Wtorek, 04 Sierpnia 2020 | Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fotomontaż ms

Po 300 tys. do MZK i basenu

Na pierwszej sesji w tym roku (24.01) radni będą głosować nad przekazaniem dopłat do dwóch spółek miejskich. Po 300 tys. dla Miejskiego Zakładu Komunikacji i tyle samo dla Centrum Parku.

O planowanych zmianach w budżecie burmistrz Arseniusz Finster informował podczas ostatniej konferencji prasowej. Był za dopłatą w wysokości 300 tys. zł dla obu spółek na pokrycie strat. Dodatkowo prezes Mariusz Paluch chciał jeszcze umorzenia podatku od nieruchomości w wysokości 150 tys. zł, co można rozważyć dopiero pod koniec roku. Na dodatkowe 300 tys. zł na powszechną naukę pływania włodarz się nie zgadzał.

Burmistrz o dopłatach


Pieniądze na dopłaty pochodzą z rezerwy budżetowej. Finster zaznacza, że specjalnie tak ją zaprojektowano, a zmiana budżetu była przewidywana. - Celowo w prowizorium budżetowym zaproponowałem rezerwę w wysokości 800 tys. zł, bo wiedziałem, że na początku roku będziemy musieli interweniować w tych dwóch spółkach. To jest właściwy moment do interwencji, a nie w listopadzie czy grudniu. Nie jest to tak, że ktoś zaplanował zły budżet – tłumaczył burmistrz podczas wczorajszych obrad komisji budżetu.  

Radni z tej komisji podzielili zdanie burmistrza w kwestii dopłat. Wcześniej jednak wysłuchali uzasadnień prezesów dwóch spółek. Mieczysław Sabatowski z MZK przyznał, że dodatkowe 300 tys. zł pozwoli, aby zachować realizowany poziom usług. Kwota rekompensaty o 50 tys. zł większa wynikała również z audytu przeprowadzanego w spółce w zeszłym roku. W tym roku nie jest planowana podwyżka cen biletów ani też wprowadzenie dodatkowych ulg.

M. Sabatowski uzasadnia


Prezes Mariusz Paluch w głównej mierze jako przyczynę straty wskazywał rosnącą w siłę konkurencję, czyli m.in. basen w Człuchowie, Skarszewach i Kościerzynie. - Jest w czym wybierać, więc wstęp do Parku Wodnego wybiera zaledwie 5 do 7% społeczności. Jaki to niewielki wkład w stosunku do grup, które organizujemy - tłumaczył. Nie zapominał też o wymienieniu sukcesów chojnickiej pływalni. Intensywnie eksploatowany obiekt przyzwoicie wygląda, a nawet wg prezesa podawany jest w kraju jako przykład dobrego utrzymania. - Jesteśmy w Polsce jedną z najlepiej „rozpływanych” gmin. Jeżeli nie w tym roku, to w przyszłym będziemy osiągać medale w dziedzinie pływactwa – ma nadzieję prezes Paluch.

Reklama | Czytaj dalej »

M. Paluch uzasadnia

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

50 komentarzy

Większość z opublikowanych komentarzy pochodzi od osób, które nie posiadają znikomej nawet wiedzy na temat prowadzenia spółki. Piszą to osoby, których nie stać na najmniejszy nawet krok, by przysłużyć się społeczeństwu. Jedni siedzą na cieplutkich posadkach szarych myszek, które niewiele mogą zrobić a jedynie popisać w dodatku anonimowo, a drudzy...cóż wieszają na innych psy, by odwrócić uwagę społeczeństwa od własnych poczynań. Skoro jesteście tak mądrzy i zorientowani w temacie...zadam pytanie: CZY KTOKOLWIEK ORIENTOWAŁ SIĘ ILE STRATY MAJĄ INNE PODOBNE OBIEKTY BASENOWE? Nie należy wypowiadać się w tematach, w których nie posiada się żadnej wiedzy ani doświadczenia, bo to ignorancja i kompletny brak smaku.
19 Stycznia 2012, godzina 10:57
Oceniono 12 razy -6
~mlody
to się nie wypowiadaj znawco bo się nie znasz!
19 Stycznia 2012, godzina 10:36
Oceniono 3 razy 1
~Do znawców
Witam wszystkich "znawców" funkcjonowania struktury sportowej! Konia z rzędem, kto wskaże basen, który sam się utrzymuje. Sprawdzcie chociażby w ościennych miastach jak np. Człuchów lub Szczecinek. Równie dobrze można powiedzieć, że dom kultury powinien się sam utrzymać. Osobiście wyznaję zasadę, że jak się na czymś nie znam, to się nie wypowiadam. Pozdrawiam.
19 Stycznia 2012, godzina 09:57
Oceniono 17 razy -9
~mycha
Podobnie jak poprzednicy nie mogę zrozumieć, dlaczego Pan Paluch obejmuje od tylu lat to stanowisko. Promocje na naszym basenie są śmieszne, karnety to żenada - takie ceny, że żadnej logiki nie widzę, aby zakupić karnet -( tak jest od wielu lat) - na jednym wejściu oszczędza się grosze.
A ta promocja, ze raz w tygodniu jest wejście za 5 zł? - nie satysfakcjonuje mnie to aby czekać na wielką promocję raz na jakiś czas. Basen w Człuchowie działa o wiele krócej, ale widać , że radzą sobie o wiele lepiej. Karnety są w super cenach. I z ubolewaniem muszę stwierdzić, że bardziej opłaca mi się z rodziną jeździć z Chojnic do Człuchowa - ( mimo, dodatkowych kosztów dojazdu). Czy to nie paranoja?
A co do czystości chojnickiego basenu to też nigdy nie byłam zadowolona.
I CHYBA JUŻ CZAS ABY KTOŚ INNY ZARZĄDZAŁ NASZYM CHOJNICKIM BASENEM.
19 Stycznia 2012, godzina 09:24
Oceniono 4 razy 4
~bp
w Chojnicach jest mnóstwo bardzo dobrze wykształconych, kreatywnych i pomysłowych młodych ludzi...
najwyższy czas na zmianę na tym stanowisku!!! panie paluch.. czas najwyższy odejść ze stanowiska, bo nie sprawdza się tam pan od wielu lat!!!

19 Stycznia 2012, godzina 08:49
Oceniono 8 razy 8
~aka
Jak to jest możliwe, że osoba zarządzająca spółką miejską i wykazująca od iluś lat ciągłe straty jeszcze zajmuje to stanowisko. W normalnej firmie taka osoba musiałaby pożegnać się ze stanowiskiem już dawno temu. Winnymi tej całej sytuacji jest pan Paluch (bo nie zna się na swojej robocie) i burmistrz Chojnic (bo utrzymuje na stanowisku osobę niekompetentną, która się nie sprawdza). Dlatego jeżeli mówimy o jakiejkolwiek dotacji to najpierw trzeba zastąpić nie sprawdzających się pracowników na innych, żeby te pieniądze nie poszły na marne. Radni już dawno powinni wymusić takie zmiany a nie przytakiwać burmistrzowi jak tresowane małpki.
19 Stycznia 2012, godzina 08:04
Oceniono 12 razy 12
~someone
Czyli tradycyjnie, jak co roku trzeba ratować tonące spółeczki i gdzie tu logika, gdzie tu ekonomia?! No ile jeszcze można dawać?Widać, że bardzo, bardzo dużo, a dokładnie ile, to niech odpowie sam Pan Burmistrz! Dlaczego my mieszkańcy mamy ponosić koszty utrzymanie firmy, które de facto są źle zarządzane??? Dziś po 300 tyś za pół roku pewnie drugie tyle, bo zaś paliwo podskoczy do góry i biedne MZK znowu będzie płakać, że nie wychodzi na swoje. Ludzie! Przecież to jest chore! A najlepsze w tym wszystkim jest to, że Burmistrz celowo zaplanował rezerwę 800 tyś zł, gdyż wiedział, że będzie potrzebna interwencja, po prostu komedia, długo już się tak nie uśmiałem Gratuluję przewidywalności Panie Burmistrzu, tylko nie wiem na co Pan jeszcze czeka, skoro wiadomo, że w spółkach źle się dzieje ba! wiedział Pan o tym wcześniej, to jak ekonomista przeznacza Pan co roku tyle pieniędzy???!!! Tu trzeba konkretnego działania, odpowiedniego zarządzania, aby wzmocnić pozycję firm na rynku, a nie dawania niewiadomo ile pieniędzy,w ciągu ostatnich lat to już chyba uzbierały się miliony! Czy stać nasze miasto ta takie wydatki w dobie kryzysu ???
19 Stycznia 2012, godzina 07:38
Oceniono 9 razy 9
~RTL
York odpowiedź jest prosta nie stara się bo nie musi! Wszystko i tak wyłoży burmistrz! Mariusz P do perfekcji wykorzystuje to, że miasto cały czas daje mu fundusze na jego basen ! Ja osobiście staram się z tym walczyć, w taki sposób, że chodzę na basen do Człuchowa po to by ten w Chojnicach upadł i dzięki temu pieniądze z miasta pójdą na lepsze cele niż to żałosne kąpielisko.
19 Stycznia 2012, godzina 06:35
Oceniono 9 razy 9
~york
A dlaczego Pan M. Paluch nie stara się o pieniądze ze środków unijnych jak robią to inne baseny???
19 Stycznia 2012, godzina 00:22
Oceniono 11 razy 11
~chojniczanin
ciekawe jaką pensje ma paluch. maże warto mu ją zmniejszyć skoro nie wykazuje się jako prezes i przynosi tylko straty, może jakiś niedouczony???.
na przedszkolach oszczędzacie a prywatnym kabzę nabijacie. nasze dzieci niepełnosprawne "wyrzucacie na ulicę" , bo wiadomo że jeśli prywatny to przejmie to będzie chciał zarobić: im więcej dzieci tym więcej kasy!!! zaoszczędzi na dobrych pedagogach, specjalistach dodatkowych zajęciach dla dzieci niepełnosprawnych, bo wiadomo że to najwięcej kosztuje.
Gdzie tu sprawiedliwość!
18 Stycznia 2012, godzina 21:13
Oceniono 12 razy 12
Zrozumiałym dla mnie jest że M. Paluch dostaje te pieniądze od miasta (tak na prawdę od P. Finstera), w końcu to starzy przyjaciele , więc jak to nie pomóc (?) co do MZK to nie wiem czemu dostają te pieniądze. Podobno nasz szanowny Burmistrz ma dyplom z ekonomii czy czegoś w tym stylu.... widać może musiał też gdzieś wtedy tam kaską sypnąć bo nijak ma to się do tego co właśnie robi. Każdy normalny człowiek by zamknął nierentowne firmy, interesy do których trzeba co roku dopłacać, i to niezłą kasę. Również ciekawi mnie fakt, jaki procent z dochodów Parku Wodnego jest przekazywany na jego remont, utrzymywanie, w ogóle jakie to są sumy (tych przychodów). Rozwiązanie jedno, skoro M. Paluch jest tak dobrym kierownikiem/szefem miejskiego oczka wodnego, to może niech je odkupi czy coś ? Pozbyć się tego bajora raz na zawsze ! a o MZK szkoda pisać.... syf, kiła i mogiła
18 Stycznia 2012, godzina 21:07
Oceniono 16 razy 12
~aaaaa
Przynoszącym straty spółkom się dokłada, a nam podnosi opłaty za parkowanie. To jest logika !!!
18 Stycznia 2012, godzina 20:55
Oceniono 14 razy 12
~qorwa
a może by tak rozpisać przetarg na nowych prezesów tych spólek? czy nie ma niezastąpionych?czy też chodzi o koleżeńskie układy?
18 Stycznia 2012, godzina 20:26
Oceniono 12 razy 10
~pumeX
równie dobrze zamiast "będą głosować" mogliście napisać "zagłosują za" (i najwyżej jeden się "wstrzyma"

zobaczymy czy 300 tys. zł wystarczy na umycie szyb w autobusach
18 Stycznia 2012, godzina 20:21
Oceniono 7 razy 7
~fany
Najlepiej podnieść ceny biletów ,godz 14 ,aukłapark SOPOT 50 ZL ,POZDRAWIAM
18 Stycznia 2012, godzina 20:03
Oceniono 4 razy -2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.00 384.00 DKKDKK 58.10 59.60
EUREUR 436.00 446.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 402.00 417.00 NOKNOK 39.80 41.10
GBPGBP 483.00 495.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2020-08-04 16:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 376.00 381.00 DKKDKK 58.60 59.30
EUREUR 438.00 442.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 407.00 413.00 NOKNOK 40.30 40.90
GBPGBP 485.00 491.00 SEKSEK 42.30 43.00
Aktualizacja: 2020-08-04 16:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-07-31

E95 E98 ON LPG
BP 4.39 zł 4.73 zł 4.25 zł 1.93 zł
Circle K 4.34 zł - 4.19 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.33 zł - 4.19 zł 1.9 zł
MZK 4.29 zł 4.51 zł 4.15 zł 1.93 zł
Orlen 4.39 zł 4.64 zł 4.25 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij