Poniedziałek, 28 Września 2020 | Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
ch24, fot. ms

Machowiak odpowiada burmistrzowi

Plac zabaw przy przedszkolu nr 9.

Plac zabaw przy przedszkolu nr 9.

Przed kilku tygodniami opublikowaliśmy wywiad z Lucyną Machowiak z Leszna, jedną z uczestniczek przedszkolnego konkursu. Otrzymaliśmy od naszej rozmówczyni polemikę, dotyczącą komentarza zamieszczonego przez burmistrza Arseniusza Finstera.

„Pan Burmistrz usłyszał wypowiedź Pana Zielińskiego, że komisja bardzo nisko oceniła mój program integracji, że mam niewystarczającą wiedzę na ten temat. Panie Burmistrzu! Kiedy komisja pytała o program integracyjny? Komisja pytała, ilu specjalistów zatrudnię. Bez względu na to, co naobiecują moi kontrkandydaci, Szanowna Komisja musi mieć świadomość, że nikt, ani nic, nie zmusi przyszłego właściciela przedszkola niepublicznego do prowadzenia oddziałów integracyjnych. Wynika to z dobrej woli organu prowadzącego. Na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie przewidzieć, ile będzie dzieci z orzeczeniami. Ludzie się przemieszczają. Dziś mieszkają w Chojnicach, jutro gdzie indziej. Wiem, że Szanowna Komisja chciałaby usłyszeć, że tylu, czy tylu, ale podając liczbę, skłamałabym. Nikt z moich kontrkandydatów nie zna tej liczby. Moja odpowiedź jest taka, że zatrudnię tylu specjalistów, ilu będą wymagały orzeczenia. Tyle było o integracji. Podważam kompetencje komisji? Uważam, że mówię prawdę, że komisja nie prosiła o przedstawienie programu integracji. Doskonale znałam skład komisji, czym dana osoba się zajmuje. Nie sprawiam wrażenia osoby merytorycznej z doświadczeniem, ale jestem osobą merytoryczną z dużym doświadczeniem. Nie wiem, czy dostrzega Pan różnicę.

Reklama | Czytaj dalej »

Po co ekspert bankowy? Po to Panie Burmistrzu, aby zapytać o rzeczy najważniejsze, aby przedszkole mogło funkcjonować. Jak dana osoba planuje spłacać kredyt. Co zrobi, gdy spadnie liczba dzieci. Na własnym przykładzie wiem, że sytuacja może się zmienić diametralnie. Ale komisja przygotowała druk biznesplanu tylko na rok. Nie popieram takiej krótkowzroczności. Czy Pana nie uderza nieświadomość tych młodych oferentów, co do dalszego finansowania budowy przedszkola? Jedni Państwo nie wiedzą, jak sfinansować budowę przedszkola, drudzy mówią o środkach unijnych. Przez 4 lata próbowałam je zdobyć na budowę przedszkola. Są dla obszarów o niskim upowszechnieniu edukacji przedszkolnej. Chojnice nie spełniają tego warunku. Ale kogo ja tu przekonuję? Przecież Pan jest bardzo merytoryczną osobą i wszyscy Panu wierzą. Czy jest to ślepa wiara w Pana mądrość? Mam tu swoją tezę i nie chcę jej przedstawiać.

Protokolantów widziałam, siedzieli za moimi plecami. Chodzi o stenogram, a raczej jego brak. Niczego nie zarzucam, nie atakuję, ale stwierdzam fakty. Pana wyjaśnienia opierają się na własnych interpretacjach przepisów prawa. Przykłady. Dlaczego proponuje Pan przejęcie przedszkola Pani Barbarze Kin zgodnie z art. 23' Kodeksu Pracy, skoro przedtem publicznie w mediach mówi Pan - „Niewykluczone, że konkurs może zostać odwołany jeszcze przed jego rozstrzygnięciem, jeżeli jeden z podmiotów zdecyduje się pójść drogą zgodną z art. 23' KP.” Dlaczego nie proponuje Pan tego innym podmiotom i nie zaprasza ich Pan na spotkanie z personelem i Radą Rodziców? Doskonale Pan wie, że Pani Kin nie skorzysta, bo nie ma takich możliwości finansowych. Proponuje Pan to osobie, która ma zerowe szanse. Mydli Pan oczy załodze przedszkola i Radzie Rodziców. W mediach mówi Pan, że uczynił humanitarny ukłon w stronę załogi. Żal tych ludzi, którzy znowu liczyli na Pana dobre intencje. Przecież w art.23' KP nie jest napisane, że proponuje się to rozwiązanie dyrektorowi czy wicedyrektorowi. Tam jest zapis, że w razie przejęcia pracowników przez innego pracodawcę, itd.

Mówi Pan publicznie, że statut będzie gwarancją na prowadzenie oddziałów integracyjnych. Statut nadaje organ prowadzący i zawsze może wnieść aneks, nawet bez Rady Pedagogicznej, bo ta w przedszkolu niepublicznym nie musi funkcjonować. To nie Pan nadaje statut. Nie ma Pan wpływu na jego treść, jeśli jest zgodna z Ustawą o Systemie Oświaty. Pana zadanie w tym zakresie zakończy się z chwilą sprzedaży budynku. Może się Pan szczycić swoją merytorycznością u przeciętnego mieszkańca Chojnic, który myśli, że jest Pan wszechstronnie uzdolniony. Przykłady można by tu mnożyć, ale po co? To nie ja „brnę za daleko” Panie Burmistrzu! Można było wymyślić inne wyjaśnienie, dlaczego odpadła moja oferta oraz firmy Mac House. Czytałam jej materiały z zapartym tchem. Nie jest tajemnicą, kto je przygotował. To osoba z długoletnim doświadczeniem w tworzeniu oddziałów integracyjnych. Przecież Pan Ciemiński, tak samo jak Pan Kniter, planowali zatrudnienie do nadzoru pedagogicznego jedną z dyrektorek, które obecnie pełnią te funkcje. Dlaczego więc jedna oferta przechodzi, a druga zostaje odrzucona? Pan Ciemiński też nie miał pojęcia o integracji? Przecież członkowie komisji mieli ocenić całą ofertę, a nie jej fragment. Pozostawię to bez moich sugestii. Tu nie trzeba już nic komentować.

Lucyna Machowiak”

"Konkurs przedszkolny należy powtórzyć" - wywiad z L.Machowiak. Komentarz burmistrza A.Finstera jest z 3.04.2012 godz. 10.23.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

38 komentarzy

~mama przedszkolaka
Czy Pan Wojewoda już się wypowiedział na temat prywatyzacji?
07 Maja 2012, godzina 15:24
Oceniono 7 razy 7
~matka dzieci trochę starszych
Ja się cieszę, że moje dzieci nie są już w wieku przedszkolnym. Nie zazdroszczę rodzicom przedszkolaków obecnej sytuacji ... I tylko szkoda, że tak kompetentne osoby jak p. Lucyna już na starcie skreśla się z konkursu. Naprawdę żal ...
07 Maja 2012, godzina 14:25
Oceniono 12 razy 12
~polonista
Pan Burmistrz permanentnie przemilcza kwestie dla niego niewygodne. W tym czasie pogrąża się w głębokim milczeniu, nieomal letargu, zamiera w intelektualnym internetowym bezruchu. Tak było m.in. podczas drążenia tematu wynagrodzeń dla pracowników obsługi szkół pokrzywdzonych koniecznością położenia dachu nad Szkoła Podstawową nr 3 w kontekście podwyżek dla pracowników ratusza (ani na moment nie zaszczycił swoimi odpowiedziami forumowiczów, mówiąc żargonem - zlał je). Pewnie można by jeszcze przytoczyć wiele przykładów, ale szkoda mi czasu. Myślę Teodoziuszu że burmistrz nie poradził sobie z argumentami pani Machowiak - stąd jego milczenie. ;-)
07 Maja 2012, godzina 12:39
Oceniono 21 razy 21
~x-Teodoziusz-x
Dlaczego jeszcze burmistrz się nie ustosunkował do tego?Bo co argumentów mu brak? ha ha ha
07 Maja 2012, godzina 12:04
Oceniono 13 razy 13
~do podatnika
Masz rację. Ten konkurs to farsa. Nieudolnie przeprowadzona. Przy okazji wpadka z Adrianem K. Kompromitacja władzy samorządowej.
07 Maja 2012, godzina 09:01
Oceniono 13 razy 11
~bywatelka miasta Chojnice
Też tak myślę, że reakcji nie będzie - dużo się słyszy o naszych radnych bezradnych. Tańczą, jak im burmistrz zagra. Bezrefleksyjnie, bezmyślnie, bez polotu. Co ma być, to będzie. Nie w głowie im dobro zwykłych ludzi. Alleluja i do przodu! Bo taki prikaz.
07 Maja 2012, godzina 08:46
Oceniono 15 razy 15
~fx
Gratulacje dla pani Machowiak . A co do radnych to na pewno zadnej reakcji nie bedzie ale miejmy nadzieję, że przyjdzie ona jeszcze np. z województwa. Może przyjrzą się tej sprawie.
06 Maja 2012, godzina 20:29
Oceniono 14 razy 14
Mam głęboką nadzieję, że radni w końcu otworzą oczy, przestaną dawać się wodzić za nos swojemu guru i odstąpią od decyzji o prywatyzacji dziewiątki.
06 Maja 2012, godzina 19:43
Oceniono 20 razy 16
~podatnik
Mogłaby być jak najbardziej merytoryczna oferta i osoba to i tak wygra ta... co da najwięcej za obiekt. Ten "konkurs" to farsa i kpina z obywateli miasta jak i osób zgłaszających się do tego czegoś nazwanego szumnie "konkursem".
06 Maja 2012, godzina 17:47
Oceniono 19 razy 19
~karola
Bardzo rzeczowa i inteligentna odpowiedź. Aż się nie chce wierzyć, że przegrała Pani na przykład z p. Adrianem (on był merytoryczny? jakie ma doświadczenie w kwestii prowadzenia przedszkola?).
06 Maja 2012, godzina 13:06
Oceniono 23 razy 21
~M. Osowicka
Pani Lucyno, chapeau bas! Dołączam się do gratulacji wyrażonych przez forumowiczów. Nie znam Pani, ale już Panią lubię! . Pani riposta daje wiele do myślenia zwykłym obywatelom naszej chojnickiej perełki. Logika Pani argumentów jest powalająca. A mianowicie: 1.) Troska o dzieci (zwłaszcza niepełnosprawne) – ten najbardziej istotny element całego zamieszania związanego z prywatyzacją – ewidentna. 2.) Merytoryczność i dogłębna wiedza dotycząca prawnych zagadnień oświatowych oraz aspektów związanych z finansową stroną prowadzenia jednostki – nie budząca najmniejszych wątpliwości. 3.) Umiejętność rozszyfrowania niekompetencji i braku obiektywizmu komisji – bezsprzeczna. 4.) Elegancja w wypunktowaniu błędów popełnionych przez Burmistrza – mistrzowska. Reasumując: znakomita polemika obnażająca brak kompetencji i merytoryczności osób powołanych do przeprowadzenia prywatyzacji ostatniego przedszkola samorządowego w Chojnicach. Prywatyzacji realizowanej w sposób siłowy, wbrew woli chojniczan, którzy protestują przeciwko takim rozwiązaniom narzucanym przez samorząd. Pani Lucyno, podziękowania za znakomity materiał do analizy całej sytuacji. Pozdrowienia z jednego z najładniejszych miast w naszym kraju.
05 Maja 2012, godzina 19:03
Oceniono 41 razy 33
~ciekawa - do buraka
Bardzo dobrze ,że drąży , prawo stoi za rodzicami i dziecmi , na pewno nikt ot tak tego przedszkola nie odda w prywatne ręce. Każdy rodzic ma prawo wyboru między przedszkolem publicznym a niepublicznym, na to są przepisy. Poza tym gmina nie może wyzbyc sie zadania własnego, oświata to nie jest gospodarka komunalna.
A co denerwujecie się wlodarze?, juz tak było blisko prywatyzacji i znowu sie coś dzieje, ktos ciagle miesza, pamietajcie , nikt z walczacyh na pewno nie odpusci !
01 Maja 2012, godzina 22:59
Oceniono 33 razy 31
~ZAINTERESOWANA
Gratuluję Pani rzeczowości i odwagi. W końcu ktoś " z zewnątrz " zobaczył, co w tym temacie (i nie tylko w tym), dzieje się w Chojnicach. Brawo!!!
01 Maja 2012, godzina 21:46
Oceniono 30 razy 30
~do Buraka i drugiego oburzonego
Krytykowanie postępowania obecnej władzy, tym bardziej, że samorządowej nie koniecznie musi oznaczać skoku na władzę, lub poparcia innej opcji politycznej. Kadencja jest długa, wyborcy nie muszą pokornie znosić tupetu, nonszalancji i kolesiostwa. Objęcie stanowiska burmistrza nie oznacza władzy absolutnej, naiwnie powiem - powinno być służbą w interesie społeczności, którą burmistrza reprezentuje.
01 Maja 2012, godzina 14:19
Oceniono 27 razy 23
~jani snowidz
Niebawem prawda o przedszkolu wyjdzie na jaw i zobaczymy co wtedy sie bedzie działo. ..
01 Maja 2012, godzina 13:42
Oceniono 25 razy 21

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 398.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 452.00 462.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 415.00 430.00 NOKNOK 40.20 41.70
GBPGBP 498.00 510.00 SEKSEK 42.30 43.80
Aktualizacja: 2020-09-28 16:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 394.00 DKKDKK 60.90 61.60
EUREUR 454.00 457.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 419.00 425.00 NOKNOK 40.60 41.40
GBPGBP 500.00 506.00 SEKSEK 42.80 43.50
Aktualizacja: 2020-09-28 16:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-23

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.53 zł 2.04 zł
Circle K 4.64 zł - 4.48 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.49 zł 2.01 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.47 zł 1.99 zł
Orlen 4.69 zł 4.95 zł 4.53 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij