Czwartek, 22 Kwietnia 2021 | Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Sławomir Januszewski

Januszewski odpowiada burmistrzowi

fot. (aw)

fot. (aw)

Otrzymaliśmy pismo Sławomira Januszewskiego adresowane do burmistrza Arseniusza Finstera, w którym ustosunkowuje się do spraw poruszanych w korespondencji na temat portu jachtowego w Charzykowych.

Pisaliśmy o tym w artykule „Dla kogo port jachtowy?”

 

"Szanowny Panie Burmistrzu! Od wielu lat w gminie Charzykowy istnieją dwa kluby żeglarskie, których głównym zadaniem jest szkolenie dzieci i młodzieży w młodzieżowych klasach regatowych takich, jak optimist, 420, laser, L`Equipe. Oba kluby są niezależnymi stowarzyszeniami posiadającymi prawo do gruntu wraz z własnymi nieruchomościami. Oba kluby mają piękną tradycję żeglarską i wykształciły wielu wybitnych zawodników. Oba kluby, jako kluby sportowe, korzystają z pomocy finansowej lokalnych samorządów. W obu klubach żegluje młodzież zarówno z Chojnic, jak i z Charzyków oraz okolicznych miejscowości. Dodatkowo do Chojnickiego Klubu Żeglarskiego przychodzą zawodnicy z innych regionów Polski, ze względu na bardzo silna grupę regatową w klasie optimist i świetnego szkoleniowca, jakim jest Mirek Laskowski. Cała moja rodzina żeglowała lub żegluje w LKS Charzykowy. Tata do tej pory jest czynnym zawodnikiem w klasie DN, przez długie lata szkolił dzieci, najpierw na kadetach, potem na optimistach. Obecnie zajmuję się szkoleniem dzieci w klasie optimist. Poświęcam na to prawie wszystkie popołudnia oraz cały urlop, który wykorzystuje na wyjazdy na regaty. Dodatkowo jestem członkiem zarządu LKS Charzykowy.

Reklama | Czytaj dalej »

 

Moje pytania skierowane do Komisji Kultury i Sportu RM w Chojnicach spowodowane były troską o finanse klubu i jego dalszy rozwój. Nie jestem wrogiem sąsiedniego klubu, tak jak niektórzy chcą mnie przedstawiać. Mam wiele szacunku dla pracy, którą się tam wykonuje. Wszystkim zawodnikom, którzy startują w Chojnickim Klubie Żeglarskim zawsze życzę sukcesów i na wodzie za nich trzymam kciuki. Wielu zawodników z klasy optimist znam osobiście.

 

Z roku na rok otrzymujemy z samorządów, w tym i z Urzędu Miasta, coraz mniej środków na działalność. Z Urzędu Miasta otrzymujemy około 10% środków finansowych, jakie otrzymuje Chojnicki Klub Żeglarski. I tak dzieje się już od wielu lat. Z takim podziałem nie zgadzam się, bo jest to niesprawiedliwe. Nie zadawala mnie Pana odpowiedź, że mamy pisać lepsze wnioski, bo nasze wnioski pisane do Gminy Chojnice przechodzą bez zastrzeżeń. W tym roku Wójt Gminy Chojnice miał 15 tys. zł przeznaczone na żeglarstwo i podzielił te środki po równo na oba kluby. Czy w mieście nie może być podobnie? Nie chcemy uzyskiwać takich samych kwot jak nasi sąsiedzi. Zadowoli nas 50% tego, co otrzymuje Chojnicki Klub Żeglarski.

Żegluję od 7 roku życia. Można powiedzieć, że wychowałem się w klubie. Od kiedy pamiętam zawsze istniały dwa pomosty. Z jednego korzystali zawodnicy i żeglarze LKS-u, z drugiego zawodnicy z ChKŻ-u. Oba pomosty (pierwsze były drewniane) zostały wykonane w czynie społecznym. Przez ponad 30 lat utrzymywały je oba kluby, więc udowadnianie dzisiaj, że pomost po prawej stronie nie był naszą własnością, jest co najmniej dziwne i dla mnie niepojęte.

 

Napisał Pan, że większość środków na budowę mariny poniosło miasto. Jest to fakt nie podlegający dyskusji, tylko że są to też pieniądze publiczne. Przekazał pan port w użyczenie Chojnickiemu Klubowi Żeglarskiemu zgodnie z prawem. Też tego nie neguję. Szkoda tylko, że zapomniał Pan o sąsiednim klubie. W czym jesteśmy gorsi? Port to też zyski. Postój jachtu na sezon kosztuje średnio 1000 zł. W porcie stacjonuje ok. 100 jachtów, więc roczne przychody nietrudno policzyć. Teraz efekt jest taki, że nasi członkowie wnoszą opłatę za postój do sąsiada, czyli nie dość, że nasza kasa klubowa świeci pustkami, to jeszcze sponsorujemy sąsiada. Niech mi Pan wyjaśni, dlaczego oba kluby nie mogą zarządzać portem, razem go utrzymywać i odnosić z tego korzyści. Przecież środki finansowe uzyskane z portu, po odliczeniu kosztów utrzymania, i tak wydamy na szkolenie dzieci i młodzieży.

Obecnie moi zawodnicy ponoszą wszelkie koszty wyjazdów na zawody: wyżywienie, zakwaterowanie, wpisowe do regat oraz koszty transportu. Rozważamy też wprowadzenie dodatkowej opłaty za wyszkolenie, tak aby móc zapłacić trenerom za pracę. Część kosztów transportu pokrywam z własnej kieszeni, aby było taniej i dzieci mogły uczestniczyć w regatach.

 

Chcemy się rozwijać. Od trzech lat ponownie szkolimy dzieci na optymistach. Prowadzimy też szkółkę, gdzie mamy tylko 6 łódek szkoleniowych i ok. 20 młodych adeptów żeglarstwa.

Żyjemy z miesiąca na miesiąc i sam nie wiem, jako skarbnik, czy zapłacić najpierw pensję pracownikom stałym, czy trenerom, czy też opłacić media. Nasz klub przetrwał wszelkie zawieruchy minionej epoki, ale chyba Polski samorządowej nie przetrwa. Na pewno nie przetrwamy na obecnym poziomie finansowania, bo o rozwoju to już nawet nie mamy co marzyć. O naszym samochodzie, którym wozimy zawodników krążą już po kraju legendy. Tak starym 15-letnim gratem, to już żaden klub nie wozi dzieci na regaty.

 

Sprawa ostatnia, która tak Pana zbulwersowała, to finansowanie remontu budynków Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. My swój hotel wyremontowaliśmy sami. Trwało to chyba 10 lat. Remontowany był pokój po pokoju. Udało nam się ocieplić budynek, powstawiać nowe okna. Poprzedni zarząd za własne środki wyremontował stołówkę. Są nowe polbruki oraz odwodnienie siedziby klubu. Nikt nam na to nie dołożył ani jednej złotówki. Wszyscy powtarzali, że sąsiad dostał pieniądze w ramach poprawy infrastruktury zaplecza portu. Jak tak nie było, to biję się w piersi i przepraszam, zarówno Pana, jak i żeglarzy z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. Nie jestem zawistny o sąsiada, bo te budynki i tak służą młodzieży.

Ostatnie zdanie Panie Burmistrzu mnie jednak zmroziło. Powiało minioną epoką. Zarzucił mi Pan, że niegodnie reprezentuję swój urząd. Pan jest Burmistrzem mojego miasta ze społecznego mandatu, w tym nie ukrywam i mojego. Mam prawo zadawać pytania. I nawet jeżeli nie mam racji, lub uważa Pan, że jej nie mam, to Pana obowiązkiem jest udzielenie odpowiedzi bez straszenia mnie moim pracodawcą. Przepraszam, ale tak ostatnie zdanie zrozumiałem.

 

Ze swojej strony zapraszam na poważne rozmowy na temat finansowania klubów żeglarskich. Zapraszam Pana Burmistrza do LKS-u. W mój klub włożyłem bardzo dużo pracy i serca, zarówno jako trener, jak i członek zarządu. I oświadczam Panu, że będę o niego walczył, bo nie chcę, aby moja praca, jak i moich kolegów, poszła na marne. Pan walczy o rozwój miasta wchodząc czasami w ostre polemiki z różnymi osobami, ale przecież nikt Panu nie zarzuca, że niegodnie reprezentuje Pan urząd".

Z poważaniem

Sławomir Januszewski

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

45 komentarzy

~marian
A gdyby te dwa kluby połączyć w jeden, dla dobra zawodników.
20 Lipca 2011, godzina 23:33
Oceniono 1 raz 1
~Vat 23
Witam. Panie Sławku pozdrawiam i życzę sił i wytrwałości w walce o los LKSu. W rzeczy samej klubowy FORD Transit z wolna zaczyna przypominać pojazd Pana Samochodzika (Zbigniewa Nienackiego) a to, że mali zawodnicy, aby pojechać na regaty (oprócz stałych kosztów) muszą się jeszcze zrzucać (!) na paliwo... to już t r a g e d i a. Trzymam kciuki za LKS, za Pana i za Pana Burmistrza również. Pozdrawiam.
20 Lipca 2011, godzina 22:26
~dzielacy
czy to znaczy ze jesli teraz chkz dostaje 90% a lks 10% to tylko dlatego zeby ci drudzy nie dali rady?
20 Lipca 2011, godzina 22:24
~JA
Tak wspaniały pomysł podzielić po równo i wyjdzie wielkie g...o , nie starczy ani jednym ani drugim .
20 Lipca 2011, godzina 22:05
~pumeX
No to już wiem, dlaczego budynek LKSu jest taki brzydki i zapuszczony, podczas gdy CHKŻ jest ładny i doinwestowany. Nie może być, tak, że jeden klub jest faworyzowany kosztem drugiego. Jeśli obydwa są finansowane z kasy gminy oraz miasta, to niech te środki będą dzielone równo.
20 Lipca 2011, godzina 18:15
~obserwator
nazywam się "major Bień" i jestem w stopniu majora ! - i wiadomo o co chodzi "zero" ?! przypomnij sobie !
20 Lipca 2011, godzina 16:33
~uroczysko
-Charzykowianin, że zacytuję burmistrza: brawo! Tyle, że ja bez ironii
Odkryłam w sobie nowy sposób selekcji artykułów, które zamierzam przeczytać. Jeśli burmistrz ripostuje w komentarzach, kokoszę się na siedlisku, zacieram łapki i oddaję się lekturze
20 Lipca 2011, godzina 16:02
~Charzykowianin
Panie Burmistrzu !

Proszę o zachowanie poziomu dyskusji publicznej,albo zamilknąć.
Czekam na niecenzuralne słowa z Pana strony ,a przy takiej dynamice monologu myślę ,że stanie się to niebawem.
Proponuję głęboki oddech lub schłodzenie głowy w zimnym w tym roku Jez. Charzykowskim
20 Lipca 2011, godzina 14:44
~Ojciec_Mateusz
Pan uważa Panie burmistrzu żeby od jad, którym Pan pluje w kierunku forumowicza Zero, biurka Panu nie poniszczył. Poza tym przypominam, że jest Pan T Y L K O moim reprezentantem i nie życzę sobie jako wyborca żeby wdawał się Pan w tak płytką polemikę za pośrednictwem forum. Prywatne stosunki na linii Finster - Wałdoch proszę podpisywać imieniem i nazwiskiem, tudzież sobie jakiś frywolny nick wymyślić. Bardzo proszę nie wciągać w to stanowiska jakie dali Panu wyborcy. W pańskim wpisie, poza chęcią spotkania się z panem Januszewskim, nie ma ani jednego zdania, które w jakiś sposób reprezentuje Pański urząd - a za to podatnicy Panu nie płacą!
20 Lipca 2011, godzina 13:53
~zero
Zresztą p. Finster, mógłby się Pan skupić na sprawie. Jest Pan dla mnie po prostu nie miły i to dość dziwne, bo byłem jedyną osobą, która złożyła uwagi do prac komisji i zaproponowała konkretne rozwiązania. Zamiast mi podziękować, to Pan się znowu "nastroszył", a szkoda. Pozdrawiam
20 Lipca 2011, godzina 13:07
~zero
Piszę jako zero i jako zero odpowiem

Nie znam się na portach, żeglarstwie i innych sportach wodnych, o których zresztą tutaj nie było dyskusji, ale Pan już dezinformuje. Żeby nie miał Pan problemu ze zrozumieniem tekstu, przypominam, że mój wpis dotyczył kwestii związanych z procedurami udzielania środków na wykonywanie zadań publicznych, co wiąże się z pracami odpowiedniej komisji. Jest to też istotą i przyczyną, jak czytam w tekście listu od Pana Sławomira, skierowania do Pana i opinii publicznej Jego opinii o sprawie.

Coż za ignorancja i kolejna próba dezinformacji, za wytrwałość i wszechstronną indolencję BRAVO! p. "doktorze" Finster ;-)
20 Lipca 2011, godzina 13:03
~burmistrz
Dzień dobry!
W przyszłym tygodniu spotkam się z p. Sł. Januszewskim. Proszę mi nie zarzucać piętnowania, no ale do kogo ja to piszę? Wiem, że do p. Marcina Wałdocha. Szanowni Państwo, którzy czytacie te wpisy pamiętajcie, że p. M. Wałdoch i „zero” to te same osoby. Nie będę pisał o rozdwojeniu jaźni, aktorstwie, politykierstwie, tylko proszę zwrócić uwagę, że p. M. Wałdoch odkrył kolejną patologię. Panie „inspektorze” Wałdoch – jestem pełen podziwu – na portach i klubach żeglarskich też się Pan zna – cóż za wszechstronność – brawo!
Z poważaniem Arseniusz Finster burmistrz Chojnic
20 Lipca 2011, godzina 12:02
~O.o
Cóż, mogę tylko powiedzieć:
es ist so finster an den Hof heute.
20 Lipca 2011, godzina 09:00
~z innej sprawy
Pamiętam jak pan Januszewski publicznie bronił pomysłu budowy mostu zwodzonego w Małych Sworach. Wtedy był przez Finstera chwalony i pokazywany jako przykład zaangażowania i społecznika. Teraz zaś jest piętnowany i ustawiany do kąta. tak niestety ocenia działania ludzi nasz burmistrz. Ocenia głównie przez pryzmat własnych, osobistych relacji. Nie widzę możliwości zmiany tego postępowania . Coraz częściej i dobitniej On mnie w tym utwierdza.
20 Lipca 2011, godzina 08:47
~zero
Dopóki Komisja Kultury nie zmieni regulaminu udzielania dofinansowania na wykonanie zadań publicznych przez stowarzyszenia to nie będzie mowy o sprawiedliwym i zobiektywizowanym podziale środków. Słowa burmistrza o konieczności pisania lepszych wniosków są bzdurą totalną i powinien sam się przekonać jak pracuje komisja, która te wnioski ocenia. Osobą z komisji ciężko coś zarzucić, bo działają jak regulamin nakazuje, ale sam regulamin właśnie jest przyczyną całego zamieszania. Co z tego, że jest dobry jakiś wniosek, jak nie ma algorytmu na przeliczenie punktacji na określone pieniądze?

Finster "wieje" minioną epoką nie pierwszy raz, taką ma metodę - miły dla ludzi, którzy go chwalą, odwołują się do niego itd. A już niemiły dla krytyki, zapytań i niestety dla obywateli z problemami.

Bardzo dobry list Panie Sławomirze, naświetlający kolejną patologiczną sytuację. Zdanie o przetrwaniu w PRL, ale już niekoniecznie w Polsce samorządowej jest doskonałym obrazem tego jak działają samorządy w Polsce...w pewnych zakresach idzie im lepiej jak w PRL-u Radom Narodowym.
20 Lipca 2011, godzina 08:39

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.00 385.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 450.00 462.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 517.00 531.00 SEKSEK 44.10 45.60
Aktualizacja: 2021-04-22 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 378.00 383.00 DKKDKK 60.80 61.60
EUREUR 453.00 458.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 410.00 417.00 NOKNOK 44.80 45.60
GBPGBP 522.00 528.00 SEKSEK 44.50 45.30
Aktualizacja: 2021-04-22 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-22

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.63 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.58 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.59 zł
MZK 5.39 zł 5.44 zł 5.24 zł 2.59 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.59 zł
PKS 5.39 zł - 5.24 zł 2.59 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij