Japończyk o awarii w Fukuszimie
W polskich miastach rozpoczął się Europejski Tydzień Akcji "Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy". W tym czasie podobne akcje organizowane są także na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii.
Z tej okazji w Chojnicach gościł Toshinari Hata z Japonii, rolnik, którego sad znajdował się 50 km od elektrowni atomowej w Fukiszumie. W marcu zeszłego roku po przejściu niszczycielskiej fali tsunami uszkodzeniu uległy trzy reaktory. W Polsce aktualnie trwa kampania informacyjna Ministerstwa Gospodarki „Poznaj atom”, która ma informować nt. tego źródła energii i rozwiać obawy Polaków. Warto poznać różne strony medalu. Gość z Japonii skutki katastrofy nuklearnej obserwował z bliska. - Ludzie żyją w strachu o zdrowie, przede wszystkim o zdrowie dzieci. Sami pewnie będziecie chcieli mieć dzieci, więc zastanówcie się, czy warto ryzykować dla nich taką przyszłość – zwrócił się dziś do zebranych podczas spotkania w Sopockiej Szkole Wyższej w Chojnicach, na którym większość stanowili licealiści.
Reklama | Czytaj dalej »
Japończyk dziwił się, że w Polsce trwa debata na temat energii atomowej, tymczasem w Japonii nikt nie pytał czy obywatele popierają takie rozwiązanie. - U nas mieszkańcy nie mogą się sprzeciwić. Wiem, że w Polsce można przeprowadzić np. referendum – mówił Toshinari Hata. W Japonii tłumaczono, że elektrownie są szansą dla biednych regionów. Tak w skrócie według gościa wyglądała kampania informacyjna, w której o niebezpieczeństwach nie mówiło się wiele. - Czy jakość życia zatem się podniosła? – padło pytanie z sali. - Dla przeciętnych obywateli dużo się nie zmieniło, może miasta się bardziej rozwinęły. Korzyści i konsekwencje zostały nierówno rozdane – uważa Japończyk.
Tydzień akcji trwa, a jeszcze jutro o godz. 17 w Herbaciarni Kredenz będzie okazja posłuchać jakie zdanie ma prof. Angelina Nyagu z Ukrainy.
Inicjatorem i koordynatorem Tygodnia Akcji w Europie jest niemiecka organizacja społeczna Internationales Bildungs und Begegnungswerk (IBB). W Polsce projekt koordynuje Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne „Wspólna Ziemia”. Organizacja Tygodnia Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy” w ponad dwudziestu polskich miastach jest możliwa dzięki pomocy organizacyjnej i finansowej Fundacji im. Heinricha Bölla oraz Fundacji Greenpeace Polska.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (18)
- Komentarze Facebook (...)
18 komentarzy
Lekarze od lat szukają leku na raka a to co - ot geniusz wymyślił katastrofa czarnobylska lekarstwem na raka. gratuluję Twojej mamie udanego dzieciaka
Raport: http://tiny.pl/hpltd
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!