Muzeum z Rydzkowskim
Podczas najbliższej sesji Rady Powiatu, zaplanowanej na 25.10, radni mają przyjąć uchwałę w sprawie nadania Muzeum Historyczno – Etnograficznemu imienia Juliana Rydzkowskiego. Jest to realizacja wniosku Rady Muzeum, którą na sesji w lutym 2012 przedstawiła Krystyna Kijek.
- Julian Rydzkowski, to twórca i kustosz Muzeum Regionalnego w Chojnicach, to wyjątkowa postać – rzadki przykład społecznika i działacza oddanego sprawom miasta i regionu. Można śmiało powiedzieć, że był muzealnikiem z powołania, a swoje życie zawodowe niemal utożsamiał z życiem osobistym. (…) Wyrażam przekonanie, że po 32 latach od nieudanej próby nadania muzeum jego imienia i w 80 rocznicę powstania muzeum nadszedł odpowiedni moment, by wszcząć procedury prawne o nadanie imienia Juliana Rydzkowskiego Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach. Jako społeczeństwo miasta i regionu, aby jego praca i trud nie poszły w zapomnienie, jesteśmy mu to winni – stwierdziła na lutowej sesji radna Kijek.
Reklama | Czytaj dalej »
Dyskusji na ten temat wówczas nie było, ale wywiązała się miesiąc później na posiedzeniu Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Do sprawy wrócił Wojciech Rolbiecki, który zacytował fragment książki „Julian Rydzkowski. Pro memoria 1891 – 1978”. – Chciałbym przytoczyć to, co pan Rydzkowski w 1942 r. mówił o Żydach. „Żydzi należą do rasy semickiej, są zatem tylko przybyszami na naszej ziemi. Przez liczne a ujemne cechy ich charakteru dali się nam we znaki i stali się uciążliwymi, a nawet dokuczliwymi gośćmi, albowiem nigdy Polskę za swą ojczyznę nie uznali. (…)" Także informuję Państwa, co pan Rydzkowski mówił o Żydach. Nie wiem, czy Zarząd ma tego świadomość? – zapytał Rolbiecki. W odpowiedzi starosta Stanisław Skaja stwierdził, „że w dzisiejszych czasach jest sporo ludzi, którzy tak się wypowiadali i zmienili orientację polityczną i dzisiaj mówią inaczej. Może pan Rydzkowski zmienił zdanie w latach późniejszych”.
W październikowym biuletynie sesyjnym przedstawiono przy projekcie uchwały o nadaniu imienia dla muzeum obszerną notkę biograficzną. Można z niej dowiedzieć się nie tylko o zasługach Juliana Rydzkowskiego dla regionu i miasta Chojnice, ale i o jego rodzicach, rodzeństwie. Za istotny fakt, warty umieszczenia w uzasadnieniu, uznano informację, że nie założył własnej rodziny i zmarł w 1978 bezpotomnie.
Projekt uchwały Rady Powiatu ws. nadania im.J.Rydzkowskiego Muzeum.
Dyskusja nt. inicjatywy nadania im.J.Rydzkowskiego muzeum na marcowym posiedzeniu komisji edukacji.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (12)
- Komentarze Facebook (...)
12 komentarzy
Rydzkowski to zasłużony człowiek dla Chojnic koniec i kropka.
-Żydzi faktycznie nie utożsamiają się z narodami należącymi do krajów, które zamieszkują, więc poniekąd są "przybyszami na naszej ziemi".
-Proszę wziąć pod uwagę w jakich czasach, żył Rydzkowski
-To tylko hipoteza, ale moim zdaniem los Polski i Polaków potoczyłby się inaczej gdyby nie fakt, iż Polska była "krajem bez prześladowań" przed IIwś.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!