Niedziela, 18 Kwietnia 2021 | Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goscisławy ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Walczymy o waszą i naszą wolność

Radosław Sawicki i Marcin Wałdoch na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej

Radosław Sawicki i Marcin Wałdoch na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej

To hasło, często spotykane na pomnikach, zacytował Marcin Wałdoch w czasie dzisiejszego posiedzenia Komisji Rewizyjnej. Jej członkowie zajęli się skargą organizatorów protestu z 10 września na działania burmistrza Chojnic.

Wpłynęła ona do ratusza 13 grudnia, a już trzy dni później zajęli się nią radni. Zebranie rozpoczęło się od odczytania przez przewodniczącego komisji Edwarda Gabrysia treści pisma, które było przyczyną jego zwołania. Następnie oddano głos zaproszonym prezesom stowarzyszeń: Arcana Historii i Wspólna Ziemia. Radosław Sawicki skupił się na przypomnieniu genezy wrześniowego zgromadzenia na Starym Rynku, który jego zdaniem został zakłócony przez Arseniusza Finstera. Powołał się także na przyjęty przez Radę Program Współpracy miasta Chojnice z organizacjami pozarządowymi. – Wystąpienia burmistrza na rynku są zaprzeczeniem zapisanej w nim, jako cel główny „budowania partnerstwa UM ze stowarzyszeniami”. Żalił się także, że włodarz miasta nie dostosował się do jego zaleceń, które jako przewodniczący zgromadzenia skierował do niego. – Zwracałem się o zaniechanie przeszkadzania nam, bez skutku.

Reklama | Czytaj dalej »

Radosław Sawicki o programie współpracy z organizacjami pozarządowymi i funkcji przewodniczącego zgromadzenia z 10.09.2011

Marcin Wałdoch przekazał radnym, że nie wymaga od nich, aby ocenili, czy działania burmistrza były zgodne z prawem. – Chcę zwrócić uwagę na kwestie etyczne i standardy społeczeństwa obywatelskiego, które zostały ewidentnie złamane. Podtrzymał tezę, że osoby które przerywały wystąpienia lub kierowały w trakcie ich protestu swoje treści, odnosząc się do słów prelegentów, łamały ustawę o zgromadzeniach publicznych. – Oczekujemy od was, abyście postawili tamę tym zachowaniom, które są agresywne, antydemokratyczne. Można przywołać hasło, że walczymy w tym momencie o waszą i naszą wolność. Myślę, że mała nagana wobec burmistrza Finstera nie byłaby uszczerbkiem dla jego dotychczasowego dorobku.

Marcin Wałdoch o działaniach burmistrza i naganie dla niego.

Te ostatnie słowa Marcina Wałdocha wywołały w ich adresacie sporą wesołość. Rozpoczynając swoje wystąpienie Arseniusz Finster jednoznacznie zadeklarował, że „w żaden sposób nie miałem zamiaru, ani praktycznie nie brałem udziału w zgromadzeniu organizowanym 10 września na Starym Rynku”. Poinformował członków komisji, że przed tym dniem złożył pismo w Komendzie Powiatowej Policji, w którym określił swe plany, co do działań podczas zaplanowanego protestu. Uważa, że ma prawo wykorzystywać sprzęt nagłaśniający z ChDK-u do publicznych wystąpień. Odpowiadając na pytanie zadane przez Krzysztofa Haliżaka, obiecał, że jeśli ten sprzęt będzie dostępny, to da zgodę na jego bezpłatne wypożyczenie  innym organizacjom. Także, gdy będą organizować protesty na rynku. Odniósł się również do głównego zarzutu, który został mu postawiony. – Nie miałem zamiaru i nie przerywałem, nie zakłócałem wystąpień. Wypowiedziałem się przed protestem. Potem zabierałem głos, jak prelegent skończył. A to, że następny zaczynał wtedy, kiedy ja mówiłem, to była jego sprawa.

Arseniusz Finster o zarzutach organizatorów protestu

Podczas pierwszej części posiedzenia głos zabrał jeszcze Andrzej Mielke, który zwrócił uwagę autorom wniosku, że powinni napisać w nim słowa „wypowiadania poglądów”, zamiast ich „wypowiedzenia”. Ponadto pytanie o to, czy dwaj goście komisji złożyli wniosek w sądzie, zadał im Edward Gabryś.

Debata nad opinią odbyła się już bez udziału przedstawicieli mediów, wyłącznie w gronie radnych. Przegłosowali następujące stanowisko: – W związku z powołaniem się przez stowarzyszenia na zapisy w kodeksie wykroczeń i ustawie o zgromadzeniach publicznych komisja nie może wydać wiążącej opinii na ich skargę przed prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego. Skarga jest przedwczesna i na teraz opiniujemy ją jako bezzasadną. Przekazując nam tę informację Edward Gabryś dodał, że skoro został złożony wniosek do sądu, to najpierw musi on być przez niego rozpatrzony. Wniosek poparło pięciu radnych, jeden (Andrzej Mielke) nie wziął udziału w głosowaniu, gdyż jest członkiem Arcan Historii.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

43 komentarzy

~I...
Tuba jest niehigieniczna (Finster). Burak nad buraki ;-)
17 Grudnia 2011, godzina 20:53
~Eugenia Majewska
"Nie mam tuby, chcąc dostosować się do poziomu kolegów" - proszę popatrzeć jaka piękna konstrukcja, w której nasz lokalny Cycero daje do zrozumienia: "ci panowie to krzykacze na niskim poziomie, mimo to nazwę ich kolegami, chociaż przez nich tu stoję, patrzcie, jaki mam gest..." Wyuczone, stare jak świat techniki manipulacji słownej. Nie lubię tego pana.
17 Grudnia 2011, godzina 16:04
~Eugenia Majewska
"Nie mam tuby, chcąc dostosować się do poziomu kolegów" - proszę popatrzeć jaka piękna konstrukcja, w której nasz lokalny Cycero daje do zrozumienia: "ci panowie to krzykacze na niskim poziomie, mimo to nazwę ich kolegami, chociaż przez nich tu stoję, patrzcie, jaki mam gest..." Wyuczone, stare jak świat techniki manipulacji słownej. Nie lubię tego pana.
17 Grudnia 2011, godzina 16:04
~Olek
Małomiasteczkowa mentalność: ktoś coś robi społecznie, oprócz chlania wódki ze szwagrem w zaciszu mieszkania, to zaraz zarzut EGO i karierowiczostwa...
17 Grudnia 2011, godzina 14:34
~śmiech na sali
Zaraz mnie poprawi Oczywiście miało być "zabłysnął".
17 Grudnia 2011, godzina 13:36
~śmiech na sali
Andrzej Mielke zabłysną. Czyżby skarga była rozpatrywana pod względem doboru słów. A kto sprawdził tekst pod względem poprawności ortograficznej?
17 Grudnia 2011, godzina 13:35
~Lorelai
Sylwio M. ! Nie obrażaj ciemnego chojnickiego ludu. On nie idzie spać. On myśli. Zastanawia się nad tym, co w Chojnicach się dzieje. I ma wiele trafnych refleksji dotyczących prób zniewolenia, stawiania się ponad prawem i dyktatorstwa. A może Ty także przejrzysz na oczy??? ;-)
17 Grudnia 2011, godzina 11:51
~Lorelai
Obserwatorze! Czytam Twoją, skądinąd logiczną wypowiedź, ale oczom własnym nie wierzę! Piszesz: „Burmistrz przegiął- OK, tylko po co to ciągnąć i tak mocno nagłaśniać.” Następnie: „Chojniczanie doskonale wiedzą, że Pan burmistrz popełnił błąd. I tak, żeby za to odpowiedział wedle prawa, to też wiedzą.” Z kolei następny cytat: „Jeszcze raz powtórzę: Ludzie widzą i wiedzą jak sytuacja wygląda.” Pozwól, że zadam Ci pytanie: no i co teraz? Wszyscy wszystko wiedzą i widzą. Że Burmistrz przegiął, popełnił błąd, że powinien odpowiedzieć wedle prawa. No a jakie są konsekwencje tej odpowiedzialności wobec prawa? Żadne, prawda? Bo policja uznała, że skarga jest bezzasadna. I to w zasadzie powinien być koniec całej sprawy. To, wybacz, ale zadam Ci kolejne pytanie: w jakim państwie my żyjemy? W państwie, gdzie reprezentant samorządu stawia się ponad prawem ustanawiając własne zasady? Zarzucasz Wałdochowi i Sawickiemu, że próbują zaistnieć w mediach i rozdmuchać własne EGO. A nie przyszło Ci do głowy, że ONI są po prostu konsekwentni w swoich działaniach??? Myślą, mówią i działają zgodnie z własnymi przekonaniami i zasadami? Również życzę Tobie prawdziwie spokojnych świąt. Ale także refleksji nad rzeczywistością, która nas otacza…
17 Grudnia 2011, godzina 11:34
~obesrwator
Czy Pan Marcin kiedykolwiek się uśmiecha?
Panowie, to jest już naprawdę żenujące. Burmistrz przegiął- OK, tylko po co to ciągnąć i tak mocno nagłaśniać. Ludzie wchodząc na ten portal stale widzą Wasze twarze. Wolelibyśmy jednak dowiedzieć się, co rzeczywiście ważnego dzieje się w Chojnicach, czy okolicach. Czekam, aż w przyszłą sobotę, rano, pojawi się nowy artykuł o tym jak Panowie... walczą znowu ze swoim EGO. Chojniczanie doskonale wiedzą, że Pan burmistrz popełnił błąd. I tak, żeby za to odpowiedział wedle prawa, to też wiedzą. Tylko odnoszę wrażenie, że Panów ogrooomna nienawiść w kierunku władz ratusza jest tak wielka, że chyba zakrywa wam oczy i sami nie wiecie dokładnie, czy walczycie o prawa człowieka i demokracji, czy już coraz dobitniej z samym burmistrzem. Jeszcze raz powtórzę: Ludzie widzą i wiedzą jak sytuacja wygląda, ale irytuje nas to stałe odświeżanie tematu, czego wynikiem ma być chyba promocja samych siebie. My już Panów znamy i wiemy, że Wam lepiej "Dzień dobry" na ulicy nie mówić, bo jeszcze zaczniecie zaskarżać, że zbyt cicho, lub, że prawo nie pozwala... Pozdrawiam, życząc prawdziwie spokojnych Świąt.
17 Grudnia 2011, godzina 09:54
~Babcia moherowa
A jak ich lubię.
17 Grudnia 2011, godzina 09:05
~Dokładnie
Widac ze portal trzyma z tymi oszolomami. Krzykacze. Jak te małe pieski co rzucają sie na większych od siebie. Już mam niestrawnosci jak widzę ze ci kolesie coś znowu wymyślili.
16 Grudnia 2011, godzina 23:41
~nareszcie
Dziekuję za nadanie sensu kupowania przez radnego wódki. Całe szczęście Wałdoch nie pije. i nie upokorza się. uffff... juz się martwiłam, że bohaterowie piją.
16 Grudnia 2011, godzina 22:51
~Sylwia M.
Tym się też zajmę. Dziękuję że ktos wskazał mi moje miejsce. Konsenkwecja stylu. Ciemny chojnicki lud idzie spać. ale...
16 Grudnia 2011, godzina 22:48
~do Sylwii M.
Widać ,że jestesteś przedstawicielką " ciemnego chojnickiego ludu" ,kóremu wystarczy trochę chleba i igrzysk tj. festynu ,grilla i piwa Tego p. burmistrz dostarcza w nadmiarze.
A może lepiej ugotować smaczny obiad męzowi i zaopiekować się dziećmi niż komentować rzeczy tak niezrozumiałe.
16 Grudnia 2011, godzina 22:33
~kloszard z kauflandu
Ciekawe czy radny Szlanga poczęstował kolegów flaszką gorzkiej żoładkowej ,która wczoraj wieczorem nabył droga kupna w naszym sklepie.
A swoją drogą kupowanie " wódy' przez radnego w tak pretensjonalny sposób jest upokarzające.
16 Grudnia 2011, godzina 22:25

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 387.00 DKKDKK 60.10 61.60
EUREUR 449.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 44.20 45.70
GBPGBP 516.00 531.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-18 16:57
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 384.00 DKKDKK 60.50 61.30
EUREUR 453.00 457.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 416.00 NOKNOK 44.60 45.40
GBPGBP 521.00 527.00 SEKSEK 44.40 45.20
Aktualizacja: 2021-04-18 16:57
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.66 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.61 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.63 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.63 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij