Wtorek, 22 Września 2020 | Imieniny: Maury, Milany, Tomasza ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
ch24

Każdy inaczej śmieci

Zapraszamy do obejrzenia kolejnej odsłony z serii Lud w Sondzie, w której pytamy mieszkańców naszego miasta i nie tylko o ważne sprawy społeczne, ale też i o te, które dotyczą nas tutaj - lokalnie.

 

Tym razem pytamy przechodniów o nową ustawę śmieciową, która obowiązywać będzie od 1 lipca na terenie całego kraju. - Segregacja na pewno jest konieczna i potrzebna,

natomiast wysokość tych opłat jest zdecydowanie za wysoka w stosunku do głównej grupy, czyli niestety ludzi mało zamożnych - odpowiada jedna z pytanych przez nas osób. Wśród sondowanych znaleźli się i tacy mieszkańcy, którzy nie ufają nowo powstałej ustawie: - Skoro na dzień dzisiejszy połowa ceny jest wystarczająca dla firmy, która oczyszcza moje pojemniki na śmieci to nie rozumiem dlaczego od 1 lipca ta kwota musi być 2 razy większa? Czas pokaże czy rzeczywiście polepszy się stan czystości w poszczególnych gminach. Czy system naliczania opłat od osoby jest dobry czy zły, czy potrzebne są ulgi dla rodzin wielodzietnych, czy stawki nie są za wysokie (przypomnijmy 10 zł za segregowane, 13,5 zł za niesegregowane) - to tylko niektóre z postawionych przez nas pytań.

Reklama | Czytaj dalej »

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~szkod
a mi się nie podoba uroda podatnika co dokonał wpisu 09 Kwietnia 2013, godzina 13:03
10 Kwietnia 2013, godzina 21:30
Oceniono 4 razy 4
~nn
Ja mam już wszystkiego dosyć. Robią co chcą, a nas mają w d....... Jak osoba bezrobotna ma zapłacić za śmietnik skoro nie ma żadnego dochodu. ???? Zamkną nas do więzienia bo nie opłacamy śmietnika pustego?? Będą nas zastraszać, pobiją???
10 Kwietnia 2013, godzina 16:56
Oceniono 3 razy 3
~Kazik
Pytanie zasadnicze, skąd urzad wziął cenę za wywóz śmieci skoro nie rozstrzygnięto jeszcze przetargów ? Czyżby wiadomo było kto i za ile wygra przetarg ? Panowie radni halo halo ludzie na was głosowali a teraz macie ich w d...e.
10 Kwietnia 2013, godzina 12:42
Oceniono 1 raz 1
~olaf
Buława? Po takim czymś co się przeczytało jeszcze jest pracownikiem tego Urzędu? Ale co się dziwić. W Banku żywności , którego burmistrz jest prezesem, też pozostała pewna osoba, która powinna być zwolniona z innymi. ??? Tak samo nic złego nikt nie widział w głośnej aferze """"Kamery monitoringu w 9 dni nagrały aż 17 kierowców-złodziei i… większość z nich ma się dobrze. Okazuje się, że prezes zarządu łomżyńskiego PKS-u nie wierzy w to, co widać na nagraniach. Pracę straciła za to osoba, która powiadomiła o sprawie prokuraturę."""" Teraz trzeba być z....... i gn......... By utrzymać stanowisko.
10 Kwietnia 2013, godzina 07:27
Oceniono 5 razy 5
~nota
Jak dla mnie to każdy powinien płacić tak jak płacił dotąd. Wszyscy wiedzą jaki wywóz śmieci im odpowiada. Raz w miesiącu, dwa razy, czy cztery razy. Niech się zabiorą za tych co nie opłacają za śmietnik wcale. Tylko kombinują gdzie podrzucić.
09 Kwietnia 2013, godzina 17:20
Oceniono 10 razy 10
~~~~~~~
Zapewne na kolejne stanowiska dla swoich z rodziny albo dla konkretnej osoby, która ma kilka etatów. Mnie na podwyżki nie stać, bo i tak brakuje na podstawowe produkty dnia codziennego. Miesięcznie po opłatach, jest już i tak ciężko, że trzeba zacisnąć pasa do granic możliwości. Skoro brakuje, na margarynę najtańszą, mleko, o wędlinach nie wspomnę, to z czego zapłacić teraz taką nagłą podwyżkę za śmieci, których nawet nie ma???? Mi juz nawet nie jest potrzebna lodówka, bo nie mam co w niej trzymać. Chcemy godnej pracy. A dziecko ile wytwarza śmieci? Moja znajoma zapisywała wyniki i wyszło jej, ze miesięcznie 3 papierki po wafelkach, bo na więcej nie było ją stać kupić. Czyli teraz dziecku nie kupi nic bo te pieniądze mają iśc na opłaty. Czyli jednym słowem opłacić prawie pusty śmietnik. Najważniejsze, że ktoś będzie miec tłusty portfel, nie ważne, że inni będą przymierać głodem.
09 Kwietnia 2013, godzina 16:56
Oceniono 10 razy 8
~podatnik
Ta podwyżka za wywóz nieczystości jest zrobiona pod spłacenie bubla budowlanego w Nowym Dworze ? Płacę 13,5 miesięcznie za dwie osoby i pojemnik rzadko jest pełny a teraz zapłacę 20zł za to samo a koszty wywozu pozostaną na tym samym poziomie więc pytam się - Na Co Ma Być Przeznaczony Zarobek ? Jeśli samorząd zrobił sobie z ustawy śmieciowej źródło dochodu ,to gratuluję głupoty twórców stawek za wywóz nieczystości.Chyba czas na konkretne wietrzenie w Starostwie,Powiecie i Gminie.
09 Kwietnia 2013, godzina 13:03
Oceniono 15 razy 7
~syk
Porządny mikrofon kupicie już od kilku set zł. Ogarnijcie się.
09 Kwietnia 2013, godzina 11:09
Oceniono 13 razy -9
~heh
albo: "te pieniążki pójdą na basztę" - tę basztę
09 Kwietnia 2013, godzina 10:53
Oceniono 9 razy 9
~Logiczny
Dokładnie, fakty:
Teraz wystarcza firmom prywatnym 1/2 ceny za wywóz śmieci, po 1-szym lipca będzie 2 x drożej.
"Będzie czyściej" czy "będzie żyło się lepiej" - Większej bzdury nie słyszałem!

Pytam się:
Gdzie pójdą nasze pieniądze z tej podwyżki ???
Czy ktoś zna odpowiedź ???

Czy nie można tak uczciwie i konkretnie po ludzku napisać: "Te pieniążki pójdą na Park Wodny", albo: "Zrobimy za to ulicę"
09 Kwietnia 2013, godzina 10:48
Oceniono 11 razy 11
~Z życia koalicji i ...
Z życia koalicji i opozycji... W końcu zaczęła się merytoryczna dyskusja o gospodarce odpadami w mieście Chojnice pomiędzy obecnym burmistrzem, a Szachem-Matem i resztą Świata...powodzenia Pozdrawiam Mirka
09 Kwietnia 2013, godzina 10:47
Oceniono 6 razy 6
~A jednak wspólnie wiele ... ...
A jednak wspólnie wiele ... A jednak wspólnie wiele spraw gospodarczych możemy przedyskutować. Żeby jeszcze wspólna gospodarka odpadami była tańższ, tak jak proponuje Szach-Mat, bo skoro obecnie można a od 1 lipca już nie. Jak obecny burmistrz i radni miasta Chojnic wprowadzą ulgi to z jakich zysków, pieniędzy będą je pokrywać, czy z gospodraki odpadmi, czy innych wpływów, podatków do budżetu miasta chojnic, kto na tym straci skoro pieniądze będą wypłacane w formie zapomogi dla gospodarki odpadmi, czy tylko wybrani będą mogli z nich korzystać, dlaczego nie dla wszystkich po równo w ulgach, czy to nadal będzie podatek liniowy, osobowy obecnego burmistrza i radnych rady miasta chojnic, czy jak proponuje Szach-Mat podatek progresywny, ryczał od gospodarstwa domowego, ile produkujesz odpadów komunalnych tyle potrzebujesz pojemności litrowej śmietnika za który płacisz, czyli jak obecnie 63,50zł od 7 osób za kwartał, a nie jak chcą burmistrz i radni Chojnic 210zł za kwartał od dorosłych osób. Pozdrawiam AS
09 Kwietnia 2013, godzina 10:46
Oceniono 7 razy 7
~Czy Chojnice się wyludnią ...
Czy Chojnice się wyludnią przez podatek śmieciowy... Jednoznacznie zostało przyjęte kryterium liczby mieszkańców gminy, bez jego modyfikacji lub odniesienia do stałego zameldowania na terenie gminy. Pojęcie mieszkańca gminy jest szersze od pojęcia osoby zameldowanej w gminie na pobyt stały. Część uzasadnienia po-święciłam wywodom dotyczącym rozdziału kompetencji, jako organów nadzoru nad działalnością gminną oraz przyjęłam, że uchwały w sprawie podatku śmieciowego radnych w zakresie spraw finansowych podlegają nadzorowi obrachunkowemu. Oceniając natomiast merytoryczną prawidłowość rozstrzygnięcia nadzorczego uznałam, że w uchwale rady miasta należy się zasadnie posłużyć kryterium liczby mieszkańców gminy, a nie osób zameldowanych w gminie na pobyt stały. Z braku istnienia ustawowej definicji mieszkańca gminy należy kierować się art. 1 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym i art. 16 ust. 1 Konstytucji RP akcentujących, że mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową. Również uprawnienia do uczestnictwa w wyborach i referendum gminnym są powiązane ze stałym zamieszkaniem na obszarze gminy, natomiast w art. 25 k.c. określono, że miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Ustawa z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 1984 r. Nr 32, poz. 174 ze zm.) rozróżnia pobyt stały i czasowy, łącząc w art. 6 ust. 1 zamieszkiwanie tylko z pobytem stałym. Stałe zameldowanie nie zawsze pokrywa się z faktycznym miejscem stałego pobytu, gdy np. korzysta się z prawa do posiadania więcej niż jednego mieszkania lub gdy chodzi o bezdomnych i wymeldowanych "donikąd". Wskazałam przykłady orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i NSA eksponujących istotę stałego miejsca zamieszkania i niedopuszczalność pozbawiania praw człowieka wspólnoty osób, które stale zamieszkują na terenie gminy bez dokonania czynności stałego zameldowania. W rezultacie przy ustalaniu wysokości podatku śmieciowego radni nie mogą kierować się danymi z ewidencji ludności prowadzonej przez urząd miasta dot. wyłącznie osób zameldowanych na pobyt stały, lecz danymi o liczbie mieszkańców gminy, jakie są opracowane w trybie przepisów ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. Nr 88, poz. 439 ze zm.) i publikowane w sposób określony w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 10 września 1999 r. w sprawie trybu i form ogłaszania, udostępniania i rozpowszechniania wynikowych informacji statystycznych (Dz.U. Nr 75, poz. 842). Podkreśliłam, iż wg uzasadnienia liczba mieszkańców miasta wynosiła ile a ile, zaś z niepublikowanych danych opracowanych na podstawie spisu zbiorczego wynosi i z tego powodu rozstrzygnięcie podatku śmieciowego jest sprzeczne z prawem. Czyli ile osób faktycznie zamieszkuje kontra ile osób jest zameldowanych, a nie zamieszkuje w Chojnicach? Czy Chojnice się wyludnią przez podatek śmieciowy...
09 Kwietnia 2013, godzina 10:45
Oceniono 7 razy 7
~Jak wyludnią się Chojnice, ...
Jak wyludnią się Chojnice, o ile osób przez podatek osobowy obecnego burmistrza i radnych rady Chojnic. Mieszkasz tam gdzie masz pracę, a nie tam gdzie jesteś zameldowany, jak będzie odbywać się weryfikacja..., czy nam nie grozi taka sytuacja, rzeczywistość w Chojnicach, aby nie płacić podatków w cenie gospodarki odpadami...Czy z 40tyś, miasta zameldowanych mieszkańców, nie zostanie garstka...Pozdrawiam Mirka
09 Kwietnia 2013, godzina 10:45
Oceniono 9 razy 9
~Do burmistrza... Mam rachunek ...
Do burmistrza... Mam rachunek za pierwszy kwartał 2013 r. wystawiony przez p. Andrzej P. odbierającego od nas odpady wystawiony i zapłacony na sumę 63,50 zł za pojemnik 120 litrowy za kwartał, a nie miesiąc i zamieszkuje u mnie siedem osób, wywożony dwa razy w miesiącu i jeden raz w miesiącu wywóz śmieci segregowanych odpadów w workach w ostatni czwartek miesiąc na osiedlu, więc możemy to skonfrontować twarzą w twarz wraz z rachunkiem i p. Andrzej P. zajmującym się wywozem śmieci, odpadów w jupiterach fleszy dziennikarzy, mediów, a radni i burmistrz na kwartał od 7 razy po 10zł od segregowanych to 210zł na kwartał...Pozdrawiam Szach-Mat
09 Kwietnia 2013, godzina 10:44
Oceniono 8 razy 8

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 381.00 391.00 DKKDKK 59.50 61.00
EUREUR 446.00 455.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 411.00 426.00 NOKNOK 40.00 41.20
GBPGBP 484.00 497.00 SEKSEK 42.20 43.70
Aktualizacja: 2020-09-22 09:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 388.00 DKKDKK 60.10 60.90
EUREUR 448.50 452.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 416.00 422.00 NOKNOK 40.40 41.00
GBPGBP 486.00 492.00 SEKSEK 42.80 43.50
Aktualizacja: 2020-09-22 09:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-16

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.51 zł 2.04 zł
Circle K 4.61 zł - 4.46 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.51 zł 1.99 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.45 zł 1.97 zł
Orlen 4.69 zł 4.97 zł 4.57 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij