Czwartek, 03 Grudnia 2020 | Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. ms

Konkurs przedszkolny należy powtórzyć

Przedszkole Publiczne nr 9 Skrzaty w Chojnicach

Przedszkole Publiczne nr 9 Skrzaty w Chojnicach

Takie ma zdanie Lucyna Machowiak z Leszna, która była jednym z pięciu oferentów w konkursie na prowadzenie przedszkola z oddziałami integracyjnymi przy ulicy Młodzieżowej. Jej koncepcja prowadzenia przedszkola nie przypadła do gustu większości członków komisji.

Można z nią zapoznać się na stronie ratusza oraz naszej, gdyż na wnioski portalu oraz stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność skierowane do Urzędu Miejskiego, jej autorka wyraziła na to zgodę. Z pięciu uczestników konkursu jeszcze dostępna jest oferta firmy MAC HOUSE z Gdańska.

Poprosiliśmy Lucynę Machowiak o podzielenie się wrażeniami z pobytu w Chojnicach, przedstawienie oferty przygotowanej na konkurs.

Reklama | Czytaj dalej »

Jakie ma Pani doświadczenie w prowadzeniu przedszkola?

Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego z 26-letnim stażem pracy. Aktualnie prowadzę w Lesznie wraz z mężem, jako spółka cywilna, Niepubliczne Przedszkole nr 2. Powstało 1 września 1995. Obecnie funkcjonujemy w dwóch miejscach Leszna - przy ul. Rejtana  oraz Antonińskiej. W każdym z nich funkcjonują po 2 oddziały – „misie” i „wiewiórki” oraz „ślimaczki” i „motylki”. Nasze przedszkole to miejsce stwarzające dziecku optymalne warunki rozwoju, przyjazne otoczeniu, posiadające dostosowany do potrzeb i wieku program dydaktyczny. Realizujemy program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci "Nasze Przedszkole" M. Kwaśniewskiej i W. Żaby - Żabińskiej, wyróżniony w konkursie MEN, oraz Program Wychowania Przedszkolnego "Odkryjmy Montessori raz jeszcze". Został opracowany na podstawie założeń pedagogiki Marii Montessori. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy 8 programów autorskich. W moich przedszkolach nie ma oddziałów integracyjnych. Czuję jednak, że to wszystko, to za mało dla mnie. Dlatego pragnę dalej się rozwijać.

W jakiej wysokości miasto Leszno przekazuje dotację na jednego "niepublicznego" przedszkolaka? Czy do podstawy wyliczania kosztów bieżących władze uwzględniają opłatę za pobyt dziecka i za wyżywienie?

Otrzymujemy na jedno dziecko dotację w wysokości 530 zł w przypadku pobytu 9-godzinnego. Gdy wynosi 5 godzin, jest dotacja na poziomie 320 zł. Do podstawy wyliczania kosztów bieżących w publicznym przedszkolu władze miasta uwzględniają opłatę za pobyt dziecka i za wyżywienie wnoszoną przez rodziców. Ustawa wyraźnie mówi, że przedszkola niepubliczne otrzymują 75% dotacji bieżących kosztów utrzymania w przeliczeniu na jednego przedszkolaka w przedszkolu miejskim. Ustawodawca 25% sam potrącił. Jest to właśnie opłata od rodzica za pobyt dziecka i wyżywienie w przedszkolu. Gminy często drugi raz odejmują te kwoty.

Co Panią skłoniło do złożenia oferty w konkursie przedszkolnym w Chojnicach? Czy zapoznała się Pani z obiektem Przedszkola nr 9?

Jestem przekonana o dużych możliwościach prowadzenia przedszkola w tym miejscu. Samo przedszkole, choć w katastrofalnym stanie technicznym, urzekło mnie. Jest przepięknie położone, z możliwością rozbudowy, ma duży ogród. Chciałam, aby społeczeństwo było zadowolone, że przychodzi inwestor i chce wybudować przedszkole na nowo. Uważam, że jego docieplenie jest nieopłacalne. Jeżeli konstrukcja jest drewniana, ma izolację z wełny mineralnej, to musi zostać rozebrane. Mówię "jeżeli", bo nie otrzymałam zgody na wgląd do dokumentacji technicznej. Specjalnie w tym celu pojechałam do Chojnic, jednak w przedszkolu otrzymałam ogólny opis, z czego mógł być obiekt wykonany. Podejrzewam, że takie obiekty są dopuszczone do użytkowania na okres 30 lat. W bieżącym roku mija ten termin. W Urzędzie Miasta dyrektor wydziału edukacji powiedział mi, że nie jestem uprawniona do kontroli. Wyjaśniłam, że nie mogę za tyle pieniędzy kupić "kota w worku". Usłyszałam w odpowiedzi, że on przecież nie każe mi nic kupować i nie będzie mi nic pokazywał. Gdybym została właścicielką przedszkola, oprócz pilnych napraw, zmieniłabym jego wystrój. Dla najmłodszych dzieci jest zbyt dużo bodźców wzrokowych. Zakupiłabym natychmiast nowe szafki do szatni i zmodernizowałabym wystrój holu przedszkolnego.

Jakie uwagi mieli członkowie komisji do złożonej oferty? Czego dotyczyły pytania?

Członków komisji wzburzył mój biznesplan, a szczególnie zerowe dochody. Stwierdziłam, że jego druk powinien nieco inaczej wyglądać, gdyż mam prawo do wynagrodzenia z dotacji, która jest nieopodatkowana. Są na to wyroki sądowe. Polemizowała z moim stanowiskiem pracowniczka kontroli wewnętrznej UM. Uważam, że dyrektorki chojnickich przedszkoli niepublicznych, jeśli nie wykorzystały części dotacji, to miały prawo potraktować tę część, jako swój nieopodatkowany dochód. Komisja pytała, a raczej atakowała, że każdy przedsiębiorca zarabia, a ja mam zerowe dochody ze swojej działalności gospodarczej. Wyjaśniłam, że prowadzenie przedszkola niepublicznego nie jest działalnością gospodarczą, a działalnością oświatową. Mówi o tym Ustawa o systemie oświaty. Interesowało komisję, skąd będę miała środki na inwestycje. Tłumaczę, że z wpłat od rodziców, mojego wynagrodzenia oraz z kredytu, na który mam promesę w wysokości 3 mln zł. Nowy obiekt chciałam budować etapami przez 3 lata.  Komisja miała duży ubaw z mojego pomysłu zatrudnienia babci przedszkolnej. Pytali o jej wiek. Broniłam jednak tej koncepcji. Miałam na uwadze maleńkie trzylatki, które szczególnie potrzebują miłości, często otarcia łez, przytulenia. Ale komisja nigdy w przedszkolu nie pracowała, to pojęcie o problemie niewielkie. Z „integracji” pytano tylko, czy zrobię podjazd dla dziecka na wózku (oczywiście); ile dzieci będzie w grupie integracyjnej (22); czy przyjmę dziecko na wózku (tak). Zadeklarowałam, że wyposażę przedszkole w pomoce Marii Montessori, szczególnie przydatne dzieciom niepełnosprawnym. Nie zrobiło to na komisji większego wrażenia. Nastawienie członków komisji do mnie było zdumiewające. Wydaje mi się, że negowanie moich odpowiedzi miało wywołać właściwy skutek.

Czy uważa Pani konkurs za przeprowadzony prawidłowo?

Jestem zdania, że powinien zostać przeprowadzony jeszcze raz, gdyż nie było w komisji osób kompetentnych do merytorycznej oceny ofert. W nowej komisji konkursowej powinny znaleźć się osoby z wykształceniem odpowiednim do pracy w przedszkolu integracyjnym, prowadzące przedszkola niepubliczne, z nadzoru pedagogicznego w kuratorium, ekspert bankowy, przeciwnicy prywatyzacji przedszkola oraz burmistrz Arseniusz Finster, jako przewodniczący. Obrady komisji powinny być prowadzone w obecności protokolanta, który sporządziłby stenogram. Powinni także przyglądać się im dziennikarze.

Obserwuje Pani ostatnie działania władz miasta wokół konkursu?

Czytałam, że kandydaci, którzy przeszli dalej, spotykają się tylko z rodzicami dzieci z orzeczeniami. Czy pozostali rodzice nie mają prawa dowiedzieć się, co będzie działo się w przedszkolu? Przecież ich zdrowe dziecko miało korzyści z faktu prowadzenia oddziałów integracyjnych. Tych zdrowych dzieci jest ponad 220. Chcą ci oferenci prowadzić przedszkole, a nie mają odwagi mówić o swoim "superplanie na integrację".

Oferta konkursowa Lucyny Machowiak z Leszna

Aktualizacja z 5.04.2012.

Chciałabym podziękować mieszkańcom Chojnic, którzy docenili moją merytoryczność i licznie mnie wsparli.

Życzę Panu Burmistrzowi, mieszkańcom Chojnic i wszystkim dzieciom, Zdrowych i Spokojnych świąt Wielkanocnych.

Lucyna Machowiak

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

40 komentarzy

~Obserwator
Osoba "max" użyła słowa przetarg a skoro to jest konkurs to co powinna zrobić prokuratura?
03 Kwietnia 2012, godzina 22:37
Oceniono 11 razy 9
~moher
dyrektor wydziału oświaty..to dopiero moherowa postać
03 Kwietnia 2012, godzina 20:04
Oceniono 19 razy 15
~poparcie dla maxa
proszę jeszcze zawiadomić prokuraturę o przestępstwach popełnianych przez czytelników portalu, którzy ujemnie punktują pana urzędnicze, emocjonalne, mało logiczne wypowiedzi...pokażmy temu panu, że nie ma takiej władzy, jaką chciałby miec
03 Kwietnia 2012, godzina 14:18
Oceniono 42 razy 32
~burmistrz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Kwietnia 2012, godzina 12:38
Oceniono 79 razy -63
~Moim zdaniem ta Pani nie musiała podważać kompetencji
to urzednicy udowodnili, że nie życza sobie osoby, której kompetencje o niebo przewyższają kompetencje tej komisji. Smutne ale prawdziwe. Co do szefa oswiaty w mieście to nie rozśmieszajcie mnie. Jedyne co dobrze potrafi moim zdaniem to klepac zdrowaśki.
03 Kwietnia 2012, godzina 11:40
Oceniono 28 razy 22
~przedszkolak
Wystarczy , że są w ogóle przedszkola!!
A w jakim stanie to wina kierownictwa. A takie pokazy i oceny to tylko bicie piany.
W rządzie też dodają sobie forse i odznaczenia. A tutaj liczą się efekty pracy. Widzimy to po wyjściu dziecka z przedszkola i jego umiejętnościach.
03 Kwietnia 2012, godzina 11:38
Oceniono 7 razy -1
~old fashion man
Finsterowi oraz pseudo komisji nalezy sié podwojna maseczka z blota za te kumplowski konklurs!
03 Kwietnia 2012, godzina 11:31
Oceniono 27 razy 23
~Lorelai
Co to znaczy, zdaniem pana burmistrza: "Bardzo niedobrze, że p. Machowiak podważa kompetencje członków komisji. Mówi Pani, że „w komisji powinny znaleźć się osoby z wykształceniem odpowiednim do pracy w przedszkolu integracyjnym”. Otóż żadnej z takich osób nie zaproszono! Do składu komisji wybrano osoby z Rady Miejskiej oraz urzędników RM. Dlaczego więc burmistrz się tak unosi???
03 Kwietnia 2012, godzina 10:47
Oceniono 24 razy 18
~zorientowany
Panie Burmistrzu, a może w ramach Przejrzystej Gminy itp itd, opublikuje Pan protokół z obrad komisji konkursowej? Może to być bardzo ciekawa lektura....
03 Kwietnia 2012, godzina 10:40
Oceniono 22 razy 18
~burmistrz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Kwietnia 2012, godzina 10:23
Oceniono 75 razy -53
~Zika
Na komisji metoda i pomoce Montessori nie zrobiły wrażenia, ponieważ w przedszkolu ten system funkcjonuje. Babcia przedszkolna ? to nie inaczej jak panie do pomocy, które i łzę obetrą i przytulą i pupę wytrą. Potem nakryją do obiadu i na koniec dnia salę posprzątają. I takie osoby w przedszkolu są, tylko inaczej się je nazywa. Mama.
03 Kwietnia 2012, godzina 09:03
Oceniono 13 razy 1
~phantom-lord
Może i szanowny Ktoś ma rację, ale co to ma do poruszanej tu sprawy i mojego ironicznego podejścia do ogólnopolskiej patologii ludzi wszechwiedzących? Nie miejsce tu i czas, żeby o tym dyskutować.
03 Kwietnia 2012, godzina 00:05
Oceniono 11 razy 9
~do phantom-lord
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Kwietnia 2012, godzina 23:07
Oceniono 15 razy -15
~DoKomisji konkursowej
Paranoja! Nie chcieliście dać przedszkola komuś kto nie chce na tym zarabiać? O co tu codzi?
02 Kwietnia 2012, godzina 23:05
Oceniono 13 razy 11
~phantom-lord
Po co w komisji osoby kompetentne do merytorycznej oceny ofert? Przecież był pan burmistrz, a on zna się na wszystkim. Szacuje nieruchomości, wycenia zniszczenia dróg, ocenia wyroki sądu (to wszystko to ogólnie znane i udokumentowane przypadki). To z tematem przedszkola miałby sobie nie poradzić?
02 Kwietnia 2012, godzina 23:01
Oceniono 20 razy 16

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 366.00 378.00 DKKDKK 59.20 60.70
EUREUR 442.00 454.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 41.00 42.50
GBPGBP 487.00 502.00 SEKSEK 42.70 44.20
Aktualizacja: 2020-12-03 18:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 369.00 374.00 DKKDKK 59.50 60.30
EUREUR 444.50 449.50 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 410.00 417.00 NOKNOK 41.40 42.20
GBPGBP 492.00 498.00 SEKSEK 43.10 43.90
Aktualizacja: 2020-12-03 18:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś zadowolony ze stanu miejskiej zieleni?
Ceny paliw2020-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 4.74 zł 5.09 zł 4.54 zł 2.34 zł
Circle K 4.69 zł - 4.49 zł 2.29 zł
Lotos Optima 4.71 zł - 4.51 zł 2.31 zł
MZK 4.69 zł 4.74 zł 4.49 zł 2.28 zł
Orlen 4.74 zł 5.03 zł 4.54 zł 2.34 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij