Piątek, 29 Marca 2024 | Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Nauczycielskie chorobowe pod lupą ratusza.Aktualizacja

Nauczyciele w dniu swego święta odbierają nagrody w sali obrad rady miejskiej - 10/2011 r.

Nauczyciele w dniu swego święta odbierają nagrody w sali obrad rady miejskiej - 10/2011 r.

Pod koniec października 2012 roku burmistrz Arseniusz Finster zwrócił się do dyrektorów szkół samorządowych, by wystąpili do orzecznika ZUS o przeprowadzenie przez niego badań połowy losowo wybranych nauczycielskich zwolnień lekarskich. Mamy już gotowy raport z tych działań.

Na początku listopada ub.r. przekazano nam kopię pisma z 25.10.2012 r. skierowanego przez burmistrza Arseniusza Finstera do dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów z następującym zaleceniem (poleceniem?): „W związku z napływającymi sygnałami o zwiększaniu się w ostatnim czasie ilości nauczycieli przebywających na zwolnieniach lekarskich, co skutkuje zwiększaniem się liczby doraźnych godzin ponadwymiarowych, a w konsekwencji wzrostem wydatków bieżących, polecam wystąpienie do rzecznika ZUS-u o przeprowadzenie badań 50 % losowo wybranych zwolnień lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz przedstawienie w terminie do 15 listopada 2012 r. informacji o stanie realizacji ww. zalecenia.”

Reklama | Czytaj dalej »

Po upływie terminu podanego w piśmie z UM zwróciliśmy się z zapytaniem do wszystkich dyrektorów o udzielenie informacji dotyczących realizacji zalecenia burmistrza. Prosiliśmy o przekazanie odpowiedzi na takie pytania, jak wysokość absencji chorobowej w ostatnich dwóch latach szkolnych wśród nauczycieli; ilość „doraźnych godzin ponadwymiarowych” spowodowanych przez zwolnienia lekarskie; czy w tym czasie wzrosły z tego powodu wydatki bieżące szkoły czy sposób losowego wyboru grupy zwolnień lekarskich, które miały być wysłane do zbadania przez rzecznika ZUS-u. Z jednym wyjątkiem od każdego z dyrektorów otrzymaliśmy jednakowe pisma z odmową udzielenia odpowiedzi. „W odpowiedzi na pismo z dnia 20.11.2012 r. informuję, że szkoła nie gromadzi informacji we wszystkich kategoriach przez Państwa oczekiwanych, zatem żądane informacje należy uznać za przetworzone, co wymaga przeprowadzenia stosownych analiz i zaangażowania środków osobowych. Ponadto możecie Państwo otrzymać informację przetworzoną, jeżeli jest to istotne dla interesu publicznego, którego we wniosku Państwo nie wykazali. W związku z tym (…) wzywam do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie interesu publicznego, na podstawie którego domagają się Państwo przetworzenia informacji i jej udostępnienia.” – napisali dyrektorzy miejskich placówek oświatowych. Natomiast ze Szkoły Podstawowej nr 3 otrzymaliśmy informacje, że łączna liczba godzin doraźnych z tytułu zwolnień lekarskich wynosiła w kwietniu 2011 14 g., kwietniu 2012 7 g., październiku 2011 zero, październiku 2012 2 g., w grudniu 2011 1 g., od 25.10 do 25.11.2012 chorowało 10 osób. Trzy z nich wzięły opiekę nad chorymi dziećmi. „W okresie badanym, tj. 06.11.2012 r., na zwolnieniu lekarskim przebywały dwie osoby, w tym jedna w ciąży. W związku z tym do orzecznika ZUS Dyrektor Szkoły wystąpił o skontrolowanie jednej osoby. Dyrektor szkoły powołał komisję, która wyłoniła pracownika w drodze losowania. W piśmie otrzymanym dnia 19.11.2012 r. ZUS poinformował, że nie było możliwości przeprowadzenia bezpośredniego badania ubezpieczonego, w związku z powyższym ZUS wystąpił z prośbą do wystawiającego zaświadczenie lekarskie o udostępnienie dokumentacji medycznej będącej podstawą wydania powyższego zaświadczenia w celu podjęcia dalszych czynności kontrolnych. Po czym w piśmie otrzymanym dnia 04.12.2012 r. ZUS poinformował, że lekarz orzecznik nie stwierdził nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji lekarskiej, dotyczącej badanego pracownika.” – przekazał nam dyrektor Karol Kołyszko.

Zrezygnowaliśmy z dalszej korespondencji z dyrektorami szkół, ale w zamian pod koniec listopada 2012 wystąpiliśmy do burmistrza o udostępnienie kopii odpowiedzi, które otrzymał na swe pismo z 25 października. Wynika z nich m.in., że w SP-1 „po dokonaniu wnikliwej analizy zwolnień lekarskich za 09-11.2011 (112 dni) i 09-11.2012 (79 dni) nie stwierdzono wzrostu ilości nauczycieli przebywających na zwolnieniach lekarskich.” Natomiast z odpowiedzi dyrektor Gimnazjum nr 1 można dowiedzieć się, że w dniu 6.11.2012 „Komisja przeprowadziła losowanie osób przebywających na długotrwałych zwolnieniach lekarskich (3 osoby) i skierowała na badanie lekarskie do orzecznika ZUS 2 osoby”.

W połowie grudnia zamierzaliśmy podsumować temat nauczycielskich „chorobowych”, więc poprosiliśmy Arseniusza Finstera o odpowiedź na kilka pytań. Chcieliśmy wiedzieć, czy otrzymane wyjaśnienia ze szkół uważa za wystarczające; czy te odpowiedzi potwierdziły sygnały o zwiększaniu się w ostatnim czasie ilości nauczycieli przebywających na zwolnieniach lekarskich, a także czy przewiduje podjęcie w tej sprawie kolejnych kroków administracyjnych. Otrzymaliśmy wyjaśnienie, że odpowiedzi uzyskamy do 15 stycznia 2013, gdyż urząd czeka na pismo z ZUS-u dotyczące kontroli zwolnień. - Niektóre szkoły wystąpiły o taką procedurę. Analizujemy również szerzej problem zwolnień w aspekcie czasowym w różnych okresach, porównujemy ilości, szukamy przyczyn – przekazał nam burmistrz.

Dziś (16.01) uzyskaliśmy stanowisko burmistrza Arseniusza Finstera. „Z tabeli wynika między innymi, że w okresie przedświątecznym, tj. grudzień 2011, liczba godzin wynosiła 359, a w październiku tylko 197. Zebranie informacji za styczeń 2013 r. potwierdzi lub nie, powyższą tendencję. W czterech przypadkach dyrektorzy szkół wystąpili do rzecznika ZUS o zbadanie w okresie 25.10.2012 r. do 25.11.2012 r. zasadności udzielania zwolnień chorobowych. Orzecznik ZUS uznał 3 zwolnienia za zasadne, natomiast w 1 przypadku badanie trwa. Dalsze analizy dotyczące czasookresu zwolnień lekarskich będą prowadzone po upływie m-ca stycznia 2013.” – napisano m.in. w załączonym do niniejszego artykułu piśmie z UM.

Maciej Werra, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty, Wychowania i Kultury, skomentował dla nas korespondencję ratusza z dyrektorami szkół i gimnazjów: - Przepisy prawa umożliwiają pracodawcy występowanie do ZUS-u w celu skontrolowania zasadności zwolnienia lekarskiego. Natomiast polecenie dyrektorom szkół, aby zwrócili się o skontrolowanie połowy zwolnień lekarskich uważam za krok niewłaściwy z kilku powodów. Nie wierzę, by aż taka ilość nauczycieli nadużywała zwolnień lekarskich, ponieważ jest to po prostu finansowo nieopłacalne (utrata 20 % wynagrodzenia). Często obserwuję sytuację wręcz odwrotną - zachrypniętych, zakatarzonych nauczycieli prowadzących lekcje. Nie wierzę, żeby lekarze na masową skalę wydawali osobom nieuprawnionym zwolnienia. Nie widzę powodu, dla którego mieliby to czynić. Z kolei wzywanie do Słupska ludzi chorych, wylosowanych przypadkowo, do kontroli, uważam za nękanie. Można mieć nadzieję, że nie wylosowano żadnego pracownika w gipsie, z nowotworem, po wylewie czy zawale. Rzeczywiście są szkoły, w których liczba zwolnień lekarskich jest wyższa, niż w innych placówkach. Z praktyki związkowej wiem, że w szkołach tych panują konflikty pomiędzy dyrekcją a pracownikami, noszące znamiona mobbingu. Moim zdaniem należałoby się raczej przyjrzeć pracy dyrektorów tych szkół i tu szukać przyczyn podupadania na zdrowiu pracowników. Powszechnie wiadomo, że długotrwały stres jest przyczyną wielu chorób. Z przykrością zauważam, że wiele samorządów, zapewne z powodów finansowych, prowadzi działania deprecjonujące środowisko nauczycielskie.

Pismo burmistrza A.Finstera z 25.10.2012 do dyrektorów szkół.

Odpowiedź dyrektora Zespołu Szkół nr 7 na nasze pismo z 11/2012.

Odpowiedź burmistrza A.Finstera z 16.01.2013

Aktualizacja z 18.01.2013.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej burmistrz Arseniusz Finster nawiązał do tematu kontroli nauczycielskich zwolnień lekarskich, o którym jest niniejszy artykuł. Stwierdził m.in.: "To nie są działania wymierzone przeciw nauczycielom. W żaden sposób. Głęboko cenię pracę nauczycieli i ich zaangażowanie. Wiem, że często jest tak, że chorzy przychodzą do pracy. Ale my, jako organ prowadzący, który finansuje nadgodziny, mamy prawo, a wręcz obowiązek, żeby dociekać przyczyn." Całość wypowiedzi w wersji audio poniżej.

A.Finster o kontroli zwolnień lekarskich.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

154 komentarzy

~katon
Co ten ratusz nie zrobi, to wychodzi na tym, jak Zabłocki na mydle Wiele energii wkładają na bzdury żeby udowodnić sami nie wiedzą co i komu. Za to szerokim łukiem omijają to, co jest istotne w tej sprawie. Czyli, jak chcą to potrafią "działać", a jak coś nie jest im na rękę to nie widzą i nie słyszą
16 Stycznia 2013, godzina 19:09
Oceniono 41 razy 37
~feng
Tyle zachodu żeby pogrążyć dosłownie jedną osobę. Burmistrz, jako były nauczyciel. powinien wiedzieć, że nauczyciel ma prawo do rocznego urlopu zdrowotnego dla poratowania zdrowia. Ciekawa rzecz: jeśli chodzi o skontrolowanie nauczycieli za pośrednictwem dyrektorów, to burmistrz ma do tego prawo, jeśli chodzi o skargę nauczyciela na dyrektora skierowaną do burmistrza, to to już nie jest jego sprawa. Zadziwiające.
16 Stycznia 2013, godzina 19:08
Oceniono 47 razy 41
~lev
bravo maciej za odważną i trafną wypowiedź.. burmistrz nękając nauczycieli za pośrednictwem dyrektorów szkół porusza się na granicy prawa.. zastanawiające, dlaczego dyrektor sp 3 zachował się tak służalczo..tym bardziej że nowotworów i wylewów wśród tamtejszej kardy ostatnio przybywa.
16 Stycznia 2013, godzina 19:02
Oceniono 95 razy 63
~fragi
Pan Finster chyba myśli że wszyscy postępują tak jak jego prywatny prawnik.
16 Stycznia 2013, godzina 18:54
Oceniono 54 razy 44

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.00 405.00 DKKDKK 51.00 53.20
EUREUR 427.00 435.00 RUBRUB 3.96 4.21
CHFCHF 438.00 448.00 NOKNOK 31.80 34.10
GBPGBP 499.00 509.00 SEKSEK 36.30 37.30
Aktualizacja: 2024-03-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.79 401.42 DKKDKK 51.10 53.10
EUREUR 428.38 433.03 RUBRUB 3.97 4.20
CHFCHF 439.76 446.11 NOKNOK 31.90 34.00
GBPGBP 500.93 507.14 SEKSEK 36.40 37.20
Aktualizacja: 2024-03-28 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?





Ceny paliw2024-03-27

E95 E98 ON LPG
BP 6.72 zł 7.42 zł 6.9 zł 2.81 zł
Circle K 6.53 zł - 6.81 zł 2.78 zł
Moll Chojnice 6.68 zł - 6.86 zł 2.81 zł
MZK 6.49 zł 7.09 zł 6.77 zł 2.81 zł
Orlen 6.68 zł 7.39 zł 6.86 zł 2.81 zł
PKS 6.6 zł - 6.79 zł 2.79 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij