
Swoją drogą dziwi mnie bardzo tak zajadła wymiana zdań z Marcinem Wałdochem. Skoro w opinii włodarza miasta nie reprezentuje on sobą zbyt wiele to nie lepiej zastosować starą jak świat metodę - lepiej głupiemu ustąpić? Oj coś mi się wydaje, że ciepło się robi w okół stanowiska, a włodarz zaczyna się zachowywać jak ryba, która właśnie zdała sobie sprawę, że połknęła haczyk.
21 Lipca 2011, godzina 20:51
~Charzykowianin
Pani Burnistrzu!

Ze zdumieniem przeczytałem Pańską krótką ripostę do mojej wcześniejszej wypowiedzi.
Widać ,że nie przeczytał Pan jej z należytą uwagą i zrozumieniem również nie odniósł się Pan do niej merytorycznie. Razem z poprzednimi ,z ostatnich kilku, dni tworzy logiczną całość oceniającą stan chojnickiego samorządu i jego wpływu na społeczność miejską i gminną.
Proszę wyrugować w swej pracy niewłaściwe używanie metod socjotechnicznych bo one mogą również i Pana skrzywdzić.
Proszę również wyzbyć się wszelkich metod nieetycznego pozyskiwania informacji,czas operacyjnej działalności chojnickich agentów mam nadzieję ,że już się zakończył / ich nazwiska można odszukać i zweryfikowac w podręcznym vademecum w postaci listy Wildstaina- oby nigdy nie "zmartwychwstali"/.
Zauważyłem również jedną zależność. Od czasu podjęcia inicjatywy połączenia miasta i gminy w jedną całość bardzo się Pan uaktywnił w prasie ,na forach i w publicznych dyskusjach kwieciście i ekspercko wypowiadając się i oceniając problemy i niedoskonałości gminy-czy to przypadek ? czy to też socjotechnika? kiepska!

P.S.
Wg słownika wyrazów obcych - infatylizm to dziecinność,naiwność,niedojrzałość.
Pozwolę sobie zauważyć ,że to już Pański drugi problem z jez. polskim w tych krótkich konwersacjach.

21 Lipca 2011, godzina 18:41
~gość
w kredenzie gościcie kaczokatoloPIS-ówkę, omijać was będzie większość chojniczan
komentarze pod tą wzmianką zostały ,,wygumkowane'' i zablokowane, ciekawe dlaczego????
21 Lipca 2011, godzina 18:11
~podatnik
List Pana Sławomira Januszewskiego bardzo przekonywujący.
Z przykrością odbieram fakt "zastraszania". Niestety tak też to odebrałem.
Może "działy rekrutacji" pracodawców chojnickich przenieść do Ratusza? Wtedy już nikt nie podskoczy "władzy"? Nawet Ci "NIELICZNI"!
Żenujące i godne najwyższego potępienia. Nie ma to nic z demokracją. Dalszy komentarz zbędny.
21 Lipca 2011, godzina 16:14
~ordynator
Ja tez pokusze sie o prosta socjotechnike, otóz w zyciu DJ Arka miay bez watpienia miejsce co najmniej dwa wydazenia traumatyczne:
1. pobieranie nauk na moskiewskiej uczelni (kazdemu zrobilo by to ,,kuku na muniu,,)
2. niedopuszczenie do glosu w happeningu (pominiecie w harmonogramie imprezy), to musialo byc na tyle bolesne, ze skutki odczuwalne beda jeszcze przez dlugi czas a awersja do ludzi z megafonami moze pozostac nawet do konca zycia...
21 Lipca 2011, godzina 15:08
~żeglarz
a ja myslalem ze kryterium przyznawania publicznych pieniedzy to glownie dzieci. moze ktos tu napisze ile dzieci z miasta Chojnice trenuje w CHKZ a ile w LKS? ilu członków CHKŻ jest mieszkańcani gminy wiejskiej Chojnice a ilu jest takowych w szeregach LKS?
21 Lipca 2011, godzina 13:29
~Marcin Wałdoch
Nie jest mi też wiadomym czym jest "półprawda". Szukałem nie znalazłem. Jednak w języku pół - inteligentów są też inne potoczności - jak ćwierć prawda, jedna ósma itd. przypuszczam,że taką zdolność dzielenia prawdy na drobne, którą nam Pan ujawnił właśnie, można się dogodnie posługiwać celem dyskredytacji swych oponentów. Często Pan to robił? Takie to są ładne oskarżenia - ten mówi półprawdy, tamten ćwierćprawdy, a ten nieprawdy - PRAWDA JEST JEDNA i my już to pokornie rozumiemy Panie Finster. Dopóki mi Pan nie udowodni, że głosiłem nierpawdę (rozumianą klasycznie jako A nie jest A) to będę podtrzymywał pogląd o Pana wyjątkowej bezczelności.

Jak Pan uważa, dlaczego ludzie tak mało się angażują w politykę, w życie społeczne? Właśnie, również, przez takie wypowiedzi jakie Pan funduje - każdy ma świadomość, że realizując swoje pasje, hobby, lub działając fachowo w sferze publicznej może się narazić na Pana gniew. Stąd chętnych niewielu.

Ja pod tym tematem nie będę się już wypowiadał, bo to dyskusja na inną okazję.
Swoje uwagi do rozdzielania pieniędzy pomiędzy organizacje pozarządowe zgłosiłem oficjalnie i tego dotyczyły moje wpisy - mechanizmu. Niestety spotkały się znowu z atakiem personalnym. Serdecznie dziękuję!
21 Lipca 2011, godzina 12:24
~Jeden
Nie chcę napędzać dyskusji, bo nie zamierzam brać w niej udziału, dlatego również odpowiem. Choć w zasadzie pisać nie chcę, to jednak napiszę. Panie Wałdoch, Panie Zero, Panie Burmistrzu, bądźcie wszyscy dla siebie mili. Każdy wie, że kiedy jest niemiło jest niemiło. Jako politycy powinniście o tym rozmawiać. Wszystkim obywatelom będzie bardzo miło kiedy będą świadkami miłych i grzecznych rozmów. Zero to jakiś bezczelny typ, ostatnio czytałem jak atakował Wałdocha, ten jednak nie dał się sprowokować. Panie Burmistrzu, być może Wałdoch i Zero mieszkają nawet razem... TO BY BYŁA SENSACJA! Czas to sprawdzić i zdemaskować.
21 Lipca 2011, godzina 12:20
~Marcin Wałdoch
Co więcej, p. Finster w czasie spotkania, chciał je swymi wypowiedziami zaburzyć, na co my jako orgnizatorzy nie mogliśmy pozwolić. To co miał Pan do powiedzenia o nas i naszej akcji to wyraził Pan później w słowach dla mediów, mówiąc o akcji (prowadzonej legalnie) - HUCPA I ANARCHIA. To są rzeczywiście słowa zachęty do dialogu )
21 Lipca 2011, godzina 11:55
~Marcin Wałdoch
W czasie protestu pod basztą, znanym jako akcja "Prywatna Baszta?Mówimy BASTA!" nie wygłosiłem niczego co byłoby nieprawdą. Jeśli burmistrz Chojnic zarzuca mi jako prezesowi organizacji pozarządowej mówienie nieprawdy, podawania nieprawdy do wiadomości publicznej, to zapraszam do powiadomienia odpowiednich instytucji o moim rzekomym głoszeniu nieprawd - publicznie jak Pan uważa. Z checią skonfrontujemy to z materiałem audio i video. Posuwa się Pan za daleko Panie Finster w swej bezczelności i mam nadzieję, że chojniczanie potrafią o tym rozstrzygnąć.

Co do półprawd, to były nimi zapewne wszystkie podawane przeze mnie informacje - ale tylko w Pana intepretacji.

Zgadza się, jest Pan niemiły i to nie tylko dla mnie. Powtórzę po raz n-ty, odebranie, a w sumie po prostu niedopuszczenie Pana do głosu, było ukazaniem metod jakimi Pan się posługuje od kilkunastu lat w dyskursie publicznym - mówić może tylko Pan, nie Pana przeciwnicy i krytycy. Symbolika jest dla wszystkich oczywista, tylko nie dla Pana.
21 Lipca 2011, godzina 11:50
~zzz
Wniosek jest taki, że głos powinien zabrać wójt i wytłumaczyć, jak to się stało, że LKS ma tak mało środków, że musi się zwracać o pomoc do mediów.
21 Lipca 2011, godzina 11:25
~burmistrz
Dzień dobry!
Odpowiem, chociaż nie chcę „napędzać” tej dyskusji.
Panie Wałdoch! Panie „zero”. Ja jestem dla Pana niemiły? No cóż, Pan był dla mnie niemiły pod Basztą krzycząc, a właściwie „rycząc” do tuby nie dając mi głosu. Mówił Pan półprawdy i nieprawdy, zadawał Pan pytania, na które nie chciał uzyskać odpowiedzi, przecież ja stałem obok. Niech Pan wreszcie przeczyta swoje wpisy na mój temat. To tyle…
Do „Ojca Mateusza” - Pan to ciekawy „przypadek internetowy”. Nie pluję jadem do p. Wałdocha, nie będę się też ukrywał pod pseudonimem. Musi być „Pan ślepy” skoro nie czytał Pan mojego długiego wpisu o LKS-ie i CHKż-cie pod artykułem „Dla kogo port jachtowy”. Tam ma Pan stanowisko miasta. Myślę, że nie uraziłem, a na pewno staram się wyjaśnić.
Do Charzykowianina. Kazać milczeć może Pan tylko sobie. Żyjemy w wolnym kraju. Jakież to niecenzuralne słowo Pan przeczytał „ z mojej strony”. Propozycja „schłodzenia głowy” jest infantylna.
Do Polki- nie ma żadnych prywatnych interesów. Jeżeli Pani widzi to proszę napisać, jakie?
Do someone- wiem to od p. Wałdocha, sam się przyznał. W jaki sposób się dowiedziałem? Użyłem prostej socjotechniki. Nie mam dostępu do portalu.
Reasumując: Chojnicki Klub Żeglarski jest silnie wspierany przez miasto, tłumaczyłem już, dlaczego. Ludowy Klub Sportowy po kilkunastu latach ustami p. St. Januszewskiego proponuje odebrać połowę ChKŻ-etowi i dać LKS-owi. A gdzie w tym wszystkim jest Gmina Chojnice na terenie, której leżą obydwa kluby? Poziom finansowania żeglarstwa jest jak 1:10 (oczywiście na korzyść miasta). Dlaczego p. St. Januszewski nie pisze, że LKS przez lata i w tym roku też, otrzymuje od miasta więcej niż od gminy. Nie chodzi o to, że nazwa „chojnicki” zobowiązuje. Chodzi o to, że w tym przypadku nie będę „Janosikiem”, a proporcja powinna być logiczna. Jeżeli miasto przekazuje CHKŻ-owi 100 tyś PLN, to Gmina powinna przekazać LKS-owi min. 50 tyś. PLN. Może zarząd LKS-u opublikuje ile środków, w latch 2000-2011 pozyskał z miasta i gminy. W tym roku gmina daje LKS-owi 7,5 tyś. PLN, a miasto 14 tyś., plus nagrody dla najlepszych żeglarzy. Dodam, że nie stać nas (jako miasto) na dwa kluby, a CHKŻ-owi nie zabiorę tylko dlatego, że gmina nie daje prawie nic. Może teraz „Charzykowianin” (mieszkaniec gminy przecież) zastanowi się nad takimi argumentami. Takie nierówności są i mogę tylko współczuć działaczom LKS-u. Może warto połączyć oba kluby, oczywiście proponuję tylko dyskusję, nie wkładam kija w mrowisko. Jestem przecież rzecznikiem połączenia miasta i gminy. Co będzie zobaczymy. Z Panem Januszewskim jestem umówiony i będziemy rozmawiali merytorycznie.
Z poważaniem Arseniusz Finster burmistrz Chojnic
21 Lipca 2011, godzina 11:04
~someone
Zastanawiam sie nad jednym skad p. Burmistrz wie kto pisze pod jakim pseudonimem? Z wiadomosci ktore posiadam do takich informacji ma dostep tylko policja i prokuratura?
21 Lipca 2011, godzina 09:10
~polka
Burmistrz jest po toaby wspiera lokalną inicjatywę a nie robic na tym prawatne inyteresy. Równe sznse to podstawa a czas pokaze kto lepszy czy baedziej potrzebny , sami siękruszą.
Ktoś w tym mieście a nawet całym powiecie chce nad wszystkim pamnowa i sterowa - tak nie wolno.Naród to nie głupcy samy wybiorą lepszych!!!!
21 Lipca 2011, godzina 01:35

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.00 385.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 450.00 462.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 517.00 531.00 SEKSEK 44.10 45.60
Aktualizacja: 2021-04-22 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 378.00 383.00 DKKDKK 60.80 61.60
EUREUR 453.00 458.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 410.00 417.00 NOKNOK 44.80 45.60
GBPGBP 522.00 528.00 SEKSEK 44.50 45.30
Aktualizacja: 2021-04-22 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-22

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.63 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.58 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.59 zł
MZK 5.39 zł 5.44 zł 5.24 zł 2.59 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.59 zł
PKS 5.39 zł - 5.24 zł 2.59 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij