Poniedziałek, 01 Marca 2021 | Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy ch24 na komórkę
Strona głównaKultura
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Kochajmy się!

Od lewej: Mariusz Brunka, Mariusz Janik i Janusz Różański.

Od lewej: Mariusz Brunka, Mariusz Janik i Janusz Różański.

Tym mickiewiczowskim cytatem zwieńczona została prezentacja książki „Pan Tadeusz. Refleksja nad tekstem” autorstwa Janusza Michała Różańskiego, a wydanej przez Mariusza Janika. Wszak Mickiewicz nie tylko wieszczem był, ale przede wszystkim człowiekiem, co podkreślali autor i wydawca książki.

70 lat przed „Panem Tadeuszem” powstała książka „Metai” Litwina Krystyna Donelajtisa. Janusz Różański podczas wielu lat (już od lat 80') poszukiwań i pracy nad tekstami, odnalazł w mickiewiczowskiej epopei bardzo wiele odniesień do tejże pozycji. - Przez szczegół do ogółu. Tak powstała książka Janusza Różańskiego – mówił na wstępie Mariusz Brunka. Autor nie ma akademickiego wykształcenia z dziedziny literatury, ale skrupulatnie porównywał owe teksty, poznając przy tym rodzaje grzybów, tradycyjne dania, rytm pór roku. Różański jest architektem wnętrz, ale z pasją podszedł do legendy Adama Mickiewicza. Sam autor dziwi się, że podobieństw, które on odkrył, nie zauważyli naukowcy. - Kiedy moje pewne przeczucia przerodziły się w przekonanie, musiałem się tym podzielić – opowiadał o powstaniu książki. - Nie powinniśmy się gniewać na Mickiewicza – mówił i zachęcał do lektury oraz innego spojrzenia na „Pana Tadeusza”.

Reklama | Czytaj dalej »

Takim właśnie celem „odbrązowienia” osoby wieszcza kierował się też wydawca Mariusz Janik. Zawarte na obwolucie książki pytanie "Arcydzieło czy genialny plagiat?" ma sprowokować i zachęcić do lektury. Książka „Pan Tadeusz. Refleksja nad tekstem” powstała w dwusetną rocznicę rozegrania się akcji „Pana Tadeusza” i wyprawy Napoleona Bonapartego na Moskwę. - Jako prawnik wolałbym bronić autorstwa Mickiewicza. Nie sposób jednak teraz tak samo odbierać dzieła Mickiewicza – przyznał Mariusz Brunka.

Pozycję można nabyć w księgarni internetowej www.bonito.pl. Tysiąc egzemplarzy zostało rozesłanych po całym świecie, m.in. do prezydenta USA, papieża, premiera i prezydenta Polski, bibliotek akademickich Oxfordu czy Cambridge. Autor i wydawca nie ukrywają, że czekają teraz na echo ze strony profesorów. 18 stycznia prezentacja książki w Krakowie (skąd pochodzi jej autor) z udziałem Grzegorza Turnaua.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

93 komentarzy

~Janusz M. Różański - autor refleksji
Do Szanownego Pana Gimnazjalisty.
Mam wrażenie, że jest Pan gimnazjalistką (Chodzi o Pani czynności omyłkowe).
Powinnością naukowca nie jest nie mylić się, lecz poszukiwać prawdy.
Gwara warszawska nie jest jeszcze językiem literackim. Proszę sprawdzić w Słowniku Poprawnej Polszczyzny znaczenia słów "kupa", jak również "kutas", niosącym w swych podstawowych znaczeniach określenia:
1. dekoracyjny element ubrania, czapek i zasłon,
2. nazwa wsi na Węgrzech,
3. węgierskie nazwisko.
Przytoczyć Pani podstawowe znaczenia słowa "kupa"?
Jeżeli wiedzę czerpie Pani z toalet publicznych, to słowo "kupa" i "kutas", nabierają specyficznego znaczenia.
Potrzeba jest Pani gruntowna reedukacja !
Odmiany nazwy Charzykowów uczę się i robię już pewne postępy.
27 Grudnia 2011, godzina 22:13
~Janusz M. Różański - autor refleksji
Do Gościa.
I tu okazuje się, że jest możliwość jeszcze jednej odmiany.
Charzykowy to nie ten Charzykowy, np. przysiółek, tylko te Charzykowy, czyli w liczbie mnogiej.
Wówczas odmieniać można podobnie, jak krowy. Jeśli jest to powszechna odmiana miejscowa, to jest to jak najbardziej odmiana poprawna.
Taka odmiana leży logicznie w uchu i prawidłowo układa się w wypowiedzi.
Ślicznie dziękuję.
Jak brzmią Charzykowy w wołaczu?
27 Grudnia 2011, godzina 21:39
~gimnazjalista
Pod domem zebrala sie grupka ludzi . Pod domem zebrało sie kilka osób. Faktycznie z gramatyką jest u Pana cieniutko skoro odmiana Charzyków przysporzyła Panu trudności ,a nie pisał Pan teraz w ,,ferworze''. Niech Pan z tą ,,kupką ''skończy ,aby nikt nie napisał Panu ,że z tego wyszła jedna wielka kupa.
27 Grudnia 2011, godzina 21:15
~gość
Nazwy zakończone na -owy takie jak Charzykowy, Lichnowy, Rydułtowy czy Makoszowy mają liczbę mnogą i odmianę rzeczownikową, tak jak np. krowy (wyjątek – Kasprowy – nazwa szczytu, liczba pojedyncza, odmiana przymiotnikowa)

M. Charzykowy (krowy)
D. Charzyków (krów)
C. Charzykowom (krowom)
B. Charzykowy (krowy)
N. Charzykowami (krowami)
Msc. Charzykowach (krowach)
27 Grudnia 2011, godzina 18:34
~Janusz M. Różański - autor refleksji
Do Gimnazjalisty!
Nie wykluczone, że w wołaczu powinno być: Charzykowy!
Proszę mnie poprawić! Bywa,iż obie, czasem nawet kilka form jest poprawnych, lecz przewagę mają odmiany miejscowe, czyli z terenów, gdzie miejscowość leży a mieszkańcy tradycyjnie odmieniają, czyli jak najbardziej poprawnie, nazwę miejscowości, w której żyją.
Jeszcze raz dziękuję za bystrość (spostrzegawczość).
27 Grudnia 2011, godzina 01:24
~Janusz M. Różański - autor refleksji
Do Gimnazjalisty!
Szanowny Panie,
w mojej publikacji znalazły się znacznie gorsze błędy, niż te, które mi Pan wytyka.
Rozpłakałem się, gdy zacząłem czytać wydrukowaną już książkę.
Korektor poprawił np. Władysława Gomułkę na Gomółkę.
Raz są Tuhanowicze, a za chwilę Tuchanowicze. O zgrozo!
Powtórzenia i urwane zdania, dokonane przez składacza/łamacza tekstu, też nie skłaniają mnie do śmiechu.
27 Grudnia 2011, godzina 01:11
~Janusz M. Różański - autor refleksji
Do Mieszkańca Chojnic z zawodu prawnika.
Szanowny Panie,
pisząc o Mickiewiczu, pisze się albo bałwochwalcze ody lub miesza go z błotem. Pisząc o Mickiewiczu nie stałem "na baczność". Napisałem to, aby ludzie nie klepali bezmyślnie litanii trzynastozgłoskowca.
Książkę oddałem w ręce czytelników ze sporą tremą, dlatego dziękuję Panu za słowa otuchy.
27 Grudnia 2011, godzina 01:03
~Janusz M. Różański - autor refleksji
Do gimnazjalisty.
!. Przepraszam Pana, przepraszam naprawdę, za napisanie osobno NA PRAWDĘ.
2. Dziękuję również za uwagę o odmianie Charzykowego.
M. Charzykowy
D. Chzrzykowego
C Charzykowemu
B. Charzykowego
N. Charzykowym
Ms. Charzykowym
W. Charzykowo!
Niby proste reguły. a w ferworze pisania robi się kardynalne błędy.
Dziękuję za słuszną uwagę.
3. Słowo kupa i kupka ma kilka znaczeń. Podobnie ma się sprawa z kutasem. W podstawowym znaczeniu jest to po prostu związany frędzel. Jak przetłumaczyłby Pan zdanie:
Pod domem zebrała się kupka ludzi.?
27 Grudnia 2011, godzina 00:41
~Janusz M. Różański - autor refleksji
Do nauczyciela języka polskiego.
Pana pytanie jest źle adresowane. Przepraszam. Jednak dobrze. Tę kwestię niewątpliwego powinowactwa PANA TADEUSZA z METAI Krystyna Donelajtisa zauważyłem, ale dlaczego nie dojrzeli tego profesorzy biorący pieniądze za naukę, którą za nasze pieniądze karmi się nas w szkołach? Sam nie wiem. To jest wręcz pytanie o ich status. Pytanie o ich kompetencje i czy zapracowali na swoje emerytury? Być może nie wystarczy cytować samych siebie, tylko trzeba pochylić się nad faktem, że Mickiewicz w przypisie do GRAŻYNY przyznaje, iż przeczytał METAI w niemieckim tłumaczeniu. Mieli oczy, ale nie widzieli. Mieli uszy, ale nie słyszeli. I brali za to pieniądze i zawlaszczyli sobie patent na wypowiadanie się o literaturze.
27 Grudnia 2011, godzina 00:12
~Janusz M. Różański - autor refleksji
Do hyrnego.
1. PANA TADEUSZ na trwałe wpisał się do literatury i historii Polski. Temu nie da się zaprzeczyć. Dziś rozważamy, czy pisząc strofy eposu narodowego, które tak ochotnie przyjęliśmy, Mickiewicz pisał uczciwie.
2. Po owocach ich poznacie? Przy wielu pozytywnych reperkusjach "historii szlacheckiej" piszę też o micie, który powołał do życia "Matkę Polkę". To monstrum poniewiera i gnębi Polki, a rykoszetem rani mężczyzn-Polaków.
3. Nie ubiegam pytań odpowiedzią, wręcz przeciwnie, przerywam wywody, aby czytelnik sam mógł wyciągnął wnioski. Czytelnik to nie idiota i sam może pomyśleć.
4. W czym się zagalopowałem? Co niby ukrywam? Proszę bez ogólników! Tylko konkrety!
26 Grudnia 2011, godzina 23:56
~Miszkaniec Chojnic z zawodu prawnik
Miałem okazję i książkę przeczytać i dwa słowa z autorem zamienić. Jedno nasuwa się bezspornie,.. takich spontanicznych spotkań połączonych z promocją książki przeprowadzonej w tak dobrym stylu z zachowaniem wszelkich reguł dobrego smaku dawno w Chojnicach nie spotkałem.Jestem też osobą lubiącą dokopać, kiedy tak uważam, ale w tym przypadku i styl i smak mnie ujął. Mariusz Brunka, Mariusz Janik, Janusz Różański dali piękny popis dobrego kulturalnego, z dużą głębią przygotowanego artystycznego przedstawienia. Nie jest to codzienność w Chojnicach stąd i może moje zauroczenie. Co do samego tematu Mickiewicza to ujęcie przytoczonych przez autora tez "Plagiat albo genialne dzieło" połączone z zachowaniem dobrze rozumianej kultury narodowej się w pełni autorom przedstawienia udało, za co im dziękuje i życzę aby takich zjawisk w Chojnicach było więcej.
26 Grudnia 2011, godzina 16:57
~do gimnazjalisty
A czy jest słowo "bedąć"?
26 Grudnia 2011, godzina 11:23
~gimnazjalista
Jak można bedąć pisarzem ,pisać NA PRAWDĘ osobno ? Co to jest ta KUPKA PRAWDY bo to źle mi się kojarzy. Kiedy nauczy się Pan odmieniać nazwę wsi Charzykowy ? Proszę o odpowiedź.
25 Grudnia 2011, godzina 23:34
~nauczyciel j polskiego
Warto byłoby zainicjować dyskusję wśród znawców problematyki tamtego okresu. Ciekawe co maja do powiedzenia sami literaturoznawcy okresu romantyzmu? Dlaczego ten przypadek z Doneleitisem (sory za nazwisko, ale piszę ze słuchu) dopiero teraz wypłynął?
25 Grudnia 2011, godzina 21:28
~hyrny
do autora refleksji
Przeczytałem Refleksję nad tekstem, owszem świetnie napisana, język potoczysty, nawet cudownie gawędziarski, ale jest mi trudno pogodzić z myślą, że "Pan Tadeusz" to plagiat. Nasz epos narodowy wg Pana nie ma żadnej wartości? Chyba się Pan myli. Te księgi budowały naród w trudnych chwilach. Strofy "Pana Tadeusza" łączyły cały naród dając im poczucie wspólnoty. Wszak: Po owocach ich poznacie!
Nie chcę być niemiły, ale mam wrażenie, że Pan kłamie, choćby w ten sposób, że gdy budzą się choćby jakieś tam wątpliwości, Pan ubiega je szybko gotową już odpowiedzią.
Również nieskończone czasami Pana myśli, niekiedy nawet całe ich akapity, to nie przypadkiem brak prawidłowej Pana odpowiedzi, próba zaszokowania czytelnika? Następnie wycofanie się Pana cichcem w strefę milczenia. Albo Pan się zagalopowąl, albo ma Pan coś do ukrycia.
25 Grudnia 2011, godzina 20:25

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 383.00 DKKDKK 60.00 61.50
EUREUR 447.00 459.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 42.40 43.90
GBPGBP 517.00 532.00 SEKSEK 43.50 45.00
Aktualizacja: 2021-03-01 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.00 378.00 DKKDKK 60.40 61.20
EUREUR 451.00 455.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 416.00 NOKNOK 43.30 44.10
GBPGBP 520.00 526.00 SEKSEK 44.10 44.90
Aktualizacja: 2021-03-01 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy dotacja w wysokości 5 tys. zł z urzędu miejskiego byłaby dla Ciebie wystarczającą zachętą do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne?

Ceny paliw2021-03-01

E95 E98 ON LPG
BP 5.18 zł 5.54 zł 5.04 zł 2.58 zł
Circle K 5.13 zł - 4.99 zł 2.53 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 5.09 zł 5.14 zł 4.99 zł 2.53 zł
Orlen 5.18 zł 5.48 zł 5.04 zł 2.56 zł
PKS 5.13 zł - 4.99 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij