Środa, 24 Kwietnia 2024 | Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Czy straż miejska jest potrzebna?

Leszek Redzimski i Janusz Dzięcioł.

Leszek Redzimski i Janusz Dzięcioł.

Nad tym zastanawiali się w czwartkowe popołudnie (11.04) uczestnicy debaty zorganizowanej przez zarząd powiatowy Platformy Obywatelskiej w Chojnicach. Zaproszenie przyjął poseł Janusz Dzięcioł, były komendant Straży Miejskiej w Świeciu i zwycięzca I edycji reality show Big Brother.

- Odbiór społeczny straży miejskiej jest różny. Tutaj zebrani też mają różne przeżycia, nie tylko mandatowe. W Chojnicach straż powołana została w 1991 roku, w Czersku jest od 5 lat. Czy to funkcjonuje tak jakbyśmy chcieli? Czy spełniły się te zamiary, które były, gdy straż była powoływana? - rozpoczął Leszek Redzimski, szef powiatowych struktur PO.

Reklama | Czytaj dalej »

Na spotkanie przybyło ok. 20 osób, co według gościa specjalnego, posła Janusza Dzięcioła, było dobrym wynikiem. - Myślałem, że będzie mniejsza frekwencja. Ludzie uciekają od polityki, bo politycy są drętwi i opowiadają bajdury. Ludzie tego nie chcą - stwierdził. - Nie jestem zwolennikiem likwidacji straży, ale zweryfikowania obowiązków i określenia, jakie punkty z kodeksu wykroczeń dotyczą jej zadań. Straż jest najlepszą formą pomocy przez samorządy dla policji - przyznał. Sam miał w kwestii tej współpracy wiele doświadczeń. Były komendant SM wspomniał o wspólnych patrolach policji i straży w Świeciu, czy nawet pożyczaniu służbowego auta policji, gdy ich limit benzyny był wyczerpany. - Jeżeli jest współpraca policji i SM, to jest idealnie. Dziś policja od pewnych obowiązków się odsuwa, nie chcą pracować na fotoradarach. Nie dziwię się, że mówią, że nie ma czasu - mówił Janusz Dzięcioł. Nie pozostając gołosłownym podał przykład ustawienia fotoradaru na 3 godziny przy drodze na Grudziądz z efektem 700 zdjęć i robotą dla strażników na 1,5 miesiąca. Poseł przyznał jednak, że fotoradary dyscyplinują kierowców. W toku tej dyskusji pojawił się wątek granic wolności i ich ograniczenia na rzecz bezpieczeństwa publicznego. - Polska staje się państwem mundurowym, donosicieli, aparatów w każdym miejscu. W którym kierunku my idziemy? Czemu nie mamy zaufania do społeczeństwa? - utyskiwał Mieczysław Bloch. Zastanawiał się nad sensem budowy sportowych obiektów, które potem trzeba przed kibicami chronić. - Kiedyś jechałem z Olsztyna do Grudziądza w takiej kolumnie - 23 radiowozy i 10 autokarów z kibicami. Odważyłem się wyprzedzić, za mną kolejny, który dostał butelką w auto - relacjonował poseł Dzięcioł. - To nie jest wina samorządu i policji. To wina społeczeństwa, że pięść i siła nami kieruje - stwierdził. Jan Zieliński przyznał, że niestety za większym bezpieczeństwem idzie ograniczenie wolności.

Dyskutanci przytoczyli też swoje własne doświadczenia ze strażą miejską. Nie najlepsze miała Jadwiga Zagozda, która napisała nawet skargę na municypalnych. Według jej relacji dostała mandat za wezwanie SM po tym jak interweniowała policji. - Przez 15 minut walili do drzwi. Zostałam upokorzona, łzy mi leciały - mówiła. Janusz Dzięcioł obiecał, że zadzowni do komendatna Tadeusza Rudnika, swojego kolegi, by wyjaśnić sprawę, bo nie zna takiego przepisu, na podstawie którego można za to ukarać.

Były municypalny, a aktualny poseł, kilkukrotnie wracał do swoich doświadczeń w Świeciu czy Grudziądzu. - 70 % interewncji tyczyło psów, pijaków, awantur, nieporządku. Reszta to fotoradar - opowiadał. - Chciałbym, żeby straż była taka jak np. w Grudziądzu, a nie Białym Borze - podsumował. Podczas spotkania ciekawe określenia padły na niechcianą korespondencję ze zdjęciem: "opłata za korzystanie z dróg w nadmiernym zakresie" i "dobrowolny podatek".

W trakcie debaty wielokrotnie podkreślano konieczność nieustannego szkolenia municypalnych. Janusz Dzięcioł przynał, że bardzo ważny jest też dobór ludzi, nie takich z przypadku, a tych którzy chcą taką służbę pełnić. Zawód poznał od podszewki. Komendantem był do 2008 roku, potem dostał się do sejmu. Janusz Dzięcioł scharakteryzował tę zmianę w swoim życiu zawodowym następująco: - Początkowo nie mogłem się przyzwyczaić, że mnie nie słuchali. Jak byłem komendantem, to takiej możliwości nie było - śmiał się.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

54 komentarzy

~fragi
No tak, społeczeństwo nie dorosło. Już kiedyś stwierdzono że pieniądze nie byłyby potrzebne gdyby społeczeństwo samo się pilnowało, każdy pracuje z całych sił a potem bierze sobie tyle ile potrzebuje, wszyscy są równi i wszystko jest nasze. Niestety ludzie nie dorośli, były błędy i wypaczenia, niektórzy się obijali za to brali ze wspólnego pełnymi garściami, więcej niż im było potrzebne. Pieniądze musiały pozostać. Jeszcze tylko Kim Dzong Un próbuje coś zrobić, podobno ma niezłe sukcesy, ale ja tam nie wiem.
14 Kwietnia 2013, godzina 20:40
Oceniono 10 razy -6
~Marzenna Osowicka
Bardzo przekonywująca "taka mała uwaga". Podzielam. Chociaż jednocześnie trafiają do mnie argumenty o "dublowaniu zadań policji" oraz "kosztowności formacji". Ciężki orzech do zgryzienia...
14 Kwietnia 2013, godzina 11:39
Oceniono 19 razy 11
~taka mała uwaga
Gdybyśmy byli społeczeństwem kulturalnym, przestrzegającym prawa i zasad to taki twór jak SM faktycznie nie byłby potrzebny. Niestety, przepraszam ale niektórzy kierowcy zachowują się jak wypuszczone bydło - chcą parkować gdzie popadnie, jeżdżą nie patrząc na znaki (niestety kierowcy z rej. GCZ są tu niezrównani, nikt mi tyle razy nie zajechał drogi, co kierowcy z tą rejestracją) o piractwie nie wspomnę. Więc de facto sami sobie zasłużyliśmy na to, że jesteśmy monitorowani i nadzorowani. Pomyślcie, gdyby nie było aż tyle wykroczeń, to panowie "poumieraliby" z nudów. Nie byłoby mandatów itp. A tak my sami im dajemy powody do istnienia. I jeszcze dajemy na sobie zarabiać. Osobiście robię, co mogę żeby SM czy policja nie nabijała moim kosztem kasy miejskiej lub rządowej. I na razie to mi się udaje. Więc można? Gdyby inni poszli moim śladem, to byłby konkretny przykład na to, że nie są potrzebni, bo naruszanie prawa występowałoby w stopniu znikomym. A tak co - chcemy usankcjonowania łamania prawa? Bo nie bardzo rozumiem...
14 Kwietnia 2013, godzina 11:23
Oceniono 22 razy 14
~fax
Do roku 2012 włącznie 12 miast pozbyło się straży miejskiej..dublowanie zadań policji, nieróbstwo i usługiwanie lokalnej władzy, brak szacunku dla zwykłego obywatela to tylko niektóre powody do likwidacji tej niepotrzebnej, bardzo kosztownej formacji..
14 Kwietnia 2013, godzina 09:09
Oceniono 23 razy 13
~rrr
...zlokwidować !!! ...zlikwidować !!! ...ponad wszystko !!!
14 Kwietnia 2013, godzina 08:53
Oceniono 15 razy 7
~podatnik
Są dwa powody dla których SM powinna być zlikwidowana.
Po pierwsze Straż Miejska nie wypracowała sobie należnego szacunku i jest traktowana jak ORMO.
Po drugie koszty utrzymania wszystkich zza biurka,garaży,samochodów itp. są nieporównywalne z kosztami policji czyli ekonomia zwycięża.
Wniosek jest taki,że lepiej dołożyć do np: pięciu,dziesięciu etatów policji zamiast utrzymywać nieefektywną,nielubianą ( czasami znienawidzoną ),zbyt kosztowną straż miejską.
14 Kwietnia 2013, godzina 08:53
Oceniono 22 razy 12
~GCH
Czy to prawda iż strażnicy miejscy mają dostęp do monitoringu miejskiego i mogą śledzić po służbie z własnego komputera w domu kierowców i otrzymywać za to premie ?

Też tak podejrzewam, bo jedna osoba nie jest w stanie ogarnąć tylu kamer i w ciągu roku wystawić tylu mandatów.
14 Kwietnia 2013, godzina 07:07
Oceniono 19 razy 13
~skejt
Drogi Fragi,jak wyprzedzał to narażał,więcej nie dyskutuję,szkoda czasu
13 Kwietnia 2013, godzina 23:49
Oceniono 15 razy 11
~fragi
Skejt-> a w jakis posób naraża cię na niebezpieczeństwo samochód który już cię wyprzedził i pojechał sobie w siną dal? Kapuś denuncjujący Żyda też nie akceptował narażania siebie i swojej rodziny.
13 Kwietnia 2013, godzina 23:38
Oceniono 18 razy -8
~je
zero strazy oni nic nie robia szkoda kasy
13 Kwietnia 2013, godzina 22:43
Oceniono 14 razy 6
~kris
No cóż, o spotkaniu z posłem Sellinem w temacie prezydenta Kaczyńskiego informowano także z ambony, ale na takie wsparcie poseł Dzięcioł i temat straży miejskiej nie mógł liczyć
13 Kwietnia 2013, godzina 22:35
Oceniono 14 razy 6
Frekwencja nie wynika z tego, że ludzie uciekają od tematu, tylko od tego ŻE NIE WIEDZIELI O TAKIM SPOTKANIU. Ja bym poszła, gdybym wiedziała- mam swoje do powiedzenia na temat straży m.
13 Kwietnia 2013, godzina 20:44
Oceniono 16 razy 10
~straznik
co będzie wujek robił ????? no co , powstaną etaty w ratuszu , cos musimy robic, jesteśmy z rodzin rzadzacych w miescie, musi się nam zyc lepiej
13 Kwietnia 2013, godzina 20:15
Oceniono 18 razy 12
ZLIKWIDOWAĆ KONIECZNIE SZKODA KASY NA NICH.
13 Kwietnia 2013, godzina 19:59
Oceniono 16 razy 8
~Matka Polka
Straż Miejska teraz ma jeszcze jedno dodatkowe bardzo trudne i absorbujące zadanie...musi śledzić i monitorować...dni targowe na remontowanym targowisku...w dni zwykłe, kiedy nie ma targu zakrywa folią znak zakazu skrętu w lewo - wyjazd z Netto w Sukienników, a potem musi pilnować, by nie przeoczyć dnia targowego i go zdjąć...no chyba, że jest wichura ,albo wracają wandale z nocej imprezki sobotniej, wówczas biedny kierowco sam się zakręcisz czy niedziela o poranku to jeszcze dzień targowy czy już nie...oto Polska właśnie, oto Chojnice właśnie,a wszystko pod okiem czujnej kamery, która na pewno pozwoli ukarać tego, kto pomyli dni tygodnia albo padnie ofiarą psotnej aury...a serio...obok innych kuriozalnych sytuacji ze Strażą Miejską dla mnie to już jest przysłowiowe przelanie czary goryczy...najpierw zamontowano kamerę, potem postawiono znak, a teraz znak pojawia się i znika, zakrywany folią ,a ludzie na penwo dostają mandaty...WSTYD...i jak tu mieć szacunek dla służby, która powinna służyć społeczeństwu, a nie szkodzić...to Straż Miejska powinna tam stać i grzecznie informować, pomagać w ruchu w dni targowe, czuwać nad bezpieczeństwem osób, kiedy są utrudnienia, a nie po prostu czekać na przepraszam za sformułowanie "leszczy", którzy przeoczą znak lub są niedoinformowani, że zmieniono "oragnizację" ruchu...WSTYD....P.S. niestety do Szwecji i społeczeństwa o takim stanie świadomości jeszcze nam 1000 lat świetlnych, a szkoda, żyłoby sie lepiej, dostaniej, bezpieczniej...żeby wszyscy Paolacy chcieli to zrozumieć...
13 Kwietnia 2013, godzina 19:28
Oceniono 21 razy 13

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.00 409.00 DKKDKK 51.70 55.10
EUREUR 430.00 436.00 RUBRUB 4.18 4.45
CHFCHF 437.00 447.00 NOKNOK 31.00 32.80
GBPGBP 497.00 507.00 SEKSEK 36.40 37.50
Aktualizacja: 2024-04-24 14:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 403.32 407.78 DKKDKK 51.80 55.00
EUREUR 430.85 435.17 RUBRUB 4.18 4.45
CHFCHF 439.00 445.35 NOKNOK 31.10 32.70
GBPGBP 499.86 505.19 SEKSEK 36.50 37.40
Aktualizacja: 2024-04-24 14:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?




Ceny paliw2024-04-23

E95 E98 ON LPG
BP 6.87 zł 7.57 zł 6.98 zł 2.69 zł
Circle K 6.82 zł - 6.92 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.82 zł - 6.93 zł 2.69 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.82 zł 7.57 zł 6.93 zł 2.69 zł
PKS 6.78 zł - 6.86 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij