Sobota, 15 Sierpnia 2020 | Imieniny: Marii, napoleona, Stelii ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Burmistrz ukarany grzywną

A.Finster korzystał na Rynku 10.09.2011 ze sprzętu ChDK.

A.Finster korzystał na Rynku 10.09.2011 ze sprzętu ChDK.

Jest nieprawomocny wyrok nakazowy w sprawie, którą wnieśli do chojnickiego Sądu Rejonowego organizatorzy wrześniowego protestu na Starym Rynku przeciwko prywatyzacji Przedszkola Samorządowego nr 9.

Wcześniej chojnicka policja odmówiła wszczęcia postępowania „z powodu braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu" po złożeniu zawiadomienia o fakcie zakłócania zgromadzenia przez burmistrza Arseniusza Finstera. Odmiennego zdania był sędzia Radosław Wyrwas. Po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 9 marca 2012 „w przedmiocie wydania wyroku nakazowego z wniosku oskarżycieli posiłkowych: Stowarzyszenia Wspólna Ziemia oraz Stowarzyszenia Arcana Historii przeciwko Arseniuszowi Finster”, uznał go winnego przeszkadzania w przebiegu zgromadzenia poprzez przemawianie przy użyciu sprzętu nagłaśniającego, uniemożliwiając w ten sposób swobodną wypowiedź jego uczestnikom. Sąd skazał burmistrza z art.52 Kodeksu Wykroczeń na karę grzywny w wysokości 300 zł oraz obciążył kosztami postępowania w kwocie 80 zł. Strony mają siedem dni od dnia doręczenia wyroku nakazowego na wniesienie sprzeciwu. Jeśli zostanie on przekazany do sądu, to wyrok nakazowy traci moc, a sprawa będzie rozpoznana na ogólnych zasadach.

Reklama | Czytaj dalej »

Zapytaliśmy Radosława Sawickiego o to, czy jest zadowolony z wyroku. – Tak, ponieważ sąd potwierdził to, co od początku mówiliśmy, że aktywność burmistrza na płycie Starego Rynku była ewidentnym zakłóceniem legalnego, uprzednio zgłoszonego, protestu. Sądzę, że po uprawomocnieniu się tej decyzji sądu, Rada Miejska, zgodnie z zapowiedzią, powinna wrócić do tematu naszej skargi na działania burmistrza. Oczekujemy na zajęcie stanowiska.

Burmistrz Arseniusz Finster zapowiada natomiast złożenie odwołania. – Pierwszy raz w życiu spotykam się z sytuacją, kiedy sąd wydaje wyrok, a oskarżony, czyli ja, nie może bronić się. Nie zostałem wezwany na posiedzenie sądu. Będę składał sprzeciw od tego postanowienia. Wtedy rozpocznie się proces sądowy, w czasie którego będę mógł się bronić. Przedstawię film z przebiegu protestu oraz dokument, który dał mi prawo występowania na rynku. Będę starał się udowodnić, że protestujący nie mieli wyłączności na Stary Rynek. Byli tam harcerze i orkiestra dęta, prowadzona była przy wejściu do domu towarowego impreza promocyjna, byli protestujący i ja. Warto też zauważyć, że byłem na rynku przed protestującymi i nikt im nie kazał ustawić się o dwa metry ode mnie. W żaden sposób nie zakłócałem ich zgromadzenia – uważa Arseniusz Finster.

Aktualizacja z 16.03.2012. Dodaliśmy relację video z 10.09.2011, w której zawarliśmy przede wszystkim kontrowersyjne sytuacje, które miały miejsce tego dnia na Starym Rynku. Większość scen z niej nie zamieściliśmy w materiale video umieszczonym we wrześniowej relacji.

Treść wyroku nakazowego z 9 marca 2012.

"Chcą ukarania burmistrza" - tekst z 14.12.2011

"Rewizyjna za zamkniętymi drzwiami" - fragmenty protokołu z posiedzenia Komisji Rewizyjnej ws. skargi

"Pojedynek na decybele w samo południe" - relacja z wrześniowego protestu na Starym Rynku

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

95 komentarzy

~Jutro o 12-tej
zapalamy chociaz skromne znicze przy wymordowanych drzewach w Parku 1000-lecia Polski.
17 Marca 2012, godzina 14:11
Oceniono 11 razy -7
~x-Teodoziusz-x
Finsteriusz stał się właśnie kibolem numer 1.Myślę że nadaje się do tych upośledzonych kiboli (nie mylić z kibicami) do sektora C i do tego pięknego bubla który wybudowali na stadionie Chojniczanki (chodzi oczywiście o tą wiatę). Tam może sobie popajacować i startować z mikrofonem do szansy na sukces.Może pogada sobie coś pod wąsem sam do siebie jak to było na pięknym ryneczku na tej najdroższej kostce brukowej w Polsce.Ale ryneczek jest piękny (oh aj ah oj oj oj oj) bardzo piękny i park zbudowany za taką kasę że niestety nie starcza na dzieci na dotacje dla innych dzieci np. dla dzieci w UKS8 ale są dla piłkarzy który żaden nigdy by przez taki piękny ryneczek (oh ah oj ah oh) nie przeszedł póki by nie dostał dobrej kabzy.Może doktorek Arkadiusz F. zlikwiduje funkcję drugiego wiceburmistrza (oszczędność koło 12tysięcy miesięcznie) i wyrzuci z Chojnickiej baszty tego pseudo artystę z Krakowa który próbuje się wypromować kosztem naszego miasta (tak tak mam już piękną galerie doceniono mnie w mieście Chojnice),może zlikwiduje się dotacje dla seniorów Chojniczanki (2-3tysięcy). Dziękuję organizacją pozarządowym Wspólnej Ziemi & Arcana Historii za to że zaczęli jawną walkę z kłamstwem i dyktaturą Finseriusza i jego przydupasków.Dziękuje za to że piersi zaczęli walkę o ostatnie samorządowe przedszkole nr.9.Dziękuje Marcinowi & Radkowi za to że pokazali drogę którą powinna iść demokracja samorządowa.Zacznijmy się organizować a żadne piniążki nie pójdą w błoto (czytaj w szambo w parku) patrzmy na ręce urzędników.Ale ryneczek jest prz*****sty oh ah oj aj...
17 Marca 2012, godzina 14:03
Oceniono 11 razy 7
~Albo Panie albo Kolego Zorientowany a to dlatego że
nie znam ciebie ale twoje wywody doskonale rozumiem............. ale jak ma sie do tego zdanie pani Marii przerywajace słowotok pana burmistrza gdy ten odgrażał się panu Janikowi i jemu - z całym szacuniem do wszystkich - podobnych.A wysłuchaj sobie Ty panie czy kolego tego słowotoku.Jest powyzej.
17 Marca 2012, godzina 14:00
Oceniono 1 raz -1
~zorientowany
Kompletnie nie rozumiem krytycznych wpisów dotyczących panii Marii. Jej gazeta jako jedno z dwóch lokalnych mediów (drugie to ch24) pomyślało o zaprezentowaniu stanowisk, i burmistrza, i organizatorów protestu. W jej tekście za cholerę nie można doszukać się sympatii do Najjaśniejszego. Czy, tak jak Czas Chojnice i .com, tylko GP zaprezentowała co o tym mysli burmsitrz? Nie. W Radiu Weekend dopiero w aktualizacji newsa po kontakcie z nimi Marcina Wałdocha, jest i jego stanowisko. Proszę to mieć na uwadze.
17 Marca 2012, godzina 13:47
Oceniono 8 razy 6
~ixi
wybacz "do ixi" ale niczego nie pomyliłem. sugerujesz kłamliwie, jakobym twierdził, że w sprzeciwie do wyroku nakazowego należy się doń ustosunkować. nic takiego nie napisałem.

nie pleć też bzdur, że w przypadku postępowania nakazowego w postępowaniu karnym nie otrzymujesz informacji o pozwie, bo to budzi pusty śmiech. burmistrz twierdzi, że nie mógł się bronić, co jest nieprawdą, teraz z resztą może się bronić, składając sprzeciw, co zapowiada uczynić. poniekąd takie infantylne wypowiedzi z ust burmistrza, który - z racji na swojego doświadczenie w kontakcie z wymiarem sprawiedliwości (choćby przy okazji procesowania z Janikiem) powinien wiedzieć, że postępowanie nakazowe wyklucza udział stron i jest stosowane tylko w takich prostych, wręcz prawie nie pozostawiających wątpliwości przypadkach, bez względu na agendę cywilną czy karną.

celem wyjaśnienia dla takiego np. dragona - nie popieram Wałdocha, wręcz uważam, że nad wyraz często zachowuje się, najdelikatniej ujmując, dziecinnie, bezczelnie i niepoważnie. niemniej sposób w jaki postępuje burmistrz nie licuje z powagą jego urzędu, narażając go na śmieszność i kpiny. w mojej opinii nie służy to ani miastu jako takiemu, ani jego mieszkańcom.
17 Marca 2012, godzina 13:25
Oceniono 11 razy 7
~Za wykonywnie
"dobrej roboty" niektóre miedia i dziennikarze powinni mieć placone przez burmistrza i to z nawiązką.
17 Marca 2012, godzina 13:13
Oceniono 4 razy 2
~observe
w nic nie trafił.Wszystkie jego porażki skutecznie przekuwają na sukcesyani Maria,portal Chojnice.com i jeszcze kilku ktorzy liczą na ugranie czegoś za pokornść i to przekuwanie no i okresową ślepotę.
17 Marca 2012, godzina 13:05
Oceniono 2 razy 0
~do ixi
pomyliłeś dwie procedury cywilną i karną . W procedurze karnej przy wyroku nakazowym nie otzrymujesz dokumentów, tylko sam wyrok. Składając sprzeciw nie musisz ustosunkowywac się do wyroku
17 Marca 2012, godzina 13:04
Oceniono 1 raz 1
~A w co burmistrz trafił
no powierz śmieszku(o)
17 Marca 2012, godzina 12:49
Oceniono 2 razy 0
~;)
są tu też tacy, którzy krytykują nietrafione działania burmistrza, a z obywatelem wałdochem nie chcą mieć do czynienia...pozdrawiam
17 Marca 2012, godzina 12:41
Oceniono 11 razy 1
~Pani Mariaaaaaaa
taaaaaaaaaaaaak
17 Marca 2012, godzina 12:28
Oceniono 3 razy 1
~DRAGON
Widać po wpisach, że przed komputerami siedzą kumple Wałdocha i smarują teksty przeciwko Panu Burmistrzowi któremu do pięt nie dorastają więc starają się jak mogą aby go ugryźć! Szczekajcie pieski, szczekajcie bo tyle co naszczekacie to wasze!
17 Marca 2012, godzina 11:34
Oceniono 21 razy -7
~Chochoł
Miałeś chamie złoty róg, ostał Ci ino sznur

Widocznie ktoś tu jest zapatrzony w siebie, i próbuje resztę oszukać swoją niewinnością. Jakie to przykre że zatracił panującą w koło rzeczywistość.
17 Marca 2012, godzina 11:10
Oceniono 8 razy 4
~nasz burmistrz ;-(
Finio bredzi... Pogrążą się...
17 Marca 2012, godzina 10:49
Oceniono 8 razy 4
~Papa smerf
Arnold niech wymieni z łaski swojej ile dla miasta zrobil Finster z naciskiem na to ile inwestorow przyciagnal do miasta i ile powstalo w wyniku tego miejsc pracy? W koncu na tej dziedzinie powinien sie znac - ma doktorat w tym kierunku. A tak a propos jak tam burmistrza publikacje naukowe? Odgrażał się jakiś czas temu Wałdochowi że taką listę zaprezentuje.
17 Marca 2012, godzina 09:54
Oceniono 12 razy 8

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.00 380.00 DKKDKK 58.00 59.50
EUREUR 433.00 445.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 401.00 416.00 NOKNOK 40.70 41.90
GBPGBP 478.00 493.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2020-08-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 376.00 DKKDKK 58.60 59.30
EUREUR 437.00 441.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 413.00 NOKNOK 41.10 41.60
GBPGBP 484.00 490.00 SEKSEK 42.30 43.00
Aktualizacja: 2020-08-14 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-08-06

E95 E98 ON LPG
BP 4.44 zł 4.79 zł 4.3 zł 1.93 zł
Circle K 4.39 zł - 4.25 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.27 zł 1.9 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.25 zł 1.93 zł
Orlen 4.44 zł 4.69 zł 4.3 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij