Wtorek, 22 Września 2020 | Imieniny: Maury, Milany, Tomasza ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

„Nie wylewajmy dziecka z kąpielą”

Radni z komisji budżetowej podczas obrad z 20.11.2012

Radni z komisji budżetowej podczas obrad z 20.11.2012

Temat kosztów funkcjonowania parku wodnego i systemu nauki pływania zdominował wczorajsze (20.11) posiedzenie komisji budżetowej Rady Miejskiej. Wypłynął on podczas omawiania zmian w tegorocznej uchwale budżetowej.

W projekcie nowelizacji tej uchwały na razie zapisane są przesunięcia w dziale oświata na wydatki w szkołach czy zagospodarowanie dotacji od wojewody na wypłatę zasiłków stałych i okresowych. Skarbnik Miasta Krystyna Perszewska przekazała radnym, że nie są to wszystkie potrzebne zmiany: – Nie ma w tej chwili środków na realizację wniosków Centrum Park na 197 tys. zł za naukę pływania w listopadzie i grudniu oraz za wynajem sali dla stowarzyszeń sportowych na 64 tys. zł. Mamy ponadto prośbę z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej o dofinansowanie w wysokości 40 tys. zł na zakup centrali systemu wspomagania oraz innych sprzętów. Chojnicki Dom Kultury chciałby dla teatru rapsodycznego 30 tys. zł. Na stypendia sportowe potrzeba dodatkowo także 30 tys. złotych.

Reklama | Czytaj dalej »

Najwięcej czasu radni poświęcili na ustosunkowanie się do problemów finansowych parku wodnego. Dyskusja o tym była przede wszystkim polemiką z tezami wygłaszanymi przez Krzysztofa Haliżaka. – Z konsultacji w kuratorium dowiedziałem się, że program nauki pływania jest wykonywany w ramach lekcji. Powinien być realizowany przez nauczycieli, a nie instruktorów. Oni mogą prowadzić zajęcia pozalekcyjne czy treningi w klubie, a nie lekcje. Kiedyś kuratorium przyczepi się do tego – uważa Haliżak. Podniósł także kwestię sposobu przekazywania pieniędzy za naukę pływania. – Nie płacimy za godziny wykorzystane przez uczniów na basenie, a za zakontraktowane. Powinniśmy płacić z dołu, po sprawdzeniu frekwencji na zajęciach. Nie płacimy przecież, gdy młodzież idzie do kina, za klasę, a za bilet dla każdego ucznia – stwierdził Krzysztof Haliżak. Przykład kina spowodował reakcję Bogdana Kuffla, który uznał go za nie odpowiadający realiom parku wodnego. – Nie wylewajmy dziecka z kąpielą, gdyż nauka pływania jest bardzo potrzebna – zaapelował radny. Także Dariusz Szczepański oponował przeciwko zmianie systemu opłacania nauki pływania. – Skoro nie przyszła na zajęcia połowa uczniów z klas, to należy z basenu spuścić połowę wody? – pytał retorycznie radny.

W odpowiedzi Krzysztof Haliżak wrócił do swojego pomysłu z początku kadencji rady, kiedy to proponował sprzedaż udziałów w Parku Wodnym. – Przy jego realizacji spółka zakpiła z radnych umieszczając niewielkie i lakoniczne ogłoszenie w prasie. Skoro nas nie stać na utrzymanie basenu, może warto wrócić do tej koncepcji? – stwierdził. Jednak pozostali członkowie komisji skłaniali się do zgłoszonego przez burmistrza Arseniusza Finstera pomysłu przekształcenia Centrum Park w jednostkę budżetową.

Można spodziewać się, że na poniedziałkowej (26.11) sesji Rady Miejskiej ponownie rozgorzeje dyskusja o kosztach działalności parku wodnego i programu nauki pływania.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~ania
Do Eugeniusza. Nie pisz Pan i wstydu sobie oszczędź. Robisz Pan "byk na byku" prawdziwy wstyd!!!!
23 Listopada 2012, godzina 12:49
Oceniono 10 razy 10
~Eugeniusz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Listopada 2012, godzina 10:26
Oceniono 14 razy -14
~lokator
No tak !!! Każda spółka ma obowiązek publikować wyniki finansowe, a jak basen będzie w urzędzie, hmm to nie wiem jak to będzie, może razem z kosztami trzymania orlików, parku itd.
22 Listopada 2012, godzina 12:07
Oceniono 13 razy 11
~Ania
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Listopada 2012, godzina 10:51
Oceniono 23 razy -15
~kabel
Kiedyś słyszałem, że Fundacje to pralnia pieniędzy, dzisiaj myślę że basen jest lepszym rozwiązaniem. Skoro nikt nie jest zadowolony z jego funkcjonowania czemu go miasto po prostu nie sprzeda ? Nawet niech na allegro wystawią go za złotówkę.... ale niech zaznaczą, że będą płacić nadal co roku jakąś sumę na szkolenie dzieci. Kupiec na pewno się znajdzie.
22 Listopada 2012, godzina 10:19
Oceniono 9 razy 7
Czyli, reasumując. Burmistrz tworząc taką jednostkę budżetową, nie będzie musiał nikogo pytać czy może wyłożyć pieniądze na basen ile chce. Dla mnie jest to kpina z ludzi. Widocznie ma już dosyć tych spotkań i chce wydawać tyle ile mu się podoba.
22 Listopada 2012, godzina 10:17
Oceniono 11 razy 9
~zero
Problem zarządzania basenem jest związny z konstrukcją prawną jego funkcjonowania. Wszystko jest w rękach ludzi, którzy się nawzajem kontrolują, ponadto, nie ma pełnej przejrzystości wydatkowania pieniędzy w tej spółce - czego przykład mieliśmy przed wyborami 2010, kiedy Marcin Wenta walczył o pełen dostęp do informacji o działaniach spółki.

W Chojnicach próbuje się mówić , że problemem jest to, iż powstał park wodny w mieście x czy y, ale prawda jest taka, problemem nie jest konkurencja i czynniki "makro i mikro",ale po prostu zarządzający, czyli ludzie. Każdy normalny właściciel zwolniłby takiego prezesa jakim jest Paluch, który zachowuje się jakby prowadził dom pomocy społecznej, wyciągając ciągle ręce po pieniądze, a nie spółkę prawa handlowego.
22 Listopada 2012, godzina 10:09
Oceniono 14 razy 8
~Chojniczanin
Mam pomysł. Obniżyć cenę biletów dla uczniów o 40 % i niech sami chodzą na pływalnię. Obecnie połowa uczniów miga się od tych zajęć a my podatnicy płacimy za wszystkie dzieci. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na łatanie budżetu dla szkół.
22 Listopada 2012, godzina 09:26
Oceniono 11 razy 7
~Waldziu
Sprawa prosta. Będzie można w jednostce budżetowej topic pieniądze a rozliczać cały urząd i nie będzie potrzebna dyskusja czy uchwalę o dotacji/umorzeniu podpisać czy nie. Burmistrz będzie chciał jako zwierzchnik działu kase dać to ja da w ramach funkcjonowania Ratusza...
22 Listopada 2012, godzina 08:22
Oceniono 11 razy 9
~Urzędnik
Sprawa prosta. Wydział sportu w UM z dyrektorem Paluchem będzie miał pełna władze nad wszystkimi obiektami sportowymi w mieście. Dzięki czemu nie będzie potrzeby odbywać publicznych debat o przekladaniu pieniędzy w budżecie ;-)) A jak dobrze się Paluch zorganizuje to Moze i granty bedą zbędne? Ja na miejscu Finstera poszedlbym dalej i rozwiazalbym "rękoma" innych samorządów spółkę Promocja Regionu i Guzelaka zrobiłbym dyrektorem wydziału kultury, oświaty i promocji w Urzędzie Miasta Chojnice. Tez bez kontroli kasy. Co Wy na to?
21 Listopada 2012, godzina 22:38
Oceniono 15 razy 11
Co do lekcji to popieram. Jednak prosiłbym kogoś obeznanego w temacie o wyjaśnienie mi słów p. burmistrza, o tym przekształceniu Parku Wodnego w jednostkę budżetową. Co to jest w ogóle jednostka budżetowa ? Jakie to będzie miało skutki ? I o co ogólnie w tym chodzi ?
21 Listopada 2012, godzina 21:57
Oceniono 11 razy 7
~lokator
Kryzys widać gołym okiem, paluszków ani nawet wody sodowej na stół nie rzucili.

Widzę, że Pan Haliżak jest chyba jedynym przedstawicielem chojnickiego ludu, reszta to chyba przyszła się wyspać.
21 Listopada 2012, godzina 21:29
Oceniono 19 razy 17
~lev
nauka pływania na basenie opłacana jest podwójnie- trzeba zapłacić nauczycielowi, który nie prowadzi zajęć, natomiast pełni funkcję opiekuńczą (JEST) oraz instruktorowi, który prowadzi zajęcia z uczniami...coś z tym chyba należałoby zrobić? ciągłe dofinansowywanie tego obiektu jest nielogiczne i drażni zwykłego podatnika!
21 Listopada 2012, godzina 20:41
Oceniono 21 razy 17
~chojniczanin
Pan Krzysztof ma absolutna rację co do finansowania faktycznych godzin na podstawie biletów, popieram w 100 % pana Haliżaka tylko jest mi przykro że zostanie jak zwykle sam na placu boju z tym pomysłem . Ale ja chciałem zaczerpnąć innego tematu - kwestii 30 tysięcy złotych na stypendia sportowe. Znając życie i realia to pewnie pójdzie to na klub Red Devils - dla tych co tyle imprezują i przegrywają mecze. Oj wyżebrał kolejną kasę. I tu pytanie do pana Haliżaka niech pan tą kwestię podejmie przy głosowaniu tej kasy na stypendia. Pozdrawiam
21 Listopada 2012, godzina 19:17
Oceniono 20 razy 14
~rodzic
Pan Kuffel chyba trochę się zapędził. Idąc jego tokiem rozumowania czy wykupienie przez połowę klasy biletów na film spowoduje wyświetlenie tylko połowy produkcji? Czy w czasie epidemii grypy lekcje odbywają się tylko w wymiarze czasu pomniejszonym o ilość uczniów? Powalająca logika. Czy płacimy za wodę w basenie czy za naukę pływania? Moje dziecko kilka lat temu, kiedy było jeszcze w gimnazjum, często nie korzystało z lekcji na basenie, bynajmniej nie ze swojej winy i dlaczego w takich wypadkach miasto ma płacić za lekcje które się nie odbywają? A nie odbywają się nie tylko z powodów wycieczek, ale także kiedy nauczyciel w-fu zachoruje i nie ma dla niego zastępstwa lub jeśli na basenie znajduje się już zbyt duża liczba osób. Mojemu dziecku takie sytuacje zdarzały się nagminnie. Były miesiące, kiedy zamiast 4 lekcji na basenie, odbywała się jedna. Miasto płaci ryczałt od ucznia. Na początku każdego roku Centrum Park dostaje bardzo dużą sumę, która podobno ma wystarczyć na pokrycie kosztów lekcji na basenie i co roku już od wakacji żebrze o więcej. Jak długo jeszcze radni zamierzają na to pozwalać?
21 Listopada 2012, godzina 18:47
Oceniono 19 razy 9

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 382.00 393.00 DKKDKK 59.60 61.10
EUREUR 446.00 455.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 412.00 427.00 NOKNOK 40.00 41.20
GBPGBP 485.00 497.00 SEKSEK 42.30 43.80
Aktualizacja: 2020-09-22 10:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 388.00 DKKDKK 59.90 60.60
EUREUR 448.00 452.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 416.00 423.00 NOKNOK 40.40 41.00
GBPGBP 487.00 493.00 SEKSEK 42.70 43.40
Aktualizacja: 2020-09-22 10:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-16

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.51 zł 2.04 zł
Circle K 4.61 zł - 4.46 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.51 zł 1.99 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.45 zł 1.97 zł
Orlen 4.69 zł 4.97 zł 4.57 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij