Piątek, 22 Października 2021 | Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa ch24 na komórkę
Strona głównaLudzie piszą
Rozmiar tekstu: A A
Maria Rogala

Troszczy się o Małe Swornegacie

Plaża w Małych Swornegaciach jeszcze ze świerkiem. Fot. Maria Rogala

Plaża w Małych Swornegaciach jeszcze ze świerkiem. Fot. Maria Rogala

Publikujemy list, który otrzymaliśmy od mieszkanki Warszawy, która w 2011 roku wypoczywała w Małych Swornegaciach w gminie Chojnice.

„Piszę w trosce o małą, malowniczą wieś kaszubską, położoną na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, między trzema jeziorami - Długim, Karsińskim i Charzykowskim, z przepływającą przez nią rzeką Brdą. Jeziora i rzeki są tu rajem dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych, a lasy, i to jakie, bo sąsiaduje na wschodzie bezpośrednio z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie, czyli o Małe Swornegacie. W trosce o nie piszę niezrażona "niemiłą" dla mnie ubiegłoroczną odpowiedzią gminy, kiedy przedstawiłam swoje spostrzeżenia i troskę.

Reklama | Czytaj dalej »

Z dużym smutkiem przyjęłam wiadomość o utracie wskutek wichury symbolu Sworów, był on również punktem orientacyjnym dla żeglarzy, czyli samotnego Świerka rosnącego na plaży, pomnika przyrody. Drzewa stanowią dziedzictwo narodowe, są chronione prawem, ale czy to wystarczy? To wiekowe okazy, które nie zawsze są w stanie radzić sobie z chorobami, niszczącymi wpływami wiatrów, dlatego należy dbać o ich zdrowie, stale przeprowadzać przeglądy i wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, mające na celu utrzymanie drzew przy życiu. Obserwowałam ten wspaniały Świerk i z przykrością stwierdzam, był zaniedbany, podupadał, a przecież "ktoś" go uznał za pomnik przyrody i nie było właściwej konserwacji, profilaktyki.

Cóż, nie wskrzesimy tego wspaniałego drzewa, ale w Sworach drzew - pomników jest więcej i są też w Sworach "małe" symbole równie zagrożone, także stwarzające niebezpieczeństwo. Symbole, jak ta brzoza z ul. Akacjowej rosnąca przy samej ulicy, a właściwie przy ogromnej w niej dziurze (o niej mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do gminy, bo w czasie deszczu ulica staje się nieprzejezdna), brzoza ma jak widać na zdjęciu korzenie na wierzchu, no i ma kilka suchych gałęzi, czyli zagraża to bezpieczeństwu przechodniów. Skoro piszę już o ulicy Akacjowej, to na zdjęciu widoczna też jest tablica informująca o nazwie tej ulicy z napisem wykonanym przez mieszkańców (każdego roku zgłaszałam problem braku nazwy do gminy). Ulica Akacjowa jest wyjątkowo uczęszczaną ulicą. Z niej korzystają również mieszkańcy Wrzosowej, dojeżdżający do jeziora Charzykowskiego turyści. Tu odprawiane są Msze św., a ulica ta jest czasami zupełnie nieprzejezdna, a zawsze trudna do przejechania z powodu piachu. Na ten temat też pisałam w ubiegłym roku. Koniec tej ulicy, to miejsce, z którego korzystają właściciele skuterów. Ciekawe, że jest to jednocześnie granica z Parkiem Narodowym. Mieszkańcy sąsiadujących z tym miejscem domów wielokrotnie zgłaszali to na policję, hałas ogromny, spaliny. Co na to Park Narodowy? W tym miejscu rośnie też kilka sosen, pomników przyrody. Czy chcemy o nich zapomnieć, podobnie jak o świerku z plaży.

Padł świerk i co z nim stało się? Czy nie można byłoby go zostawić w tym miejscu, na plaży? Na plaży przecież nie ma żadnych ławeczek. Można byłoby wykorzystać leżącą strzałę drzewa, jako miejsce do siedzenia. Ławeczki w Małych Swornychgaciach.  Niestety, ich nie ma nigdzie. Nie tylko na plaży, nie ma też na przystankach autobusowych. Przecież jest tam wiele osób zatrzymujących się przejazdem, wiele osób przyjeżdżających z Chojnic, często mieszkańcy stawiają tam jakieś krzesełka. No i brak wiat. Brak chodnika wzdłuż drogi powiatowej i głównej ulicy we wsi.

Jak widać, smutno to wszystko wygląda. Chciałabym, aby pomyślano z większą troską o tej przepięknej miejscowości, którą propaguję, jak mogę np. przez Internet. Walczę o małe zmiany również dla wzrostu popularności gminy, choć nie zawsze jest to tak właśnie zrozumiane, jak było w ubiegłym roku.”

Z poważaniem

Maria Rogala

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

29 komentarzy

~Jw23
Z tym zwodzonym mostem w Małych Swornychgaciach to kompletne jaja.
Jest tyle innych pilnych mostów i mosteczków zagrożonych jak stwarzających zagrożenie dla uczestników ruch na nich w naszym ( chojnickim ) powiecie !!!!
PRZERWAĆ TE GMINNE ZBĘDNE " BREWERYJE I GŁUPOTY" I ZROBIĆ TO CO JEST KONIECZNE I PILNE WŁAŚNIE TERAZ LATEM BO JESIENIĄ I ZIMĄ BĘDZIE TRUDNIEJ I JESZCZE GORZEJ !!!
ALLELUJA I DO PRZODU!!!
25 Czerwca 2012, godzina 22:34
Oceniono 1 raz 1
Zbudować kładkę na czas budowy mostu!!! Jak mieszkańcy mają przejsc na drugą stronę chociażby do sklepu?
23 Czerwca 2012, godzina 22:33
Oceniono 2 razy 2
~maleńka
W pełni solidaryzuję się z Panią Marią niestety bardzo smutne jest to że Wójt z taką niechęcią odbiera krytykę:dla Wójta ani Małe Swornegacie ani Swornegacie nie są ważne.Wystarcz porównać Charzykowy i Swornegacie:oświetlenie,ścieżki rowerowe,place zabaw dla dzieci,przystanki,PROMENADY!i czym tu zatrzymać turystów? A podatki płacimy takie same-niestety!
23 Czerwca 2012, godzina 17:03
Oceniono 4 razy 2
~;)
to filip w sutannie..ten frustrat pie..ony
03 Czerwca 2012, godzina 08:28
Oceniono 3 razy 1
~do gościa
spadaj gościu na szczaw ! co z Ciebie za "burak" ?! zdradź wszystkim, gdzie takich płodzą ?
03 Czerwca 2012, godzina 00:13
Oceniono 6 razy 2
~gość
Kobieto jak się tak przejmujesz i martwisz to za sponsoruj te ławki i place zabaw !Będziesz się wymądrzać co jest a czego nie ma .
02 Czerwca 2012, godzina 23:52
Oceniono 12 razy -8
~Maria Rogala
Jeżeli wysłuchaliście Państwo, owej przykrej dla mnie wypowiedzi wójta, widzicie sami jakim jest człowiekiem. Chciałam dobrze dla Sworów i........ okazuje się wg. wójta, jestem "warszawką" , pracujacą na ich zgubę. Pisałam o drzewach, o ławeczkach...choć sama nie stoję na przystanku....Smutne. Redakcja pewnie niepotrzebnie podała moje miejsce zamieszkania, choć nikomu z Państwa to nie przeszkadzało. Dziękuję za wszystkie tak ważne dla Sworów wpisy i za poparcie dla mnie. Wspaniała jest Państwa postawa, mówiąca jak bardzo kochacię te nasze Małe Swornegacie. Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia.
03 Kwietnia 2012, godzina 20:25
Oceniono 13 razy 9
~Maria Rogala
http://chojnice24.pl/artykul/12512/swierk-wroci-do-malych-sworow/
Wysłuchałam wypowiedzi pana wójta z powyższej strony. Odniósł się do mojego ubiegłorocznego listu, na który dostałam bardzo niemiłą dla mnie odpowiedź bez żadnych konkretów(po 2 miesiącach, kiedy przedstawiłam odpowiednie przepisy z Kodeksu postępowania administracyjnego wskazujące, że jednak odpowiedź powinnam otrzymać). W tym roku wysłałam do gminy 3 listy (odnośnie likwidacji kontenerów do segregacji śmieci, odnośnie placu zabaw i ten opublikowany w chojnice24), niestety nie dostałam odpowiedzi na żaden z nich. Pan wójt mija się też z prawdą mówiąc o rzekomym istnieniu placu zabaw dla dzieci, niestety place takie są jedynie na terenach zamkniętych ośrodków. Widzę z tej wypowiedzi wójta, że nie jest ważna słuszność moich spostrzeżeń, ważne jest tylko to że jestem z Warszawy i to mnie absolutnie wyklucza z możliwości zabierania głosu. Tu mieszkam od pokoleń i czy dlatego jestem człowiekiem niższej kategorii z którym wójt Chojnic nie zamierza rozmawiać. Treść odnośnie mego miejsca pochodzenia była wielce obraźliwa.
03 Kwietnia 2012, godzina 18:57
Oceniono 11 razy 7
~Gdańsczanin
Ile wody jeszcze w Brdzie upłynie zanim Włodarze gminy zrozumieją, że Małe Sworne są piękne. A panu Wójtowi mogę tylko przypomnieć, że dobrego Włodarza pokolenia wsponinają jako dobrego Człowieka, a byle wójta..........................NIKT.
02 Kwietnia 2012, godzina 21:34
Oceniono 10 razy 8
~Tenia
Małe Swornegacie leżą na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie, są obięte unijnym programem Natura 2000, czy pamiętają o tym urzędnicy gminni podejmując swoje decyzje np. zezwalając na zagrodzenie sporego obszaru półwyspu Miechorz i wycinki na tym terenie dużej ilości sosen. Półwysep ten jest szczególnie ważny, bogaty w liczne gatunki rodzimej fauny jak bobry, sarny, lisy, dziki, żurawie, czy kormorany i co ciekawe podobno nie można tam nic budować, dlaczego więc mamy to co mamy.
Dbajmy o piękno tego terenu
Z poważaniem Tenia
02 Kwietnia 2012, godzina 11:12
Oceniono 7 razy 7
~Dorota
Brak dostępu mamy również do j.Długiego,bo te kilka metrów od półwyspu to wieczny śmietnik.Kosze na śmieci w miejscowości letniskowej to konieczność.powinno to być zrozumiałe a nie jest.
01 Kwietnia 2012, godzina 12:25
Oceniono 8 razy 6
~iwona
powiecie i co wójt ma piasek wywieź, nie, ale niech ktoś spóbuje przejechać na plażę z małymi dziećmi, z wózkiem szosą miedzy pędzącymi autami, żeby chodników nie było, skandal, a na plaży zobaczcie w jakim piachu bawią się dzieci, prawie go nie ma, a ten co jest to pełen ptasich odchodów, a to chyba nie jest ogromny koszt przywiezienie tam piasku, albo postawienie huśtawki na plaży, jeżeli to miejscowość letniskowa, to mamy też dzieci na letnisku, a nawet to główny klient
01 Kwietnia 2012, godzina 09:28
Oceniono 9 razy 5
~Iwona
Siedzę tu z moimi maluchami przez całe lato, sosnowy las, woda, później zimą mi nie chorują, wspaniały klimat polecam, chociaż może nie polecam, bo dzieci mają co robić tylko jak pogoda ładna i mogą kąpać się, a tak to ani na rowerku, hulajnodze, wrotkach, czy desce nie pojeżdżą, a nawet wózkiem nie daje rady po tych piachach, nie ma huśtawki, zjeżdżalni, czy miejsca na piłkę. Panie wójcie do Sworów przyjeżdżają setki dzieci. Ma być most zwodzony dla kilku żeglarzy, a dlaczego nie ma nic dla dzieci, a to dla nich tak dobre miejsce do wypoczynku.
01 Kwietnia 2012, godzina 09:01
Oceniono 9 razy 5
~Adam
na Akacjowej nie jeden raz buksowałem i wiem, że można tam nieźle zakopać się, a po deszczu podtopić przy wyjeździe
31 Marca 2012, godzina 21:21
Oceniono 4 razy 4
~Andrzej
Są skutery, spaliny i hałas na jeziorze na granicy Parku, ale przecież wzdłuż ogrodzenia Parku jeżdżą quady, czy nie powinna tam być strefa ciszy, gdzie są nasi obrońcy przyrody?
31 Marca 2012, godzina 10:41
Oceniono 12 razy 12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 402.00 DKKDKK 60.70 62.20
EUREUR 454.00 466.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 424.00 439.00 NOKNOK 46.10 47.60
GBPGBP 537.00 552.00 SEKSEK 45.00 46.50
Aktualizacja: 2021-10-22 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 394.50 398.50 DKKDKK 61.30 61.90
EUREUR 458.50 462.50 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 428.00 435.00 NOKNOK 46.70 47.40
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 45.50 46.20
Aktualizacja: 2021-10-22 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-10-19

E95 E98 ON LPG
BP 5.92 zł 6.28 zł 5.97 zł 3.24 zł
Circle K 5.87 zł - 5.94 zł 3.19 zł
Lotos Optima 5.93 zł - 5.96 zł 3.21 zł
MZK 5.87 zł 6.02 zł 5.92 zł 3.21 zł
Orlen 5.92 zł 6.09 zł 5.92 zł 3.22 zł
PKS 5.91 zł - 5.92 zł 3.21 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij