Rydzkowski przysiadł na parkowej ławeczce
Założyciel chojnickiego muzeum, regionalista i kolekcjoner, współzałożyciel organizacji i stowarzyszeń kulturalnych i turystycznych - Julian Rydzkowski, został upamiętniony przez pomnik, który wczoraj (4.06) znalazł się w parku Tysiąclecia. Podobnie jak Julian Tuwim czy Maria Konopnicka, znana lokalna postać "przysiadła" na ławeczce. Warto wybrać się tam na spacer, żeby obejrzeć wszystkie nowości.
Na pewno będzie to jedno z tych miejsc, które upamiętnione zostaną przez obiektyw aparatu chojniczan i turystów. Wykonał go znany rzeźbiarz Jerzy Bokrzycki, mieszkaniec gminy Kobierzyce, niedaleko Wrocławia. Jak przekazał nam Michał Urbaniak, kierownik budowy, rzeźba, będąca odlewem z brązu, powstała na podstawie zdjęć znanego chojniczanina, które firma Józefa Urbaniaka wysłała do artysty, a także tych, które on sam odnalazł w Internecie. Rzeźba, aby zbyt szybko nie pokryła się patyną, została zabezpieczona specjalnym woskiem. Wzorem jednej z rzeźb stojących na moście Karola w Pradze, tzw. antenka na berecie Rydzkowskiego została odpowiednio nabłyszczona.
Reklama | Czytaj dalej »
W parku jest już także zegar słoneczny. Wykonano go ze stali nierdzewnej w pracowni mozaiki antycznej Waldemara Miłka z Torunia. Aby materiał zegara zmatowiał, wykonano tzw. szkiełkowanie. Pokazuje on nie tylko aktualny czas słoneczny, ale i znak zodiaku. Wkrótce pojawią się tablice, gdzie będą informacje o różnicy czasu pomiędzy urzędowym, wskazywanym przez zwykłe zegarki, a słonecznym, widocznym w Parku. O ile słońca nie zakryją chmury.
Coraz piękniejszy jest także odbudowywany, czyli będący w renowacji, pomnik Mikołaja Kopernika. Cokół otrzymał już okładziny z granitu ciemnoczerwonego. Najprawdopodobniej w środę (6.06) na pomniku pojawią się brakujące elementy, jak popiersie astronoma i astrolabium.
W trakcie odnawienia jest także pomnik upamiętniający zakończenie wojny trzynastoletniej z Krzyżakami. Odmalowano kopie, oczyszczono nawierzchnię lastrikową, zburzono murek okalający pomnik. Nowy będzie z kamienia. Natomiast na lastriko zostanie położony bruk klinkierowy, stosowany m.in. pod altanami. - Bogdan Kuffel sugerował nam, abyśmy zmienili napis na obelisku, gdyż nie jest on precyzyjny. We wrześniu 1466 nie było bitwy pod Chojnicami, a trwało oblężenie naszego miasta. Nie będziemy jednak tej tablicy wymieniać. Może pojawi się dodatkowa, na której będzie więcej informacji o tej wojnie - przekazał nam Jacek Domozych, dyrektor Wydziału Budowlano - Inwestycyjnego.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (12)
- Komentarze Facebook (...)
12 komentarzy
Poczytajcie o historii Żydów w Chojnicach...
Ciekawe co szanowni władcy Chojnic powiedzą przedstawicielom Izraela...?
To odbudowywany czy będący w renowacji? Z tego, co wszystkim wiadomo poprzedni pomnik nie zawalił się sam. I to, że coś jest obłożone granitem, wcale nie znaczy, że jest piękniejsze. Wiadomo, uroda rzecz gustu.
Park przedstawia się tak: tu klinkierek, tam starobruk z betonu, tu pomniczek, tam sadzawka, tylko dziecka nie ma gdzie wypuścić, żeby sobie pobiegało. No ale Chojnice to przecież miasto dla turystów i emerytów. Rodzinamio z dziećmi nikt w ratuszu się nie przejmuje.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!