Poniedziałek, 28 Września 2020 | Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Rondo Piłsudskiego czy Pileckiego?

Rondo przy ul. Dworcowej czeka na decyzję radnych ws. nazwy.

Rondo przy ul. Dworcowej czeka na decyzję radnych ws. nazwy.

Coraz więcej propozycji nazwy pojawia się dla nowego ronda, które powstało u zbiegu ulic Dworcowej, Piłsudskiego, Warszawskiej i Świętopełka. Burmistrz Arseniusz Finster zdecydował, że do końca października ratusz będzie jeszcze je przyjmował.

W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej Chojnic, którą zaplanowano na 22 października, znalazł się projekt uchwały w sprawie nadania nazwy dla ronda. Sporządzono go wg stanu wiedzy urzędu miejskiego na dzień 10.10. Zawierał trzy propozycje – Rotmistrza Witolda Pileckiego (zgłoszony przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości), księcia Świętopełka (Rada Samorządów Osiedlowych) oraz Chojniczan. Autorem tej ostatniej nazwy jest Ireneusz Siemionkowicz, mieszkaniec osiedla Kolejarz. Uważa, że „każdy mieszkaniec jest uczestnikiem społeczeństwa wspólnoty samorządu terytorialnego gminy miasta Chojnice i demokracja nie kończy się tam, gdzie większość dba o mniejszość, lecz zaczyna się tam, gdzie liczy się każdy człowiek”.

Reklama | Czytaj dalej »

Dziś (15.10) radni z komisji komunalnej oraz ochrony środowiska dowiedzieli się o kolejnych pomysłach na nazwę ronda. Radni z klubu Platformy Obywatelskiej chcieliby, aby nosiło nazwę marszałka Józefa Piłsudskiego. Do wniosku dołączyli biogram z Encyklopedii sławnych Polaków, który tak się rozpoczyna: „Ten pogromca bolszewików i zaciekły wróg komunizmu przez wiele lat był członkiem partii socjalistycznej. Przeszedł przez wszystkie szczeble hierarchii PPS-u, trafił na zesłanie i do więzienia.” Natomiast działacze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zgłosili kandydaturę Antoniego Ulandowskiego, działacza niepodległościowego, wiceburmistrza Chojnic, prezesa Urzędniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zamordowany został w 1939 w Dolinie Śmierci.

Aby dać czas na niezbędne konsultacje, radni z połączonych komisji prawie jednogłośnie zdecydowali o poparciu wniosku o zdjęcie z porządku obrad październikowej sesji wspomnianego projektu uchwały. Jedynie Marek Szmaglinski z PiS głosował przeciw.

Raport Witolda Pileckiego

Wniosek z 15.10 członków klubu PO ws. nazwy ronda "Marszałka Józefa Piłsudskiego".

Wniosek Ireneusza Siemionkowicza ws. ronda Chojniczan.

Wniosek ZKP ws. ronda Antoniego Ulandowskiego

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~mieszkaniec
Witam,
Jestem za uhonorowaniem ronda imieniem znanego Chojniczanina lub Chojniczanki. Powinniśmy pielęgnować wiedzę o lokalnych działaczach społecznych, niepodległościowych szczególnie tych który są mało znani ale zrobili wiele aby utrzymać miasto i okolice polskość.
Być może propozycja aby uhonorować wiceburmistrza Chojnic zamordowanego w 1939 r. nie jest zła...
Pozdr,
18 Października 2012, godzina 15:18
~ANONIM
CZY W WALCE POLITYCZNEJ BURMISTRZ I RADNI RADY MIASTA CHOJNICE WYKORZYSTUJĄ TERMINARZ?
CZY POPLECZNICTWO W ZAKRESIE STANOWIENIA PRAWA, UCHWAŁ TO KORUPCJA?
Sonda Jak powinno nazywać się rondo przy Dworcowej w Chojnicach? rotmistrza Witolda Pileckiego-21,0%; księcia Świętopełka-17,7%; rondo Chojniczan-61,3% źró-dło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121003/INNEMIASTA04/121009768 Czym kierują się Burmistrz i Radni Rady Miasta Chojnice, Jaki ważny interes społeczny decyduje, że wyznacza się kolejne konsultacje społeczne, przesuwa się podjęcie uchwały o nadanie nazwy rondu. Czy mamy do czynienie z kupczeniem wśród władzy decydującej o lokalnej gospodarce, rządzeniu ludźmi wspólnoty sa-morządu Chojnic. Czy używają w walce politycznej kolejnych terminarzy po to by być jak rzeka, którą trudno oderwać od koryta. P.S. Burmistrz Arseniusz F. na konferencji prasowej przekazał mediom biografie Witolda Pileckiego i Świętopełka, aby dotarły do opinii społecznej i by to ona mogła zadecydować o nazwie ronda. Źródło: 2012-10-15 Relacja z konferencji prasowej odbytej w dniu 12.10.2012 r. PROPOZYCJE NADANIA NAZWY RONDU. http://www.miasto.chojnice.pl/?a=16
18 Października 2012, godzina 14:36
Oceniono 1 raz 1
~ANONIM
CZY POPLECZNICTWO W ZAKRESIE STANOWIENIA PRAWA, UCHWAŁ TO KORUPCJA?
Sonda Jak powinno nazywać się rondo przy Dworcowej w Chojnicach? rotmistrza Witolda Pileckiego- o o o o 21,0% księcia Świętopełka- x x x 17,7% rondo Chojniczan- 61,3% źródło: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121003/INNEMIASTA04/121009768 Czym kierują się Burmistrz i Radni Rady Miasta Chojnice, Jaki ważny interes społeczny decyduje, że wyznacza się kolejne konsultacje społeczne, przesuwa się podjęcie uchwały o nadanie nazwy rondu. Czy mamy do czynienie z kupczeniem wśród władzy decydującej o lokalnej gospodarce, rządzeniu ludźmi wspólnoty samorządu Chojnic. Czy używają w walce politycznej kolejnych terminarzy po to by być jak rzeka, którą trudno ode-rwać od koryta. P.S. Burmistrz Arseniusz Finster na konferencji prasowej przekazał mediom biografie Wi-tolda Pileckiego i Świętopełka, aby dotarły do opinii społecznej i by to ona mogła zadecydować o nazwie ronda. Źródło: 2012-10-15 Relacja z konferencji prasowej odbytej w dniu 12.10.2012 r. PROPOZYCJE NADANIA NAZWY RONDU. http://www.miasto.chojnice.pl/?a=16
18 Października 2012, godzina 12:41
Oceniono 2 razy 2
~zero
Szanuję postać Rotmistrza. Marszałka również.

To Rondo mogłoby nosić imię Wincentego Witosa. Bardzo pozytywna postać w dziejach Polski, do tego ładnie to by się komponowało z pobliską szkołą
16 Października 2012, godzina 23:32
Oceniono 3 razy 1
~Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić
Platfusy maja tupet. Widząc degrengoladę kraju jaka zafundowała nam rządząca PO, Marszałek Piłsudski rozgonilby to cale towarzystwo Tusków, Komorowskich i ich klakierów.

Sam wniosek to kompromitacja, nie tylko pod wzgledem merytorycznym ale i moralnym.Takich cwaniaków a'la PO Pan marszałek kwitował stwierdzeniem "Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić"

16 Października 2012, godzina 17:05
Oceniono 4 razy 0
~Józek
@Fan.
O tym w jakich okolicznościach na Wawelu pochowano Piłsudskiego pisać nie będę, bo to wiedza ogólnodostępna.
Zgadzam się co do negowania ostatniego pogrzebu na Wawelu.

Nie wiem czemu do mnie pijesz ;(( Starałem się pisać zrozumiale, ale nie wiedziałem, że będąc specem od "sposobu pisania" masz duże braki w sposobie czytania i interpretacji ;((

Nazwa ronda powinna upamiętniać jakąś postać lub zdarzenie. Pomysły typu Rolników, Metalowców są śmieszne i brzmią jak za Ludowej...
Rondo Pileckiego!
16 Października 2012, godzina 08:50
Oceniono 8 razy 4
~KTOŚ
Co q...a brawo dla Koszalina, chyba cię po......liło?????? Na środku tego ronda można jedynie n....ć, bo tylko na tyle zasługują bandyci!!!!!!!!!!!!!
15 Października 2012, godzina 21:30
Oceniono 9 razy 1
Szczerze mówiąc, to wolałbym aby to rondo nazwano imieniem Rotmistrza Witolda Pileckiego, dlatego iż m.in. organizował on ruch oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Poza tym o ile dobrze pamiętam z książek i pewnego reportażu został skazany na karę śmierci przez władze swojego kraju, czyli Polski. Jak dla mnie ten człowiek jest Bohaterem i w pełni zasłużył na to, aby Jego imieniem nazwać to rondo. pozdrawiam
15 Października 2012, godzina 21:29
Oceniono 10 razy -2
~cześć i chwała bohaterom
PO jak zwykle sie osmiesza wychodząc z alternatywna nazwą byle tylko PISowska nie przeszła. Wstyd zeby w imie politcznych przepychanek nie uhonorowac człowieka który całe swoje zycie poświęcił słuzbie Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi.

A tymczasem w czerwono-rózowym Koszalinie niespodzianka-nadali rondu im. bohatera majora Łupaszki! Brawo!:
http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120604/KOSZALIN/120609894
15 Października 2012, godzina 20:39
Oceniono 11 razy -3
~Bezrobotny
Proponuję "Rondo Bezrobotnych", bo jest w pobliżu Urzędu Pracy. Jeszcze lepiej byłoby "Ofiar Solidaryzmu"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
15 Października 2012, godzina 20:13
Oceniono 11 razy 7
~Mieszkaniec Gdańska k. Chojnic
Akurat pisałem o ulicach, a nie o rondzie. Ale idąc tym tokiem myślenia, kim był Morozow by w Chojnicach była ulica jego imienia?
15 Października 2012, godzina 20:08
Oceniono 18 razy 2
~Ciekawy
A kim q...a był Dmowski żeby w Chojnicach było rondo jego imienia? Równie dobrze może być Icka Blumensteina.
15 Października 2012, godzina 19:44
Oceniono 11 razy 5
~Mieszkaniec Gdańska k. Chojnic
Dlatego w pełni popieram inicjatywę Stowarzyszenia Kibiców Chojniczanki Chojnice, którzy aktywnie walczą oto by rondo nazwano na cześć rotmistrza Pileckiego. O takich postaciach w polskiej historii niestety się zapomina, a np. ulice w Chojnicach wciąż nie zostały zdekomunizowane i zamiast np. ulicy Dmowskiego, mamy Morozowa.
15 Października 2012, godzina 19:15
Oceniono 14 razy -2
~ROTH
Może lepiej rondo imienia "OFIAR BEREZY KARTUSKIEJ" też będzie przypominało Józefa Piłsudskiego i jego dokonania w zwalczaniu przeciwników politycznych /dlatego Lech i Jarosław tak go uwielbiali/ albo imienia "OFIAR PRZEWROTU MAJOWEGO" też miłe wspomnienie ukochanego dla niektórych marszałka!
15 Października 2012, godzina 18:57
Oceniono 10 razy 6
Piłsudzkiego? Pileckiego? Przecież to nic nie znaczące postaci w nowożytnej historii Polandii. Rondo Smoleńskie, albo Rondo im. Jego Świątobliwości Ojca Dyrektora. To nazwy godne uczczenia.

A tak na serio to jestem za Rondem Rolniczym. Równie bezsensowna nazwa jak pozostałe, ale najkrótsza. Tabliczki będą tańsze.
15 Października 2012, godzina 15:26
Oceniono 14 razy 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 387.00 397.00 DKKDKK 60.10 61.60
EUREUR 450.00 459.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 414.00 429.00 NOKNOK 40.00 41.30
GBPGBP 496.00 507.00 SEKSEK 42.00 43.50
Aktualizacja: 2020-09-28 11:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.50 393.50 DKKDKK 60.60 61.40
EUREUR 452.00 456.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 418.00 425.00 NOKNOK 40.30 41.10
GBPGBP 498.00 504.00 SEKSEK 42.50 43.30
Aktualizacja: 2020-09-28 11:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-23

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.53 zł 2.04 zł
Circle K 4.64 zł - 4.48 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.49 zł 2.01 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.47 zł 1.99 zł
Orlen 4.69 zł 4.95 zł 4.53 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij