Czwartek, 16 Lipca 2020 | Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Absolutorium udzielone

Burmistrz A.Finster z kwiatami od radnych PO.

Burmistrz A.Finster z kwiatami od radnych PO.

Zdecydowaną większością głosów miejscy radni przyjęli uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2011 rok oraz o udzieleniu burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta.

Dyskusja wokół absolutorium prowadzona była tylko przez Bartosza Blumę i burmistrza Arseniusza Finstera. Lider klubu PiS w swej wypowiedzi wymienił szereg czynników, które wpłynęły na ocenę działań burmistrza w 2011 roku. Zaliczył do nich konflikty władz miasta z dyrektorkami niepublicznych przedszkoli o sposób naliczania dotacji, a także z dwoma stowarzyszeniami – Arcanami Historii i Wspólną Ziemią; brak realizacji budowy siedziby miejskiej kultury; zastój w komunalnym budownictwie wielorodzinnym. Zaniepokoił go także wzrost poziomu zadłużenia miasta. Pytał ponadto o sprawozdania pełnomocników burmistrza z ubiegłorocznej działalności.

Reklama | Czytaj dalej »

Arseniusz Finster tym razemu swej corocznej polemiki „absolutoryjnej” nie prowadził z mównicy. Poziomu zadłużenia miasta nie uważa za niebezpieczny. Jest zdania, że na koniec 2012 roku będzie w wysokości ok. 49%, czyli tyle, ile wynosi aktualnie w gminie wiejskiej Chojnice. Na dowód dobrej sytuacji Chojnic, burmistrz podparł się argumentem w postaci 46 lokaty naszego miasta w ubiegłorocznym rankingu samorządów pt. „Złota Setka” prowadzonym przez dziennik Rzeczpospolita. Odniósł się także do sprawy finansowania sieci przedszkoli: – Musimy optymalizować wydatki na nie, bo należy utrzymać takie zrealizowane inwestycje, jak boisko Modrak, niedługo park 1000-lecia, wkrótce Chojnickie Centrum Kultury. Znajdźcie inne miasto, które tak jak my, daje dotację na jedno dziecko integracyjne w wysokości 1200 złotych – radził swemu oponentowi Arseniusz Finster. Nie zabrakło odniesień związanych z działalnością Arcan Historii i Wspólnej Ziemi. Burmistrz przypominał co o nim pisał na blogu Marcin Wałdoch. Żalił się, że nie chciały te stowarzyszenia ujawnić ilu posiadają członków. Zauważył, że Jacek Studziński potrafił podziękować za wykonanie badań wody w parku 1000-lecia, a Wspólna Ziemia nie chwali władz miasta za dokonywane zmiany w tym rejonie miasta. Dziwił się także, że radny Bartosz Bluma wspomina o wydarzeniach związanych z działalnością organizacji pozarządowych przy okazji rozliczania ubiegłorocznego budżetu.

Jeszcze przed głosowaniem nad absolutorium, Edward Gabryś z Programu 2014 oraz Leszek Pepliński z Platformy Obywatelskiej, w imieniu swych klubów, zadeklarowali poparcie uchwały o jego udzieleniu. Tylko radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu, pozostali obecni na sesji radni, czyli piętnastu, głosowali za uchwałami związanymi z realizacją budżetu miasta za 2011 rok. Nie obeszło się bez wiązanek kwiatów od radnych z Programu 2014 i Platformy Obywatelskiej dla burmistrza Arseniusza Finstera oraz skarbnik Krystyny Perszewskiej.

Pozostałe projekty uchwał, poza wycofaną z porządku obrad o zbyciu nieruchomości, przeszły jednogłośnie. Nie była jednak na sesji omawiana sprawa losów salki gimnastycznej przy ul. Grunwaldzkiej. Burmistrz poinformował, że będzie ten temat w porządku obrad kolejnej sesji, która jest zaplanowana na 2 lipca.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

81 komentarzy

~jedna uwaga
Burmistrzu niech Pan pamięta, że w ostatnich wyborach frekwencja nie była stuprocentowa i nie wszyscy na Pana głosowali. Pana głos nie jest głosem ogółu. Tylko tyle i aż tyle. Pozdrawiam.
06 Czerwca 2012, godzina 13:52
Oceniono 14 razy 14
~nederlanden
Uważajcie na próbę usunięcia przez ew. przyszły nowowybrany zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej inspirowany przez niejaką panią Kuczkowską, która nawet w biuletynie SM w poz. 9 nie wyraziła zgody na publikację swoich danych (ze względu chyba na niechlubną przeszłość). Czy chcecie, żeby przekręty wróciły do SM? Bierzcie udział w głosowaniu i głosujcie świadomie
06 Czerwca 2012, godzina 13:51
Oceniono 2 razy -2
~Marcin Wałdoch
Cieszę się,ze jestesmy umówieni.
06 Czerwca 2012, godzina 13:41
Oceniono 31 razy 9
~burmistrz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Czerwca 2012, godzina 13:32
Oceniono 40 razy -28
~wyborca
Burmistrzu może chętnie skomentujesz potrzebę budowy pałacu dla ZGM.
Zamiast pierdołami zawracać ludziom d... to do konkretów.
06 Czerwca 2012, godzina 12:38
Oceniono 21 razy 21
~podatnik
Tak dla uściślenia. Pan swoich wielu wpisów również nie umieszcza sam. Wpisuje je jedna z dwóch Pańskich sekretarek opłacanych z naszych podatków. (pamietam, że takie tłumaczenie było pod jednym z wpisów gdy zarzucono Panu marnotrawienie cennego czasu na wpisy w internecie) Jeśli się mylę proszę sprostować. A ja wtedy poszperam i odnajdę.
Tak więc... może Pan zawsze powiedzieć w przypadku "wątpliwych" wpisów, że Pan ich nie umieszczał. I będzie to w zgodzie z prawdą. Inni to samo mogą zrobić. Adres IP będzie tylko poszlaką.
06 Czerwca 2012, godzina 12:29
Oceniono 25 razy 23
~podatnik
Panie burmistrzu. To że z danego IP został zamieszczony wpis nie znaczy, że dokonał go właściciel adresu.
Zastanawiam się czy nie dokonał Pan nadużycia podając do publicznej wiadomości, że Lorelai to Pani Osowicka? Ciekawe czy tym samym nie złamał Pan prawa?
Co do zaufania społecznego.
W wielu obszarach już je Pan zatracił i to niestety jest fakt. Dopowiem, że na własne życzenie.
Proszę zdystansować się do "krytykanctwa" i krytyki Pana osoby. "Rasowi" politycy nie reagują jak Pan. Pańskie polemiki z wieloma osobami na łamach prasy, w internecie czy podczas obrad Rady Miejskiej niejednokrotnie wystawiają Pana na śmieszność. Przyznam, że to smutne. A Pan nie jest bez winy. Mógłbym przywołać wiele sytuacji gdy minął się Pan z prawdą wypowiadając o innych osobach. I jakoś nie biegały z Panem po sądach. "Kiedyś kosa na kamień trafi".
Tak na marginesie. Z kim Pan nie był w konflikcie? Długo byłoby wymieniać - prawda? (zacząłem zbierać notatki prasowe w tym zakresie. Może w przyszłości do jakiejś publikacji o Panu przydadzą się)
Zdaję sobie też sprawę, że wie Pan kim ja jestem. To co mówię czy piszę mógłbym wypowiedzieć prosto w oczy i często tak czynię. Życzę spokojnego weekendu.
06 Czerwca 2012, godzina 12:00
Oceniono 34 razy 28
~Marcin Wałdoch
W punkcikach, żeby Pan Arseniusz Finster miał przejrzystość moich poglądów:

1. Sprawa złożenia zawiadomienia przez Radka i moją osobę, przeciwko Panu była podyktowana złamaniem prawa, poprzez naruszenie przebiegu zarejestrowanego zgromadzenia publicznego przez Pana. W taki oto sposób, zachowując się jak ... sam Pan odbiera powagę pełnionej funkcji. Nie znam miasta w którym w ten sposób zachowałby się włodarz, biegając z mikrofonem za kimkolwiek. Radek próbował Pana ostrzec i prosić o niezakłócanie protestu. W swej bucie nie posłuchał Pan, a Pana wierutne kłamstwa o tym,że Pan nikomu nie przerywał są nagrane. Niemniej nikt z satysfakcją na to nie patrzy, raczej z zażenowaniem.

2. Wydaje mi się, to moja subiektywna opinia, że Pan opacznie rozumie całą rzeczywistość.
To Pan rozpoczął "politykę miłości" wobec mojej osoby, stało się to dokładnie po tym jak upubliczniłem nagranie sprzed baszty więziennej - galerii Jutrzenki, gdzie w godzinach pracy nikogo nie było. Zamiast mi podziękować, zaatakował Pan nazywając mnie "suchym korzeniem, który niedługo wyschnie" - taka Pana logika Ja po prostu odpłacam Panu pięknym za nadobne, ale robię swoje i nie oglądam się na Pana "babskie przyzwyczajenia i fochy".

3. Moją niekompetencję próbował Pan udowodnić wielokrotnie, kłamiąc w mediach, ze nie wiem jaka jest różnica pomiędzy Sejmem a radą miejską. To, że Pan kłamał, udowodniłem w obecności przynajmniej 5 osób. Żadna z nich nie odmówi zeznania.

4. Czym objawia się Pana fobia wobec nas?
NIe ma sytuacji, aby Pan sobie nie wspomniał o mnie złośliwie przy tym chrząkając. I to nieważne, czy moja osoba ma coś wspólnego z zagadnieniem czy nie.
Poza tym, usilnie Pan właśnie, próbował szukać dowodów na moją niekompetencję - szczególnie podczas rozmów z dziennikarzami od których próbował Pan wyciągnąć moje e-maile.

5. CBA - cieszę się, że sprawdziło proces prywatyzacji. Nie są nieomylni. Ciekawe, ze Pan akurat do mnie o tym pisze Podobnie jak Pan i ja. Niemniej prawo nie daje możliwośći prywatyzacji ostatniego przedszkola i to wyraził między innymi Wojewódzki Kurator Oświaty. Panu proponuję wysupłać z własnej kiesy wyrównanie dopłat dla przedszkolanek, może to byłby dowód na to, że ponosi Pan za cokolwiek w tym mieście odpowiedzialność?

6. Nigdzie nie stwierdziłem, że jest Pan psychicznie chory, ale cieszę się, że daje mi Pan kolejne argumenty na rzecz twierdzenia o Pana fobii.

7. W sądzie spotkamy się z pewnością. W sprawie zakłócania protestu, bo Pan brnie dalej. Pan jest takim chojnickim zaklinaczem rzeczywistości. Jeśli sąd stwierdzi, pomimo dowodów, że Pan nie zakłócał wcale się nie zdziwię. Przyznam tylko rację treści pewnej książeczki o zwierzętach.

8. Miałem Pana od zawsze za osobę nieodpowiednią, apodyktyczną, autorytarną, uzurpatorską, dlatego postanowiłem, że Arcana nigdy z Panem żadnej akcji nie przeprowadzą to byłby koniec niezależności, tak jak w przypadku innych organizacji. Albo początek wypominanani Pana "łask" za publiczne pieniądze jak Pan to zrobił wobec Wspólnej Ziemi.

9. W jendym się łudziłem, myślałem, że jest Pan chociaż dobrym politykiem, działaczem z instynktem, myślałem ,że będzie mi z Panem ciężej walczyc. Ale Pan się do tak niskich metod wielokrotnie odwołała w swej straczeńczej walce ze mną, że nawet miernej oceny Panu nie wystawiam za Pana politykierstwo. Chciałem się z Panem zmierzyć politycznie, ale Pan widać potrzebuje do tego pojedynku sekundanta w postaci sędziego i sali sądowej, która ma dać Panu majestat i powagę urzędu (!). Na niewiele Pana stać, a sądem Pan straszy wszystkich inaczej myślących od lat. Niech Pan tych byłych donosicieli SB rozliczy, którymi się Pan otacza, potem może Pan uchodzić za krystalicznego.

10. Spodziewałem się takiej Pana reakcji. Po Pana pismach odczekałem przez bardzo ciężki czas jaki nastał. Teraz jestem absolutnie gotowy do tego, zeby bronić swojego dobrego imienia i pokazać tak społeczeństwu Chojnic jak i Panu samemu (bo Pan tego mam nadzieję, nie dostrzega) jakimi metodami Pan rządzi.

11. Na nadchodzącą, sądową, konfrontację mam wystarczająco dużo materiałów, które z przyjemnością będę wykorzystywał. Pan jest autorem ich treści. Są podzielone na a) manipulacje, b) kłamstwa. Oczywiście będę wnosił o badanie kondyncji psychicznej nas obu, bo sytuacja nie jest normalna i ktoś tutaj ma problem z psychiką. Kto, to niech wyjaśnią biegli...

12. To, gdzie i komu zaglądam, oraz przez co to nie Pana sprawa. Podobnie jak to, czy ktoś mi pokazuje czy nie. Proszę się tym równiez nie zajmować. Nos w swój sos - powtarzałem Panu wielokrotnie.

13. Mógł Pan po prostu przegrać spokojnie wybory, które nadchodzą milowymi krokami. Wybrał Pan drogę siłową...

14. Szkoda mi jednego, zmarnowanego czasu, który będę musiał poświęcać, zamiast na pracę to na szarpanie się z Arseniuszem Finsterem. Nic Pan takimi procesami nie uzyskuje.

Dobro zawsze zwycięża, niech Pan o tym pamięta!

Nie tylko Pan pragnie bronić swoje nieskazitelnego imienia, ale również obywatele.
06 Czerwca 2012, godzina 11:32
Oceniono 49 razy 29
~uroczysko
Chojnicki doktor Watson znów na tropie nicków
06 Czerwca 2012, godzina 10:38
Oceniono 35 razy 11
~burmistrz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Czerwca 2012, godzina 10:30
Oceniono 41 razy -33
~burmistrz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Czerwca 2012, godzina 10:25
Oceniono 45 razy -33
~xyz
Ale się ludek wystraszył
06 Czerwca 2012, godzina 09:02
Oceniono 13 razy 11
~ja tego nie rozumiem
Przecież to tylko forum. O ile świat nie zwariował każdy może komentować bieżące wydarzenia pod iloma chce nickami - oczywiście pod warunkiem, że nie narusza niczyich dóbr osobistych i nie stosuje pomówień.
Niestety chyba nie o wszystkich forumowiczach wymienionych przez M.Wałdocha można powiedzieć, że nie stosują pomówień...
05 Czerwca 2012, godzina 17:50
Oceniono 8 razy 8
~wyborca
Niech zaprzeczy, że tak nie było?
05 Czerwca 2012, godzina 17:25
Oceniono 9 razy 7
~teraz to burmistrz
powinien chyba coś powiedzieć...
05 Czerwca 2012, godzina 17:18
Oceniono 9 razy 7

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 400.00 DKKDKK 59.00 60.50
EUREUR 441.00 453.00 RUBRUB 5.30 6.30
CHFCHF 410.00 425.00 NOKNOK 40.60 41.80
GBPGBP 485.00 500.00 SEKSEK 42.20 43.70
Aktualizacja: 2020-07-15 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 396.00 DKKDKK 59.60 60.30
EUREUR 445.00 449.00 RUBRUB 5.40 6.30
CHFCHF 412.00 420.00 NOKNOK 41.10 41.70
GBPGBP 491.00 497.00 SEKSEK 42.70 43.40
Aktualizacja: 2020-07-15 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-07-09

E95 E98 ON LPG
BP 4.24 zł 4.59 zł 4.13 zł 1.92 zł
Circle K 4.19 zł - 4.09 zł 1.87 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 4.25 zł 4.45 zł 4.12 zł 1.92 zł
Orlen 4.24 zł 4.48 zł 4.12 zł 1.92 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij