Czwartek, 03 Grudnia 2020 | Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst je, fot. ms

Po informację z pendrivem lub aparatem

Coraz więcej do urzędu miejskiego wpływa wniosków o udostępnienie kopii najróżniejszych dokumentów. To zapewne było powodem wydania przez burmistrza Arseniusza Finstera zarządzenia w sprawie udostępniania informacji publicznej.

Włodarz miasta na ostatniej sesji rady (28.01) wspomniał o rosnących kosztach ponoszonych przez miasto na papier do kserografu. - Natomiast jak wygląda marnowanie papieru ksero, to mogę Państwu opowiedzieć z autopsji. Pewna osoba złożyła w ciągu ostatnich kilku miesięcy kilkaset zapytań do urzędu miasta w trybie informacji publicznej. Pyta o wszystko i ma prawo, o decyzje administracyjne i tak dalej, pyta na przykład, kto żywi burmistrza w ratuszu, pyta, co robił burmistrz wczoraj i do kogo dzwonił, ale to jeszcze można odpowiedzieć, bo nie na wszystko odpowiadamy, jeżeli nie ma trybu i interesu publicznego. Ale ten człowiek dzisiaj złożył zapytanie, ile ja złożyłem wniosków o udzielenie informacji publicznej i ja muszę odpowiedzieć marnując papier ksero – poinformował radnych burmistrz.

Reklama | Czytaj dalej »

W zarządzeniu z 5 lutego 2013 zostały przyjęte takie dokumenty, jak instrukcja w sprawie zasad udostępniania informacji, zasady udostępniania informacji w celu dalszego jej wykorzystania oraz cennik z wysokością opłat za nośniki, na których jest udostępniana informacja publiczna. Załącznikiem jest wzór wniosku o informację. Można na nim wybrać sposób jego realizacji poprzez przeglądanie w ratuszu, odebranie kserokopii bądź przekazanie plików komputerowych na CD-ROM lub na innym nośniku. Jest także możliwość zażądania wysłania tych informacji do wnioskodawcy pocztą elektroniczną lub tradycyjną bądź poprzez osobisty odbiór.  W Instrukcji zapisano, że dostęp do informacji jest bezpłatny, o ile nie wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów przez urząd. Wówczas dopuszcza się wystąpienie do wnioskodawcy o uiszczenie opłaty w wysokości odpowiadającej tym kosztom. Są one wymienione w wykazie pobieranych opłat. Zgodnie z nim jednostronne czarno-białe ksero w formacie A-4 warte jest 20 groszy. Dziesięć groszy więcej trzeba wydać na A-3. Wydruk w kolorze także jest droższy w każdym z rozmiarów o 10 groszy. Zapisanie danych na płycie CD – ROM wraz z nośnikiem kosztuje 3 złote. Opłaty nie są pobierane, gdy jej wysokość nie przekroczy jednorazowo 2 złotych. Także wtedy, kiedy informacja jest wysyłana pocztą elektroniczną lub przenoszona na nośnik wnioskodawcy. Jeśli jest on niezadowolony z proponowanej wysokości opłaty, może zmienić formę realizacji wniosku z np. kserokopii na plik komputerowy bądź własne zdjęcie fotograficzne interesującego go dokumentu urzędowego. Gdyby odmówił uiszczenia opłaty, urząd i tak udzieli jemu informacji. Będzie jednak dochodził w późniejszym czasie wniesienia zaproponowanej opłaty.

Wspomniane zarządzenie z lutego 2013 roku nie jest jedynym obowiązującym w urzędzie miejskim aktem prawnym, który reguluje zasady dostępu przez obywateli nie tylko miasta Chojnice do samorządowych dokumentów. W listopadzie 2002 roku radni przyjęli uchwałę o Statucie Miasta. Rozdział dziewiąty jest zatytułowany „Zasady dostępu i korzystania przez obywateli z dokumentów Rady, Komisji i Urzędu”. Wymieniono w nim takie dokumenty, jak protokoły z sesji i posiedzeń komisji rady, rejestry - wniosków i opinii komisji rady, uchwał Rady i zarządzeń Burmistrza oraz interpelacji i wniosków radnych. Podano, że „z dokumentów wymienionych w § 121 ust. 1 obywatele mogą sporządzać notatki, odpisy i wyciągi, fotografować je lub kopiować.” Jest umieszczony cennik uwierzytelniania notatki (1 zł za każdą stronę) oraz fotografii (1 zł za sztukę). Niejasny jest natomiast zapis dotyczący odbitki kserograficznej. Najpierw jest mowa o uwierzytelnieniu kopii kserograficznej, a potem napisano „za sporządzenie odbitki kserograficznej – 0,40 zł za stronę”.

Sprawdziliśmy w jednym z najstarszych punktów świadczących usługi kserograficzne w Chojnicach, który mieści się przy ul. Młyńskiej 9, jaki jest tam cennik. – Od 14 lat za stronę A-4 bierzemy 20 groszy, za A-3 40 groszy. Musimy jednak od 1 marca podnieść stawki. Za A-4 będzie nie więcej, niż 30 groszy. Ostatecznej decyzji o wysokości podwyżki jeszcze nie podjęliśmy – przekazał nam Eugeniusz Miszewski.

Takie są stawki w firmie prowadzącej działalność gospodarczą, która z uzyskiwanych dochodów musi pokryć nie tylko koszt papieru i tonera, ale i najem lokalu, media, podatki, składki ZUS oraz mieć godziwy zysk, z którego kiedyś zakupi nowy sprzęt. Czyżby z naszych podatków za mało środków przeznaczano na funkcjonowanie urzędu miejskiego? W sprawie stosowania przez urzędy cenników za udostępnianie w różnej formie publicznej informacji wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. W uzasadnieniu wyroku z dnia 28 lutego 2008 (sygn. akt II SA/Sz 1094/07) stwierdził m.in., że „wysokość opłaty, pobieranej za dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, ma każdorazowo odpowiadać rzeczywistym poniesionym przez organ kosztom udostępnienia informacji. Sąd podziela w tym zakresie argumenty skargi, że wszelkie opłaty wprowadzone w formie stawek ryczałtowych stanowiłyby naruszenie art. 7 ust.2 i art. 15 ust.1 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Zarządzenie burmistrza A.Finstera z 5.02.2013 ws. udostępniania informacji publicznej.

Zarządzenie burmistrza A.Finstera z 17.02.2013 nowelizujące zarz. z 5.02.

"Opłaty za udostępnienie informacji publicznej" - artykuł z witryny internetowej Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej, w którym omówiono wyrok WSA w Szczecinie.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~do powyżej
za mało masz obowiązków służbowych urzędasie ??? surfujesz w necie w godzinach pracy!!! za to ci nie płacą podatnicy ....wrzodzie społeczny
22 Lutego 2013, godzina 12:31
Oceniono 5 razy 3
~do fr
Przyjdź
22 Lutego 2013, godzina 12:07
Oceniono 4 razy 0
~fr.
przyjde z pendrive , przy okazji dorzuci się takiego wirusa że ratusz stanie przewrotem
21 Lutego 2013, godzina 19:10
Oceniono 8 razy 6
~okiem widząc
Do wpisu powyżej..a ty to gdzieś studiowała czy studiował ? Pewnie Finster był twoim wykładowcom czy może sprzedał ci jakieś spaprane parówki ? I teraz boli cię brzucho?
21 Lutego 2013, godzina 16:10
Oceniono 12 razy 8
~uwarzam, rze
A ja uwarzam, rze pan Janik powinien zostać bórmiszczem. Jego eródycja, determinacja i wiedza powalają a do tego jeszcze podobno stódióje na renomowanej hojnickiej uczelni.
21 Lutego 2013, godzina 11:55
Oceniono 14 razy -8
~nieśmiały parafianin
Jedynym powodem, że wszystkie dokumenty są jeszcze na papierze to, że burmistrz chce na każdej stronie przystawiać swoją pieczątkę "Burmistrz Miasta Chojnice". Jeżeli ratusz przejdzie wyłącznie na elektroniczną dystrybucje (wewnętrznie i zewnętrznie) cyfrowych dokumentów to burmistrz nie będzie miał gdzie przystawiać pieczątki. A bez pieczątki żaden urzędnik nie będzie się czuć wystarczająco ważny!

Przepraszam za zbyt długie teksty -- będę starać się pisać krócej.
20 Lutego 2013, godzina 22:12
Oceniono 31 razy 25
Finster i jego wierna klika wyprowadza notorycznie publiczne pieniądze na prywatne konta, stad trudności w uzyskaniu informacji. Niemniej jednak pytając po rożnych innych niż ratusz instytucjach rysuje się ten prawdziwy obraz. Myślę, że za jakiś czas będę mógł przedstawić państwu w jaki sposób to czynią.
PS panie Finster !!! kradzione nie tuczy i wcześniej czy później trzeba będzie za te kanty zapłacić.
Ma pan panie Finster już tyle przegranych ze mną procesów przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym czego nie wspomni pan o tym na pańskich konferencjach?
20 Lutego 2013, godzina 22:10
Oceniono 33 razy 15
~do nieśmiały parafianin - wyborca
Tu się z Tobą zgadzam. Często mnie wkurzają Twoje wpisy - tak na marginesie. Rzeczywiście zbyt obszerne.
20 Lutego 2013, godzina 21:49
Oceniono 15 razy 15
~taka sobie
wystarczyłoby żeby sobie UM założył skrzynkę na ePUAPie i łaskawie odpowiadał na maile lub wnioski składane przez skrzynkę podawczą na serwerze Urzędu. Ale po co. Lepiej na wnioski elektroniczne wysyłać odpowiedzi na papierze ksero. Zresztą samo określenie papier ksero jest jakieś takie.... z zeszłych dekad nielektronicznych ale to tylko moje zdanie. Pan MJ sprawdza jak stosuje się ustawę o dostępie do informacji publicznej w naszym mieście no i jak się ma KPA również. W razie jakichkolwiek opóźnień lub utrudnień powinien zgłosić się do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Tam szukają gagatków, którzy nie chcą z obywatelami wiedzą się dzielić
20 Lutego 2013, godzina 21:12
Oceniono 16 razy 14
~petent
jeżeli tyle tych wniosków wpływa (mowa o kilkuset) to zapewne odbije się to wydłużeniem czasu załatwiania innych, normalnych spraw. No to już wiemy komu dziękować, jeśli w urzędzie usłyszymy, że sprawy są jeszcze w toku, gdyż urzędnik musiał najpierw odpowiadać na głupoty, zamiast skupić się na tym, co ma zakresie obowiązków.
20 Lutego 2013, godzina 21:07
Oceniono 29 razy -7
~th.
Nic tylko peny trojanić ))
20 Lutego 2013, godzina 20:04
Oceniono 8 razy 4
~Anna
Mam nadzieje, że burmistrz wykorzysta okazje by umożliwić łatwy i tani dostęp do dokumentów ratusza wszystkim zainteresowanym, i że udostępni te dokumenty w elektronicznym formacie na witrynie miasta "miastochojnice.pl".


Nie wymagacie od ratusza zbyt wiele?
20 Lutego 2013, godzina 19:34
Oceniono 18 razy 10
~do nieśmiały parafianin
Człowieku pisz o 50% krótsze teksty. Nie mówię ,że twój tok myślenia jest zły ale mając do przeczytania inne wypowiedzi nie chce się czytać tak długich wypocin pozdrowionka
20 Lutego 2013, godzina 18:14
Oceniono 28 razy 2
~patriota
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Lutego 2013, godzina 16:58
Oceniono 35 razy -21
~nieśmiały parafianin
W demokratycznym systemie politycznym, przejrzyste działania i wytłumaczenie podstaw decyzji administracyjnych są podstawą zaufania i szacunku obywateli do działających w ich imieniu przedstawicieli samorządowych. I nie jest to żadna łaska burmistrza by wyjaśniał i ujawniał wszystkie elementy działania urzędu miasta --- jest to wymagane przez polskie prawo gwarantujące obywatelom dostęp do wszystkich informacji działania urzędu, włącznie z detalami rozdysponowania funduszy.

Jak do tej pory burmistrz i jego dzielni pomocnicy dużą ilość podstawowych informacji utrzymują w tajemnicy z obawy by ktoś nie patrzył im w ich kombinacje i nie wyciągał brudów. Na przykład, urząd miejski rutynowo nie podaje do publicznej informacji detali z budżetu pomimo, że prawo tego wymaga - na witrynie miasta miastochojnice.pl nie ma ani jednej informacji o budżecie z poprzednich lat i bieżącego roku, i detali o rozdysponowaniu funduszy. Burmistrz po prostu ukrywa te informacje i nie ma co się dziwić, że zatroskani o sytuacje finansową Chojnic obywatele żądają tych informacji.

Zamiast biadolić o kosztach papieru i kopiowania, burmistrz powinien udostępnić wszystkie dokumenty na witrynie miasta (miastochojnice.pl) elektronicznie by obywatele mieli dostęp do wszystkich dokumentów na bieżąco. Prawie wszyscy zainteresowani dokumentami urzędu miasta korzystają z elektronicznych dokumentów wiec udostępnienie wszystkich dokumentów poprzez internet jest prostym, najtańszym, i logicznym rozwiązaniem. Osoby posługujące się papierowymi kopiami przy obecnym dostępie do drukarek w Chojnicach nie będą miały trudności z wydrukowaniem elektronicznych dokumentów. Upublicznienie wszystkich dokumentów ratusza w elektronicznej formie będzie też najtańszym rozwiązaniem dla samorządu miejskiego. Proponuje, by wszystkie dokumenty z tekstem udostępnić chętnym w formacie PDF, zdjęcia w formacie JPG, a filmy w MPG. Są to wszędzie uznane standardy i ten format jest generalnie dostępny w prawie wszystkich programach dostępnych na przeciętnym komputerze.

Mam nadzieje, że burmistrz wykorzysta okazje by umożliwić łatwy i tani dostęp do dokumentów ratusza wszystkim zainteresowanym, i że udostępni te dokumenty w elektronicznym formacie na witrynie miasta "miastochojnice.pl". Witryna miasta miastochojnice.pl w obecnej formie jest niewykorzystane i służy głównie jako album zdjęć dla burmistrza i jego znajomych -- dla społeczeństwa Chojnic przedstawia znikomą wartość informacyjną o działalności miejskiego samorządu! Czas to naprawić!
20 Lutego 2013, godzina 16:27
Oceniono 40 razy 28

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 366.00 378.00 DKKDKK 59.20 60.70
EUREUR 442.00 454.00 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 41.00 42.50
GBPGBP 487.00 502.00 SEKSEK 42.70 44.20
Aktualizacja: 2020-12-03 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 369.00 374.00 DKKDKK 59.50 60.30
EUREUR 444.50 449.50 RUBRUB 4.75 5.70
CHFCHF 410.00 417.00 NOKNOK 41.40 42.20
GBPGBP 492.00 498.00 SEKSEK 43.10 43.90
Aktualizacja: 2020-12-03 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś zadowolony ze stanu miejskiej zieleni?
Ceny paliw2020-12-02

E95 E98 ON LPG
BP 4.74 zł 5.09 zł 4.54 zł 2.34 zł
Circle K 4.69 zł - 4.49 zł 2.29 zł
Lotos Optima 4.71 zł - 4.51 zł 2.31 zł
MZK 4.69 zł 4.74 zł 4.49 zł 2.28 zł
Orlen 4.74 zł 5.03 zł 4.54 zł 2.34 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij