Czwartek, 16 Lipca 2020 | Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Absolutorium udzielone

Burmistrz A.Finster z kwiatami od radnych PO.

Burmistrz A.Finster z kwiatami od radnych PO.

Zdecydowaną większością głosów miejscy radni przyjęli uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2011 rok oraz o udzieleniu burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta.

Dyskusja wokół absolutorium prowadzona była tylko przez Bartosza Blumę i burmistrza Arseniusza Finstera. Lider klubu PiS w swej wypowiedzi wymienił szereg czynników, które wpłynęły na ocenę działań burmistrza w 2011 roku. Zaliczył do nich konflikty władz miasta z dyrektorkami niepublicznych przedszkoli o sposób naliczania dotacji, a także z dwoma stowarzyszeniami – Arcanami Historii i Wspólną Ziemią; brak realizacji budowy siedziby miejskiej kultury; zastój w komunalnym budownictwie wielorodzinnym. Zaniepokoił go także wzrost poziomu zadłużenia miasta. Pytał ponadto o sprawozdania pełnomocników burmistrza z ubiegłorocznej działalności.

Reklama | Czytaj dalej »

Arseniusz Finster tym razemu swej corocznej polemiki „absolutoryjnej” nie prowadził z mównicy. Poziomu zadłużenia miasta nie uważa za niebezpieczny. Jest zdania, że na koniec 2012 roku będzie w wysokości ok. 49%, czyli tyle, ile wynosi aktualnie w gminie wiejskiej Chojnice. Na dowód dobrej sytuacji Chojnic, burmistrz podparł się argumentem w postaci 46 lokaty naszego miasta w ubiegłorocznym rankingu samorządów pt. „Złota Setka” prowadzonym przez dziennik Rzeczpospolita. Odniósł się także do sprawy finansowania sieci przedszkoli: – Musimy optymalizować wydatki na nie, bo należy utrzymać takie zrealizowane inwestycje, jak boisko Modrak, niedługo park 1000-lecia, wkrótce Chojnickie Centrum Kultury. Znajdźcie inne miasto, które tak jak my, daje dotację na jedno dziecko integracyjne w wysokości 1200 złotych – radził swemu oponentowi Arseniusz Finster. Nie zabrakło odniesień związanych z działalnością Arcan Historii i Wspólnej Ziemi. Burmistrz przypominał co o nim pisał na blogu Marcin Wałdoch. Żalił się, że nie chciały te stowarzyszenia ujawnić ilu posiadają członków. Zauważył, że Jacek Studziński potrafił podziękować za wykonanie badań wody w parku 1000-lecia, a Wspólna Ziemia nie chwali władz miasta za dokonywane zmiany w tym rejonie miasta. Dziwił się także, że radny Bartosz Bluma wspomina o wydarzeniach związanych z działalnością organizacji pozarządowych przy okazji rozliczania ubiegłorocznego budżetu.

Jeszcze przed głosowaniem nad absolutorium, Edward Gabryś z Programu 2014 oraz Leszek Pepliński z Platformy Obywatelskiej, w imieniu swych klubów, zadeklarowali poparcie uchwały o jego udzieleniu. Tylko radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu, pozostali obecni na sesji radni, czyli piętnastu, głosowali za uchwałami związanymi z realizacją budżetu miasta za 2011 rok. Nie obeszło się bez wiązanek kwiatów od radnych z Programu 2014 i Platformy Obywatelskiej dla burmistrza Arseniusza Finstera oraz skarbnik Krystyny Perszewskiej.

Pozostałe projekty uchwał, poza wycofaną z porządku obrad o zbyciu nieruchomości, przeszły jednogłośnie. Nie była jednak na sesji omawiana sprawa losów salki gimnastycznej przy ul. Grunwaldzkiej. Burmistrz poinformował, że będzie ten temat w porządku obrad kolejnej sesji, która jest zaplanowana na 2 lipca.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

81 komentarzy

~burmistrz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Czerwca 2012, godzina 09:31
Oceniono 36 razy -28
~Marzenna Osowicka
Pozdrawiam Cię Podatniku. Miło poczytać wypowiedzi osoby o podobnych zapatrywaniach.
Artykuły o inwigilacji społeczeństwa przez władzę mają wydźwięk horroru
08 Czerwca 2012, godzina 01:23
Oceniono 23 razy 21
~Lorelai
Pisze Pan: „Z jednej strony bardzo szanuję Panią za wielką aktywność i zaangażowanie społeczne, a z drugiej strony jestem zaszokowany tym, że pod pseudonimem „Lorelai” obraża Pani ludzi.” Proszę nie uogólniać i nie wysnuwać teorii - nie obrażam ludzi. Krytyczne słowa kieruję pod Pana adresem, gdyż nie zgadzam się z Pańskim stylem sprawowania władzy oraz decyzjami podejmowanymi w imię tak zwanego „dobra społecznego”. Prywatyzacja ostatniego samorządowego przedszkola z oddziałami integracyjnymi nie rokuje dobrze, zwłaszcza po zaistniałym konflikcie pomiędzy Panem oraz dyrektorkami niepublicznych przedszkoli. Szokującym jest, że muszą domagać się sądownie kwot, jakie są im należne. Naturalną koleją rzeczy będzie obniżanie dotacji samorządowych dla przedszkoli, bo w swoim ekonomicznym podejściu właśnie do tego Pan dąży. A obietnic, które składa Pan teraz o utrzymaniu oddziałów integracyjnych w dziewiątce w przyszłości, nie będzie Pan w stanie dotrzymać (bo to nie Pan będzie o tym decydował, tylko właściciel). Jak zresztą wielu innych obietnic, składanych bez pokrycia.
Ja także bardzo żałuję, że nie jest Pan w stanie pojąć moich zachowań. A zatem podpowiem: wystarczyłaby odrobina empatii. Zwłaszcza wobec matek posiadających niepełnosprawne dzieci w wieku przedszkolnym.
08 Czerwca 2012, godzina 01:20
Oceniono 31 razy 25
~Marzenna Osowicka
Cieszę się, Panie Burmistrzu, że tak wiele satysfakcji sprawiło Panu odkrycie, iż Lorelai i Osowicka to ta sama osoba. W związku z tym zmieniłam zdanie – nie będę występować tylko i wyłącznie pod swoim nazwiskiem. Dla sprawienia Panu następnej dozy radości z poszukiwań i odkryć wespół z chojnicką prokuraturą, postaram się dostarczyć Panu kolejnych wrażeń w przyszłości. Pod kolejnymi nickami .
Sposób myślenia, że demaskując konkretną osobę na forum jest Pan w stanie ją ośmieszyć, zdyskredytować i skłonić do milczenia, nie jest wolny, niestety, od błędów. Grożąc sądem za krytyczne wypowiedzi dotyczące sposobu sprawowania przez Pana władzy, być może zamknie Pan usta 90-ciu procentom internautów. Ale te 10% nie zmieni swoich przekonań. A także stylu wypowiedzi.
I tu nasunęło mi się ciekawe skojarzenie. W zasadzie to takie déjà vu: podobne wydarzenie miało miejsce nie tak dawno w Gimnazjum nr 1, kiedy zaczęto głośno rozmawiać o mobbingu wobec jednej z nauczycielek. Pan doskonale pamięta, prawda? Ta nauczycielka nawet zwróciła się do Pana jako burmistrza i osoby sprawującej pieczę nad chojnickimi szkołami o pomoc… Nic Pan nie zrobił, mimo obietnic. A potem w szkole miało miejsce grożenie sądem. I słowo stało się ciałem. Cóż za zbieżność okoliczności i tych samych metod represji. Ciekawe, prawda?
08 Czerwca 2012, godzina 01:08
Oceniono 36 razy 26
Nie odstają. Zdecydowanie nie odstają. Można by rzec, że raczej plasują się w czołówce…

A teraz cytaty z pana burmistrza o Marcinie Wałdochu:
niesamowite jest to, że podgląda Pan korespondencję p. M. Osowickiej (Lorelai) i potem o tym pisze. To jest moralność – szok!...” „Podglądanie korespondencji i jej upublicznienie to chamstwo!”

A ja się zastanawiam: podglądanie korespondencji i jej upublicznianie to rzeczywiście chamstwo. A jak nazwać wykorzystywanie pracownicy Urzędu Miejskiego do nagrywania wypowiedzi interesantów bez ich wiedzy w czasie pełnienia obowiązków burmistrza? Chyba chodziło o Janika…
Drzazgę w oku bliźniego widzisz, Drogi Burmistrzu, a belki w swoim nie zauważasz ani na jotę.
07 Czerwca 2012, godzina 23:30
Oceniono 36 razy 22
~uroczysko
~fragi
świetny tekst z "Polityki" (chyba z ubiegłego tygodnia). czytając pomyślałam, że nasze lokalne realia nie odstają od patologicznej - polskiej normy...
07 Czerwca 2012, godzina 21:02
Oceniono 35 razy -5
~Drogi Panie Marcinie,
Proszę wypić szklankę zimnej wody, ochłonąć i spokojnie przeczytać wszystko to, co Pan napisał. Zobaczy Pan, że Pana wypowiedzi przepełnione są rozpaczliwą chęcią zaistnienia, pędem do władzy i zwykłą nienawiścią.
To równie żałosne jak przeświadczenie o byciu nadczłowiekiem i ignorowanie opinii społeczeństwa reprezentowane przez Pana adwersarza.
07 Czerwca 2012, godzina 20:48
Oceniono 21 razy -7
~zero
Mieszkania socjalne?Przeciez nie ma baszty dla kazdego))
07 Czerwca 2012, godzina 20:35
Oceniono 10 razy 10
~do fragi
Fajny tekst. Politycy jak tak bardzo wrażliwi to niech nie pchają się na urzędy.
Swoją "wrażliwość" niech skierują w stronę społeczeństwa i rozwiązywania jego problemów. W Chojnicach zamiast budować pałac dla ZGM-u przydałyby się mieszkania socjalne.
07 Czerwca 2012, godzina 20:22
Oceniono 7 razy 7
~fragi
Straszenie krytyków sądami wchodzi jakoś dziwnie w krew niektórym politykom przekonanym o własnej nieomylności. Polecam artykuł na ten temat z POLITYKI http://www.polityka.pl/kraj/analizy/1527021,1,wladze-lokalne-scigaja-krytykow.read
07 Czerwca 2012, godzina 17:53
Oceniono 9 razy 9
~Ooo
Ooo...
07 Czerwca 2012, godzina 08:12
~No naprawdę
ręce opadają. Nie możecie Panowie pisać do siebie maili? Ośmieszacie się obaj dyskusją tego rodzaju.
06 Czerwca 2012, godzina 17:16
Oceniono 19 razy -7
~Marcin Wałdoch
Za tą uwagę o chrząkaniu serdecznie przepraszam,wydawało mi się,ze w ten sposób przedrzeznia Pan rpzmowcow chcac ich zdenerwowac.Zycze zdrowia.
06 Czerwca 2012, godzina 15:45
Oceniono 27 razy 9
~Radek Sawicki
Burmistrz sam się chwali, nawet porażkami pokazując je jako sukcesy! Więc my już nie musimy.
06 Czerwca 2012, godzina 15:01
Oceniono 25 razy 25
~uroczysko
~Marcin Wałdoch
NIe ma sytuacji, aby Pan sobie nie wspomniał o mnie złośliwie przy tym chrząkając.
No już nie bądź taki złośliwy
06 Czerwca 2012, godzina 14:59
Oceniono 38 razy -8

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 400.00 DKKDKK 59.00 60.50
EUREUR 441.00 453.00 RUBRUB 5.30 6.30
CHFCHF 410.00 425.00 NOKNOK 40.60 41.80
GBPGBP 485.00 500.00 SEKSEK 42.20 43.70
Aktualizacja: 2020-07-15 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 396.00 DKKDKK 59.60 60.30
EUREUR 445.00 449.00 RUBRUB 5.40 6.30
CHFCHF 412.00 420.00 NOKNOK 41.10 41.70
GBPGBP 491.00 497.00 SEKSEK 42.70 43.40
Aktualizacja: 2020-07-15 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-07-09

E95 E98 ON LPG
BP 4.24 zł 4.59 zł 4.13 zł 1.92 zł
Circle K 4.19 zł - 4.09 zł 1.87 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 4.25 zł 4.45 zł 4.12 zł 1.92 zł
Orlen 4.24 zł 4.48 zł 4.12 zł 1.92 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij