Środa, 25 Listopada 2020 | Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. ms

Konkurs przedszkolny należy powtórzyć

Przedszkole Publiczne nr 9 Skrzaty w Chojnicach

Przedszkole Publiczne nr 9 Skrzaty w Chojnicach

Takie ma zdanie Lucyna Machowiak z Leszna, która była jednym z pięciu oferentów w konkursie na prowadzenie przedszkola z oddziałami integracyjnymi przy ulicy Młodzieżowej. Jej koncepcja prowadzenia przedszkola nie przypadła do gustu większości członków komisji.

Można z nią zapoznać się na stronie ratusza oraz naszej, gdyż na wnioski portalu oraz stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność skierowane do Urzędu Miejskiego, jej autorka wyraziła na to zgodę. Z pięciu uczestników konkursu jeszcze dostępna jest oferta firmy MAC HOUSE z Gdańska.

Poprosiliśmy Lucynę Machowiak o podzielenie się wrażeniami z pobytu w Chojnicach, przedstawienie oferty przygotowanej na konkurs.

Reklama | Czytaj dalej »

Jakie ma Pani doświadczenie w prowadzeniu przedszkola?

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego z 26-letnim stażem pracy. Aktualnie prowadzę w Lesznie wraz z mężem, jako spółka cywilna, Niepubliczne Przedszkole nr 2. Powstało 1 września 1995. Obecnie funkcjonujemy w dwóch miejscach Leszna - przy ul. Rejtana  oraz Antonińskiej. W każdym z nich funkcjonują po 2 oddziały – „misie” i „wiewiórki” oraz „ślimaczki” i „motylki”. Nasze przedszkole to miejsce stwarzające dziecku optymalne warunki rozwoju, przyjazne otoczeniu, posiadające dostosowany do potrzeb i wieku program dydaktyczny. Realizujemy program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci "Nasze Przedszkole" M. Kwaśniewskiej i W. Żaby - Żabińskiej, wyróżniony w konkursie MEN, oraz Program Wychowania Przedszkolnego "Odkryjmy Montessori raz jeszcze". Został opracowany na podstawie założeń pedagogiki Marii Montessori. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy 8 programów autorskich. W moich przedszkolach nie ma oddziałów integracyjnych. Czuję jednak, że to wszystko, to za mało dla mnie. Dlatego pragnę dalej się rozwijać.

W jakiej wysokości miasto Leszno przekazuje dotację na jednego "niepublicznego" przedszkolaka? Czy do podstawy wyliczania kosztów bieżących władze uwzględniają opłatę za pobyt dziecka i za wyżywienie?

Otrzymujemy na jedno dziecko dotację w wysokości 530 zł w przypadku pobytu 9-godzinnego. Gdy wynosi 5 godzin, jest dotacja na poziomie 320 zł. Do podstawy wyliczania kosztów bieżących w publicznym przedszkolu władze miasta uwzględniają opłatę za pobyt dziecka i za wyżywienie wnoszoną przez rodziców. Ustawa wyraźnie mówi, że przedszkola niepubliczne otrzymują 75% dotacji bieżących kosztów utrzymania w przeliczeniu na jednego przedszkolaka w przedszkolu miejskim. Ustawodawca 25% sam potrącił. Jest to właśnie opłata od rodzica za pobyt dziecka i wyżywienie w przedszkolu. Gminy często drugi raz odejmują te kwoty.

Co Panią skłoniło do złożenia oferty w konkursie przedszkolnym w Chojnicach? Czy zapoznała się Pani z obiektem Przedszkola nr 9?

Jestem przekonana o dużych możliwościach prowadzenia przedszkola w tym miejscu. Samo przedszkole, choć w katastrofalnym stanie technicznym, urzekło mnie. Jest przepięknie położone, z możliwością rozbudowy, ma duży ogród. Chciałam, aby społeczeństwo było zadowolone, że przychodzi inwestor i chce wybudować przedszkole na nowo. Uważam, że jego docieplenie jest nieopłacalne. Jeżeli konstrukcja jest drewniana, ma izolację z wełny mineralnej, to musi zostać rozebrane. Mówię "jeżeli", bo nie otrzymałam zgody na wgląd do dokumentacji technicznej. Specjalnie w tym celu pojechałam do Chojnic, jednak w przedszkolu otrzymałam ogólny opis, z czego mógł być obiekt wykonany. Podejrzewam, że takie obiekty są dopuszczone do użytkowania na okres 30 lat. W bieżącym roku mija ten termin. W Urzędzie Miasta dyrektor wydziału edukacji powiedział mi, że nie jestem uprawniona do kontroli. Wyjaśniłam, że nie mogę za tyle pieniędzy kupić "kota w worku". Usłyszałam w odpowiedzi, że on przecież nie każe mi nic kupować i nie będzie mi nic pokazywał. Gdybym została właścicielką przedszkola, oprócz pilnych napraw, zmieniłabym jego wystrój. Dla najmłodszych dzieci jest zbyt dużo bodźców wzrokowych. Zakupiłabym natychmiast nowe szafki do szatni i zmodernizowałabym wystrój holu przedszkolnego.

Jakie uwagi mieli członkowie komisji do złożonej oferty? Czego dotyczyły pytania?

Członków komisji wzburzył mój biznesplan, a szczególnie zerowe dochody. Stwierdziłam, że jego druk powinien nieco inaczej wyglądać, gdyż mam prawo do wynagrodzenia z dotacji, która jest nieopodatkowana. Są na to wyroki sądowe. Polemizowała z moim stanowiskiem pracowniczka kontroli wewnętrznej UM. Uważam, że dyrektorki chojnickich przedszkoli niepublicznych, jeśli nie wykorzystały części dotacji, to miały prawo potraktować tę część, jako swój nieopodatkowany dochód. Komisja pytała, a raczej atakowała, że każdy przedsiębiorca zarabia, a ja mam zerowe dochody ze swojej działalności gospodarczej. Wyjaśniłam, że prowadzenie przedszkola niepublicznego nie jest działalnością gospodarczą, a działalnością oświatową. Mówi o tym Ustawa o systemie oświaty. Interesowało komisję, skąd będę miała środki na inwestycje. Tłumaczę, że z wpłat od rodziców, mojego wynagrodzenia oraz z kredytu, na który mam promesę w wysokości 3 mln zł. Nowy obiekt chciałam budować etapami przez 3 lata.  Komisja miała duży ubaw z mojego pomysłu zatrudnienia babci przedszkolnej. Pytali o jej wiek. Broniłam jednak tej koncepcji. Miałam na uwadze maleńkie trzylatki, które szczególnie potrzebują miłości, często otarcia łez, przytulenia. Ale komisja nigdy w przedszkolu nie pracowała, to pojęcie o problemie niewielkie. Z „integracji” pytano tylko, czy zrobię podjazd dla dziecka na wózku (oczywiście); ile dzieci będzie w grupie integracyjnej (22); czy przyjmę dziecko na wózku (tak). Zadeklarowałam, że wyposażę przedszkole w pomoce Marii Montessori, szczególnie przydatne dzieciom niepełnosprawnym. Nie zrobiło to na komisji większego wrażenia. Nastawienie członków komisji do mnie było zdumiewające. Wydaje mi się, że negowanie moich odpowiedzi miało wywołać właściwy skutek.

Czy uważa Pani konkurs za przeprowadzony prawidłowo?

Jestem zdania, że powinien zostać przeprowadzony jeszcze raz, gdyż nie było w komisji osób kompetentnych do merytorycznej oceny ofert. W nowej komisji konkursowej powinny znaleźć się osoby z wykształceniem odpowiednim do pracy w przedszkolu integracyjnym, prowadzące przedszkola niepubliczne, z nadzoru pedagogicznego w kuratorium, ekspert bankowy, przeciwnicy prywatyzacji przedszkola oraz burmistrz Arseniusz Finster, jako przewodniczący. Obrady komisji powinny być prowadzone w obecności protokolanta, który sporządziłby stenogram. Powinni także przyglądać się im dziennikarze.

Obserwuje Pani ostatnie działania władz miasta wokół konkursu?

Czytałam, że kandydaci, którzy przeszli dalej, spotykają się tylko z rodzicami dzieci z orzeczeniami. Czy pozostali rodzice nie mają prawa dowiedzieć się, co będzie działo się w przedszkolu? Przecież ich zdrowe dziecko miało korzyści z faktu prowadzenia oddziałów integracyjnych. Tych zdrowych dzieci jest ponad 220. Chcą ci oferenci prowadzić przedszkole, a nie mają odwagi mówić o swoim "superplanie na integrację".

Oferta konkursowa Lucyny Machowiak z Leszna

Aktualizacja z 5.04.2012.

Chciałabym podziękować mieszkańcom Chojnic, którzy docenili moją merytoryczność i licznie mnie wsparli.

Życzę Panu Burmistrzowi, mieszkańcom Chojnic i wszystkim dzieciom, Zdrowych i Spokojnych świąt Wielkanocnych.

Lucyna Machowiak

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

40 komentarzy

~dociekliwy
A co to panie burmistrzu, komentarze na forum pisał pan w godzinach pracy? Oj nieładnie. Musi pan sobie zrobić potrącenie z wynagrodzenia - najlepiej na cele społeczne.
30 Kwietnia 2012, godzina 16:39
Oceniono 7 razy 5
~do powyżej
ale poniżenie..żal
07 Kwietnia 2012, godzina 10:30
Oceniono 20 razy 6
~max
witam Panie Burmistrzu!
pisząc ów komentarz nie było moim zamysłem "obrzucanie kogoś błotem" a już w najmniejszym stopniu Pana osoby. Przecież pańska osoba nie jest tam wymieniana ani z funkcji ani z nazwiska. Nie jest Pan członkiem tej komisji i nie ma żadnego wpływu na ocenę działalności tej Komisji (Pan tylko zatwierdza ten konkurs). Jeżeli poczuł się Pan urażony to przepraszam ! Mój komentarz był tylko takim podsumowaniem wywiadu Pani Machowiak i wpisów innych internautów. Co do "słupa" to raczej może odpowiedniejszym słowem byłoby tu słowo "figurant". Patrząc na pozostałych kandydatów to tylko Pan Kniter nie miał odpowiedniego przygotowania pedagogicznego do prowadzenia przedszkola - a więc miał być tylko osobą, która wygrałaby przetarg a prowadzeniem i tak zająłby się ktoś inny. Nie mnie oceniać działalność Komisji ale wynika z tego, iż nie za bardzo przyjrzała się kandydaturze p.Knitra skoro wyszły z tego takie "hocki-klocki". Mając na względzie dobro naszych wszystkich dzieciaków proszę tylko o wybór najodpowiedniejszego kandydata na prowadzenie tego przedszkola. Raz jeszcze przepraszam za wynikłe nieporozumienia.
07 Kwietnia 2012, godzina 10:04
Oceniono 18 razy -4
~fragi
Za to przeszedł bez problemu człowiek znikąd, bez pieniędzy, podejrzany o przestępstwa kryminalne. Rzeczywiście komisja działała bez zarzutu.
06 Kwietnia 2012, godzina 15:14
Oceniono 18 razy 16
~do wyżej
Hehe hehe a ty do przedszkola
06 Kwietnia 2012, godzina 12:59
Oceniono 8 razy 4
~hehe
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Kwietnia 2012, godzina 07:58
Oceniono 16 razy -10
~do wyżej
Przynajmniej widac jak pracuje ta niby spec komisja! Babka widac ma "jaja" ale dla naszych urzednikow jest chyba zbyt madra stad nie miala szans przebicia!
06 Kwietnia 2012, godzina 07:26
Oceniono 20 razy 14
~ale jątrzycie
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Kwietnia 2012, godzina 00:56
Oceniono 30 razy -16
~anonim
Był już jeden, który jeździł do przedszkola i obiecywał pracę i nie tylko w przedszkolu i co ?? dał pociąć swoje..... Resztę znają wszyscy.
05 Kwietnia 2012, godzina 22:38
Oceniono 10 razy 4
~kopiko
panie Burmistrzu, wymienił Pan poszczególne osoby zasiadające w komisji oraz pełnione przezeń funkcje. to natomiast wcale, a wcale nie musi pokrywać się ani z wykształceniem czy przygotowaniem, ani z ostatecznie wypływającymi zeń kompetencjami czy doświadczeniem. Za wyjątkiem pani Paczkowskiej pozostali członkowie komisji - wedle udzielonej przez Pana odpowiedzi - mają raczej tylko teoretyczne, wręcz urzędnicze, pojęcie nt. prowadzenia i zarządzania jednostką jaką jest przedszkole.
05 Kwietnia 2012, godzina 18:53
Oceniono 16 razy 16
uprzejmie informuję, uprzejmie donoszę, uprzejmie pozdrawiam, uprzejmie cytuję:
Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się przemęcza dla naszego klubu, prezes Ochódzki Ryszard, naszego klubu „Tęcza”. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki! To mówiłem ja – Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam prezes sto lat!"
05 Kwietnia 2012, godzina 17:53
Oceniono 11 razy 11
~Chojniczanin
Nie rozumiem P.Burmistrzu kogo max obrzucił błotem? Wydaje mi się, iż jest wyraźnie napisane, że (cyt.) "przetarg miał być ustawiony" - słowo "ustawiony" w cudzysłowiu ! Miał być - nie ma ani jednego słowa, że był więc nikt nie twierdzi, że był! Na temat p.Knitra się nie wypowiadam - prawdopodobnie Komisja coś tam przeoczyła. I nie rozumiem nadal kto kogo obrzuca błotem?
04 Kwietnia 2012, godzina 11:10
Oceniono 17 razy 17
~fragi
Osoba "max" użyła słowa przetarg a skoro to jest konkurs to co powinna zrobić prokuratura?

Prokuratura powinna odmówić wszczęcia dochodzenia. Gdyby była niezależna oczywiście.
04 Kwietnia 2012, godzina 09:34
Oceniono 16 razy 10
~;)
ojej..znów wypunktowany ujemnie nasz mandaryn z wąsikiem
04 Kwietnia 2012, godzina 09:22
Oceniono 12 razy 8
~;)
ojej..znów wypunktowany ujemnie nasz mandaryn z wąsikiem
04 Kwietnia 2012, godzina 09:22
Oceniono 14 razy 10

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2020-11-25 13:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2020-11-25 13:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś zadowolony z nauczania zdalnego?
Ceny paliw2020-11-18

E95 E98 ON LPG
BP 4.68 zł 5.04 zł 4.47 zł 2.28 zł
Circle K 4.56 zł - 4.36 zł 2.23 zł
Lotos Optima 4.56 zł - 4.36 zł 2.25 zł
MZK 4.54 zł 4.65 zł 4.34 zł 2.23 zł
Orlen 4.68 zł 4.94 zł 4.47 zł 2.28 zł
PKS 4.54 zł - 4.34 zł 2.23 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij