Czwartek, 29 Czerwca 2017 | Imieniny: Pawła, Piotra, Salomei | Pogoda: 27°C, 993 hPa, wiatr 8 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. je

Dworzec PKP wkrótce miejski?

Dworzec PKP czeka na nowego właściciela

Dworzec PKP czeka na nowego właściciela

Nie chcemy zapeszyć, ale najprawdopodobniej w drugiej połowie grudnia dojdzie do bezpłatnego przekazania miastu Chojnice budynku dworca oraz przyległych terenów.

Takie na dziś jest stanowisko władz spółki PKP Nieruchomości S.A. Deklarację tę złożył w ubiegłym tygodniu dyrektor gdańskiego oddziału tej kolejowej spółki Tomasz Czabański. Gdy na niedawnej sesji rady miejskiej informował o tym radnych burmistrz Arseniusz Finster, nie wyczuwało się w jego słowach entuzjazmu. – Ta niespodzianka może będzie problemem dla miasta, bo trzeba znaleźć pieniądze na remont budynku. Przygotujemy dla radnych zestawienie danych o kosztach prac modernizacyjnych i adaptacyjnych, o późniejszych wydatkach na jego utrzymanie. Jeśli rada miasta wyrazi na przejęcie zgodę, to stosowny akt podpisalibyśmy 21 lub 22 grudnia 2011.

Reklama | Czytaj dalej »

Teren przekazany miastu ma obejmować obszar pomiędzy ulicą Towarową a samym dworcem. Według planów urzędu sprzed kilku lat, poza gruntownym odnowieniem budynku, wieży ciśnień i ulicy przy dworcu, przystanki autobusowe miałyby znaleźć się na miejscu zajmowanym aktualnie przez peron I i II. Ponownie uruchomione miałyby być poczekalnia i bar, a kasy MZK, PKP i PKS ulokowano zostałyby w pomieszczeniach zajmowanych przez firmę komunikacyjną. Mówiło się też o skansenie starych parowozów. W ostatnim czasie natomiast głośno było o przekazaniu części kolejowych pomieszczeń na centrum młodzieżowe. Warto też przypomnieć, że członkowie Komisji Edukacji kadencji 2006-2010 w ubiegłym roku uznali, że byłoby dobrym pomysłem w części dworcowych pomieszczeń znaleźć lokum dla pamiątek, które dokumentują historię Chojnic od II wojny światowej do czasów najnowszych.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

~www
po co chojnicom ten brudny zaniedbany budynek ?
teraz jak jezdzi 18 pociagow to tylko koszt dla miasta

naczelny konswerwator chojnic juz pewnie alokuje kilka mln na restauracje dworca,

ludzie wam jest potrzebny skromny przystanek i autobus szynowy czy drogowy ale jezdzacy a nie nastepne muzeum !!!! zrozumcie to powiekszacie koszty dzialalnosci przestrzeni publicznej i nie macie nawet na podstawowe potrzeby
08 Grudnia 2012, godzina 19:32
Oceniono 1 raz 1
~Złoty pociąg
Gdyby, ktoś szukał o jaką scenę chodzi: ww.historiachojnic.pl/galeria/video/67
18 Września 2011, godzina 23:20
~józef
nie nie nie zmieniajcie tego niech zostanie jako relikt czasów komuny taki skansen
18 Września 2011, godzina 22:34
~pytanie
"Jeśli rada miasta wyrazi na przejęcie zgodę"?
a kiedy ostatnio rada miejska na coś NIE wyraziła zgody?
18 Września 2011, godzina 22:05
~pinio
jakie tam obciążenie dla miasta ?! już Nasi "bezradni" coś tam zamkną ...coś tam sprzedadzą i kaska będzie !!!
muszą szybko kombinować bo to ich ostatnia kadencja !
18 Września 2011, godzina 21:28
~f.
młodzież jest za
18 Września 2011, godzina 21:27
~Lokalny patryjota
Haha, perony "Ostbahnu", na dodatek najdłuższe (dzięki czemu pociąg dalekobieżny mógłby się zatrzymywać w Chojnicach - http://www.youtube.com/watch?v=b3T43EpB7m4 "Krakowianka" w Chojnicach" i one miały by być zlikwidowane? Dobrze, że gdzieś już słyszałem, że takie coś miejsca mieć na szczęście nie będzie, bo pomysł był beznadziejny.

Przydałoby się coś zrobić z tymi wiatami autobusowymi, bo wygląda to słabo. Najlepiej ten budyneczek przy tych wiatach wyburzyć i przenieść do budynku dworca. No i bar dworcowy z prawdziwego zdarzenia mógłby powstać (coś jak ten w Tczewie). Chojnice to ważny węzeł kolejowy, a zjeść nie ma ostatnio gdzie w okolicach dworca, bo tą budkę "U Macieja" wykasowano.
18 Września 2011, godzina 20:30
~O.o
nawet jeśli miasto wraz z budynkiem dworca otrzyma również terem między tym budynkiem a towarową to likwidacja peronów I i II jest zasadniczo pomysłem nie tylko poronionym, zwyczajnie głupim, ale również generującym kolejne koszty związane z przebudową infrastruktury na krańcach. mając wyobrażenie nt. rzędu wielkości tej kwoty, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że nieopłacalne = w tej sytuacji niemożliwe. i słusznie.
18 Września 2011, godzina 19:11
A propos naszego dworca - polecam zobaczyć pierwsze sceny filmu "Złoty pociąg" z 86 r.
18 Września 2011, godzina 18:53
~Gladiator
Trzy bestie walczące o polityczny byt p. Finstera : podatki, deficyt i dług. Czy obywatele mają jeszcze szanse z nimi wygrać na arenie życia? Czy obywatele są zdolni zrozumieć, że bestie karmione są ich przyszłością i wystąpić przeciwko nim zanim padną słowa "Ave Finster, pozdrawiają cię idący na śmierć"? Obawiam się, że bestie zwyciężą. Historia uzasadnia to przypuszczenie.
18 Września 2011, godzina 17:55
~abc
A może by ktoś jakąś akcję protestacyjną zorganizował.?
18 Września 2011, godzina 17:54
~marzyciel
I będzie lotnisko i wesołe miasteczko, a świstak siedzi i zawija...
18 Września 2011, godzina 17:23

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 367.00 377.00 DKKDKK 56.00 57.50
EUREUR 420.00 427.00 RUBRUB 5.70 6.80
CHFCHF 380.00 395.00 NOKNOK 43.30 44.80
GBPGBP 476.00 487.00 SEKSEK 42.60 44.10
Aktualizacja: 2017-06-29 12:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.20 376.10 DKKDKK 56.60 57.30
EUREUR 422.40 425.60 RUBRUB 6.29 6.32
CHFCHF 384.00 391.00 NOKNOK 43.90 44.40
GBPGBP 478.90 483.80 SEKSEK 43.30 43.90
Aktualizacja: 2017-06-29 12:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy miasto powinno finansować in vitro?




Ceny paliw2017-06-26

E95 E98 ON LPG
123 Statoil 4.26 zł 4.61 zł 4.07 zł 1.81 zł
BP 4.29 zł 4.65 zł 4.1 zł 1.83 zł
Lotos Optima 4.26 zł - 4.07 zł 1.81 zł
MZK 4.23 zł 4.54 zł 4.04 zł 1.81 zł
Orlen 4.29 zł 4.63 zł 4.1 zł 1.83 zł
PKS 4.29 zł - 4.1 zł 1.83 zł