Jak biegać latem?
ZBLIŻA SIĘ LATO, A TY UWIELBIASZ BIEGAĆ! UWAŻNIE PRZECZYTAJ TEN ARTYKUŁ! Dla biegacza nie ma bardziej niebezpiecznej pory roku niż lato. Bieganie w upale to potężne obciążenie dla układu krwionośnego, nie mówiąc już o ryzyku oparzeń słonecznych, czy nawet udaru. Jak trenować latem?
Optymalna temperatura do biegania wynosi mniej więcej 7º. Kiedy robi się cieplej, wydolność naszego organizmu spada - nawet, jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Im goręcej i im duszniej, tym większe wyzwanie stanowi trening: krew, która powinna dostarczać mięśniom tlenu i substancji odżywczych kierowana jest ku powierzchni skóry, celem chłodzenia organizmu (w ten sposób nasze ciało odprowadza ciepło ze środka na zewnątrz). Próbując uczynić zadość zarówno wymogom termalnym, jak i wysiłkowym, serce bije coraz szybciej. Sytuacja pogarsza się jeszcze, gdy jest duszno, bowiem wtedy mechanizm chłodzący oparty o pocenie zawodzi: nasycone wilgocią powietrze nie chce przyjąć jej od skóry. Nasza wydolność maleje z minuty na minutę.
Reklama | Czytaj dalej »
Czy te uroki lata można jakoś obejść? Cóż, jedynym stuprocentowo skutecznym środkiem jest przeniesienie treningu na bieżnię w siłowni. Nawet to rozwiązanie nie jest pozbawione wad - ćwiczenia na bieżni to jednak nie to samo co bieganie w terenie: za równo pod względem korzyści fizycznych (część pracy wykonuje za nas maszyna), jak i samej przyjemności biegu, nie wspominając o problemie ze znalezieniem dobrze wyposażonego i niezatłoczonego klubu fitness. Jeśli nie chcesz rezygnować z treningu na świeżym powietrzu, możesz zminimalizować przykre konsekwencje letniej pogody stosując się do poniższych, zdroworozsądkowych rad:
-
Powoli przyzwyczajaj ciało do wyższej temperatury - zacznij od szybkich spacerów, po czym przejdź do 30-40 minutowych truchtów. Dopiero po dwóch tygodniach takiego oswajania z latem możesz zacząć pracować w gorącu nad siłą lub wytrzymałością
-
Biegaj wcześnie rano - wtedy jest najchłodniej. Wyjątkiem są alergicy - dla nich korzystniejsze bywają treningi wieczorne, ponieważ wieczorem stężenie pyłków w powietrzu jest nieco mniejsze.
-
Biegaj w cieniu - zejdź z utartej ścieżki i przenieś trening do lasu lub drzewiastego parku. Zmiana dobrze zrobi również twoim nogom - każdy nowy bodziec jest mile widziany.
-
Noś jasny i lekki ubiór biegowy. Unikaj bawełny - wchłania ona wilgoć i zatrzymuje ją przy skórze. Zainwestuj w dobre skarpetki (spocone stopy są podatne na otarcia i odciski). Noś na głowie czapkę lub bandankę, a oczy chroń przed promieniowaniem UV okularami przeciwsłonecznymi.
-
Stosuj krem z filtrem o mocy co najmniej 25.
-
Pij! Choć wydaje się to nieprawdopodobne, ciało może wypocić nawet 2 litry wody w ciągu godziny. Dlatego trenując powinieneś co 20 minut pić niedużą szklankę wody. Jeśli nie możesz lub nie chcesz nieść wody ze sobą, weź pieniądze i wstąp w połowie treningu do sklepu. Uwierz:nawet niewielkie odwodnienie zaszkodzi ci bardziej niż ta krótka przerwa. Kiedy czujesz pragnienie jest już za późno! Możesz też polewać się dla ochłody zimną wodą po głowie lub zwilżyć nią koszulkę.
-
Uwzględniaj wilgotność - przy 90% wilgotności 22 stopnie czujemy jak 30, a 30 - jak 46! Przy wilgotności 65% obiektywne 25 stopni zamienia się w subiektywne 31.
-
PRZEDE WSZYSTKIM: słuchaj ciała! Zaakceptuj fakt, że latem jest ono mniej w stanie znieść mniej niż wczesną wiosną. Nade wszystko nie ignoruj takich sygnałów jak ból i zawroty głowy, wyczerpanie, mdłości - mogą to być pierwsze sygnały udaru słonecznego. U osób przyjmujących przeciwalergiczne leki antyhistaminowe ryzyko udaru jest większe.
Jeśli będziesz trzymać się powyższych wskazówek, letnie miesiące nie sprawią, że sport, który kochałeś, zamieni się w katorgę - możesz cieszyć się aktywnością przez cały rok! I pamiętaj - jeśli na dworze panuje koszmarny upał, zafunduj sobie odmianę i zamiast biegać, wybierz się na basen.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!