Sobota, 23 Października 2021 | Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna ch24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Powiatowe diety bez zmian

Aleksander Mrówczyński jest szefem klubu radnych PiS.

Aleksander Mrówczyński jest szefem klubu radnych PiS.

W programie czwartkowej (20.12) sesji Rady Powiatu Chojnickiego były dwa projekty uchwał, których autorami nie były władze, a radni opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości. Obydwa zostały odrzucone.

Pierwszy z nich dotyczył obniżenia o 20% diet wszystkim radnym. Wynoszą one aktualnie od 1914,40 zł (przewodniczący Rady), przez 1463,96 zł (szefowie komisji, poza rewizyjną) do 1238,73 zł dla szeregowych radnych. Inicjatorzy uchwały tak uzasadnili konieczność jej przyjęcia: „Obniżenie diet ma na celu zmniejszenie obciążenia budżetu powiatu w zakresie wypłaty wysoko określonych diet dla radnych powiatu. Są one relatywnie wysokie w porównaniu do diet radnych gmin wchodzących w skład Powiatu Chojnickiego”. Uzyskane oszczędności postulowali przeznaczyć na zwiększenie puli środków na konkursy grantowe oraz na stypendia dla wyróżniających się uczniów i sportowców. Druga uchwała dotyczyła obniżenia o prawie 20% wynagrodzenia tylko starosty chojnickiego Stanisława Skai, choć wcześniejsze zapowiedzi zgłaszane przez opozycyjnych radnych związane były również z pozostałymi członkami zarządu oraz skarbnikiem powiatu.

Reklama | Czytaj dalej »

W dyskusji radni koalicyjni nie odnieśli się przychylnie do pomysłów radnych z Prawa i Sprawiedliwości. Niektórzy, jak Katarzyna Karpus czy Edmund Hapka, informowali zebranych na co i komu przekazują otrzymywane diety. Hapka ponadto oświadczył, że jest zwolennikiem pracy w radzie bez diet, jak to odbywa się w samorządach osiedlowych i organizacjach społecznych. Maciej Nawrot natomiast zauważył, że zmniejszenie pensji pracownikom może skutkować obniżeniem ich aktywności oraz szukaniem nowego miejsca pracy. Przypomniał także, że diety radnych nie były od kilku lat waloryzowane. Andrzej Plata natomiast wyraził niezadowolenie, że media przedstawiają nieprawdziwy obraz pracy Rady Powiatu. – To nie jest prawda, że tylko radni z PiS-u są aktywni na sesjach, zgłaszają zastrzeżenia i inicjatywy – uważa Plata. Głos zabrał także Mariusz PaluchSą to działania pod publikę. Proszę wszystkie koleżanki i kolegów radnych, aby nie dali się wciągnąć w coś w rodzaju programu „Mam cię” albo „Kto cię tak urządził”. Wojciech Rolbiecki, uzupełniając treść uzasadnienia uchwał, przekazał, że opracowane przez jego klub projekty są odpowiedzią na apel starosty, który zgłosił na październikowej sesji. Wywołany do odpowiedzi Stanisław Skaja stwierdził, że najprawdopodobniej został źle zrozumiany przez inicjatorów zmniejszenia diet i jego pensji. – Sytuacja budżetu powiatu nie jest aż tak trudna, by takie kroki były konieczne. Jeśli ona się pogorszy, to oszczędzanie zacznę od siebie – zadeklarował starosta.

Projekt uchwały o zmniejszeniu diet poparło jedynie 3 radnych. Pozostałych 17 głosowało przeciw. Przy uchwale dotyczącej starosty wynik był podobny. Głos „za” oddało 2 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu, 16 było przeciw. Jeden radny nie wziął udziału w głosowaniu.

Projekty uchwał Rady Powiatu ws. obniżenia diet i wynagrodzenia starosty.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

13 komentarzy

~no nie
robią nas na szaro
28 Grudnia 2012, godzina 23:19
Oceniono 2 razy 2
~protest!
Pięknie podsumował temat obserwator. To jest szczyt arogancji w stosunku do wyborców. I teraz naszym zadaniem jest podziękowanie tym, którzy nie dopuścili do obniżenia diet. Sprawa jest prosta. Jest 21 radnych. Projekt poparło TYLKO 3 radnych. Zakładam, że wszyscy są z PiSu. Zorientowałem się, że ci radni to Mrówczyński, Rolbiecki i Bieliński (internet to dzisiaj nieocenione źródło informacji ;-) ). Pozostali głosowali za odrzuceniem projektu. Na stronie http://bip.powiatchojnice.pl/#Z2V0Q29udGVudHMoMzc4MywxLDAp można przeczytać kto zasiada w radzie, a my już wiemy na kogo nie należy głosować w kolejnych wyborach. Mam nadzieję, że tę sytuację w kolejnych wyborach wykorzysta PiS i inne lokalne organizacje biorące udział w wyborach. Czas na zmiany. Takiej postawie powiedzmy dość! Może uda nam się doprowadzić do tego, że radni zaczną szanować nas wyborców i nie będą się tylko koncentrować na nabijaniu własnych kieszeni dietą, ale na działaniu. Na razie tego działania na rzecz społeczeństwa jakoś nie widać.
28 Grudnia 2012, godzina 19:19
Oceniono 4 razy 4
~hmm
Pewnie Panie Starosto, że sytuacja powiatu nie jest trudna. 19,6% bezrobocia w powiecie chojnickim w porównaniu do 12,5% w Polsce i 12,6% w woj. pomorskim to faktycznie nie jest problem.......

Źródło wiedzy:
http://www.pupchojnice.pl/

Pozdrawiam!
28 Grudnia 2012, godzina 18:10
Oceniono 4 razy 4
~gość
Przecież z góry było wiadomo, że ekipa rządząca w "d...ie" ma nas szarych obywateli. Szczerze wątpiłam w to, że sami sobie obniżą pensyjkę. A podobno, trzeba robić cięcia, bo jest kryzys. Tylko, nie każdego on dotyczy. Po prostu, w naszym kraju są lepsi i gorsi.
26 Grudnia 2012, godzina 16:38
Oceniono 4 razy 4
~obserwator
Chyba tą uchwałę Radnych Powiatowych można ogłosić szczytem arogancji władzy w stosunku do swoich wyborców. Obniżenie sobie diet - powiedzieli nie, granty dla organizacji oraz na sport i kulturę o połowę - powiedzieli tak. Gdzie my żyjemy i co to za ludzie których obraliśmy radnymi bo nie działają dla dobra wszystkich nas tylko i wyłącznie dla napchania sobie kasy do własnych kieszeni.
26 Grudnia 2012, godzina 13:22
Oceniono 5 razy 5
~do ryki
Ty myślisz, że ci radni mają takie przemyślenia? Oni mają na uwadze własną kieszeń i wygodę. Zero pokory.Jaka wrażliwość społeczna? Za 2 lata znowu będą kandydować na radnych i znowu poczęstują nas bajeczkami, które przejdą więc dalej będą wygodnie żyć na koszt podatnika. Nie mają w tym żadnych skrupułów jak widać. Przepraszam, że tak ostro piszę w Święta, ale tak jak pisałeś mnóstwo ludzi pracuje za 1300/1500 zł, a większość emerytur jest poniżej 1 000 zł. Oni mają pracę, a dieta to dodatek. Tylko jak juz ktoś gdzieś pisał - za co? I dlaczego diety muszą być aż tak wysokie? Za potulne podnoszenie ręki zgadzając się na wszystko, co chce ekipa rządząca? A co radni robią dla społeczeństwa? Oburza mnie taki brak bezduszności. Przykre jest to, że radni pokazali nam jaka jest właśnie ich wrażliwość społeczna. Pominąłem ostrzejsze podsumowamie.
25 Grudnia 2012, godzina 16:59
Oceniono 7 razy 7
Na własnej skórze doświadczyłem skuteczności działania władz powiatu, a raczej nieskuteczności. Prosiłem o prostą rzecz, nie wymagającą jakichś wielkich nakładów finansowych a dostałem - zgadnijcie co? Zero koma nic. Nie rezygnuję z walki, bo oni tylko czekają na to by jakąś inicjatywę zdusić w zarodku i dalej siedzieć na ciepłej posadce bez problemów. Szkoda, że wniosek o obniżenie diet nie przeszedł bo na pewno byłaby to lekcja pokory.
25 Grudnia 2012, godzina 14:00
Oceniono 11 razy 11
~lolo
Ograniczają pieniądze na wszystko sport, kulturę itp Nie przekazują pieniędzy na sport powiatowy! Przecież jest kryzys! Przykładny pomysł uważają za politykę opozycji. Piękna polityka, bo uwzględnia przykładne zmniejszenie diet. Pamiętacie o sztucznej funkcji członka Zarządu Powiatu dla Pana Szczepańskiego? Gdzie oszczędności Panie Starosto? Może dieta potrzebna na czesne?
25 Grudnia 2012, godzina 13:13
Oceniono 11 razy 11
~ryki
Pytaj Starostę ,to odpowie,że na nic nie ma pieniędzy! Teraz widać,co oznacza kryzys w rozumieniu "zamożnych" ? Wasza dieta,to dla niektórych pensja lub emerytura ,która musi wystarczyć na miesiąc. Gratuluję samopoczucia i wrażliwości społecznej.
25 Grudnia 2012, godzina 13:08
Oceniono 12 razy 12
~Dziubdziuś
fragi, potrafię przyznać się do błędu, niewłaściwej oceny, pomyłki. Jestem tylko człowiekiem Jak widać jeszcze naiwnym No cóż. Jak napisałeś była Wigilia. Nadal są święta. Czy jest mi głupio? Dobrze, że się nie zakładałem Przyznam jednak, że dziwnie się czuję. W tej sprawie zawiodło mnie trochę ludzi. Najwyrażniej źle ich oceniłem. To ma też dobre strony. Ja już wiem z kim mam do czynienia. A czy wiedzą to wyborcy?
25 Grudnia 2012, godzina 00:17
Oceniono 10 razy 10
~fragi
Jak pisałem że tak będzie to mnie niektórzy "zjechali" np niejaki ~Dziubdziuś napisał był:
"fragi, trochę pozytywnego myślenia i więcej wiary w ludzi PO poprze wniosek, bo inaczej się skompromitują w oczach przyszłych wyborców. Poza tym nie wszyscy radni z PO są pazerni. Mógłbym się założyć, że wniosek przejdzie jednomyślnie. Wierzę w prawość WSZYSTKICH radnych "
Nie przepraszaj, dziś wigilia więc wybaczam.
24 Grudnia 2012, godzina 23:11
Oceniono 10 razy 10
~borowiak
Przecież to od początku było wiadomo, że tak się skończy! To wszystko robione pod publiczkę - myślą, że ludzie są naiwni ! Poczekamy do wyborów i zobaczymy jak będziecie się wtedy łasić do wyborców i obiecywać nie stworzone rzeczy !
24 Grudnia 2012, godzina 16:45
Oceniono 15 razy 13
~Radek Sawicki
Wywołany do odpowiedzi Stanisław Skaja stwierdził, że najprawdopodobniej został źle zrozumiany przez inicjatorów zmniejszenia diet i jego pensji. – Sytuacja budżetu powiatu nie jest aż tak trudna, by takie kroki były konieczne. Jeśli ona się pogorszy, to oszczędzanie zacznę od siebie – zadeklarował starosta.


No pewnie! Deklaracje bez pokrycia! Pulę dla organizacji pozarządowych już zmniejszono o połowę w stosunku do kwoty zeszłorocznej - z 200 tysięcy do 100 tysięcy złotych. Czyli oszczędności się zaczęły, i to nie od pana starosty.
24 Grudnia 2012, godzina 15:07
Oceniono 21 razy 21

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 402.00 DKKDKK 60.70 62.20
EUREUR 454.00 466.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 424.00 439.00 NOKNOK 46.10 47.60
GBPGBP 537.00 552.00 SEKSEK 45.00 46.50
Aktualizacja: 2021-10-22 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 394.50 398.50 DKKDKK 61.30 61.90
EUREUR 458.50 462.50 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 428.00 435.00 NOKNOK 46.70 47.40
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 45.50 46.20
Aktualizacja: 2021-10-22 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-10-19

E95 E98 ON LPG
BP 5.92 zł 6.28 zł 5.97 zł 3.24 zł
Circle K 5.87 zł - 5.94 zł 3.19 zł
Lotos Optima 5.93 zł - 5.96 zł 3.21 zł
MZK 5.87 zł 6.02 zł 5.92 zł 3.21 zł
Orlen 5.92 zł 6.09 zł 5.92 zł 3.22 zł
PKS 5.91 zł - 5.92 zł 3.21 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij