Wtorek, 04 Sierpnia 2020 | Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego ch24 na komórkę
Strona głównaLudzie piszą
Rozmiar tekstu: A A
Maria Rogala

Troszczy się o Małe Swornegacie

Plaża w Małych Swornegaciach jeszcze ze świerkiem. Fot. Maria Rogala

Plaża w Małych Swornegaciach jeszcze ze świerkiem. Fot. Maria Rogala

Publikujemy list, który otrzymaliśmy od mieszkanki Warszawy, która w 2011 roku wypoczywała w Małych Swornegaciach w gminie Chojnice.

„Piszę w trosce o małą, malowniczą wieś kaszubską, położoną na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, między trzema jeziorami - Długim, Karsińskim i Charzykowskim, z przepływającą przez nią rzeką Brdą. Jeziora i rzeki są tu rajem dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych, a lasy, i to jakie, bo sąsiaduje na wschodzie bezpośrednio z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie, czyli o Małe Swornegacie. W trosce o nie piszę niezrażona "niemiłą" dla mnie ubiegłoroczną odpowiedzią gminy, kiedy przedstawiłam swoje spostrzeżenia i troskę.

Reklama | Czytaj dalej »

Z dużym smutkiem przyjęłam wiadomość o utracie wskutek wichury symbolu Sworów, był on również punktem orientacyjnym dla żeglarzy, czyli samotnego Świerka rosnącego na plaży, pomnika przyrody. Drzewa stanowią dziedzictwo narodowe, są chronione prawem, ale czy to wystarczy? To wiekowe okazy, które nie zawsze są w stanie radzić sobie z chorobami, niszczącymi wpływami wiatrów, dlatego należy dbać o ich zdrowie, stale przeprowadzać przeglądy i wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, mające na celu utrzymanie drzew przy życiu. Obserwowałam ten wspaniały Świerk i z przykrością stwierdzam, był zaniedbany, podupadał, a przecież "ktoś" go uznał za pomnik przyrody i nie było właściwej konserwacji, profilaktyki.

Cóż, nie wskrzesimy tego wspaniałego drzewa, ale w Sworach drzew - pomników jest więcej i są też w Sworach "małe" symbole równie zagrożone, także stwarzające niebezpieczeństwo. Symbole, jak ta brzoza z ul. Akacjowej rosnąca przy samej ulicy, a właściwie przy ogromnej w niej dziurze (o niej mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do gminy, bo w czasie deszczu ulica staje się nieprzejezdna), brzoza ma jak widać na zdjęciu korzenie na wierzchu, no i ma kilka suchych gałęzi, czyli zagraża to bezpieczeństwu przechodniów. Skoro piszę już o ulicy Akacjowej, to na zdjęciu widoczna też jest tablica informująca o nazwie tej ulicy z napisem wykonanym przez mieszkańców (każdego roku zgłaszałam problem braku nazwy do gminy). Ulica Akacjowa jest wyjątkowo uczęszczaną ulicą. Z niej korzystają również mieszkańcy Wrzosowej, dojeżdżający do jeziora Charzykowskiego turyści. Tu odprawiane są Msze św., a ulica ta jest czasami zupełnie nieprzejezdna, a zawsze trudna do przejechania z powodu piachu. Na ten temat też pisałam w ubiegłym roku. Koniec tej ulicy, to miejsce, z którego korzystają właściciele skuterów. Ciekawe, że jest to jednocześnie granica z Parkiem Narodowym. Mieszkańcy sąsiadujących z tym miejscem domów wielokrotnie zgłaszali to na policję, hałas ogromny, spaliny. Co na to Park Narodowy? W tym miejscu rośnie też kilka sosen, pomników przyrody. Czy chcemy o nich zapomnieć, podobnie jak o świerku z plaży.

Padł świerk i co z nim stało się? Czy nie można byłoby go zostawić w tym miejscu, na plaży? Na plaży przecież nie ma żadnych ławeczek. Można byłoby wykorzystać leżącą strzałę drzewa, jako miejsce do siedzenia. Ławeczki w Małych Swornychgaciach.  Niestety, ich nie ma nigdzie. Nie tylko na plaży, nie ma też na przystankach autobusowych. Przecież jest tam wiele osób zatrzymujących się przejazdem, wiele osób przyjeżdżających z Chojnic, często mieszkańcy stawiają tam jakieś krzesełka. No i brak wiat. Brak chodnika wzdłuż drogi powiatowej i głównej ulicy we wsi.

Jak widać, smutno to wszystko wygląda. Chciałabym, aby pomyślano z większą troską o tej przepięknej miejscowości, którą propaguję, jak mogę np. przez Internet. Walczę o małe zmiany również dla wzrostu popularności gminy, choć nie zawsze jest to tak właśnie zrozumiane, jak było w ubiegłym roku.”

Z poważaniem

Maria Rogala

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

29 komentarzy

~gość Leontyna
Brawo Pani Mario! Dobrze, że są jeszcze ludzie, którzy wbrew logice nie opuszczją rąk i próbują walczyć o środowisko i o porządek!!! Czasem naprawdę niewiele trzeba, by otaczający nas świat stał się piękniejszy i bardziej przyjazny ludziom. A Małe Swory zasługują na to by o nie zadbać, mieszkańcy i turyści będą wdzięczni za dobre i mądre decyzje!
30 Marca 2012, godzina 21:10
Oceniono 10 razy 8
~gość- Zuza
Brawo Pani Mario! Tyle trafnych spostrzeżeń dotyczących wsi Małe Swornegacie. Od wielu lat nic się w tej wsi nie robi, żadnych inwestycji ( o przepraszam jest kanalizacja). Latem, wieczorami tylko świetliki i komary przypominają turystom, że w pobliżu są piękne jeziora. A co z obiecaną 12 lat temu ogólnodostępną plażą obok gospodarstwa Pana Henryka Ostrowskiego? Chyba nici! Bo nawet dostęp do jeziora za chwilę będzie niemożliwy! Potrzebne jest nowe, inne spojrzenie, ale ze stołka przez zasiedzenie nie jest to możliwe.
30 Marca 2012, godzina 20:37
Oceniono 12 razy 10
~turystka
Popieram apel autorki o więcej dbałości i troski o przyrodę i przyjazną infrastrukturę w uroczej miejscowości Małe Swornegacie.
30 Marca 2012, godzina 15:59
Oceniono 10 razy 8
~vv
Chodzi o pana Rostanskowskiego z firmy Ek-Bud. Wojt nie musi robic ze Sworów drugich Charzykowych i klasc chodnikow, ale nie powinno byc tez tak,ze sa rowni i rowniejsi a cierpia na tym inni mieszkancy.
26 Marca 2012, godzina 08:58
Oceniono 12 razy 6
~mariola
A mostu zwodzonego i tak nie bedzie bo pieniażki juz sa pewnie rozdysponowane na inne wazniejsze cele! Ciekawe ze władzom nie jest wstyd skoro od kilku lat było tyle szumu wokół mostu a teraz nagle cisza! Świadczy to jedynie o niekonsekwencji i niekompetencji naszych władz! Wstyd panie wójcie
25 Marca 2012, godzina 20:05
Oceniono 18 razy 14
~Zafascynowany Turysta
Nie zgadzam się z waszą opinią na temat pana wójta! Małe Swornegacie to przepiękna wioska, pozostawiona celowo na pastwę swojego losu, brak chodników, lamp oświetlających drogę setkom turystów spędzającym tam wczasy, stwarza nie zapomniany,unikalny i starodawny klimat ,pokazuje iż można zachować jeszcze takie nie naruszone przez wiele lat(dziewicze) miejsca! proponuje jeszcze aby gmina zwinęła całkowicie asfalt,to dopiero będzie prawdziwy skansen!!! ((:
25 Marca 2012, godzina 19:46
Oceniono 24 razy 20
~klemens
Pocałujta w d*** wójta! on wie co robi
25 Marca 2012, godzina 19:42
Oceniono 14 razy -2
~Maria
Można wiedzieć o jakiego chojnickiego biznesmena chodzi?
25 Marca 2012, godzina 19:18
Oceniono 8 razy 8
~obserwator
po co komu ten most zwodzony? nikt tego z nikim nie konsultował, a sworakom nie jest on do szczescia potrzebny i niezbedny. buduja mosty zwodzone w wielkim szumie medialnym a po cichu ograniczaja dostepdo brzegow jezior. wstyd!
25 Marca 2012, godzina 15:13
Oceniono 26 razy 20
~gacek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Marca 2012, godzina 11:02
Oceniono 18 razy -10
~Marzenna Osowicka
Ukłony, Pani Mario! Jetem pod głębokim wrażeniem Pani apelu. Apelu osoby z zewnątrz, spoza naszej pięknej gminy Chojnice. Osoby, która swoim obiektywizmem i życzliwością dla tego pięknego zakątka stawia pod ogromnym znakiem zapytania politykę prowadzoną przez władzę, która powinna pełnić rolę służebną wobec mieszkańców. Zadaje Pani tak wiele słusznych pytań świadczących o autentycznej trosce o miejsca, w których spędza Pani czas. Oby Pani list okazał się przyczynkiem do konstruktywnej dyskusji pomiędzy osobami, które powinny zająć się tym ważnym zagadnieniem: mieszkańcami oraz władzą samorządową.
25 Marca 2012, godzina 07:55
Oceniono 24 razy 20
~obserwator
Wójt nie zapomniał o Malych Sworach, wycisza wszystko, ignoruje mieszkańców i właścieli działek.
A Swory tracą dawny klimat,sa równi i równiejsi.
Obecnie mieszkańców i właścicieli działek Małych Sworów bulwersuje sprawa próby ograniczenia dostępu do Jeziora Karsińskiego na terenie po byłym ośrodku Melioracji przez jednego z chojnickich biznesmenów. Zmiany planów zagospodarowania, ucinanie drogi do jeziora w połowie aby dostęp ograniczyć i niewiadomo co jeszcze, byle tylko sprzyjać planom miejscowych oligarchów, którzy brzeg jeziora traktują jak swoją własność!
Warto by portal CH24.pl przyjrzał się bliżej sprawie, bo chyba nie powinno tak być.
25 Marca 2012, godzina 01:27
Oceniono 28 razy 26
~Wczasowicz
Małe Swornegacie to wioska o której dawno wójt zapomniał!!! a szkoda, bo to przepięknie położona mieścina! z tego co mi wiadomo o chodniki apelowano już od kilkunastu lat,bez powodzenia!!! stoi tam mnóstwo domków od których gmina pobiera spore opłaty,lecz niestety inwestuje je w inne bardziej atrakcyjne miejsca (: Naprawdę szkoda!
25 Marca 2012, godzina 00:03
Oceniono 26 razy 26
~Kacper
rzeczywiście Małe Swory to piękna wieś. Również żałuję, że nie ma już tego drzewa, tak często pod nim siedziałem.
24 Marca 2012, godzina 19:34
Oceniono 15 razy 15

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.00 386.00 DKKDKK 58.40 59.90
EUREUR 435.00 447.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 403.00 418.00 NOKNOK 40.00 41.20
GBPGBP 483.00 498.00 SEKSEK 41.90 43.40
Aktualizacja: 2020-08-03 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 376.00 382.00 DKKDKK 58.70 59.50
EUREUR 439.00 443.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 413.00 NOKNOK 40.50 41.00
GBPGBP 487.00 493.00 SEKSEK 42.40 43.10
Aktualizacja: 2020-08-03 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-07-31

E95 E98 ON LPG
BP 4.39 zł 4.73 zł 4.25 zł 1.93 zł
Circle K 4.34 zł - 4.19 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.33 zł - 4.19 zł 1.9 zł
MZK 4.29 zł 4.51 zł 4.15 zł 1.93 zł
Orlen 4.39 zł 4.64 zł 4.25 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij