Piątek, 18 Czerwca 2021 | Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Przedszkolne wpisowe

- Zapisałam dziecko do przedszkola "Bajka" i dowiedziałam się, że trzeba do 15 lipca zapłacić 100 zł wpisowego. We wrześniu nie zostanie to odjęte od opłaty stałej – opisywała mama trzylatka. - Więc płacę za to, żeby nie skreślili mi dziecka z listy – dodała zbulwersowana chojniczanka.

 

Dyrektorka niepublicznego przedszkola „Bajka” wyjaśnia, że w tym roku pierwszy raz zdecydowała się na pobieranie wpisowego. - Wcześniej czekaliśmy do września, a czasem dzieci nie przychodziły. To jest pewnego rodzaju gwarancja. Pieniądze z wpisowego przeznaczone zostaną na doposażanie przedszkola, m.in. na zabawki – tłumaczy Małgorzata Sząszor. Właścicielka placówki dodaje, że wpisowe pobierane jest też w innych przedszkolach niepublicznych.

Reklama | Czytaj dalej »

Kwotę stu złotych zapłacą również rodzice, którzy poślą dzieci do niepublicznych przedszkoli: "Promyczek", "Wesołe Przedszkolaki" i "Jarzębinka". Pieniądze te, podobnie jak w "Bajce", przeznaczane są na zakup wyposażenia do sal, przyborów itd. - Te pieniądze wracają potem do dzieci – wyjaśnia Elżbieta Stanke, dyrektorka "Wesołych Przedszkolaków". Mirosława Przybylak z „Jarzębinki” mówi, że pieniądze z wpisowego starczą na zakup przyborów do końca pobytu dziecka w placówce. Taką samą kwotę zapłacą rodzice, którzy zapiszą pociechy do oddziałów przedszkolnych przy Zespole Szkół Katolickich. Te jako jedyne funkcjonują na zasadzie publicznego przedszkola i z urzędu miejskiego otrzymują 100 % dotacji w odróżnieniu od niepublicznych przedszkoli, do których trafia 75-procentowa dotacja.

Najniższa kwota wpisowego jest w „Misiowej Akademii”. - Rodzice wpłacają 65 zł, które potem są rozliczane na ubezpieczenie i przybory plastyczne, tzw. wyprawkę – przekazała nam dyrektorka przedszkola Iwona Szmaglińska.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

25 komentarzy

~Lorelai
Bardzo zasadne pytanie, a także argumenty zawarte w poście powyżej.
14 Czerwca 2012, godzina 07:31
Oceniono 3 razy 3
~głupotę należy tępić
Rodzicu trochę zapędzasz się w swoich dywagacjach. Przypominam, że w programie wyborczym obecnego burmistrza nie było słowa o prywatyzacji PS nr 9, więc ludzie mają prawo być tym faktem oburzeni. Poza tym od wyborów nasz włodarz nie jeden numer już wywinął i nie jedna osoba zmieniła zdanie na jego temat. Lepiej późno niż wcale. Druga rzecz, to to, że w ostatnich wyborach frekwencji było daleko do 100%, a i to nie wszyscy głosowali na pana z wąsem. Jest mnóstwo osób, którym przynajmniej niektóre działania burmistrza się nie podobają i osoby te mają prawo do wyrażania swoich opinii. Jako główny powód likwidacji ostatniego samorządowego przedszkola podaje się kwestie ekonomiczne. Burmistrz mówił, że miasta nie stać na Kartę nauczyciela w tym przedszkolu. Jakim sposobem zatem stać je, na tę samą kartę w katoliku? Tam burmistrzowi nic nie przeszkadza?
13 Czerwca 2012, godzina 23:29
Oceniono 5 razy 5
~do goscia
Napisała rozżalona pani Mell... i takie bywają (na szczęście 1/50)
13 Czerwca 2012, godzina 23:22
Oceniono 2 razy 0
~gość
Do Rodzica z Katolika. To, co Pan/Pani pisze to wierutne bzdury. Glottodydaktyka? Mialam dziecko w tej szkole i widziałam jak się lekcje odbywają. Nauczycielka poza klasą, a uczniowie z pierwszej klasy SP na pierwszym piętrze w oknach. Strach było patrzeć, żeby któreś nie wypadło. Języki obce? W tej chwili są w każdej szkole i nie trzeba za to płacić. Program tej szkoły jest straszny. Z angielskiego, poziom w VI klasie SP nr 7 innej szkoły jest taki sam w III gimnazjum Katolika... Niby taka tolerancja i miłosierdzie, a jeśli kogoś nie stać w danej chwili na zakup jakichś dodatkowych książek (moje dziecko kupiło kiedyś książkę na 3 lata i użyło ją może 2 razy) potrafią zbluzgać z błotem i trzeba szybko wyposażać się w to, czego sobie ktoś tam zażyczy. A stroje szkolne? Te polary, a zwłaszcza marynarki to śmiech. Uczniowie mogliby w nich spokojnie iść na casting do "Nędzników", bo wyglądają jak bezdomni, nie ubliżając tym biednym ludziom. Uszycie takiej szmaty to 90 zł; jak nie masz, nie wpuszczają Cię, nie dostajesz świadectwa. Ta szkoła to wyrzucanie kasy w błoto. Jeżeli przedszkole wygląda tak, jak pozostałe szkoły tej "wspólnoty", to odradzam naprawdę. Ale, że nie o Katolika się tu rozchodzi kończę już swoją wypowiedź, nie będę się rozpisywać.

Pozdrawiam wszystkich
13 Czerwca 2012, godzina 19:24
Oceniono 5 razy 1
~rodzic
O co ta cała dyskusja? Jedna z internautek zapytała o opłaty w jednym z chojnickich przedszkoli, a tu ktoś tradycyjnie musiał wtrącić swoje trzy grosze jeśli chodzi o katolik. W każdym z przedszkoli są opłaty - mniejsze lub większe. Każdy z tutaj się wypowiadających ma swoje doświadczenia związane czy to z jednym z ch. przedszkoli, czy z katolikiem. Nie zgodzę się z wypowiedzią internauty o loginie ola. Ja też mam dziecko w katoliku i jestem zadowolona. Pomijając wszystkie kwestie finansowe, które i tak trzeba uregulować, a nie oszukujmy się - życie drożeje, a pensje stoją - panuje tam naprawdę rodzinna atmosfera, a w przedszkolu nie płacę za dodatkowe zajęcia. Jeśli ktoś chce psa uderzyć, to i kij znajdzie. Tak samo jest z katolikiem - wystarczy jeden artykuł o edukacji, to zaraz otwiera się "puszka Pandory"

Szanowni Internauci, skupmy się na tym, co naprawdę ważne, a nie wyszukujmy problemów tam, gdzie ich nie ma. Swoją drogą, ktoś przecież w ostatnich wyborach samorządowych oddał swój głos na naszego obecnego włodarza, prawda? Teraz ci sami ludzie narzekają, że z Chojnic znikają publiczne przedszkola. Zresztą, to skandal, że w kilkudziesięciotysięcznym mieście nie ani jednej takiej placówki.
13 Czerwca 2012, godzina 16:24
Oceniono 7 razy -1
~fa
Musicie najpierw lepiej poznać prawo szkolne, a wtedy zacząć dywagować... Pomysł może być, a realia prawne swoją drogą...
13 Czerwca 2012, godzina 12:39
Oceniono 1 raz 1
~mlody
bardzo ciekawy pomysł.To może się opłacić pracującym tam nauczycielom i jednocześnie nie "obciąży" budżetu przedszkola.
13 Czerwca 2012, godzina 11:08
Oceniono 2 razy 2
~zorientowany
Mam taki pomysł adresowany do pań właścicielek niepublicznych przedszkoli. Wiem, że w części z nich jest przestrzegana Karta Nauczyciela. Może warto byłoby starać się u władz miasta o status publicznego przedszkola z wszystkim konsekwencjami z tego wynikającymi? Wtedy, tak jak jest z katolickim przedszkolem, dostałybyście 100% dotacji na przedszkolaka. Przetestujcie naszego najjaśniej panującego. Przecież czynnik ekonomiczny, jak milion razy słyszałem, nie był najważniejszy w przekształceniach, czyli prywatyzacjach.
13 Czerwca 2012, godzina 09:19
Oceniono 5 razy 3
~mama przedszkolaka
Do rodzica z katolika. Pisze Pani, że nie ponoszą żadnych opłat tylko 150,-. A to nie jest opłata? Jest duża jeżeli przedszkole otrzymuje 100% dotacji. Niepubliczne przedszkola otrzymują mniejsza dotacje dlatego opłata stała jest wyższa.
13 Czerwca 2012, godzina 09:06
Oceniono 5 razy 3
~ola
Rodzic z katolika czy samozachęta. Zgadzam się dostają w 100% pieniądze i jeszcze wyciągają od rodziców to skandal!!!!!!!!!!!! W dodatku 100 i 200 zł miesięcznie to nie wszystko bo za każdy dodatkowy kaprys uczeń musi płacić. Ta szkoła to niezły wydatek. Nuczyciel jak rodzice nie dają już dodatkowych pieniędzy,na ich kaprysy potrafią nie pytając się czy kogoś stać na dodatkowy wydatek, wyłożyć pieniądze i potem krzyczeć na ucznia, że musi oddać. Czyli takie wymuszanie. JAKIE PREZENTY DZIECI DOSTAJĄ NA ŚWIETA, ZA KTÓRE NIE MUSZĄ PŁACIĆ? Ja też miałam dziecko w tej szkole i inaczej to wyglądało.
13 Czerwca 2012, godzina 02:10
Oceniono 6 razy 2
~Dedykacja dla Burmistrza Finstera
http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/artykul/kardynal-tarcisio-bertone-w-bydgoszczy-gospodarka-musi-byc-etyczna

Tytuł: Kardynał Tarcisio Bertone w Bydgoszczy: Gospodarka musi być etyczna!

Wczoraj gościł w Bydgoszczy ks. kardynał Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Watykańskiej. Kardynał Bertone odebrał tytuł profesora honoris causa nadany mu przez Senat Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. Uroczystość poprzedziła otwarcie Centrum Studiów Ratzingera w Bydgoszczy.

- Człowiek, żyjący tylko w wymiarze tego, co daje się wyliczyć i zmierzyć, w końcu się dusi - przestrzegał kardynał Bertone.

Sam ks. kardynał Bertone w swoim wykładzie odniósł się do wkładu kardynała Josepha Ratzingera - Benedykta XVI w refleksję etyczną nad współczesną gospodarką. Przypominał, że w centrum życia społecznego i gospodarczego powinien stać człowiek. Napominał również, by politycy pozostawali w służbie społeczeństwu. Bez tego polityka degeneruje się i rodzi niezadowolenie.

Rozważania dotyczyły także obecnego kryzysu gospodarczego, który „pokazał aż nadto wyraźnie, jak szybko wkroczyliśmy na grząski teren, wykluczywszy z rynku moralność i etykę”.
13 Czerwca 2012, godzina 00:26
Oceniono 9 razy 5
~Mamm@
Bo tak właśnie u nas wygląda polityka prorodzinna. Nie zapłacisz to ci dziecko wyrzucą z przedszkola bo zabawek nie będą mogli kupić? Rzeczywiście lepiej zarobić 3000zł na jednej grupie za podpis niż wykonać 30 telefonów do rodziców z zapytaniem czy potwierdzają, że dziecko trafi we wrześniu do przedszkola. Ja tam nie wiem ale coś mi tu śmierdzi bezprawiem. Pozdrawiam wszystkich bogatych rodziców a dla biednych ani przedszkola ani zabawek jak mniemam.
12 Czerwca 2012, godzina 22:06
Oceniono 5 razy 3
~rodzic spoza ZSK
To tym bardziej pojawia się pytanie dlaczego burmistrz tak bardzo upiera się przy prywatyzacji ostatniego samorządowego przedszkola i jednocześnie nie przeszkadza mu przedszkole w ZSK. Nie dziwne, że rodzice tam tak mało płacą. Resztę płaci miasto i to nie są małe kwoty. To burmistrzowi nie przeszkadza.
12 Czerwca 2012, godzina 20:40
Oceniono 8 razy 6
~mami
zajecia sia w roznych kwotach np. rytmika 7 zl, plastyka 20 zl. gry sportowe 12 zl z tego co sie orientuje to najdrozsze zajecia jakie sa kosztuja 30 zl
12 Czerwca 2012, godzina 19:37
Oceniono 1 raz 1
~rodzic z katolika
Jestem mamą, moje dziecko uczęszcza do przedszkola katolickiego. Fakt, że jest wpisowe ale rodzice nie ponoszą przez cały pobyt dziecka w przedszkolu żadnych opłat. Nie ma tzw. Komitetu Rodzicielskiego, a dzieci w ramach opłaty stałej czyli 150 zł korzystają z zajęć dodatkowych : j. angielski, balet, warsztaty plastyczne (standardowe zaj. jak w innych przedszkolach). Panie pracyją także metodami innowacyjnymi np; metodą glottodydaktyki (jako jedyna taka metoda w Chojnicach). Muszę też dodać, że dzieci uczą się w grupach 18-20 osobowych, a nie 30 osobowych. Na święta otrzymują upominki za które rodzice również nie ponoszą dodatkowych opłat. Tak na marginesie Wspólnota Szkół Katolickich włącznie z przedszkolem to nie jest prywatna szkoła. Mam również dziecko w szkole katolickiej i tzw. czesne to jest opłata za zajęcia dodatkowe (języki obce, szereg kółek zainteresowań i dodatkowe lekcje).
12 Czerwca 2012, godzina 17:50
Oceniono 7 razy -1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 389.00 DKKDKK 60.20 61.70
EUREUR 451.00 460.00 RUBRUB 5.10 5.70
CHFCHF 409.00 424.00 NOKNOK 43.30 44.80
GBPGBP 525.00 536.00 SEKSEK 43.50 45.00
Aktualizacja: 2021-06-18 12:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 381.00 385.00 DKKDKK 60.60 61.40
EUREUR 453.00 456.50 RUBRUB 5.10 5.70
CHFCHF 413.00 420.00 NOKNOK 43.80 44.60
GBPGBP 527.00 533.00 SEKSEK 44.00 44.70
Aktualizacja: 2021-06-18 12:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-06-10

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.29 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.2 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.2 zł
MZK 5.41 zł 5.46 zł 5.26 zł 2.34 zł
Orlen 5.44 zł 5.64 zł 5.29 zł 2.2 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij