Środa, 03 Marca 2021 | Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, je, fot. je

Mieszkania za połowę wartości

Siedziba ZGM jeszcze znajduje się przy ul. Bankowej. Tu będzie biuro sprzedaży mieszkań.

Siedziba ZGM jeszcze znajduje się przy ul. Bankowej. Tu będzie biuro sprzedaży mieszkań.

Mieszkania komunalne z zasobów Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, także te ostatnio wybudowane, będzie można kupić za 50 % ich wartości od początku przyszłego roku. Burmistrz szacuje, że sprzedaż ok. 150-180 mieszkań po ok. 50 tys. zł za lokal zrealizuje jego oczekiwania. Przychód ze sprzedaży zasiliłby miejski budżet, przez co zmniejszyłoby się zadłużenie.

- Powstanie specjalne biuro w budynku ZGM, ale odcięte od niego, z dwoma osobami do obsługi. Będzie infolinia i specjalna strona internetowa – o planach na kampanię związaną ze sprzedażą opowiada burmistrz Arseniusz Finster. Ponadto wszyscy najemcy dostaną z miasta list z informacją o warunkach sprzedaży.

Reklama | Czytaj dalej »

Zainteresowani będą tam mogli skierować swoje kroki, złożyć deklarację i wpłacić 200 zł na wycenę lokalu. Kiedy kilkunastu chojniczan zadecyduje o kupnie zajmowanego przez siebie mieszkania na własność, miasto przejmie pakiet lokali w formie darowizny od ZGM-u. Rada miejska będzie musiała przyjąć uchwałę o pierwszeństwie w zakupie. Poza czasem na załatwienie wszystkich formalności, przez 6 tygodni na tablicy ogłoszeń będzie musiała wisieć informacja o sprzedaży każdego mieszkania. To będzie dostępne dla najemców.

Całą procedurę opisuje burmistrz

Sprzedaż mieszkań ZGM

- Pozytywna wersja trwania procedury to minimum 3 miesiące - sądzi włodarz miasta.

Na mieszkanie trzeba będzie wyłożyć gotówkę, nie ma możliwości zakupu w ratach od miasta. Jedyna możliwość to kredyt hipoteczny w banku. Mieszkańcy, którzy mają zaległości z czynszem, a jest ich ok. 15 %, nie będą mogli startować do zakupu, chyba że przedtem uregulują płatności.

W chwili obecnej Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma w swych zasobach 1772 lokale mieszkalne. Prezes Zbigniew Odya w tegorocznym planie założył wpływy z czynszu z tych mieszkań na poziomie około 5,3 mln złotych. Podstawowa stawka czynszu jest w wysokości 6,07 zł za metr kwadratowy. Występuje u najemców z długim stażem, którzy mają pełen standard w mieszkaniu. Najwyższa stawka jest stosowana w najnowszym budynku spółki, który został oddany do użytku przy ul. Kartuskiej na początku 2010 roku. Wynosi obecnie 12,45 zł za metr kwadratowy. Zgodnie z przyjętymi zasadami było to wówczas 4% wartości odtworzeniowej 1 m2. Koszt jego budowy wyniósł ponad 3,5 mln zł. ZGM otrzymał na tę inwestycję dopłatę z miasta w wysokości ok. 600 tys. zł. Zaciągnął ponadto kredyt hipoteczny na kwotę 700 tys. złotych. Resztę pokrył z własnych dochodów. W ostatnich latach spółka sfinansowała ze swoich środków budowę domów mieszkalnych w takich miejscach, jak narożnik placu Jagiellońskiego i Batorego, Gdańska 16 czy Piłsudskiego 3 oraz 5. Nowe lokale mieszkalne powstawały także dzięki adaptacjom poddaszy czy podziałom większych mieszkań lub dawnych lokali użytkowych, jak stało się przy ul. Piłsudskiego z byłą siedzibą MOPS-u. W latach 1998 – 2011 ZGM przeznaczył na remonty swoich mieszkań i budynków ponad 48 mln zł. – Nigdy nie otrzymaliśmy z budżetu miasta dopłaty na utrzymanie naszych zasobów mieszkalnych – zaznaczył Odya.

W przyjętej w lipcu 2012 roku uchwale rady miasta o programie gospodarowania zasobami mieszkaniowymi w latach 2012 - 2016 zapisano sprzedaż lokali w wysokości 12 rocznie. Jedno z głównych założeń polityki sprzedaży mieszkań było „utrzymanie dotychczasowych warunków sprzedaży poprzez zastosowanie bonifikat dla dotychczasowych najemców lokali mieszkalnych”. Zapisano również „wyłączenie ze sprzedaży lokali mieszkalnych w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych”. W aktualnie obowiązujących zasadach sprzedaży mieszkań najemca ma ulgę w wysokości 1% za każdy rok trwania umowy najmu, ale nie więcej niż 30%. W 2011 roku ZGM sprzedał 6 mieszkań, w 2012 jedno. Średnio rocznie do spółki wpływa 30 wniosków od lokatorów.

Program gospodarowania zasobem mieszkaniowym miasta Chojnice na lata 2012 - 2016.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~gosc
Bardzo dobry pomysl panie burmistrzu. sprzedajac te mieszkania kazdy bedzie mial obowiazek zeby zaczac sam przeprowadzac remonty i w jakis sposob dowartosciowac to mieszkanie. Komu zalezy to kupi i zadba o swoje gniazdko wyremontuje itp. to jest dobra okazja dla osob i rodzin ktorzy nie maja swojego mieszkania bo za co np mlodzi maja kupic w dzisiejszych czasach mieszkanie. a tak po za tym panie burmistrzu moze czas przyznac mieszkaniaczy osobom ktorzy maja chore dzieci tez dlugo czekaja na mieszkanie z miasta. mysle ze takie osoby napewno kupiliby mieszkanie, aczkolwiek rozumiem ze najpierw trzeba im je przyznac.a takie osoby tez czekaja panie burmistrzu.
26 Listopada 2012, godzina 16:00
~Do you
Teraz może i będą oglądane ze dwa i trzy razy. Za to w roku wyborczym.... znowu zaczniemy wydawać. Oj wydawać będziemy.
22 Listopada 2012, godzina 20:06
Oceniono 1 raz 1
~podobny
W latach 2003-2005 miałem propozycję od firmy dewoloperskiej a Wa-wy żeby przygotować rozpoznanie rynku mieszkań w Chojnicach. Wiecie jakie były potrzeby na nowe mieszkania. Znalazłem ogłoszenie na stronie UM o sprzedaży działki przy Gdańskiej. Przeznaczenie i wielkość tereny były ok więc udałem się na rozmowy o kupnie. Było u tego samego urzędnika co powyżej i "zwodzenie" podobne. Z tą różnicą, że po jakimś czasie usłyszałem, że to nieaktualne bo sprzedane. Jakoś tylko nie zauważyłem kiedy i jak;-))
A swoją drogą to mogliby dziennikarze zainteresować się kto to kupił, czemu nic nie buduje i co jeszcze w naszym mieście kupił;-))
Miasto jest bardzo "koleżeńskie"...
22 Listopada 2012, godzina 17:11
Oceniono 13 razy 13
~bronis
Ja przez prawie dwa lata próbowałem wydzierżawić od Miasta plac na Kościerskiej (ogłoszenie dzierżawy na stronie UM wisiało kilka lat). Było to w czasach dobrej koniunktury.
Myślicie, że mi się to udało...... ??? :-))) do dzisiaj nie wiem o co chodzi, brak znajomości, zbyt wysoki poziom mojej kultury, brak tolerancji dla lenistwa, nie wiem !!!!
Na końcu komunikowałem się już tylko bezpośrednio z szefem wydziału p. Moraczewskim - chyba jakoś tak się nazywał. Cyklicznie w kolejnych terminach w jakich mi proponował kontakt dzwoniłem do niego. Zazwyczaj wymyślał sobie, ze mam zadzwonić do niego za miesiąc, albo np. pół roku bo tamto albo siamto. Na końcu na moje zapytanie dlaczego placu nie można wydzierżawić skoro jest ciągle ogłoszenie stwierdził coś w tym stylu: "Skoro z Panem mam tyle problemów to ja to ogłoszenie każę zdjąć !...." ręce opadły… a młody człowiek z pomysłami poznał mentalność postkomunistycznego urzędnika w małej wsi ))
A teraz widzę jakie to wielkieee zaaadziwienie… że młodzi przedsiębiorcy nie przychodzą do CEWu, myślą, że takie świetne warunki stworzyli.
Za chwile pewnie będą mnie namawiać, żebym odkupił od nich jakąś zagrzybione mieszkanie w kamienicy, heh
22 Listopada 2012, godzina 12:54
Oceniono 8 razy 8
~you
Co do sprzedazy to ok. , ale mysle ze kolejne budzety miejskie powinny byc konstruowane bez deficytu , poniewaz znowu moze byc bum, a skoro zabraknie mieszkan do wykupu to co sprzedamy dla pokrycia deficytu w miejskiej kasie? wodociągi?, a moze podatki na maxa?. Mam nadzieję ze teraz każdą złotówkę będziemy oglądac nie dwa razy ale cztery i więcej w końcu to NASZE PIENIĄZKI. p.burmistrzu.
22 Listopada 2012, godzina 10:39
Oceniono 5 razy 5
~zaciekawiona?
cóż za tajemniczość bije z ostatniej wypowiedzi............?????????
21 Listopada 2012, godzina 22:00
Oceniono 7 razy 7
~Adwersarz
A ja wam powiem, że to nie koniec tematu Skrzatów gdyż w niedalekiej przyszłości opinia publiczna dowie się kilku pikantnych szczegółów dotyczących tej prywatyzacji. Zdradzę tylko tyle, że to co zostanie przedstawione ZSZOKUJE mieszkańców Chojnic oraz niektórych uczestników przetargu.
21 Listopada 2012, godzina 18:38
Oceniono 12 razy 10
~Micho
Lepiej pozbyć się starych mieszkań w kamienicach niech lokatorzy je potem remontują wszystkie piękne odnowione ale tylko z zewnątrz żeby miasto wyglądało pięknie a od podwórzy tynków brak dziury w murach ściany się rozchodzą wtedy szczęśliwi co kupili zrozumieją że na nich ciążył będzie obowiązek remontowania .
21 Listopada 2012, godzina 17:28
Oceniono 6 razy 4
~Rambo
Co burmistrz sprzeda za 5 lat,jak teraz już zostaly zatęchle mieszkania na sprzedaż dla żuli,od nich się nie oblowi,chyba,że tą galerię na ul.Derdowskiego i Gabi
21 Listopada 2012, godzina 17:12
Oceniono 4 razy 4
~Don
A jeśli ktoś z zewnątrz kupi mieszkanie, czyli osoba która go nie zajmuje, to czy miasto ułatwi wysiedlenie lokatorów którzy nie płacą czynszu ? (15% użytkowników podobno go nie płaci regularnie). Bo wiadomo, że mimo że własne, prywatne to trudno kogokolwiek wyrzucić z własnego ...
21 Listopada 2012, godzina 15:25
Oceniono 5 razy 1
~xyz
Pójść dalej. Sprzedać wszystkie za przysłowiową złotówkę i rozwiązać ZGM. Wspólnoty mieszkaniowe zadbają same o siebie.
Korzyść dla wszystkich mieszkańców? Nie będzie przynajmniej dodatków mieszkaniowych wypłacanych z kasy miejskiej.
21 Listopada 2012, godzina 14:49
Oceniono 13 razy 9
~ciekawa!!
Ciekawe ,czy dołożą ulge za lata zamieszkania tym co mieszkają tak dłużej jak 30 lat!!
21 Listopada 2012, godzina 14:42
Oceniono 14 razy -6
~sprywatyzowany Żul...
WYŚMIENITY POMYSŁ!
Brawo p.Burmistrzu,wszystkie lokale komunalne wysprzedać.Miasto powinno utrzymywać tylko najbiedniejszych.
Najemca nie powinien czuć się jak właściciel-że jemu się to wynajmowane mieszkanie należy bez łaski na zawsze do 7 pokolenia...Chcesz mieć na zawsze-KUP sobie!

Zaleta sprzedaży jest taka,że tworzą się wspólnoty mieszkańców-właścicieli i sami remontują,konserwują,sprzątają i DBAJĄ o swoje mienie,najemcy zaś to przeważnie "ŻULE",meliniarze i szkodniki,nie dbają o powierzone im do tymczasowego użytkowania mienie.

Sam jestem świadkiem CUDU! lokatorzy,którzy niszczyli swoje mieszkanie,klatkę schodową ,drzwi wyjściowe i elewację,notorycznie odrapywali ściany,pluli,śmiecili a wmieszkaniu syf był.Po wykupie i wejściu do Wspólnoty JAKO STRÓŻE są teraz ,ciągle "na Judaszu "wiszą i pilnują porządku! Cud normalnie.Nareszcie dotarło do nich ,że to nie "państwowe" czyli niczyja-lecz ICH TAKŻE i ONI ponoszą koszty jek jest zniszczone...

Reaumując dobry pomysł z prywatyzacją .O swoje będą dbać ,a i miasto nie będzie ponosiło kosztów napraw itp......BRAWO!!!
21 Listopada 2012, godzina 14:30
Oceniono 19 razy 11
~ja
Kupcy dzialajacy w centrum miasta nie maja juz takiego parcia na lokale uzytkowe (sklepy), jak bylo to jeszcze pare lat temu, a wszystko z racji budujacej sie galerii. Nikt o zdrowych zmyslach nie kupi od miasta sklepu za Bog wie jaka wielka kwote.W zwiazku z tym Burmistrz chcac zalatac dziure w miejskim budzecie szuka na sile kasy i mysli ze do ZGM'u ustawi sie kolejka chetnych na zakup mieszkania. Pytanie za co? Jak w powiecie bezrobocie siega 19% i od przyszlego roku zamiast polrocznego Kuronia bedzie zasilek roczny !
21 Listopada 2012, godzina 14:22
Oceniono 6 razy 4
Redakcja zastrzega sobie możliwość wyboru komentarzy, które zostaną wydrukowane wraz z artykułem w Bezpłatnym Informatorze Chojnice24 (wyd. z 29.11.2012 r.). Wybierzemy spośród najciekawszych, najwyżej ocenianych przez Czytelników oraz komentarzy autorstwa zalogowanych użytkowników. Komentujący jednocześnie wyrażają zgodę na ich publikację w wydaniu papierowym.
21 Listopada 2012, godzina 12:40
Oceniono 2 razy 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 372.00 382.00 DKKDKK 60.10 61.60
EUREUR 447.00 459.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 404.00 419.00 NOKNOK 43.10 44.60
GBPGBP 516.00 531.00 SEKSEK 43.90 45.40
Aktualizacja: 2021-03-02 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.00 378.00 DKKDKK 60.50 61.30
EUREUR 451.50 455.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 408.00 415.00 NOKNOK 43.60 44.40
GBPGBP 520.00 527.00 SEKSEK 44.30 45.10
Aktualizacja: 2021-03-02 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy dotacja w wysokości 5 tys. zł z urzędu miejskiego byłaby dla Ciebie wystarczającą zachętą do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne?

Ceny paliw2021-03-01

E95 E98 ON LPG
BP 5.18 zł 5.54 zł 5.04 zł 2.58 zł
Circle K 5.13 zł - 4.99 zł 2.53 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 5.09 zł 5.14 zł 4.99 zł 2.53 zł
Orlen 5.18 zł 5.48 zł 5.04 zł 2.56 zł
PKS 5.13 zł - 4.99 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij