Czwartek, 15 Kwietnia 2021 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Bez gimnazjalistów w MRM.Aktualizacja

W listopadzie 2011 A. Libera zachęcał radnych do przyjęcia uchwały o powołaniu MRM.

W listopadzie 2011 A. Libera zachęcał radnych do przyjęcia uchwały o powołaniu MRM.

Tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą mogli wziąć udział w wyborach do Młodzieżowej Rady Miejskiej, które mają być przeprowadzone do końca grudnia 2012. Takie są najważniejsze zmiany, które zaproponowali działacze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci.

Poinformował o nich w piątek (19.10) burmistrz Arseniusz Finster. – Zwróciłem się z prośbą do pomysłodawców powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej, czyli do Młodych Demokratów, aby zechcieli zainicjować po analizie zmiany, które zaproponowałem. Pierwsza prowadzi do tego, aby w składzie rady znaleźli się uczniowie szkół średnich, a nie gimnazjalnych i średnich. Powodem jest duża różnica wiekowa. Ciężko współpracowałoby się na przykład trzynastoletnim gimnazjalistom i siedemnastoletnim licealistom. Druga zmiana, która znalazła się we wniosku złożonym niedawno w Urzędzie Miejskim przez Młodych Demokratów, to wydłużenie terminu wyborów. Odbywałyby się w pierwszych czterech miesiącach roku szkolnego. Proszę gimnazjalistów, aby nie gniewali się. Mogą się przypatrywać pracy MRM, działać w niej, gdy będą w szkole średniej – stwierdził Arseniusz Finster. Zapowiedział, że projekt nowelizacji wkrótce zostanie poddany społecznym konsultacjom. Pod obrady dorosłej rady ma trafić w połowie listopada.

Reklama | Czytaj dalej »

Poprosiliśmy Aleksandra Liberę, przewodniczącego chojnickiego koła SMD, o podanie uzasadnienia zmiany stanowiska, wobec zakresu obszaru działania MRM. – Rozmawialiśmy w ostatnich miesiącach z kolegami z innych kół SMD, także z członkami rad młodzieżowych. Wnioski z tych rozmów są takie, że sprawniej działają rady, w których są tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Swoimi przemyśleniami podzieliliśmy się z przewodniczącym Rady Mirosławem Janowskim i wiceburmistrzem Janem Zielińskim. To zdecydowało, że dwa dni temu (18.10) złożyliśmy wniosek w ratuszu o zmianę zapisów w dwóch paragrafach statutu – przekazał nam Libera. Z treści przekazanego nam wniosku wynika, że wyłączenie gimnazjalistów motywowane jest tym, „że rozpiętość wieku młodych radnych przy uwzględnieniu gimnazjalistów (od 13 do 21 roku życia) byłaby zbyt duża, co może powodować radykalne rozbieżności w poglądach na problemy młodzieży w mieście i trudności w wypracowywaniu wspólnej strategii działania. Nie sprzyjałoby to również konstruktywnym oraz sprawnym obradom.”

Pierwszą w Polsce grupą, która zawodowo zajmuje się wspieraniem działalności młodzieżowych rad, jest Akademia Młodzieżowa Activatis.pl. Tak jest zdefiniowana przez nią rada młodzieżowa gminy i powiatu: - Jest to grupa młodych ludzi, którzy zostali wybrani przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach organizowanych najczęściej w szkołach. Młodzieżowi radni to osoby uczące się w gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych. Pracując w młodzieżowej radzie biorą odpowiedzialność za swoje środowisko lokalne, uczą się samodzielności i zasad funkcjonowania samorządu.

A jakie są składy młodzieżowych rad w województwie pomorskim? W Gdańsku radni wybierani są przez gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. Wybory muszą być przeprowadzone do 31 października. W Starogardzie Gdańskim także działają w niej uczniowie szkół obydwu stopni. Roczny budżet przyznany przez ratusz jest w wysokości 4 tys. złotych. Natomiast w Gdyni przyjęto uchwałę o członkostwie w radzie tylko dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nie obeszło się jednak w tym mieście bez protestów gimnazjalistów, którzy w dwa dni zebrali ponad 400 podpisów pod listem wysłanym do prezydenta Gdyni. Napisali w nim, że proponowane rozwiązanie jest niedemokratyczne, niezgodne z Konwencją Praw Dziecka. Zauważyli też, że w Sejmie Dzieci i Młodzieży, który ma jedyną sesję 1 czerwca każdego roku, a jego kadencja trwa 12 miesięcy, posłami w nim są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

"Kiedy wybory do młodzieżowej rady?" - artykuł z 13.10.2012

Aktualizacja z 23.10.2012

Do 29 października można składać swoje uwagi do projektu nowelizacji uchwały o powołaniu Młodzieżowej Rady Miejskiej. Zawiera ona przedstawione wyżej zmiany zapisów w Statucie MRM. Zgodnie z informacją podaną na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, uprawnione do tego są organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

25 komentarzy

~do Leni
Starych demokratów? Demokratów ludowych minionej epoki.
23 Października 2012, godzina 23:59
Oceniono 4 razy 4
~pełowiec
Niech SMD pyta się sensownych młodych ludzi w PO, a nie leśnych dziadków. Czy w PO nie ma już z kim rozmawiać i słuchać opini ? Panie Aleksandrze nie w takim kierunku idźcie !
23 Października 2012, godzina 23:44
Oceniono 4 razy 4
~fragi
Bo to są "demokraci" a nie Demokraci.
23 Października 2012, godzina 18:49
Oceniono 7 razy 7
~Leni
Działacze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci wykazują mało samodzielności. Ich myślenie warunkowane jest myśleniem starych demokratów...
23 Października 2012, godzina 18:15
Oceniono 10 razy 8
~Ooo
Ooo...
22 Października 2012, godzina 18:04
Oceniono 8 razy 0
~A propos pytań
Jeden sąsiad rąbie drewno i układa w stertę. Drugi sąsiad podchodzi do niego i pyta czy potrzebuje drewno. Ten pierwszy odpowiada, że nie. Następnego rana drewno pierwszego sąsiada znalazło się drewutni u drugiego.
Jakie było zdziwienie?
22 Października 2012, godzina 14:56
Oceniono 21 razy 21
~podatnik
Uśmiałem się dzisiaj oglądając obrady Rady Miejskiej. Burmistrz zrelacjonował, że zwrócił się do dwudziestu i dwóch stowarzyszeń czy jest im potrzebna obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. Pytał między innymi wędkarzy, ludzi od piłki czy folkloru. Byli na "nie" i nie ma co się dziwić. Mają inne zainteresowania. Ciekawe, że nie zapytał partii politycznych? Temat dla nich jak najbardziej zasadny? By zdziwił się jakby wszyscy byli na "TAK"?

Panie burmistrzu. "Kto pyta też błądzi moim zdaniem, gdy nie na miejscu jest pytanie".

Pytanie do Pana. Czy była to próba skłócenia środowisk i ich działaczy? Jeśli tak to nie udało się.
22 Października 2012, godzina 14:41
Oceniono 21 razy 21
~pumeX
po prostu MRM - pod względem jednomyślności - ma być lustrzanym odbiciem Rady Miejskiej.
"zero głosów przeciw, nikt się nie wstrzymał"
22 Października 2012, godzina 13:03
Oceniono 24 razy 24
~zewnętrzny obserwator
Władza w Chojnicach aż tak bardzo boi się jakiejkolwiek krytyki, że nawet jest w stanie porwać się na zawłaszczenie Młodzieżowej Rady Miasta. Bo jak to inaczej nazwać jeśli próbuje się ją stworzyć wyłącznie na "swoich" ludziach? Bardzo piękna lekcja antydemokracji, dyskryminacji. Poza tym jest to kolejny dowód jak burmistrzowi zależy na dialogu pomiędzy stronami sporów (w tym przypadku nawet nie ma żadnego sporu bo gimnazjaliści na nic nie narzekali dopóki ktoś tu nie zaczął znowu mącić) i jak wyglądają jego konsultacje społeczne (no bo rozmowa tylko z Młodymi Demokratami w sprawie gimnazjalistów to trochę nie fair). Oby ten chojnicki beton jak najszybciej się wykruszył.
22 Października 2012, godzina 11:22
Oceniono 24 razy 24
~Marzenna Osowicka
Aleksandrze Libera! Twoje wyjaśnienie
„że rozpiętość wieku młodych radnych przy uwzględnieniu gimnazjalistów (od 13 do 21 roku życia) byłaby zbyt duża, co może powodować radykalne rozbieżności w poglądach na problemy młodzieży w mieście i trudności w wypracowywaniu wspólnej strategii działania. Nie sprzyjałoby to również konstruktywnym oraz sprawnym obradom.”

jest słowotokiem, nowomową, którą można między bajki włożyć. Przypomina mi uzasadnienie, jakie swego czasu dorosła Rada Miejska zaserwowała Projektowi Chojnicka Samorządność negatywnie opiniując pomysł Inicjatywy Obywatelskiej obawiając się „nadmiernej ingerencji” mieszkańców Chojnic w działalność RM. Tam też była mowa o „zaburzaniu konstruktywnych oraz sprawnych obrad”. W aktualnej sytuacji widzę jakieś najnowsze podejście psychosocjologiczne, a raczej stricte socjotechniczne użyte w celu wyjaśnienia manewru wykluczenia młodych ludzi, którym, z racji ich wieku, ogranicza się prawa do samostanowienia.
Zakładanie a priori „trudności” i „rozbieżności” zamiast konstruktywnego konsensusu (którego naukę wypracowywania przecież należy zaczynać jak najwcześniej) oraz radości płynącej ze wspólnych działań w przypadku, gdy w radzie znajdą się młodsi koledzy dowodzi, że uległeś manipulacji swoich starszych kolegów z samorządu. Oni tym argumentem posługiwali się już jesienią ubiegłego roku. Z młodymi, otwartymi ludźmi pracuje się fantastycznie. Wśród ludzi otwartych, chętnych do działania nie ma barier spowodowanych wiekiem! To jest wydumany, zmyślony, socjotechniczny argument. Nie wiem, jaki jest jego cel. Chyba dążenie do bezsensownej konfrontacji. Sam wchodzisz dopiero w dorosłe życie, jesteś aktywnym młodym człowiekiem, pełnym pomysłów. Dlaczego zatem, zamiast wspierać młodszych kolegów i zachęcać do aktywnych działań, chcesz stawiać im bariery w postaci zmian w istniejącym statucie MRM i wyautowywać gimnazjalistów poza jej nawias? Zapewniam Cię (a pracując od lat w Gimnazjum nr 1 mam spore doświadczenie w tym zakresie), że niejeden gimnazjalista dorównuje (a może nawet i przewyższa?) intelektem, wiedzą, szerokością horyzontów, zaangażowaniem w sprawy naszej lokalnej społeczności i odpowiedzialnością – uczniom szkół średnich.
Zweryfikuj, proszę, swoje zapatrywania. One nie wróżą nic dobrego działaniom Młodzieżowej Rady Miejskiej. Nie daj się zwieść pseudoargumentom, które nie wnoszą nic konstruktywnego do idei funkcjonowania MRM. Pozdrawiam
22 Października 2012, godzina 10:38
Oceniono 31 razy 27
~Marzenna Osowicka
Zgadzam się całkowicie z wypowiedziami poprzedników. Cytat z wypowiedzi pana burmistrza poruszył mnie dogłębnie:
„Proszę gimnazjalistów, aby nie gniewali się. Mogą się przypatrywać pracy MRM, działać w niej, gdy będą w szkole średniej – stwierdził Arseniusz Finster.”

Zaiste kuriozalna prośba skierowana do młodych ludzi. Trawestując: NIE GNIEWAJCIE SIĘ! Postanowiliśmy za Was, bez Was, bo jesteście zbyt młodzi (a zatem i głupi???). Wszak dzieci i ryby głosu nie mają! Moim zdaniem ta postawa naszego włodarza jest wyrazem uwstecznienia, ciemnoty i obstrukcji w podejściu do polityki kształtowania postaw młodych ludzi. I to w roku poświęconym Januszowi Korczakowi – wybitnemu pedagogowi! W roku jego imienia ustanowionym uchwałą Sejmu RP, dzięki staraniom Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anny Komorowskiej oraz mnóstwa znakomitych postaci polskiej sceny społecznej i politycznej. Pan Marek Michalak powiedział: „Mam nadzieję, że będzie to także rok praw dziecka”. Ale jak widać, nie w Chojnicach! Szanowni forumowicze, Szanowny Panie Burmistrzu! NIE MA DZIECI – SĄ LUDZIE!!! Ludzie, których trzeba uczyć aktywności, samorządności, rozumienia praw obywatelskich. Janusz Korczak – wybitny pedagog, prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed dziecięcym sądem swoich wychowawców (sic!). A w Chojnicach odmawia się gimnazjalistom prawa do uczestniczeniach w działaniach Młodzieżowej Rady Miasta. Po prostu szok! NIE GNIEWAJCIE SIĘ…
P.S.
Panu Burmistrzowi polecam serdecznie lekturę książek o Królu Maciusiu Pierwszym. Można w niej znaleźć mnóstwo analogii do zaistniałej sytuacji w Chojnicach…
22 Października 2012, godzina 09:58
Oceniono 29 razy 29
~podatnik
"Myślałem, że Polska jest krajem ludzi mądrzejszych" - śp. Przemysław Gintrowski, współtwórca "Murów".
22 Października 2012, godzina 08:32
Oceniono 24 razy 24
~????
Co się dzieje ostatnio w tym Ratuszu? Czego się nie dotkną, to "afera". Chyba trzeba odświeżyć ten gmach
21 Października 2012, godzina 22:54
Oceniono 27 razy 27
~fragi
Proponuję wprowadzić punkt mówiący że do MRM mogą być wybrani wyłącznie kandydaci posiadający rekomendację burmistrza lub radnego z klubu burmistrza. Spowoduje to jeszcze większą jednomyślność rady i łatwość wypracowania jednomyślnych decyzji. Choć tak naprawdę jakie to będą "decyzje"? O wyborze prezydium, o uchwaleniu planu pracy i podobne o żadnym praktycznym znaczeniu.
21 Października 2012, godzina 21:45
Oceniono 33 razy 31
~wyborca
Mlodzi demokraci? to platformerska młodzieżowka stąd tez takie metody dyskryminowania ludzi ze wzgledu na wiek. To nie kto inny jak PO nawoływała swego czasu do "chowania" swoim babciom i dziadkom dowodów osobistych w przededniu wyborów. Teraz przeszkadzają im gimnazjalisci.
21 Października 2012, godzina 12:27
Oceniono 44 razy 38

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 377.00 388.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 450.00 462.00 RUBRUB 4.80 5.70
CHFCHF 407.00 422.00 NOKNOK 44.20 45.70
GBPGBP 517.00 532.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-15 09:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 385.00 DKKDKK 60.70 60.20
EUREUR 453.00 458.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 417.00 NOKNOK 44.70 45.50
GBPGBP 521.00 528.00 SEKSEK 44.40 45.20
Aktualizacja: 2021-04-15 09:15
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.66 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.61 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.63 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.63 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij