Poniedziałek, 29 Listopada 2021 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina ch24 na komórkę
Strona głównaFelietony
Rozmiar tekstu: A A
Jerzy Erdman, fot. ms

Moim zdaniem. Nie bójmy się krytyki

Burmistrz A.Finster podczas sobotniej konsultacji społecznej.

Burmistrz A.Finster podczas sobotniej konsultacji społecznej.

Od dłuższego czasu odnoszę wrażenie, że najważniejsze osoby w ratuszu są coraz mniej odporne na krytykę bądź tolerancyjne dla jej autorów.

Byłem w tym roku świadkiem dwóch zgromadzeń, których organizatorzy za cel obrali sobie ocenę działań burmistrza. Dotyczyły one galerii krakowskiego chojniczanina oraz przekształcenia ostatniego samorządowego przedszkola w placówkę niepubliczną. Nie chcę analizować, kto miał rację. To nie jest tematem tego tekstu. Widzę jednak niekorzystną różnicę w podejściu szefa miejskiego samorządu do osób, które zdecydowały się zabrać za ich przeprowadzenie.

Przy baszcie było nerwowo. Padały mocne słowa. Burmistrz miał prawo poczuć się obrażony brakiem możliwości zabrania głosu. Widziałem jednak, że w komentarzach „pomeczowych” przeważały opinie pozytywne wobec burmistrza. Chwalono go za zimną krew; za to, że nie krępował się przyjąć prezentu w postaci słynnej herbatki z melisy.

Reklama | Czytaj dalej »

Byłem ciekaw, jakie wnioski wyciągnął z tej pikiety burmistrz, gdy dowiedziałem się o sobotnim proteście na Starym Rynku. Dzień przed nią o części z nich poinformował na konferencji prasowej. Żadnym zaskoczeniem nie było dla mnie to, że będzie wtedy na rynku, ale zaznaczył, że w innej jego części. Tam będzie odpowiadał na pytania mieszkańców, ustosunkowując się do tez wypowiadanych przez mówców na zgromadzeniu. O sposobie dotarcia do uszu chojniczan nie było zapowiedzi. Rzuciłem wtedy zdanie, że burmistrz będzie miał własne nagłośnienie. I zgadłem. Tylko dlaczego przy omawianiu założeń tego zgromadzenia, którego wnioskodawcą była Wspólna Ziemia, postanowił zająć się dotychczasowymi dokonaniami założycieli stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność? - do dziś jest dla mnie niezrozumiałe. Jaki cel miała informacja, że jeden z nich studiował w Seminarium Duchownym i kogo jest synem? Nie mam pojęcia.

Jak było w sobotę na Starym Rynku, można poczytać i obejrzeć nie tylko na naszym portalu. Skomentuję zachowanie burmistrza tak – „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Podejrzewam, że byłby bardzo niezadowolony, gdyby w czasie np. ubiegłorocznej prezentacji programu wyborczego jego komitetu w „Sukiennicach” pomiędzy każdym wystąpieniem, ktoś z konkurentów z własnym nagłośnieniem wygłaszał krytykę jego punktów.

Podczas poniedziałkowej sesji rady miejskiej także były momenty zastanawiające, ale raczej w wykonaniu przewodniczącego samorządu. Najpierw bez jakiejkolwiek reakcji dopuścił do ostrej krytyki (to akurat nie dziwi, jeśli chodzi o burmistrza) działań organizatorów protestu. Nie udzielił głosu obwinionemu, gdy chciał się do niej ustosunkować. Gdy nadeszła pora debaty nad projektem uchwały o PS 9, to poinformował Radka Sawickiego, by wypowiadał się wyłącznie na temat przedszkola. Zaznaczył także, że jest to jednorazowe wystąpienie, bez prawa do repliki. Natychmiast przerwał mu, gdy zboczył na temat sobotnich wydarzeń. Przewodniczący wcześniej żalił się, że wybrał formę pisemnej korespondencji, zamiast bezpośredniej rozmowy. Widocznie zapomniał, gdy odmawiał prawa głosu osobom spoza rady, włącznie z prezesem Parku Wodnego, bo nie zapisały się do głosu. Ciekawy jest też przykład limitowania ilości wystąpień przedstawicielom Arcan Historii w czasie debaty nad ich petycją. Mirku wybacz, ale nie pamiętam podobnych praktyk z kadencji 1994-98, gdy przewodniczącym był Józef Pokrzywnicki; czy z lat 1998-2002, kiedy pracami rady kierował Edward Pietrzyk. Wówczas, co prawda sesje miały przerwy obiadowe, a czasem i kolacyjne, ale nie było wtedy problemów z dopuszczaniem do mikrofonu osób spoza rady. Nie ograniczano także czasu i ilości ich wystąpień.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

37 komentarzy

~A Czerepach
dalej w zaciszu obmysla...
14 Września 2011, godzina 21:20
~przyglądający się z boku
Nie znam obiektywnych felietonów, a wyłącznie subiektywne. Natomiast jeśli fakty przytoczone w nim są prawdziwe, to świadczy o tym, że zbliżamy się do białoruskich standardów. Poza tym nie doczytałem się nigdzie w tym tekście, że przewodniczący RM naruszył statut. A to, że lubi radnych i gości musztrować, to chyba nie jest tajemnicą.
14 Września 2011, godzina 20:04
~Pozdrawiam
Felieton - "obiektywny..."
14 Września 2011, godzina 19:22
~IXI
Jeśli to napisał radny obecnej kadencji to gratuluję kultury politycznej i anty reklamy burmistrza i jego otoczenia.
14 Września 2011, godzina 19:03
~ixi
do radnego obecnej kadencji - chętnie, jako wyborca, poznam pana nazwisko. Oczywiście, o ile to nie jest tylko pusta ksywka. Chciałbym wiedzieć co za tuman z publicznego wyboru, pracujący za moje pieniądze, ma czelność tak się podpisać, ale nie mam na tyle jaj, żeby firmować to własnym nazwiskiem.
14 Września 2011, godzina 18:55
~Radnz obecnej kadencjii
Czytając te wypociny i konkluzje oraz porównania przytoczone przez autora tych wypocin dochodzę do wniosku, że jego nienawiść do burmistrza jest tak porażająca jak jego teksty. Skończ Erdman z tymi tekstami na poziomie wypracowań szkolnych, z których wynika, że masz cały czas żal, że nie zostałeś radnym a dlaczego tak się stało zapytaj o to wyborców.
14 Września 2011, godzina 17:58
~abc
Do ~taka jest prawda: dobrze, że masz takiego super burmistrza, który nie powtarza w kółko tego samego. Co więcej można się spodziewać, że jego stanowisko w konkretnej sprawie dziś będzie takie, a jutro zupełnie inne. Nigdy nie wiadomo z czym znowu wyskoczy, co będzie chciał sprzedać, albo komu pomnik postawić. Tak, rzeczywiście burmistrz Chojnic to skarb. A jak ten skarb przestanie pełnić urząd, to niczego już nie będzie (powtarzając za klasykiem).
14 Września 2011, godzina 16:37
~Al Bandi
Protestowanie jest nudne dla Ciebie? Ha! Wszak to nie walka bokserska lub serial jakiś! To z założenia nie jest rozrywka ;-)
14 Września 2011, godzina 15:31
~Taka jest prawda
Do autora. A dlaczego pan nie pisze, że burmistrz jest właściwie w opozycji do p. Przewodniczącego, bo zawsze wnioskuje, żeby udzielać głosu. Obserwowałem też film na Chojnice.com i widać, że burmistrz był pierwszy na rynku. Skąd miał wiedzieć gdzie staną demonstranci? Dlaczego nie poszli w inny koniec rynku, tylko przy chodniku? Panie Jerzy! Najpierw protestować, potem debatować? Taka jest prawdziwa kolejność? Burmistrz zabierał głos jak „mówcy” skończyli. To raczej p. Reszkowski włączył syrenę ( na filmie) i Pani z Warszawy robiła cyrk! Po obejrzeniu filmu uważam, że nikt nie musiał nikomu przeszkadzać. Demonstrantów wkurzyła obecność burmistrza. Co do sesji – proszę poczytać statut. Dyskusje są na komisjach, na sesji dyskutują radni, a organizacje przedstawiają stanowiska. Burmistrz nie dyskutował na sesji? Proszę obejrzeć film, przecież Pan tam był.
Do Pana Wałdocha! – Jakie siłowe rozwiązania? 17- za, 3 – wstrzymało się! Co Pan wróży? Niech Pan obejrzy film ze sobą i popatrzy jak się wypowiada burmistrz. Powtórzę Panu – na sesji dyskutują radni. Czy w Sejmie też głos zabierają tacy jak Pan? Otóż – nie! Pracują w komisjach. Rację ma burmistrz. Wam nie chodzi o dobro społeczne. Wy jesteście opozycją poza radą miasta. I niech tak będzie. Nie macie szans z burmistrzem. On nie boi się dialogu – Wy potraficie tylko protestować i cytować i w kółko powtarzać to samo! Nuda!
14 Września 2011, godzina 15:14
~ordynator
Ja Finstera to juz nawet jako dj-a nie chce wiecej sluchac i ogladac, ten czlowiek to zakala Chojnic...
14 Września 2011, godzina 14:54
Oceniono 1 raz 1
~fanfara
Do poprzedniego- Jaki ty mądry! A z tym punktem drugim to o co chodzi? Ty stań do wyborów - dostaniesz tyle co Wenta.A co dostanie Redzimski i Stanke zobaczymy za miesiąc!
14 Września 2011, godzina 14:30
~Czas na nowego burmistrza
Pan Burmistrz podobnie jak Grzegorza Kapica nie potrafią znieść jak ktoś ich krytykuje. Zakochani w sobie narcyze, uważają, że nie ma od nich lepszych osób i mądrzejszych osób. Dobry polityk czy trener to taki, który umie się przyznać do błędu.
ZASADA BURMISTRZA
PUNKT 1.Ja mam zawsze rację
PUNKT 2. Jak nie ma racji to patrz punkt
Czekam z utęsknieniem na to, żeby poseł Stanke lub Redzimski stanęli do wyborów o fotel burmistrza. Aktualny burmistrz nie miałby z nimi szans
14 Września 2011, godzina 14:10
~filip
Gramatycznie to jest zero. Przeczytaj zanim coś zamieścisz.
14 Września 2011, godzina 12:51
~zero
Obowiązuje obecnie zasada - możecie robić co uważacie, tak długo jak długo to co robicie jest nieistotne. Takie oto liberalne, a nie represyjne (w ich własnym rozumieniu) mamy władzę w Chojnicach.
14 Września 2011, godzina 12:45
~abc
Łojoj i co teraz??!!
14 Września 2011, godzina 12:15

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 412.00 424.00 DKKDKK 62.00 63.50
EUREUR 463.00 475.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 443.00 458.00 NOKNOK 44.80 46.30
GBPGBP 545.00 560.00 SEKSEK 44.70 46.20
Aktualizacja: 2021-11-29 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 414.50 418.50 DKKDKK 62.40 63.10
EUREUR 467.00 471.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 446.00 453.00 NOKNOK 45.30 46.00
GBPGBP 549.00 555.00 SEKSEK 45.10 45.80
Aktualizacja: 2021-11-29 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś za podwyżką wynagrodzeń dla samorządowców?

Ceny paliw2021-11-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.08 zł - 6.08 zł 3.45 zł
Circle K 6.03 zł - 6.03 zł 3.4 zł
Lotos Optima 6.05 zł - 6.05 zł 3.42 zł
MZK 6.03 zł 6.16 zł 6.03 zł 3.45 zł
Orlen 6.06 zł 6.29 zł 6.07 zł 3.42 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 3.45 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij