Piątek, 07 Sierpnia 2020 | Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. Radosław Sawicki

Po dwóch stronach barykady...

W Chojnicach współpracują, mimo odmiennych poglądów, w Warszawie stanęli po dwóch stronach barykady. Relacje Marcina Wałdocha, znanego z prawicowych poglądów i Radka Sawickiego, anarchisty o lewicowych poglądach, ze Święta Niepodległości w Warszawie.

11 listopada w stolicy stało się okazją do wyrażenia swoich poglądów podczas marszów. Szkoda tylko, że niektórzy owe poglądy wyrażali pięścią. Świętowanie niepodległości zamieniło się w zamieszki, bo w jednym czasie i miejscu spotkały się wrogo do siebie nastawione manifestacje. Te dwie najważniejsze to wiec "Kolorowa Niepodległa" (zorganizowany przez Koalicję Porozumienie 11 listopada) oraz "Marsz Niepodległości" (zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską). Ich wynik to ponad 200 osób zatrzymanych, ok. 40 rannych policjantów i zniszczenia w stolicy.

Reklama | Czytaj dalej »

Jak wyglądał ten dzień w oczach Marcina Wałdocha, uczestniczącego w Marszu Niepodległości i Radosława Sawickiego - „Kolorowa Niepodległa”? Panowie, którzy na co dzień współpracują chociażby w Stowarzyszeniu Projekt Chojnicka Samorządność i wspólnie organizowali prawybory w Chojnicach czy protest w sprawie prywatyzacji samorządowego przedszkola, 11 listopada stanęli można by powiedzieć po dwóch stronach barykady. Swoje wrażenia opisali na prowadzonych przez siebie blogach.

Marcin Wałdoch: „Jeśli byłbym zapytamy o sprawę blokady naszego marszu, o sprawę anarchistów, o sprawę udziału Radka Sawickiego po drugiej stronie. To powiem wprost, uważam, że można manifestować niechęć do pewnych działań, zapatrywań poprzez prostest właśnie, a nie poprzez blokowanie takiegoż, kiedy był on w pełni legalny. Anarchistów Policja powinna rozpędzić i wsadzić do ciupy, jeśli nie potrafią zaakceptować różności i wielości poglądów, to chyba nie rozumieją czym jest anarchia. Zachowali się na proteście niczym SA-mani w Monachium. Tylko lewacy mają w tym kraju prawo do protestu? Do gej party publicznego? Hipokryzją jest, na jednej płaszczyźnie otwierać usta, aby na innej je ludziom zamykać”. Cała relacja na blogu.

Radek Sawicki: "Pojechałem do Warszawy blokować Marsz Niepodległości nie dlatego, że mam coś przeciwko patriotom czy patriotycznym świętom. Wręcz przeciwnie, sam uważam się za patriotę i bliskie są mi postawy wielu polskich patriotów z minionych czasów. Począwszy od filomatów, po żołnierzy AK czy partyzantów z "Gryfa Pomorskiego". Jednak moim bohaterem zdecydowanie nie jest Roman Dmowski. Wizja Polski jaką snuł jest mi wroga, podobnie jak wszelkie inne formy nacjonalizmów. Nie godzę się na zawłaszczanie idei patriotyzmu przez narodowców. Nie godzę się na jedną, brunatną, wizję i interpretację historii naszego kraju. Nie godzę się, by neofaszyści mieli prawo funkcjonować w przestrzeni publicznej. Dlatego postanowiłem blokować przemarsz środowisk otwarcie odwołujących się do przedwojennych polskich nacjonalistów, nawołujących do czystek etnicznych i rasizmu. Byłem tam, ponieważ najważniejsze narodowe święto chcieli zawłaszczyć dla siebie i swojej ksenofobicznej propagandy narodowcy spod znaku Organizacji Narodowo - Radykalnej i Młodzieży Wszechpolskiej. Patriotyzm - tak, nacjonalizm - nie". Cała relacja na blogu.

Co ciekawe, skrajnie różne poglądy nie przeszkadzają obu działaczom we wspólnym działaniu na rzecz lokalnego podwórka.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

60 komentarzy

~do tego powyzej
Jedż do Palestyny i powiedz to w twarz palestynczykowi ze " jak mozna byc slepo zapatrzonym we własny naród" albo dla odmiany powiedziec tez mozesz to izraelczykowi-gdyby nie nacjonalizm to te państwo nigdy by sie nie odrodziło, a pózniej nie obroniło przed sąsiadami. To nacjonalizm jest prądem który buduje wewnętrzne poczucie bytu i przetrwania w najtrudniejszych czasach. To nacjonalizm doprowadził do odrodzenia po 123 latach Niepodległą Polskę. My, Polacy, jak każdy inny naród mamy swoje wady, jesteśmy kłotliwi, ale w chwilach zagrożenia opotrafimy sie jednoczyć.
16 Listopada 2011, godzina 07:35
~Przełammy utopię
nie wierzę, że w dzisiejszych czasach można być nadal zapatrzonym w naród konserwatystą! Niczego nas historia nie nauczyła???? Że takie ślepe zapatrzenie w narodowość prowadzi do ogromnych tragedii? Wszystkie wojny na świecie, również i straszliwa II wojna światowa była wynikiem chorego nacjonalizmu!!!! Powinniśmy w końcu zrozumieć, że jesteśmy wszyscy tacy sami, wszyscy mieszkańcami tej samej, jednej ziemi, że pomimo różnic geograficznych jesteśmy wszyscy tymi samymi ludzmi! "

"ten cholerny świat jest niczyj i jest wszystkich
Pięć kontynentów w tym samym sercu.

Żadnych granic, żadnych flag, nie władzy
Żadnego bogactwa, żadnej biedy, żadnych nierówności
Przełammy utopię, przestańmy śnić
niech żyje skrzyżowanie ras, współżyć we wspólnocie

KRZYKNĘ, NIECH PŁONĄ FLAGI W IMIĘ BRATERSTWA
NIECH UPADNIE PATRIOTYZM I WZAJEMNA WROGOŚĆ RAS
KULTURA LUDOWA
Ani twoje miejsce zamieszkania, ani wiara, ani kolor
żadna różnica nie czyni cię lepszym"
SKA-P,"Mestizaje"
15 Listopada 2011, godzina 22:45
~Quisling
Ty biedny polaczku - my mielismy jednego Queslinga, a wy bardzo duzo faszystow poczynajac od takiego Dmowskiego i konczac na tych siedzacych dzis w waszym parlamencie. Union Europa zaluje ze wziela was do siebie.
15 Listopada 2011, godzina 20:50
~EL Loco
ZOMO wróć i pozamiataj te śmieci !
15 Listopada 2011, godzina 20:35
~P-64
daj znac boilszewiku jak wrocisz z bogatej norwegii
ps. Quislingowa Norwegia, jawnie kolaborująca z nazistami mu nie przeszkadza a na forum pisze z nostalgia o zomo i pisze swoje wypociny o prawicy...jak tam sie zyje w kapitalistycznym kraju?robisz na zmywaku u ciapatego czy u rodziny breivika?
15 Listopada 2011, godzina 18:46
~P-64
Do posługującego się moim nickiem "P-64"! Przyjmij do swojego pustego łba, że nie wróciłem i jestem nadal w Norwegii, ale gdy kiedyś wrócę to przywrócę ci rozum z d..y do twojego łysego łba!!! Pomiocie to możesz mówić do tego który spłodził takiego kretyna! Wracaj do piaskownicy!!!
15 Listopada 2011, godzina 18:07
~jacus
To przerażające ile ludzi wierzy bezmyślnie telewizji..
Telewizji,która wciąż miesza z błotem opozycje,która nic nie może,a przymyka oko na to co robi władza..
A kto np.słyszał dla czego mamy najdroższy gaz w europie (i będzie jeszcze droższy) i kto za to odpowiada,albo kto podpisał pakiet klimatyczny wykañczający naszą gospodarkę?
to tylko malutkie pytanka,z wielu na które nie znajdziecie odpowiedzi w telewizji..
ona ma za zadanie prać mózgi i robi to świetnie,co widać co po niektórych wpisach..
15 Listopada 2011, godzina 17:57
~Radek Sawicki
Konsekwentnie robię to, co uważam za słuszne i potrzebne. Nie planuję zasiedlić Ratusza w następnych wyborach, nie planuję kariery politycznej, zatem szerokie poparcie mas nie jest moim celem. Owszem, zależy mi na zrozumieniu i poparciu dla moich idei i wynikających z nich działań, jednak mam komfort takowy, że nie jest to rozgrywka o stołek, posadkę, dopuszczenie do żłobu. Moja strategia nie jest tajemnicą - chcę budować społeczeństwo obywatelskie poprzez angażowanie ludzi w życie społeczne. Ale na co dzień, a nie od święta. I poprzez udział bezpośredni, a nie poprzez wątpliwej jakości przedstawicielstwo. Inaczej mówiąc - nie mam nic do stracenia.
15 Listopada 2011, godzina 13:02
~M.
Jak się czyta te komentarze, aż się nie chce wracać do tego pięknego miasta..... Co do oceny widać jasno po agresji zawartej w samych wypowiedziach jak to pokojowo narodowcy są nastawieni. W relacjach telewizyjnych widać tych sympatycznych panów na przedzie marszu nabuzowanych i ociekających testosteronem. Bardziej to przypomina przemarsz kiboli na stadion.... Obecnie mając porównanie do życia w innym kraju mój patriotyzm jakby przygasł. W zasadzie może nie patriotyzm co jakiekolwiek zaufanie do rządu, bo chętnie bym wrócił gdyby warunki życia były normalne. I jeszcze jedno Radek wydaje mi się, że czas zakończyć współpracę z kolegą. On ciągnie na silę do ratusza, a ludzie nie rozumieją, że ktoś może chcieć zrobić coś społecznie, większość ocenia twoja działalność przez pryzmat swojej osoby, co daje jasny obraz społeczeństwa w Chojnickim zaścianku.
15 Listopada 2011, godzina 12:36
~P-64
wrociłes bolszewicki pomiocie?
15 Listopada 2011, godzina 11:41
~Eugenia Majewska
~ob
zazdroszczę serio zazdroszczę... Powtórzę za Villonem "ach! gdzież są niegdysiejsze śniegi...?"
15 Listopada 2011, godzina 11:26
~ob.
Proponuję w naszym mieście zorganizować 2 marsze w tym samym miejscu /na czele z kibicującymi w stolicy/ i popatrzymy!
P. Eugenio
niech Pani pomyśli, jak było wspaniale w kawiarni Nowy Świat, gdzie oglądałem kabaret Dudek, a kawę piłem obok prof. Sempolińskiego, a wisiały plakaty Młodożeńca, Świerzego, Tomaszewskiego i in.
15 Listopada 2011, godzina 10:56
~P-64
Dla ścisłości, to nie Niemcy zrobili prowokację tylko jeden z członków grupy rekonstrukcyjnej który do przyglądających się im Niemców krzyknął: "pierd...ne szwaby wypie....ać z Warszawy"!!! Ale Polacy zawsze niewinni tak jak Jasiek Rokita zaraz potrafią czuć się pokrzywdzonymi i drzeć mordę: "ratunku Niemcy mnie biją"!!! Co wy na to???
15 Listopada 2011, godzina 10:26
~P-64
Biedna policja zachowywała się jak dzieci błądzące we mgle!!! Powinni lać pałami po tych durnych ogolonych łbach tak jak potrafiło to robić ZOMO, oni z gorszymi bandytami potrafili sobie poradzić!!! Tylko problem dzisiejszej policji jest taki, że jak policjant trochę mocniej gnojowi przyp....oli to won z policji i do paki, a bandyta pobije policjanta, to dostanie pół roku odsiadki w zawieszeniu i 300zł. nawiązki na rzecz policjanta!!! Brawo solidaruchy za takie prawo które ustanowiliście, w podzięce taka banda kiboli i innych skur.....ów powinna któregoś dnia wpaść do Sejmu i spuścić wam wszystkim takie bęcki, że długo musielibyście się kurować!!! Pewnie wtedy szybko wrócił by wam rozum do tych pustych, zacietrzewionych łbów i szybko ustanowilibyście twarde prawo!!!
15 Listopada 2011, godzina 10:10
~Eugenia Majewska
Mam przyjemność i zaszczyt pracować tam z jednym z czołowych reprezentantów PiS (p. Mrówczyńskim), ale i załozycielem chojnickiej PO (p. W. Frycą), z kilkoma doktorami oraz doktorami in spe i wieloma świetnymi specjalistami w swoich dziedzinach. każdy inny - wszyscy równi.
15 Listopada 2011, godzina 09:05

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.00 380.00 DKKDKK 58.20 59.70
EUREUR 434.00 446.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 403.00 418.00 NOKNOK 40.30 41.40
GBPGBP 481.00 496.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2020-08-06 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 376.00 DKKDKK 58.70 59.40
EUREUR 438.00 442.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 412.00 NOKNOK 40.70 41.30
GBPGBP 486.00 492.00 SEKSEK 42.30 43.00
Aktualizacja: 2020-08-06 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-08-06

E95 E98 ON LPG
BP 4.44 zł 4.79 zł 4.3 zł 1.93 zł
Circle K 4.39 zł - 4.25 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.27 zł 1.9 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.25 zł 1.93 zł
Orlen 4.44 zł 4.69 zł 4.3 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij