Poniedziałek, 13 Lipca 2020 | Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Absolutorium udzielone

Burmistrz A.Finster z kwiatami od radnych PO.

Burmistrz A.Finster z kwiatami od radnych PO.

Zdecydowaną większością głosów miejscy radni przyjęli uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2011 rok oraz o udzieleniu burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta.

Dyskusja wokół absolutorium prowadzona była tylko przez Bartosza Blumę i burmistrza Arseniusza Finstera. Lider klubu PiS w swej wypowiedzi wymienił szereg czynników, które wpłynęły na ocenę działań burmistrza w 2011 roku. Zaliczył do nich konflikty władz miasta z dyrektorkami niepublicznych przedszkoli o sposób naliczania dotacji, a także z dwoma stowarzyszeniami – Arcanami Historii i Wspólną Ziemią; brak realizacji budowy siedziby miejskiej kultury; zastój w komunalnym budownictwie wielorodzinnym. Zaniepokoił go także wzrost poziomu zadłużenia miasta. Pytał ponadto o sprawozdania pełnomocników burmistrza z ubiegłorocznej działalności.

Reklama | Czytaj dalej »

Arseniusz Finster tym razemu swej corocznej polemiki „absolutoryjnej” nie prowadził z mównicy. Poziomu zadłużenia miasta nie uważa za niebezpieczny. Jest zdania, że na koniec 2012 roku będzie w wysokości ok. 49%, czyli tyle, ile wynosi aktualnie w gminie wiejskiej Chojnice. Na dowód dobrej sytuacji Chojnic, burmistrz podparł się argumentem w postaci 46 lokaty naszego miasta w ubiegłorocznym rankingu samorządów pt. „Złota Setka” prowadzonym przez dziennik Rzeczpospolita. Odniósł się także do sprawy finansowania sieci przedszkoli: – Musimy optymalizować wydatki na nie, bo należy utrzymać takie zrealizowane inwestycje, jak boisko Modrak, niedługo park 1000-lecia, wkrótce Chojnickie Centrum Kultury. Znajdźcie inne miasto, które tak jak my, daje dotację na jedno dziecko integracyjne w wysokości 1200 złotych – radził swemu oponentowi Arseniusz Finster. Nie zabrakło odniesień związanych z działalnością Arcan Historii i Wspólnej Ziemi. Burmistrz przypominał co o nim pisał na blogu Marcin Wałdoch. Żalił się, że nie chciały te stowarzyszenia ujawnić ilu posiadają członków. Zauważył, że Jacek Studziński potrafił podziękować za wykonanie badań wody w parku 1000-lecia, a Wspólna Ziemia nie chwali władz miasta za dokonywane zmiany w tym rejonie miasta. Dziwił się także, że radny Bartosz Bluma wspomina o wydarzeniach związanych z działalnością organizacji pozarządowych przy okazji rozliczania ubiegłorocznego budżetu.

Jeszcze przed głosowaniem nad absolutorium, Edward Gabryś z Programu 2014 oraz Leszek Pepliński z Platformy Obywatelskiej, w imieniu swych klubów, zadeklarowali poparcie uchwały o jego udzieleniu. Tylko radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu, pozostali obecni na sesji radni, czyli piętnastu, głosowali za uchwałami związanymi z realizacją budżetu miasta za 2011 rok. Nie obeszło się bez wiązanek kwiatów od radnych z Programu 2014 i Platformy Obywatelskiej dla burmistrza Arseniusza Finstera oraz skarbnik Krystyny Perszewskiej.

Pozostałe projekty uchwał, poza wycofaną z porządku obrad o zbyciu nieruchomości, przeszły jednogłośnie. Nie była jednak na sesji omawiana sprawa losów salki gimnastycznej przy ul. Grunwaldzkiej. Burmistrz poinformował, że będzie ten temat w porządku obrad kolejnej sesji, która jest zaplanowana na 2 lipca.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

81 komentarzy

~Ooo
Ooo...
05 Czerwca 2012, godzina 15:48
~podatnik
I tu: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/X/XK/rewolucja_biochipowa.html
Nie tak dawno - parę dni temu - czytałem na ten temat na Wirtualnej Polsce. O ile sobie przypominam to w Anglii oswaja się obywateli z chipami np. w szpitalach. Póki co wmontowywane są do garderoby, żeby np. matka była pewna, że przyniesione do karmienia dziecko jest jej. W beciku chip i u matki chip. Dioda świeci na zielono itd. Znajdę artykuł to dorzucę.
05 Czerwca 2012, godzina 14:26
Oceniono 16 razy 16
~podatnik
05 Czerwca 2012, godzina 14:14
Oceniono 11 razy 11
~podatnik
Chronią immunitety lub układy.
05 Czerwca 2012, godzina 13:24
Oceniono 27 razy 23
~podatnik
Pani Marzeno. Z tego co usłyszałem to już ktoś wystąpił do organów unijnych w sprawie ujawniania IP. Tak więc tylko czekać pozostaje.
Ostatnio rozmawiam z ludźmi na temat monitoringów, fotoradarów, inwigilacji itd. Pytam czy czują się bezpieczni za sprawą gadżetów do zasilania budżetu państwa i samorządów w imię "poprawy bezpieczeństwa obywateli". ( przypomnę, że powołanie Straży Miejskiej w Czersku nastąpiło tylko (!) po to aby zakupić fotoradar i zarabiać kasę. Średnia prędkość na drogach krajowych ile wynosi? 40 na godzinę - to jest absurd. Można zasnąć za kierownicą. Ludzie patrzą nie na drogę tylko na prędkościomierz gdy wjeżdżają w zagrożoną strefę. Proponuję przyjrzeć się co dzieje się w Człuchowie na wysokości Tesko, gdzie stawiany jest tzw. śmietnik).
Obywatele zaczynają czuć się osaczeni. Traktuje się nas wszystkich jak "potencjalnych bandytów". Następuje powolny "terror państwowy" w stosunku do obywateli. Bardzo wyraźnie widać ludzi z "lepszej półki", których chronią immunitety co sprawia, że są bezkarni. Tym samym śmieją się obywatelom w twarz. Jestem świadom jak to może skończyć się. Nie jest mi do śmiechu. Terroryzm nie rodzi się sam z siebie. Warto o tym pamiętać. Z resztą już były przykłady podpalania fotoradarów. Uważny obserwator wie, że nie jest to "akt chuligański". Jest to coś więcej. Dożyjemy ciekawych czasów. Już oswaja się obywateli świata z chipowaniem ludzi. Na razie z ubiorze.
05 Czerwca 2012, godzina 13:20
Oceniono 39 razy 33
~Marzenna Osowicka
Aleś zaszarżował Marcin... Co to "skutecznego wywoływania milczenia" u użytkowników na forum chojnice24, to rzeczywiście wiem o tym procederze - bo sama jestem przykładem internautki, której IP pan Burmistrz zdobył dzięki "uprzejmości" prokuratury. Nie wiem, na jakiej zasadzie to się dzieje, ponieważ nasze prawo stanowi, iż każdy numer IP jest zastrzeżony zgodnie z zasadą ochrony danych osobowych. Aby prokuratura wystąpiła o odtajnienie IP osoby piszącej na forum, musi istnieć uzasadnione podejrzenie o popełnieniu przestępstwa zniesławienia, znieważenia, oszkalowania etc... Żadne oficjalne oskarżenie pod moim adresem nie wpłynęło, natomiast dotarła do mnie informacja, że moje IP jest w posiadaniu pana Burmistrza. Państwo w państwie? Nadzwyczajne prerogatywy? Pomimo, że każdy z nas ma prawo występować pod różnymi nickami, teraz już podpisuję się pełnym imieniem i nazwiskiem, aby nie trudzić pana Burmistrza i naszej prokuratury w poszukiwaniu mojego IP
05 Czerwca 2012, godzina 12:15
Oceniono 46 razy 40
~podatnik
Może watro zachęcić radnych, aby zapytali ile osób za pośrednictwem urzędu miejskiego otrzymało listy w podobnym tonie co Pan Marcin Waldoch? Informacja może okazać się bardzo interesująca. Wiem przynajmniej o jeszcze jednym takim przypadku z tą różnicą, że pieniądze miały być wpłacone na rzecz pewnego schroniska.
05 Czerwca 2012, godzina 11:44
Oceniono 38 razy 36
~ZERO TO JA
WOLE BYC ZEREM NIZ BURMISTRZA KLAKIEREM
05 Czerwca 2012, godzina 11:24
Oceniono 35 razy 29
~Marcin Wałdoch
Całkiem bezpośrednio napiszę. Pan Finster ma jakąś fobię na punkcie Radka Sawickiego i Wspólnej Ziemi oraz moim i Arcan Historii. W ostatnim czasie dostałem od Pana Finstera listy - adresowane na domowy adres w których na przykład domaga się, abym wpłacił 2.000 PLN na jakieś hospicjum, albo abym się przyznał, że pisałem cokolwiek pod nickiem "zero", a jeśli nie to...Oczywiście korespondencję na domowy adres otrzymałem z Urzędu Miejskiego... Co więcej ten sam Osobnik, z niewiadomych przyczyn prowadzi chyba ciągły monitoring piszących w komentarzach na portalach (jakimi metodami?). Sam byłem świadkiem kiedy przysłał sms do osoby siedzącej koło mnie - treść sms od Pana Finstera była mniej więcej taka(patrzałem przez ramię , stąd znam treść - też monitoruję piszących na forach): przykro jest dowiedzieć się, że Loreai to Ty. Wzmiankowana Loreai, dodam, była do pewnego czasu aktywną uczestniczką dyskusji na tych forach, ale Pan Finster wywołuje u ludzi, skutecznie zresztą, milczenie...

Ciekawe kiedy podobne smsy dostaną inni forumowicze: podatnik, uroczysko, Al Bandi, serwus, zorientowany, XYZ, fragi i inni...Inwigilacja trwa.

Postawa Pana Finstera do niczego nie zachęca, raczej zniechęca, tak do działania jak i życia w tym mieście.

Wcześniej też postanowiłem milczeć, ale mam dość wycierania sobie ust Arcanami Historii, moim nazwiskiem i innymi osobami , które poświecają swój wolny czas na działalność społeczną przez Arseniusza Finstera.

Szkoda, że Pan Finster dotąd nie znalazł czasu aby się publicznie wytłumaczyć z pobudek jakie nim kierowały w sprawie prywatyzacji przedszkola. Napisałem WYTŁUMACZYĆ, a nie TŁUMACZYĆ zgodnie ze swoim politycznym interesem.

Z pewnością po tym poście otrzymam kolejne listy pod tytułem : "żądam przeprosin, żadam sprostowania, żądam 2 milionów, policzę się z Panem w sądzie, odpowie Pan za swe słowa, naruszył Pan mój majestat".
Tak obywatele mają odpowiadać za swe słowa wywołane sfrustrowaniem po latach rządów takich Panów Finsterów, ale dysproporcja w uprawnieniach władza - obywatel jest na tyle duża, że pozwala tym od władzy na bezkarność i skrajną nieodpowiedzialność w słowach, oraz manipulację w czynach.

Tym miastem rządzą (jeszcze przed epoką finsterowską) - nepotyzm, układy i ciemne interesy prowadzone w świetle prawa. To są oskarżenia nie tylko w kierunku "ludzi na urzędzie", ale też i wobec lokalnego biznesu, gdzie wielu przyznaje, że daje w łapę "tym i owym", ale nie czują z tego powodu ani wstydu ani zażenowania. Wszyscy jesteśmy okradani, i współudziałem w takiej formie rządów okradamy się też sami. Ogólnie staliśmy się zakładnikami udzielnych książąt siedzących na lokalnych urzędach.

Za dwa lata wybory, tylko tyle i aż tyle proszę mieć to na uwadze.
Jestem członkiem PChS i PiS, i cieszę się, że jedno i drugie środowisko potrafi krytycznie spojrzeć na działania lokalnej władzy, której niestety przyklaskuje polityczne klakierstwo, a społeczeństwo jedna za drugą wpadkę tejże władzy puszcza w niepamięć żyjąć zwykle w niedoli, niezadowoleniu i niedostatku, ale wmawia się im, że za swój los są sami sobie winni. Nie są winni Ci, którzy są okradani, ale Ci którzy kradną, niech złodzieje mają to w pamięci!
05 Czerwca 2012, godzina 11:10
Oceniono 54 razy 48
~podatnik
Budownictwo socjalne "leży". Za to nowiutki biurowiec przybędzie ZGM-owi.
A jak "pałac" dla ZGM-u - nie możemy być gorsi od ZUS-u, NFZ-u?
W TBS-ach mienie administrują i jakoś dają radę, a pracują 3 osoby.
ZGM? Do likwidacji.
05 Czerwca 2012, godzina 09:10
Oceniono 27 razy 27
~uroczysko
komentarz miał w tle zasugerowany moralny nakaz dziękowania przez Wspólną Ziemię za to, że burmistrz robi, co do niego należy... był złośliwy, co dało się wyczuć. oczywiście osoba replikująca mi nie sprostała wyzwaniu
05 Czerwca 2012, godzina 07:50
Oceniono 50 razy -6
~chojnice
Pan Burmistrz powiedział, że Wspólna Ziemia nie pochwaliła za "zamiany prowadzone w tej części miasta"- chodzi o Park 1000 lecia. Idąc tą drogą to wszystkie stowarzyszenia, kluby sportowe powinny dziękować panu Burmistrzowi i chwalić za ...wszystko ( Chojniczanka za miliony złotych i stadion, żeglarze za port jachtowy, dzieci z przedszkoli i ich rodzice za prywatyzację. itd). Proponuję ustalić taką kolejność- w dni parzyste kluby sportowe, w nieparzyste i soboty stowarzyszenia związane z kulturą (szeroko rozumianą). Jeden specjalny dzień w miesiącu powinien być ogłoszony uchwałą RM dla Arcan Historii- Pres Wałdoch chwaliłby Pana Burmistrza.
To byłem ja Jarząbek!
05 Czerwca 2012, godzina 07:27
Oceniono 27 razy 27
~ja
Wielkie uznanie dla p. Blumy,ze odwazyl sie wytknac naszemu panu pewne tematy, bo reszta radnych to jak pieski z fiata 125p
05 Czerwca 2012, godzina 07:14
Oceniono 26 razy 20
~do uroczysko
umów się z Panem Burmistrzem na codzienne całowanie w ...
04 Czerwca 2012, godzina 21:24
Oceniono 26 razy 2
~mamuśka
Tzn, że dzieciom trzeba zabrać, żeby utrzymać park? To ja nie chcę takiego parku.
04 Czerwca 2012, godzina 21:21
Oceniono 27 razy 23

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 402.00 DKKDKK 58.90 60.40
EUREUR 440.00 452.00 RUBRUB 5.30 6.30
CHFCHF 412.00 427.00 NOKNOK 40.60 41.90
GBPGBP 491.00 506.00 SEKSEK 41.90 43.40
Aktualizacja: 2020-07-12 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 394.00 399.00 DKKDKK 59.40 60.10
EUREUR 444.00 449.00 RUBRUB 5.40 6.30
CHFCHF 417.00 424.00 NOKNOK 41.00 41.70
GBPGBP 495.00 501.00 SEKSEK 42.50 43.20
Aktualizacja: 2020-07-12 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-07-09

E95 E98 ON LPG
BP 4.24 zł 4.59 zł 4.13 zł 1.92 zł
Circle K 4.19 zł - 4.09 zł 1.87 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 4.25 zł 4.45 zł 4.12 zł 1.92 zł
Orlen 4.24 zł 4.48 zł 4.12 zł 1.92 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij