Czwartek, 15 Kwietnia 2021 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. mz

Podejrzany o dewastację pomnika ustalony

Czerwona gwiazda na pomniku oparła się próbie kradzieży.

Czerwona gwiazda na pomniku oparła się próbie kradzieży.

Przed tygodniem (12.02) wiadomością dnia było uszkodzenie pomnika, który stoi na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Chojnicka prokuratura zna już personalia podejrzanego o dokonanie tego czynu.

Jak poinformował zastępca prokuratora rejonowego Stanisław Kaszubowski, jest nim 27-letni chojniczanin Rafał K. Policja ustaliła jego dane dzięki wywiadowi przeprowadzonemu w punktach skupu złomu. Zebrane w ten sposób informacje pozwoliły postawić Rafałowi K. zarzut z art. 288 par. 1 Kodeksu Karnego, czyli o spowodowanie zniszczenia lub uszkodzenia cudzego mienia. Grozi mu za to od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. - Podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Po przesłuchaniu został zwolniony. Nie został zastosowany żaden środek zapobiegawczy. Aktualnie trwają czynności sprawdzające wersję podaną przez podejrzanego - informuje prokurator Kaszubowski.

Reklama | Czytaj dalej »

Wartość uszkodzonego mienia organa ścigania wyceniają na ponad 1300 złotych. Ratusz szacuje koszt naprawy pomnika na kilkanaście tysięcy złotych. Docelowo wkrótce ma być zamontowany przy nim monitoring video.

"Pomnik na radzieckim cmentarzu zdewastowany" - tekst z 12.02.2013

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

38 komentarzy

~***
Moje to do Roberta było.
23 Lutego 2013, godzina 21:23
Oceniono 10 razy 8
~***
Wstrząsające porównanie, ale..... niestety przerysowane. Poza tym lepiej, żeby ten morderca całą rodziną do siódmego pokolenia wymordował? Żeby Nikogo mówiącego po polsku nie było???
Chyba do niekumatych należę, ale wolę to, niż oszołomstwo.
P.S.
To naprawdę nie było tak,że wszyscy wszystkich gwałcili. Znam przypadek, że wracz ( lekarz) uratował życie małej dziewczynce chorej na tyfus. Jest to jednak niepoprawne politycznie. Bo przecież "Ruskie to same bandyty". To my Polacy narodem wybranym jesteśmy. I nasi przyjaciele Niemcy.
23 Lutego 2013, godzina 21:21
Oceniono 11 razy 9
~nieśmiały parafianin
Niewątpliwie można by znaleźć w Chojnicach ludzi, którzy powiedzieli by że 1-go września 1939 Chojnice zostały wyzwolone z Polskiej okupacji. Ci ludzie będą także tuszować i pomniejszać hitlerowskie mordy na polakach i zaprzeczać faktom, że wiele kobiet zamordowanych w Dolinie Śmierci było także przed zamordowanie zgwałconych (często grupowo) przez hitlerowskich zbrodniarzy. Wielu z tych zbrodniarzy było później leczonych przez siostry franciszkanki w chojnickim szpitalu, by po powrocie do zdrowia dalej mogli gwałcić, torturować i mordować polskie kobiety. W czasie okupacji niemieckiej franciszkanki miały relatywnie dobrze i żadna z nich nie została zamordowana przez hitlerowców pomimo tysięcy innych chojniczan pomordowanych przez Niemców.
W ostatnim miesiącu mecenas sztuki proboszcz Jacek i siostry franciszkanki milczeniem ukrywały gwałty na polkach dokonane przez hitlerowskich zbrodniarzy, którym dobrowolnie służyły w chojnickim szpitalu. W ich wersji jedyni gwałciciele to Rosjanie, którzy wyzwolili Chojnice spod hitlerowskiej okupacji. Dzisiaj dzięki tym Rosjanom wielu chojniczan może istnieć, protestować, zakładać korony na ptasie głowy, i używać języka polskiego, bo pod hitlerowską okupacją ich przodkowie byliby pewnie wymordowani i język polski był kompletnie zakazany.
Zamiast wykorzystania jakiegoś biedaka jako kozła ofiarnego w celu wyjaśnienia dewastacji pomnika rosyjskiego jako incydent kradzieży, policja powinna zająć się prowodyrami dewastacji rosyjskich grobów -- mecenasem sztuki proboszczem Jackiem i franciszkankami, bo to ich jątrzenie, judzenie, i wypaczanie historii stymulowało kaczystów do propagandowej dewastacji rosyjskich grobów. Proboszcz Jacek, franciszkanki i pewnie lokalni PiSowcy na pewno znają już nazwiska osób które na prawdę zdewastowały rosyjski pomnik poległych. Tam należy szukać winnych. Takie pierdoły, że to była tylko kradzież komendant policji i prokurator mogą zachować dla siebie i opowiadać jedynie członkom lokalnego kółka różańcowego. Dla normalnych zdrowych na umyśle chojniczan tłumaczenie dewastacji pomnika jako incydent kradzieży jest szyte zbyt grubą nicią.
23 Lutego 2013, godzina 21:10
Oceniono 16 razy 14
~robert
dziwią mnie te minusy przy antymasonie i innych,którzy napisali prawdę,ci żołnierze byli siłą wykonawczą stalina,katolik mógłby go nazwać szatanem,można tak na to spojrzeć(wersja dla niekumatych),wjeżdża policja na twoją posesje bo szuka morderce,przy okazji gwałci twoja żonę ,córki itd,plądruje twój dom,łapię mordercę ale zostaje u ciebie przez następne 44 lata,może być ?
23 Lutego 2013, godzina 20:56
Oceniono 11 razy -7
~***
Niemcy nie gwałcili, bo uważali Polaków za podludzi i za kontakty z nimi groziły sankcje. Łącznie z karą śmierci. W zamian od czasu do czasu kogoś sobie zabili, zastrzelili, zatłukli. To tyle. Poza tym najbardziej nienawidzą i wszystko wiedzą ci, którzy z wojną nie mają nic wspólnego. Urodzili się 40 lat później i myślą, że mogą sądzić, osądzać, karać i pluć. A Polacy - to informacja z pierwszej ręki, naprawę cieszyli się z wyzwolenia. Skutki były jakie były, ale Po polsku mówić można było bezkarnie. Niestety nikt inny nie kwapił się z pomocą, by wygnać Niemców. I dlatego tym młodym ludziom poległym na chojnickiej ziemi dajmy spoczywać iw spokoju. Uszanujmy ich śmierć. Z pewnością żaden z nich nie chciał umierać z dala od domu. Szkoda, że zawsze pamięta się straszne rzeczy, a wszędzie są ludzie i ludziska. Mamy Polskę. Cieszmy się z tego. Budujmy coś pozytywnego, nie zachłystujmy się jadem przeszłości. To NIC nie da, a historia nie jest jednoznaczna. Nigdy.
23 Lutego 2013, godzina 20:54
Oceniono 11 razy 5
~Chojniczak
Wiele argumentów przemawia za traktowaniem ich jako nie wyzwolicieli. Argumenty burmistrza nie wszystkich muszą przekonać. Używanie słowa "oswobodzenie" przez włodarza też jest bliskie słowu 'wyzwolenie'. Jest tego synonimem. I bliskim językowo słowem do rosyjskiego odpowiednika słowa 'wyzwolenie' (ros. oswobożdienije).

Wypada też zapytać, czy wyzwolicielami można nazwać tych, którzy 17 września napadli na Polskę?
To też byli wyzwoliciele? A gdzie ta część Polski wschodniej wyzwolona przez Rosjan w 1945 r., która była częścią II RP? Co z "wyzwoleniem" tamtych ziem? Nie powiodło się czy jak? Wyzwoliciele zapomnieli zwrócić?

A co z rokiem 1920? To Ci sami czy inni? Od 17 września 1939 r. do lutego 1945 r. zmieniły się im priorytety? Wtedy we wrześniu też nie szli na Zachód "za rodinu, za Stalina"?

Nie można gwałtów usprawiedliwiać wojenną zawieruchą. Bo myśląc tak można by usprawiedliwić działania Niemców. No chyba, że jednych usprawiedliwiać a drugich nie? Tylko dlaczego Niemcy, którzy byli tu dłużej tak bardzo nie gwałcili?

Fakt, żołnierzom, którzy zginęli na tej ziemi należy się szacunek. Ale nie przesadzajmy. Pochylanie się nad czerwoną gwiazdą może być uznane za akceptację tej złej ideologii. A gdzie pamięć władzy o poległych tutaj żołnierzach polskich? Tych, którzy często wcześniej z tymi wyzwolicielami walczyli na froncie... A wystarczyło by mniej hałasu wokół tej sprawy i bardziej łagodnego napisu na pomniku.

Pamiętajmy ale nie dajmy się zwariować.
23 Lutego 2013, godzina 20:11
Oceniono 12 razy -4
~do Antymason
Napisałeś prawdę i dlatego rzucą się na Ciebie zwolennicy "wyzwolicieli". Też nasłuchałam się od starszych chojniczan wielu opowieści, jak postępowali "wyzwoliciele". Rzygać się chce. I kto wypowiada się w sprawie gwałtów z lekkością tłumacząc tę potworność jako skutek okrucieństwa wojennego? Zapewne w większości mężczyźni, którzy nie są w stanie wyobrazić sobie co czuje kobieta zgwałcona. Niech ich groby stoją w spokoju. Już nie żyją i nie wiemy gdzie ich dusze się błąkają. Jednak żeby władze latały tam z kwiatami, to już jest przesada. A ci co żyją i pamiętają jak było mają o to do burmistrza żal. Tylko dla niego najwyraźniej to nie ma znaczenia.
23 Lutego 2013, godzina 17:14
Oceniono 14 razy -6
~***
A ja znam takich, co pamiętają,że jako wyzwoliciele przyszli zmarznięci, wygłodniali chłopcy. W rękach mieli karteczki "ZA STALINA ZA RODINU". Walczyli z wrogiem, którego w dupie powinni mieć, bo ze swojego kraju już go wygnali. Byli setki kilometrów od rodziny i...zachowywali się różnie. Nieprawdą jest, że gwałcili Wszystkie kobiety, bo to niemożliwe. Straszne jest, iż takie przypadki w ogóle miały miejsce. Wojna jednakże jest w całej swej okazałości okrutna. A oni nas wyzwolili- nieprawdaż??? Chyba, że istniała inna alternatywa- której do dziś byśmy się nie doczekali?? Poza tym, żyję też tacy, którzy pamiętają przedwojenną biedą, upokorzenia tzw. motłochu. Czy byłoby lepiej, gdybyśmy mieli możliwość rozwoju kraju w innych warunkach? tego nie wiemy, ale znając polską mentalność- do siebie, a reszta niech zdycha, trzeba się mocno zastanowić. Poza tym- ci którzy leżą na cmentarzu NIE ŻYJĄ. I zasługują na spokój.
23 Lutego 2013, godzina 15:03
Oceniono 17 razy 13
~sareq
to "żołnierz" Yara kłamczucha...który jest wodzem -wodzów! i świeci biblijnym przykładem i jak Biskup wiedzie "owieczki" swoje.
A tak być powinno:
Gdzie żona i dzieci ???: Watykan gardzi nakazem biblijnym aby biskup(starszy) miał żonę i dzieci i kiedy dobrze zarządza swoim domem dopiero mógł mieć na pieczy szerszą grupe ludzi : "Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel, (3) nie oddający się pijaństwu, nie zadzierzysty, lecz łagodny, nie swarliwy, nie chciwy na grosz, (4) który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości, (5) bo jeżeli ktoś nie potrafi własnym domem zarządzać, jakże będzie mógł mieć na pieczy Kościół Boży? ---

Jak Krajem naszym rządzić ma STARY kawaler-onanista?
bez żony,konta,majątku itp,etc....??
22 Lutego 2013, godzina 22:53
Oceniono 15 razy 9
~poiuy
do nauczycielka:
Słowa Burmiszcz uzywam specjalnie, bo prawdziwy Burmistrz nie wypinałby tyłka przed sowieckimi bandytami.
Paniała ?????
21 Lutego 2013, godzina 13:56
Oceniono 17 razy -7
Choć nie jestem zdania, że komuna była w 100% zła, bo miała też dobre strony, to nie mogę zrozumieć tego jak dziś Polacy mogą chwalić sowietów? Wiecie jak wasze komentarze i to co wyrabia burmistrz boli najstarszych mieszkańców Chojnic? Porozmawiajcie z tymi, co pamiętają wkroczenie armii czerwonej do Chojnic! Gwałcili wszystkie kobiety, nawet takie po pięćdziesiątce! Jedną zgwałcili tuż, chwilę po porodzie, jeszcze się taplał taki soldat w łożysku! Tak mówią starsi ludzie! Pewien pan po siedemdziesiątce opowiadał jak sowieci, kradli rowery i zegarki. A kto w latach 1945 -47 prawie wszystkie tory i maszyny z fabryk wywiózł z Polski pod Ural?! Wielcy wyzwolicie Polski! A tfu! I wy młodociani debile nieznający historii chcecie stawiać złodziejom i mordercom pomniki? Powinno być napisane, że czerwoni wygonili Niemców, ale sami dopuścili się zła na Polakach. Wtedy byłoby ok i wątpię czy wtedy ktokolwiek by coś zniszczył. No, chyba że miałby coś z głową!

W wielu miastach w Wielkopolsce do dziś stoją pomniki mordercy Polaków - Bosmarcka! Tak samo Hitler jest nadal oficjalnie honorowym obywatelem kilku miasteczek na Pomorzu! Już tyle lat te ziemie należą do Polski i nikt nie robi z tym porządku! Jeszcze władze niby wolnej Ojczyzny promują to zło!

Po drugie to w Chojnicach nie jest pomnik Rosjan! W ZSRR byli nie tylko Rosjanie, ale ponad 100 narodowści! Wśród czerwonoarmistów, którzy w lutym 1945 wpadli do Chojnic było wielu Kazachów, czyli ludzi żółtej rasy. I gdzie tu sami Rosjanie???

Po trzecie to denerwuje mnie to utożsamianie wszystkiego co patriotyczne i Katolickie z PiS. Nie jestem żadnym zwolennikiem PiS, ale zapewne przyklejonoby mi taką łatkę, bo nie zgadzam się z kłamstwami jakie tu wypisujecie. Już kilka razy na forach miałem z tym do czynienia!
Tak samo nie jestem sympatykiem SAH, ale dziwi mnie to, że tak dajecie im po głowie w tej sprawie. Można nie czuć do nich sympatii, ale mają rację, że nie wolno w wolnej Polsce stawiać pomników zbrodniarzom z napisame ''bohaterom''. Co to za wyzwoliciele, którzy kradli wszystko co polskie i wywozili na wschód, gwałcili Polki, a na początku wojny podzielili się naszą Ojczyzną z Hitlerem i mordowali naszych żołnierzy w łagrach i w Katyniu?!

Ludzie myślcie trochę! Czy wy tak z kłamiecie z zawiści, czy ktoś wam za to płaci? Nie rozumiem, jak można czuć tak ogromną nienawiść do własnego narodu i własnego kraju! Polacy od XVII wieku słyną na świecie tym, że podczas każdej wojny zdradzają swój kraj! Tak było kiedy szlachta polska bez wojny oddała połowę kraju Szwedom, bo myślała, że król szwedzki da im za to kasę i przywileje. Tak było podczas zaborów i okupacji kiedy wielu Polaków wydawało wrogom patriotów!

Jak tak można?
21 Lutego 2013, godzina 10:21
Oceniono 26 razy -2
~nauczycielka
cytat:
~Nieswiadom Parafianin
Pewien mój wujek o podobnym nicku potrzebuje natychmiast dobrego psychiatry.
Burmiszcz pewnie sie dołozy w ramach ideowej internacjonalistycznej wspolnoty.
Zna ktos dobrego. Moze być od zwierząt :-)))
20 Lutego 2013, godzina 16:07

WSZYSTKIE TWOJE WYPOCINY BURAKU ROZPOZNAJĘ PO SŁOWIE :burmiszcz...

Napisz raz poprawnie "burmistrz" to nie wpadniesz jełopie!!
21 Lutego 2013, godzina 03:01
Oceniono 25 razy 23
~Nieswiadom Parafianin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Lutego 2013, godzina 16:07
Oceniono 36 razy -30
~ja bym to ratuszowi
naprawił za 5 tyś, pasuje ? gdzie trzeba ewentualnie przysmarować ?
20 Lutego 2013, godzina 15:24
Oceniono 29 razy 5
~Data nie przypadkowa
Czyżby nie było wcześniej właściwszej pogody do tego typu wandalizmu. Zwyczajny złodziej nie kojarzy z niczym daty 14 lutego, a więc-ewidentne zlecenie...
20 Lutego 2013, godzina 13:37
Oceniono 31 razy 25

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 376.00 388.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 450.00 462.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 516.00 531.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-15 17:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 384.00 DKKDKK 60.70 61.40
EUREUR 453.00 458.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 408.00 416.00 NOKNOK 44.80 45.50
GBPGBP 520.00 527.00 SEKSEK 44.50 45.20
Aktualizacja: 2021-04-15 17:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.66 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.61 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.63 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.63 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij