Środa, 27 Października 2021 | Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Obudowy śmietników będą niepotrzebne

Ta obudowa śmietnika pojawiła się na ul. Spółdzielczej kilka tygodni temu.

Ta obudowa śmietnika pojawiła się na ul. Spółdzielczej kilka tygodni temu.

Od kilku lat na osiedlach mieszkaniowych stosowane są najróżniejsze metody zabezpieczania swoich pojemników na odpady przez zarządców nieruchomości. Powód jest jeden – uniemożliwienie dostępu do nich mieszkańcom, którzy nie są członkami wspólnoty czy spółdzielni, która opłaca fakturę za wywóz śmieci.

Najprawdopodobniej pierwsze takie działania miały miejsce w 2009 roku przy ul. Filomatów, gdzie istniejącą murowaną wiatę podzielono na dwie części i zamontowano zamykane na klucz wejścia. Potem na spółdzielczych osiedlach rozpoczęto montowanie siatek, drzwi. Pojawiały się dobudówki do istniejących śmietników, nowe lokalizacje czy zakładanie własnych kłódek na kontenerach. Zdarzały się także odwrotne działania, gdyż niektóre administracje, szczególnie widoczne było to na osiedlu Hallera, likwidowały pojemniki na śmieci.

Reklama | Czytaj dalej »

Przyjęta przez Sejm RP 1 lipca 2011 roku (Dz.U. nr 152 z 25.07.2011) nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wprowadza zasadniczą zmianę w gospodarowaniu odpadami. Niedawno relacjonowaliśmy spotkanie na ten temat, które odbyło się 30 października w urzędzie miejskim. Jedna z najistotniejszych nowości to zmiana sposobu rozliczania kosztu wywozu odpadów i ich zagospodarowywania. Zleceniodawcą tej usługi nie będą od 1 lipca 2013 roku zarządcy i właściciele nieruchomości, którzy potem wartość otrzymanych faktur dzielą na „swoich” lokatorów, a urząd miejski. Ta instytucja zorganizuje przetarg na wyłonienie firm, które będą opróżniać śmietniki. Następnie zapłaci za zrealizowaną usługę. Środki na to będzie miała z opłaty, którą będzie wnosił do budżetu miasta każdy chojniczanin. Jej stawkę i sposób obliczania do końca grudnia 2012 roku powinna przyjąć rada miejska.

Z ustawy wynika, że do obowiązków właścicieli nieruchomości od połowy przyszłego roku, jeśli chodzi o odpady, będzie należało wyposażenie swoich zasobów w pojemniki na nie i dbanie o ich dobry stan techniczny, porządkowy i sanitarny. Mogą je zakupić bądź wypożyczyć od firmy, która będzie realizowała ratuszowe zlecenie. Prawdopodobnie ten koszt będzie nadal widniał na mieszkaniowych rachunkach po 1.07.2013.

Ta śmietnikowa obudowa przy "blaszaku" zajmuje dwa miejsca parkingowe.

Można by sądzić, że po przyjęciu tych rozwiązań przestaną się pojawiać nowe obudowy na kontenerach czy pojemnikach na śmieci, gdyż ich zakup wkrótce będzie nieracjonalny z braku ewentualnych oszczędności na fakturach za wywóz śmieci. Jest jednak inaczej, co zaobserwowaliśmy w ostatnich tygodniach na ulicy Spółdzielczej czy przy „blaszaku” na osiedlu Hallera. Podobnego zdania jest także dyrektor Jarosław Rekowski. – Od momentu przejęcia przez urząd organizacji wywozu śmieci i rozliczania tego kosztu, raczej nie będzie sensu zamykanie śmietników i ich grodzenie. Chyba, że celem byłoby zabezpieczenie się przed rozwiewaniem śmieci po okolicy bądź podrzucaniem niesegregowanych odpadów, które będą miały wyższą stawkę, niż segregowane – stwierdził szef wydziału komunalnego.

Przewodniczący komisji komunalnej Antoni Szlanga ma takie samo stanowisko: – Nie widzę potrzeby montowania takich obudów na pojemniki. Już przed rokiem przekazałem wam, że jestem przeciwnikiem zamykania śmietników na kłódki, obudowy czy ich dzielenia. Właśnie w pobliżu mojego domu na Filomatów zaczęła się kilka lat temu ta moda.

Tekst znowelizowanej ustawy "śmieciowej".

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~Kuczem
A mi tam obudowa nie przeszkadzała, wręcz przeciwnie. Dobrze wykonana obudowa potrafiła być elementem ozdobnym otoczenia (tak było u mnie z obudową od firmy olto).
03 Listopada 2014, godzina 10:35
Oceniono 1 raz 1
~Władysław
Rachunek prosty do tej pory płacono 7 złotych od osoby za wywóz, a będzie 15 złotych ... wiec by żyło się lepiej
!
12 Listopada 2012, godzina 09:11
Oceniono 10 razy 4
Do "Rybki". Masz 100% racji. A dziecko kultury musisz uczyć na "klinkierze", reszta miasta to dla władzy prowincja. Przykład idzie z GÓRY, tam też Polska kończy się na rogatkach Warszawy. Ale głowa do góry jak wybudują "Pomnik Kultury", na pewno kilka koszy przybędzie!
09 Listopada 2012, godzina 23:53
Oceniono 10 razy 0
~na odpowiedz
Strategia burmistrza jest czy nie ma to sprawa nieważna ale prawidłowa gospodarka odpadami należy do zadań własnych gminy jak szkolnictwo podstawowe, mówi o tym stara jak i znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości, odpadach i ochronie środowiska.

Burmistrz musi się wywiązać z ustawowych zadań bo za to bierze pieniądze.
I w interesie kierownika urzędu jak i Radnych jest by cena za odpady była jak najmniejsza bo to wyborcy oddadzą głos w wyborach.

Trzy lata prowadziłem rozmowy w Chojnicach na temat wdrożenia mej opatentowanej innowacyjnej technologi bez pozytywnego rezultatu lecz kary UE dadzą znać o sobie.

Błąd ZZO polega na fakcie wybrania i uruchamianiu złej zachodniej technologi, która nie odpowiada/ nie przystaje do polskich zmieszanych odpadów.
Mieszkańcy zachodu uczyli się się 20 lat segregować frakcjami odpady i obecnie ponad 70% to odpady posortowane przez społeczeństwo a w kraju to tylko 5%.
Obecnie na terenie dolnego-śląska prowadzę analizę frakcji.
A Chojnice to tez Polska i wcześniej czy później zacznie dobrze gospodarować odpadami a koszty poniesie społeczeństwo i środowisko oby jak najmniejsze.
Życzę miłego dnia z poważaniem Tadeusz Garlicki


09 Listopada 2012, godzina 23:20
Oceniono 15 razy 7
~do gościa
GOŚĆ - gospodarką odpadami zajmuję się od 1985r i nie tylko w kraju.
Na mej stronie są udokumentowane w BUP technologie.

Rada Gminy określa opłaty za odpady a skład ceny wchodzi nie tyko transport lecz opłata za selekcje dla ZZO oraz tzw.opłata marszałkowska jako kara za deponowane a nie segregowane odpady na wysypisku. Również jest opłata za rekultywacje wysypiska. Wszystkie koszty ponoszą obywatele.
Moja strona http://rekultywacja.ovh.org - z poważaniem Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl
09 Listopada 2012, godzina 23:02
Oceniono 18 razy 4
~szk
Pan niech sobie poczyta troche literatury z zakresu zmiany w sytemie gosp odpadami - opłate ,,smieciowa'' okresla Rada Gminy. A pana patent hm....patent czy zgłoszenie?
09 Listopada 2012, godzina 12:22
Oceniono 21 razy -9
~gość
Jeżeli obudowy śmietników od przyszłego roku nie będą potrzebne z uwagi na to, że wszyscy będziemy płacili za śmoieci, to jakim prawem SM obudowała latem tego roku śmietnik na ul. Lichnowskiej, wydając nasze pieniędze tak bardzo potrzebne na ocieplenie bloku?
09 Listopada 2012, godzina 10:58
Oceniono 21 razy -3
~do Tadeusza Garlickiego
Chyba zależy włodarzom/wspólnikom ZZO aby wyborcy płacili mniej za odbiór śmieci?
I tu jest pies pogrzebany proszę pana. W dzisiejszych czasach urzędnikom nie zależy w pierwszej kolejności na dobru obywateli tylko najpierw są ich własne interesy. A jaki interes mają pracownicy ZZO (w zarządzie w większości to urzędnicy), żeby obniżać cenę odbioru śmieci. To może spowodować zmniejszenie ich pensji a do tego nikt nie dopuści. Więc pewnie odbije się to na płacach reszty pracowników. W tym rejonie Polski nie ma pan co szukać. Strategia pana burmistrza nie uwzględnia pana pomysłów, wiec pozostaje tylko powiedzieć... Do widzenia.
09 Listopada 2012, godzina 06:52
Oceniono 17 razy 5
~do Rybki
śmietniki na kłódki, czy w więziennej klatce, a człowiek idzie z dzieckiem i nie ma gdzie papierka wyrzucić, bo albo dostęp niemożliwy albo po prostu brak kosza na śmieci.
Co do klatek i zamykania pojemników na klucz to się nie dziw, skoro istnieją tacy cwaniacy co to podjeżdżają pod czyjeś śmietniki wyrzucają kilka worków do kontenera, żeby zaoszczędzić u siebie. Co do braku koszy na śmieci w mieście, to akurat ratuszowa broszka. I możesz być tylko wdzięczny rządzącym tam urzędnikom, że nie możesz świecić przed dzieckiem przykładem i pokazać że śmieci powinno się wyrzucać do kosza. Taka burmistrzowska polityka. Lepiej utrzymywać darmozjadów z galeriami niż dać możliwość mieszkańcom, żeby dbali o czystość swojego miasta.
09 Listopada 2012, godzina 06:45
Oceniono 16 razy 4
~T.Garlicki odpady@wp.pl
Na terenie m.Chojnice jest brak pojemników na odpady zbierane selektywnie przez mieszkańców.

Koszt transportu odpadów to jedynie ~ 10% całkowitej opłaty za śmieci.
Budowana selektornia w Nowym Dworze oddzieli jedynie ~ 20% surowców wtórnych a pozostała część będzie składowana na wysypisku. Spowoduje to wysoką opłatę za składowanie, zatruwanie środowiska.
Jest innowacyjna opatentowana technologia selekcji mieszanego strumienia odpadów bez konieczności składowania.
Zastosowanie/wdrożenie tej technologi pozwoli na obniżenie cen dla obywatela i da ponad 40 nowych miejsc pracy.
Chyba zależy włodarzą/wspólnikom ZZO aby wyborcy płacili mniej za odbiór śmieci?
Oczekuję propozycji współpracy - moja strona http://rekultywacja.ovh.org

Z poważaniem Tadeusz Garlicki
08 Listopada 2012, godzina 23:40
Oceniono 21 razy 9
~fragi
A co mają z tymi papierkami robić? Sam piszesz że zlikwidowali kosze.
08 Listopada 2012, godzina 22:42
Oceniono 16 razy 8
~fofo
Kiedyś było na chodnikach więcej koszy na śmieci,teraz naprawdę nie wiadomo gdzie wyrzucać podręczne śmieci.Polikwidowali większość koszy przydrożnych i zrobił się syf.Gdyby nie osoby z prac interwencyjnych to śmieci waliłyby się wszędzie.O dziwo większość z tych papierków na ulicach wyrzucają dzieci,świadomie i bezczelnie nie zwracając na nic uwagi,może w szkołach jak kiedyś ktoś powinien ich uświadamiać.Wyjdzie taki poza boisko i wtedy robi co i jak chce.
08 Listopada 2012, godzina 19:39
Oceniono 24 razy 16
~CHOJNICZANIN
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Listopada 2012, godzina 18:23
Oceniono 28 razy -10
Nie zapomnijmy także o miejscowych "zbieraczach" z wózeczkami, którzy " likwidowali" 1/3 odpadów tygodniowo (puszki, butelki,papier).
08 Listopada 2012, godzina 17:09
Oceniono 28 razy 18
~Rybka
No tak, śmietniki na kłódki, czy w więziennej klatce, a człowiek idzie z dzieckiem i nie ma gdzie papierka wyrzucić, bo albo dostęp niemożliwy albo po prostu brak kosza na śmieci. I jak tu dać dziecku przykład. Chore czasy !
08 Listopada 2012, godzina 16:47
Oceniono 28 razy 12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 403.00 DKKDKK 60.80 62.30
EUREUR 454.00 466.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 423.00 438.00 NOKNOK 46.30 47.80
GBPGBP 538.00 553.00 SEKSEK 45.00 46.50
Aktualizacja: 2021-10-26 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.50 399.50 DKKDKK 61.20 61.90
EUREUR 458.00 462.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 428.00 435.00 NOKNOK 46.80 47.50
GBPGBP 543.00 549.00 SEKSEK 45.40 46.20
Aktualizacja: 2021-10-26 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-10-19

E95 E98 ON LPG
BP 5.92 zł 6.28 zł 5.97 zł 3.24 zł
Circle K 5.87 zł - 5.94 zł 3.19 zł
Lotos Optima 5.93 zł - 5.96 zł 3.21 zł
MZK 5.87 zł 6.02 zł 5.92 zł 3.21 zł
Orlen 5.92 zł 6.09 zł 5.92 zł 3.22 zł
PKS 5.91 zł - 5.92 zł 3.21 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij