Poniedziałek, 21 Września 2020 | Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca ch24 na komórkę
Strona głównaFelietony
Rozmiar tekstu: A A
Jerzy Erdman

Moim zdaniem. Co zrobić z przedszkolnym konkursem?

Arseniusz Finster i dwoje oferentów na kwietniowym spotkaniu w PS9 z rodzicami przedszkolaków.

Arseniusz Finster i dwoje oferentów na kwietniowym spotkaniu w PS9 z rodzicami przedszkolaków.

Dobiega końca konkurs, który miał wyłonić podmiot prowadzący od 1 września przedszkole przy ul. Młodzieżowej. W poniedziałek 28 maja mamy dowiedzieć się, czy burmistrz zatwierdzi jego wynik.

Warto pokrótce przypomnieć jego historię. Chyba mało kto już pamięta, że Arseniusz Finster wpadł na pomysł prywatyzacji „Skrzatów”, gdy w sporze z dyrektorkami niepublicznych placówek przedszkolnych jego interpretacja wydatków bieżących nie znalazła uznania u sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Te wydatki były liczone na podstawie nakładów ponoszonych przez ostatnie samorządowe przedszkole. Gdy jego nie będzie, zgodnie z ustawą, dotacje muszą być liczone wg wydatków na publiczne przedszkole występujące w najbliższej gminie. Przed ogłoszeniem w styczniu 2012 konkursu, próbowano namówić kierujących przedszkolem, aby zostały właścicielkami i przejęły załogę na podstawie jednego z artykułów Kodeksu Pracy. Tak stało się w niektórych przedszkolach w 2007 roku. Wówczas wszystkie dotychczasowe dyrektorki zostały najpierw ich prowadzącymi, jako niepubliczne przedszkola. Gdy je nakłaniano do objęcia tej roli, nie było mowy, że po roku będą musiały kupić obiekty na własność. Zachęcano je propozycją ich użyczenia. Są dokumenty to potwierdzające. Jak dodamy do całokształtu przygód miasta z niepublicznymi przedszkolami, zmieniający się algorytm wyliczania dotacji dla nich, to kompletnie nie dziwi brak odwagi na zostanie właścicielką placówki przy ul. Młodzieżowej.

Reklama | Czytaj dalej »

Przygotowany przez władze miasta konkurs został – niestety – zbojkotowany przez działaczy Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jako przeciwnicy prywatyzacji, ich przedstawiciel byłby zapewne w mniejszości, ale może jego głos zmieniłby skład zestawu uczestników ostatniego etapu konkursu? Trzeba także w tym miejscu zaznaczyć, że w warunkach konkursu nie dano możliwości oferentom na złożenie deklaracji przejęcia „w biegu” całej załogi, jak zapisano w Kodeksie Pracy w art. 23`. Tam jest mowa o nowym pracodawcy, bez ograniczania jego pochodzenia do dotychczasowego dyrektora. Zapomnienie czy niewiedza prawa? „Dzięki” temu budżet miasta będzie lżejszy o koszt należnych odpraw dla kadry likwidowanego przedszkola. Niektórzy dostaną równowartość 6 pensji. Zdecydowana większość z nich, jak można było usłyszeć w kwietniu na spotkaniu rodziców z dwojgiem oferentów zakwalifikowanych do licytacji na kupno nieruchomości przedszkolnej, będzie dalej pracować w tym samym miejscu i roli. Gdybym pracował w PS9, to na kolanach błagałbym jego kierownictwo, by nie przejmowali załogi i czekali na wynik konkursu. Jeśli są prawdą nieoficjalne szacunki, które otrzymuję, to kwota odpraw może dojść do 800 tysięcy złotych. Jeśli zwycięzcy konkursu zakupią wyposażenie „dziewiątki”, to miastu pozostanie na dołożenie do remontu SP5 (tak zapewnił Arseniusz Finster rodziców z PS9 w kwietniu 2012) ok. 400 tys. złotych. Kwaśna mina burmistrza na konferencji prasowej z 25.05 świadczy, że taki słaby wynik licytacji raczej go zaskoczył.

Jeśli głównym celem konkursu było znalezienie najlepszego pod względem fachowości podmiotu, to zatwierdzenie decyzji komisji, czy raczej rezultatu licytacji, jest formalnością. Gdyby jednak przeważyła troska o stan budżetu miasta, to możemy w poniedziałek spodziewać się zaskakującej decyzji naszego włodarza miasta…

Aktualizacja z 29.05.2012.

Zamieszczamy polemikę burmistrza Arseniusza Finstera z powyższym tekstem.

„Pan red. J. Erdman napisał, że „warto pokrótce przypomnieć historię prywatyzacji”. Użył słowa „pokrótce”, dlatego pewnie nie mogę krytykować braku w tej historii wielu informacji o przeszłych zdarzeniach. Ograniczę się tylko do sprostowania nieprawdziwych lub hipotetycznych informacji zawartych w tekście.

Po pierwsze: nie prawdą jest jakoby „kwota odpraw miała dojść do 800 tys. PLN”. Jestem zaskoczony, bo wystarczyło zapytać. Jest wyliczenie – będzie to 416 tys. PLN. Tak więc blisko dwa razy mniej niż podaje p. redaktor.

Po drugie: z treści wynika „jakobym przymuszał” byłe panie dyrektorki do zakupu obiektów. Otóż jest to nieprawda, ponieważ nigdy nie mówiłem, że jeżeli One nie kupią, to będą wolne przetargi. Obiekty Panie kupiły z bonifikatą i bez przetargu! Dzisiaj rozmawiałem ze wszystkimi Właścicielkami i zgodnie mówią, że moja propozycja była szybka, ale o przymuszeniu nie ma mowy. Dodam, że nabory w niepublicznych przedszkolach są pełne, wszystkie oddziały zajęte przez dzieci! A więc, co – okazuje się, że system niepublicznych placówek działa b.dobrze. To zasługa ich właścicieli i pracowników. Nabór do PS Nr 9 też jest 100 procentowy, tak więc nie ma problemu.

Po trzecie: nieprawdą jest też jakoby przedszkole Nr 9 zostało sprzedane tanio. Wycena rynkowa 1.080 tys. PLN. Oferta 1.122 tys. PLN. Pamiętajmy, że kilka lat temu sprzedawaliśmy z bonifikatą od wyceny rynkowej, czyli taniej niż obecnie. Dodam, że pieniądze nie są najważniejsze, ale sprzedajemy powyżej wyceny i to jest układ odniesienia.

Dziękując panu redaktorowi za podjęcie tematu deklaruję moją dyspozycyjność w udzielaniu informacji. Proszę jednocześnie „żeby moja kwaśna mina” na konferencji nie wywoływała daleko idących wniosków w analizie problemu.”

Z poważaniem

Arseniusz Finster – Burmistrz Chojnic

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

47 komentarzy

~filip
A o coo choodzii?
30 Maja 2012, godzina 08:24
Oceniono 10 razy -8
~zorientowana
Wynagrodzenia osób prowadzących niepubliczne placówki oświaty
Czy wynagrodzenia osób prowadzących niepubliczne placówki oświaty mogą być finansowane z dotacji otrzymanej od jednostki samorządu terytorialnego?

Zgodnie z art. 90 ust. 3d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. 2004 Nr 256 poz. 2572 z poz. zm.) dotacje, o których mowa w ust. 1a-3b, są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań szkoły lub placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących szkoły lub placówki.
Uznać należy, iż w/w przepis przewiduje zakaz wykorzystywania dotacji na wydatki inne niż bieżące. Ponadto zezwala na finansowanie z dotacji tylko takich wydatków bieżących, które związane są z realizacją zadań szkoły lub placówki w zakresie kształcenia, wychowywania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Finansowanie wynagrodzeń osób prowadzących niepubliczne placówki oświaty nie mieści się w tym zakresie. W związku z powyższym stwierdzić należy, iż wynagrodzenia te nie mogą być finansowane z dotacji otrzymanej od jednostki samorządu terytorialnego.
Stanowisko to potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 1434/10.

29 Maja 2012, godzina 16:53
Oceniono 19 razy 7
~filip
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2012, godzina 15:39
Oceniono 24 razy -12
~wyrzynać, a nie wyŻynać albo wyrżnąć
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2012, godzina 14:41
Oceniono 16 razy -10
~Jacek Studziński
Panie Filipie. Wiem, że płacą więcej i jestem wręcz pewny, że więcej zapłacą. Przedszkole prywatyzowane jest po to, aby docelowo zmniejszać nominalnie przysługującą niepublicznym placówkom dotację. Proszę o tym nie zapominać. Różnicę będzie musiał ktoś wyrównać. Prywatny przedsiębiorca do interesu z własnej kieszeni nie dołoży. Wszystko przed nami. Mogłoby być mi to obojętne. Ale nie jest. Zawsze jeszcze mogę mieć wnuki. Chciałbym tu na miejscu.

Coraz gorzej się wszystkim żyje. I gorzej będzie. Nic nowego nie wypowiedziałem. "Szczęśliwi" ci co dzieci nie mają. Ale społeczeństwo musi się odradzać. Aby tak było trzeba tworzyć ku temu warunki. Jakie? Może przy innej okazji...

Młodzi wyjeżdżają i poza naszym krajem budują swoje domy, rodziny.
Jakie perspektywy dla nich w naszym mieście? Znam takich co wrócili i... odwrócili się na pięcie. Już ich nie zobaczymy. Chyba, że "świat pogoni obcych". Sądzę, że domyśla się Pan o czym chcę powiedzieć. Już w niektórych europejskich państwach takie próby były. Podać przykład?

Nie widzi Pan, że to miasto się wyludnia. Przysłowiowa ławka w parku dla kogo będzie? Dla starych opuszczonych ludzi co wypatrywać będą swoje dzieci i wnuki, które zmuszone zostały wyemigrować?
Dawniej wynaradawiano nas pod zaborami. Dzisiaj poza granicami Polski. "Na własne życzenie". Kto wróci? I do czego? Te dzieci urodzone w Anglii, Niemczech, Norwegii...? Z jakim krajem będą się identyfikować?

Polityka państwa od góry po sam dół w odniesieniu do rodziny jest beznadziejna.
Lekarstwem ma być harówa starych do 67 roku życia, a może i dalej. Pozbawianie ludzi leków. Np. chorych na raka. - Czyta pan prasę? Podać przykłady? - To polityka "wyżynania" Narodu Polskiego.
Jedni targną się na swoje życie, drudzy pomrą nie mając opieki znikąd z głodu i wycieńczenia.

Nie podoba się Panu ta wizja? Bo mi też nie! No to przestawmy wektory. Może uda się uratować ten kraj, to miasto.
Wie Pan. Może przejaskrawiam czasem. Ale tylko po to by pobudzić ludzką wyobraźnię.
Pozdrawiam i cieszę się, że obyło się bez pomyj w moim kierunku.

A propos przywilejów. Nie mam żadnych.
29 Maja 2012, godzina 13:01
Oceniono 27 razy 21
~mama
Gimnazja raczej do likwidacji, od września otwierają dwa prywatne i jeszcze jedno w Charzykowie publiczne, liczba dzieci maleje.
29 Maja 2012, godzina 12:58
Oceniono 8 razy 8
~fax
no to czas na prywatyzację podstawówek i gimnazjów.. prawda? tam karta nauczyciela nadal obowiązuje... tylko może by tak jeszcze odebrać przywileje innym grupom zawodowym? zwłaszcza tym mundurowym, no ale oni mają broń...
29 Maja 2012, godzina 12:51
Oceniono 13 razy 11
~burmistrz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2012, godzina 12:42
Oceniono 37 razy -23
~filip
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2012, godzina 11:24
Oceniono 34 razy -16
~Jacek Studziński
"...pieniądze nie są najważniejsze...". (burmistrz)

No jak to nie? Po to ta prywatyzacja, ażeby zaoszczędzić pieniądze w budżecie miejskim. Doskonale pamiętam.
A ciężar zostanie przeniesiony na rodziców. W obecnych niepublicznych już płacą więcej.
Ta polityka obecnych naszych władz, przynajmniej w tym zakresie, jest dla mnie nie do przyjęcia. Nazwałem takie działanie "polityką umywania rąk". Nie czas na uzasadnianie. Faktem jest, że rodziny mające dzieci zapłacą więcej. Ot "polityka prorodzinna".
Przypomnę, że zapowiada się podwyżka energii od nowego roku o 40%. Żeby nie było tak, że rodziny będą zmuszone pozostawić dzieci w domach. Z prostego powodu - biedy.
29 Maja 2012, godzina 10:42
Oceniono 23 razy 17
Od autora. Po pierwsze. Przepraszam za podanie błędnej kwoty wysokości wypłacanych przez miasto odpraw, ale nie zmienia to istoty rzeczy. Można było uniknąć wydawania tych kilkuset tysięcy złotych.
Po drugie. Nie napisałem, że w 2008 roku dyrektorki zmuszano do kupna obiektów. To jest Pana interpretacja. Jest prawdą, że rok wcześniej, przed rozpoczęciem procesu przekształceń, nie było mowy o tak bliskiej perspektywie zostania właścicielami nieruchomości przedszkolnych. Także jest prawdą, że były dwie wyceny, że była bonifikata w wysokości 15%, że zakupiły je bez przetargu. Gdyby stwierdziły, że nie mają zdolności kredytowej i nie chcą kupić, to co wtedy? Zrezygnowałby Pan ze swego planu?
Po trzecie. Czy wynik licytacji spełnił Pana oczekiwania, to można oczywiście różnie interpretować. Na konferencji prasowej z 25 maja stwierdził Pan, że „oczekiwałem takiego zdarzenia, że licytacja będzie tak wyglądać, że padną liczby 1,5 mln – 1,6 mln – 1,7 mln – 1,8 mln”. Dodał Pan też, że przekształcenie jest najważniejsze. Pozostaję przy swoim zdaniu, że liczył Pan na wyższy dochód ze sprzedaży.
Z poważaniem - Jerzy Erdman
29 Maja 2012, godzina 10:27
Oceniono 14 razy 10
~Marzenna Osowicka
Obyś miał rację, Radku. Ja także przypuszczam, że stanie się podobnie jak i w sporze pań dyrektorek przedszkoli z burmistrzem - racja nie pozostanie po stronie ratusza. Jednego nie rozumiem - forsowania za wszelką cenę idei prywatyzacji ostatniego przedszkola. Wbrew woli i oczekiwaniom tak wielu zainteresowanych. Ach ta raczkująca demokracja...
28 Maja 2012, godzina 19:17
Oceniono 25 razy 23
~mama
I jaka jest decyzja?
28 Maja 2012, godzina 17:43
~Radek Sawicki
Pan Burmistrz będzie miał - być może - jeszcze kwaśniejszą minę. Konkurs nie kończy sporu. To, że Ratusz podpisze papiery, nie znaczy, że decyzje urzędników nie zostaną podważone, a cały proces unieważniony....
28 Maja 2012, godzina 10:15
Oceniono 28 razy 24
~ja
Finster te prywatyzacje robi dla siebie czy dla ludzi (pytam o wszystkich, a nie o garstke wybranych)???
28 Maja 2012, godzina 07:07
Oceniono 16 razy 12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 378.00 388.00 DKKDKK 59.30 60.80
EUREUR 444.00 453.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 424.00 NOKNOK 40.10 41.30
GBPGBP 484.00 496.00 SEKSEK 42.10 43.60
Aktualizacja: 2020-09-21 13:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 380.00 384.00 DKKDKK 59.70 60.40
EUREUR 446.00 449.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 413.00 419.00 NOKNOK 40.50 41.10
GBPGBP 485.00 491.00 SEKSEK 42.50 43.30
Aktualizacja: 2020-09-21 13:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-16

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.51 zł 2.04 zł
Circle K 4.61 zł - 4.46 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.51 zł 1.99 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.45 zł 1.97 zł
Orlen 4.69 zł 4.97 zł 4.57 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij