Poniedziałek, 29 Listopada 2021 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. archiwum

Był czy nie mobbing w szpitalu?

Podczas wtorkowej (27.03) sesji Rady Powiatu Chojnickiego nie raz poruszane były sprawy związane z funkcjonowaniem Szpitala Specjalistycznego im. J. K. Łukowicza. Jedna z nich dotyczyła podejrzeń o stosowanie mobbingu wobec podwładnych przez szefową laboratorium analitycznego.

Autorem interpelacji w tej sprawie, adresowanej do władz powiatu, był radny Wojciech Rolbiecki. - Zostałem poinformowany o dość nieprzyjemnej historii związanej z kierowniczką laboratorium analitycznego w szpitalu. Informację tą potwierdziłem u dwóch pracowników szpitala. Pani kierownik jest oskarżona o mobbing przez pracowników bezpośrednio jej podległych. Pracownicy laboratorium monitowali u dyrekcji placówki, jednak nie były podejmowane żadne kroki w celu zmiany postępowania pani kierownik. Sprawa ma znaleźć finał w sądzie pracy, gdyż pracownicy zawiadomili odpowiednie organy ustawowo powołane do rozstrzygania tego typu spraw. Czy ta sprawa jest znana zarządowi? Bardzo proszę o komentarz – stwierdził na sesji radny.

Reklama | Czytaj dalej »

Członkowie zarządu uchylili się od bezpośredniej odpowiedzi. Starosta Stanisław Skaja poprosił o udzielenie jej przez Leszka Bonnę. – Interpelacja jest bezprzedmiotowa. Ta umowa o pracę została wypowiedziana – lakonicznie wypowiedział się dyrektor szpitala.

Tak po sesji skomentował te wyjaśnienia Wojciech Rolbiecki. - Odpowiedź pana dyrektora Bonny jest, delikatnie mówiąc, wymijająca. Nie uzyskałem odpowiedzi na zasadniczą sprawę, o którą pytałem, czyli, czy doszło do mobbingu, czy nie? W tym momencie zasadne jest kolejne pytanie, dlaczego rozwiązano umowę o pracę?

Liczymy na uzupełnienie informacji o zaistniałej sytuacji przez dyrekcję szpitala i jej radę społeczną.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

57 komentarzy

~fax
ale za to mobberzy mają się dobrze na swoich wymoszczonych posadkach ..przeważnie są zdystansowani do innych psychopaci albo stare, wysuszone babska po klimakterium
17 Kwietnia 2012, godzina 15:06
Oceniono 9 razy 3
~Ilo
Zjawisko mobbingu znajduje się w naszym życiu codziennym,ale jest praktycznie w rozmowach nie poruszane.Młodzi czy starsi ludzie boją się mówić o mobbingu i bronić się przed nim.Sama interesuję się tematem tego zjawiska,ponieważ wydaje mi się,że też mnie on dotyczy.Analizując zachowania mojego pracodawcy,zauważyłam,że jestem ofiarą mobbingu.Problem pojawia się wtedy, kiedy trudno mi się przed tym bronić, nie wiem co robić,a zwolnić się nie mogę,gdyż muszę się za coś utrzymać…To tak zwane błędne koło…pozdrawiam
17 Kwietnia 2012, godzina 13:05
Oceniono 6 razy 4
~chojniczanka
A co się dziwisz? Jak szefowa powie, że 10 podań jest na twoje miejsce to do kogo sie skarżyć?
17 Kwietnia 2012, godzina 11:15
Oceniono 13 razy -3
~bruszanin
Podobno w Brusach w jakimś przetwórstwie rybnym fatalnie sie dzieje - kobiety sie skarżą ale żadna pary nie puszcza.
16 Kwietnia 2012, godzina 22:52
Oceniono 6 razy 4
~eliza
Zamieciona pod dywan... Pracownicy szpitala podpisali lojalki, że nie będą kontaktować się z mediami. No to z kim rozmawiać?
13 Kwietnia 2012, godzina 21:33
Oceniono 18 razy -6
~gość
I co sprawa już ucichła, czy jak?
13 Kwietnia 2012, godzina 21:03
Oceniono 15 razy -5
~Młody
Teraz, gdy o pracę ludziom młodym jest niezmiernie trudno, trzeba mówić o mobbingu. Bo jest to zjawisko coraz częstsze… Pracy jest coraz mniej, jest mniej atrakcyjna a chętnych do pracy przybywa, życie staje się coraz droższe, natomiast zarobki stoją w miejscu. Wynikiem tego jest wyścig szczurów, każdy patrzy na siebie, chce jak najlepszej pracy, zarobków… Nieważne jakim kosztem. Pracodawcy to wykorzystują świadomie lub nie. Sprzyja temu ich pozycja, a przede wszystkim wspomniana sytuacja na aktualnym rynku pracy… (“Jak ci się nie podoba to się zwolnij, mam na twoje stanowisko 100 innych”). W tej sytuacji w zakładach pracy, można spotkać się nawet ze stwierdzeniami, że takie praktyki stają się powoli normą. Słowa w stylu “Albo się dostosuję, albo stracę pracę” są jak najbardziej prawdziwe. Jest to wielce niepokojące! Szczególnie młodzi ludzie wychodzą z takiego założenia. Boją się konsekwencji, jakie mogą ich spotkać po ujawnieniu przez nich tego zjawiska..Nie znają swoich praw, nie wiedzą jak ich dociekać. Nawet jeśli wiedzą, to często kończy się to słowami “Ale co ja mogę? Nic nie da się zrobić”.
Kolejna sprawa dotycząca szerzenia się mobbingu, to bezkarność pracodawców. Czują się nietykalni, wiedzą, że w tych czasach każdy boi się o własna pracę. Wiedzą, ze jeśli ktokolwiek zdecyduje się z nimi walczyć, straci pracę. Możemy się zastanowić, ile tak naprawdę spraw o mobbing trafia przed sad i ile kończy się prawomocnym wyrokiem? Moim zdaniem niewiele (w odniesieniu do skali zjawiska). Z jednej strony może być to spowodowane tym, o czym wspomniałem wcześniej (obawa pracownika o posadę) a z drugiej, że kary za naruszenie prawa w tym względzie są niskie i mało dotkliwe. A takie sprawy mogą ciągnąć się miesiącami…(np. brak jednoznacznych dowodów)..Pokrzywdzeni wychodzą z założenia, ze nie warto ryzykować całej swojej kariery zawodowej, nie wiedząc tak naprawdę jak może się to wszystko zakończyć. Temat trudny, warty społecznej dyskusji. Zjawisko mobbingu jest powszechne, nie można robić z niego tematu tabu, dzięki temu przyzwalając pracodawcom na jego stosowanie.
05 Kwietnia 2012, godzina 16:36
Oceniono 14 razy 10
~Iwona
Mobbing w naszym otoczeniu pojawia się coraz częściej. A wręcz za często.Choć ludzie wiedzą że nikt niema prawa znęcać się psychicznie i fizyczne na drugiej osobie to i tak takie sytuacje mają miejsce. Ludzie będący ofiarami mobbingu boją się o tym głośno mówić. To wielki błąd. Może wiąże się to z tym iż będzie to trudne do udowodnienia. A wszystko zostanie skierowane przeciwko nim.
04 Kwietnia 2012, godzina 12:47
Oceniono 13 razy 11
~Ania
Temat mobbingu według mnie nadal jest tematem tabu, dlatego powinno się o tym mówić jak najwięcej, aby podnieść świadomość społeczeństwa i pomóc ofiarom przerwać milczenie. Działania mobbingowe wywołują lęk związany z utratą zatrudnienia, oraz wpływają na pogorszenie atmosfery i wydajności pracy w przedsiębiorstwie. Długotrwałe zjawisko może być tragiczne w skutkach.Dlatego dostrzegajmy mobbing i nie pozwólmy aby sprawcy przemocy czuli się bezkarni.
03 Kwietnia 2012, godzina 23:32
Oceniono 18 razy 14
~Na podstawie materiałów OGÓLNOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA ANTYMOBBINGOWEGO:
Słowo mobbing pochodzi od angielskiego „ mob ” – tłum, motłoch, tłuszcza i oznacza tyle, co – napadać na kogoś, zaczepiać, nagabywać, atakować. Mobbing to coś więcej niż tylko zła atmosfera w pracy, coś o wiele gorszego niż okazjonalne niesprawiedliwe traktowanie czy złośliwa plotka. Mobbing to rodzaj terroru psychicznego, stosowanego przez jedną lub kilka osób przeciwko jednej osobie . Represjonowanie pokrzywdzonej osoby, rzadziej grupy osób trwa długo - miesiące a nawet lata. Maltretowanie psychiczne powtarza się systematycznie zaś osoba maltretowania pozbawiona jest możliwości obrony. W tej sytuacji bezradności i bezsilności pozostaje tak długo, jak długo utrzymują się działania mobbingowe w jej kierunku.
Z przemocą psychiczną mamy do czynienia tam, gdzie ludzie przebywają ze sobą w grupie przez dłuższy czas – w szkole, w miejscu pracy, w stowarzyszeniach i wspólnotach a także w rodzinie. Celem sprawcy jest zepsucie opinii ofiary i zaszkodzenie jej w sposób, który pozwoli wyeliminować ją z pozycji, jaką zajmuje. Stopniowo niszczy się jej reputację, zaburza i niszczy się jej stosunki międzypersonalne, wpływa się negatywnie na jakość wykonywanej przez nią pracy. Trwający długo spór powoduje wreszcie zaburzenia zdrowotne i prowadzi do różnych chorób. Narzędzia jakimi posługuje się mobbing to szykany, zwodzenie, podstęp i intryga, kłamstwa, plotki, oszczerstwa, zachowania sadystyczne.
03 Kwietnia 2012, godzina 23:10
Oceniono 16 razy 14
~Gizela
Przejawy mobingu są w naszym mieście coraz bardziej rozpowszechnione, a co ciekawe akceptowane. Szczególnie trudne do udowodnienia jeśli dotyczą ogólnej sfery życia, środowiska, a nie tylko miejsca pracy. Zmuszanie ludzi do walki z innymi poprzez nieustanny krytycyzm, oraz zepsucie opinii ofiary i szkodzenie jej w sposób, który pozwoli wyeliminować ją z pozycji, jaką zajmuje. Stopniowo niszczy jej reputację, zaburza i niszczy stosunki międzyludzkie, wpływa negatywnie na jakość wykonywanej przez nią pracy. Głównym elem mobbera jest pozbycie się mobbingowanego z pracy i to w możliwe "najkrwawszy sposób". Przecież na to zasłużył - oczywiście tylko jego zdaniem.
03 Kwietnia 2012, godzina 20:33
Oceniono 19 razy 15
~W tym Gimnazjum nr 1 to temat
raczej rozwojowy. Ale to gimnazjum jest w mediach coraz popularniejsze. Zresztą nie dziwię się. szkoła podobno państwowa (samorzadowa), a zasady jak w kurii biskupiej:-)
02 Kwietnia 2012, godzina 16:42
Oceniono 25 razy 21
~obserwator z dystansem
Czy temat 100 razy ciekawszy? Wątpię. Zależy co kogo rajcuje. Jednak sprawa toczy się już od kilku miesięcy kiedy to pani dyrektor złożyła do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm nauczycielkom. Ośmieliły się rozmawiać na temat dyskryminacji a wręcz mobbingu ze strony dyrekcji. Teraz mają za swoje – paragraf 212 Kodeksu Karnego za pomówienie i perspektywę utraty pracy w przypadku przegranej. W Gimnazjum 1 tak właśnie ucisza się niepokornych.
02 Kwietnia 2012, godzina 16:16
Oceniono 23 razy 23
~uroczysko
Był czy nie było? Co za problem się dowiedzieć od pracowników. Wszyscy wiedzą i większość chętnie mówi. To tak małe miasto, że nie jest zbyt trudno się dowiedzieć. Pracowników pytajcie, a nie szefostwo. Przecież to wierchuszka zatrudnia tych mobbingujących
02 Kwietnia 2012, godzina 15:33
Oceniono 35 razy 5
odnosnie sprawy o mobbing w dimnazjum nr 1 to prosze spytac pania dyrektor , jedna z vice lub kogos w swietlicy szkolnej. sprawa juz jest w sadzie chojnickim. sedzia Sporysz. z tego co wiem wyznaczono negocjatora (negocjatorke). moze by redakcja popytala bo temat 100 razy ciekawszy niz szpital....
02 Kwietnia 2012, godzina 14:04
Oceniono 19 razy 17

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 412.00 424.00 DKKDKK 62.00 63.50
EUREUR 463.00 475.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 443.00 458.00 NOKNOK 44.80 46.30
GBPGBP 545.00 560.00 SEKSEK 44.70 46.20
Aktualizacja: 2021-11-29 18:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 415.50 419.50 DKKDKK 62.40 63.10
EUREUR 466.00 470.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 446.00 453.00 NOKNOK 45.30 46.00
GBPGBP 549.00 555.00 SEKSEK 45.10 45.80
Aktualizacja: 2021-11-29 18:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś za podwyżką wynagrodzeń dla samorządowców?

Ceny paliw2021-11-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.08 zł - 6.08 zł 3.45 zł
Circle K 6.03 zł - 6.03 zł 3.4 zł
Lotos Optima 6.05 zł - 6.05 zł 3.42 zł
MZK 6.03 zł 6.16 zł 6.03 zł 3.45 zł
Orlen 6.06 zł 6.29 zł 6.07 zł 3.42 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 3.45 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij