Wtorek, 22 Stycznia 2019 | Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego | Pogoda: -4°C, 1019 hPa, wiatr 3.2 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Zarząd Metalowca bez absolutorium

Walne zebranie sprawozdawcze ROD Metalowiec odbyło się w ChDK.

Walne zebranie sprawozdawcze ROD Metalowiec odbyło się w ChDK.

W sobotę (27.04) w Chojnickim Domu Kultury na zebraniu sprawozdawczym spotkali się działkowcy z ROD Metalowiec. Zarząd ogrodu, którym kieruje Arkadiusz Czeppek, nie uzyskał absolutorium za okres od marca 2012.

Na Metalowcu jest 418 działek, które użytkowane są przez 578 członków Polskiego Związku Działkowców. Według raportu przygotowanego przez komisję mandatową w sobotnim walnym zgromadzeniu wzięło udział 198 członków PZD, czyli ponad 34 % uprawnionych. Tylu przynajmniej było na jego początku, który miał miejsce z półgodzinnym opóźnieniem. Natomiast w najważniejszym głosowaniu zebrania, które trwało około 4 godzin, czyli nad udzieleniem absolutorium dla zarządu Metalowca, wzięło udział 70 osób. Rozgrzeszenie zarządowi dało jedynie 18 działkowców, przeciw było 50 osób, nie miało zdania dwóch członków PZD. Wszystkie głosowania były jawne, a liczenie głosów odbywało się z pomocą sekretarzy przemierzających salę ChDK-u.

Reklama | Czytaj dalej »

W pierwszej części obrad obecny był burmistrz Arseniusz Finster. Poinformował obecnych o postępach prac w przekształceniu ROD Metalowiec w osiedle mieszkaniowe. Aktualnie sprawa jest badana przez sąd, gdzie trafił wniosek władz miasta o rozwiązanie umowy wieczystego użytkowania. Wspomniał także o dobiegającym końca podobnym procesie w ROD Zacisze w Charzykowach, gdzie władze pomorskiego okręgu PZD nie stawiały przeszkód w zmianie statusu ogrodu. Pytania do burmistrza padały nie tylko z sali, ale i od prezesa Arkadiusza Czeppka. Interesowały go przyczyny „ślimaczenia się” prac przekształceniowych, skoro ratusz zatrudnia tak dobrze opłacanego radcę prawnego, jak niedawno przeczytał w internecie. Prosił Arseniusza Finstera o potwierdzenie informacji, którą uzyskał w urzędzie miejskim, że działkowcy będą właścicielami części ulic osiedlowych. Przekazał także, że niektórzy użytkownicy działek myślą nad rezygnacją z wykupu i zostaniem wieczystym użytkownikiem. Wyraził także oburzenie, że ratusz współpracuje z nielegalnym stowarzyszeniem (jego działacze oświadczyli później, że są zarejestrowani), które zrzesza część działkowców. Burmistrz zaprzeczył, aby urząd miał plan pozostawienia niewykupionych gruntów od działkowców, które będą ulicami. Namawiał, by jednak wykupywać działki, a nie dzierżawić, gdyż miałoby to być korzystniejsze rozwiązanie dla działkowców. Nakłaniał także, by członkowie stowarzyszenia i zarządu Metalowca zgodnie współpracowali dla dobra ogrodu.

Ten apel raczej nie trafił na podatny grunt. W studzenie emocji, które były bardzo widoczne podczas obrad, niespecjalnie angażował się chojniczanin Jerzy Megger, który był delegatem pomorskiego zarządu okręgowego PZD. Można było odnieść wrażenie, że raczej sprzyja oponentom ze stowarzyszenia, którego jeden z liderów w osobie Mirosława Frymarka, wygrał wybory na przewodniczącego zebrania. Zgłoszona wcześniej z sali kandydatura Ryszarda Starzyńskiego ostatecznie nie była głosowana, gdy okazało się, że w 2011 zarząd ROD, w którym także wtedy działał, jednogłośnie przyjął jego rezygnację z członkowstwa w PZD. Mirosław Frymark w roli przewodniczącego nie raz dał odczuć aktualnemu prezesowi, że nie darzy go sympatią. Potrafił dać rozkaz operatorowi sprzętu nagłośnieniowego z ChDK, by wyłączył jemu mikrofon w trakcie wypowiedzi. Nie zawsze też zgadzał się udzielać Czeppkowi głosu. Gdy padały wnioski z sali, dotyczące np. zmian w porządku obrad, wdawał się w dyskusję z jego autorem, by przekonać do zmiany zdania. Nie reagował, gdy Ryszard Starzyński zabierał głos bez wcześniejszego zgłoszenia.

Przygotowany przez zarząd porządek obrad został znacznie zmodyfikowany. Zostały z niego usunięte projekty uchwał o przekwalifikowaniu grupy działek (96 za, 5 przeciw, 13 wstrzymało się) oraz przyjęciu planu zagospodarowania (56 za, 13 przeciw, 34 wstrzymało się). Przed tym ostatnim głosowaniem, po burzliwej dyskusji, w której prezes wyjaśniał potrzebę zaangażowania geodetów do weryfikacji powierzchni niektórych działek, Arkadiusz Czeppek zapowiedział, że w razie odrzucenia planu rozważy możliwość rezygnacji z funkcji prezesa.

Przed głosowaniem nad absolutorium członkowie komisji rewizyjnej, w osobach Henryka Dorawy i Aleksandry Sypniewskiej, przedstawili sprawozdanie za badany okres pracy zarządu. Nie postawili w nim żadnych zarzutów członkom zarządu. Jednak w protokole ze spotkania, które odbyli 24 kwietnia, zawarli wniosek o nieudzielenie absolutorium, gdyż zapoznali się z informacjami o nieprawidłowościach występujących w ROD Metalowiec kierowanych do zarządów ogrodu i okręgowego w Gdańsku. Wymagają one wyjaśnienia, gdyż nie są obojętne dla członków komisji rewizyjnej. Podzieliło ich pogląd 50 działkowców. Za udzieleniem absolutorium było jedynie osiemnastu.

Kolejna uchwała, która nie została przyjęta, dotyczyła planu pracy na najbliższe 12 miesięcy. Zarząd wpisał do niego m.in. rozliczenie płatności za inwestycję wodociągową oraz dokonanie jej odbioru, by było możliwe jej przejęcie przez Miejskie Wodociągi. Postulował także, by przystąpić do budowy tzw. domu działkowca i kontynuować oczyszczanie stawu. W nowej wersji planu, który być może wkrótce zostanie przygotowany, przydałoby się także wpisać oczyszczenie atmosfery, ale nie tej z tlenem i azotem.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

22 komentarzy

~do powyżej
właśnie...a brudasy dostały na mickiewicza lokal za szamaństwo
06 Maja 2013, godzina 16:24
Oceniono 14 razy 8
~bez działki
Dlatego, że ludzie kupujący działki budowlane za równowartość mieszkania w bloku nie mogą zgodzić się na to, że działkowcy bezczelnie śmieją się im w twarz. Działkowcy nie kupili działek, na których stawiają domy, a jedynie je dzierżawią. Wybudowali domy, o powierzchni przekraczającej nawet te 50m2, na cudzym gruncie, a teraz domagają się, żeby w związku z poniesionymi przez nich nakładami oddano im działki za darmo. Dlaczego jedni muszą płacić za działki ciężkie pieniądze, a inni mają je dostać za darmo, albo nawet za symboliczną kwotę? Tu nie chodzi o zazdrość, a o równość. W czym działkowcy są lepsi od ludzi, którzy działki nie posiadają?
06 Maja 2013, godzina 12:47
Oceniono 80 razy 62
~dzialkowiec
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
05 Maja 2013, godzina 23:06
Oceniono 94 razy -58
~nn
zarząd myślał że będzie robić dalej co im sie podoba ale na szczęście to już koniec
03 Maja 2013, godzina 20:01
Oceniono 180 razy -2
~www. metalowiwc
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
03 Maja 2013, godzina 18:49
Oceniono 45 razy -33
~zbliżają się wakacje
Pogratulować działkowcom głosującym za nie przyjęciem planu pracy dla zarządu ! Super,gratuluję ! Plan nie przyjęty ,zarząd ma wakacje! TAK JAKBY STRZAŁ W KOLANO Szkoda tylko,bo festynu pewnie nie będzie... no ale Polak potrafi...
01 Maja 2013, godzina 18:54
Oceniono 147 razy 125
~do "do powyżej"
Nie słuchał informacji? Czy krzyków grupki- skierowanej do prezesa. Jakoś to do mnie nie przemawia. Prezes to nie zarząd. Decyzje podejmuje grupa działkowców przez głosowanie(działkowców wybranych przez nas ,a nie przez prezesa). Wszyscy są zastraszeni czy przekupieni przez prezesa?...a może też mają jakieś z tego korzyści? Tylko czemu niezależna komisja rewizyjna nie miała zastrzeżeni co do działania zarządu? Też ma jakieś korzyści? Ciekawe..może jednak Maciej M. ma rację?
01 Maja 2013, godzina 18:04
Oceniono 158 razy 132
~do powyżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Maja 2013, godzina 17:26
Oceniono 255 razy -49
~Maciej M.
Też tam byłem i tak sobie myślę....czy ktoś kto chce dobra działkowców czy kogokolwiek -wybiera rozwiązania siłowe? Wyłączanie mikrofonu,brak możliwości ustosunkowania się do zarzutów, wulgarne zakrzykiwanie z sali, czy tędy droga? Z mojego punktu widzenia to ewidentna chęć odwrócenia uwagi od naprawdę poważnych problemów. Ci co uważnie się przyglądali i słuchali ,wychwycili ile nieprawidłowości i przekrętów z poprzednich zarządów wyszło na jaw. A kto najbardziej był aktywny na zebraniu? Ci którym to nie jest "na rękę". Chyba przeciętny działkowiec ,nie miałby interesu wyłączać komuś mikrofonu i nikogo by nie wyzywał.Raczej wysłuchałby i wyciągnął swoje wnioski. Wcale nie dziwie się,że pół Polski już wyjechało. Jak było widać wystarczy być dobrym manipulantem i krzykaczem,a potem po plecach innych przeć do przodu...brawo. Nie mam zamiaru płacić już ani złotówki dodatkowo na wodociąg ,już raz dopłacałem i to miało być wszystko,a teraz okazuje się ,że S. nas oszukał i będzie trzeba jeszcze dopłacić! Mam nadzieję,że Czeppek nie zrezygnuje i dokończy porządki ,a zmanipulowana część ogrodu otworzy oczy i zacznie samodzielnie myśleć.Pozdrawiam.
01 Maja 2013, godzina 13:15
Oceniono 190 razy 136
~do mf.
brak umiejętności porozumiewania się, pokaz ignorancji, samowolki, głupoty i międzysąsiedzkiej zawiści.. diagnoza: stetryczenie umysłowe (choroba nieuleczalna), rokowanie: niepomyślne, podejmowane leczenie: przeszczep mózgu (niewykonalne)
01 Maja 2013, godzina 12:04
Oceniono 144 razy 138
~Trochę zorientowany.
Info dla p.Mirosława Frymarka. Tak we wczorajszej Gazecie Pomorskiej opisano sobotnie zebranie.
"Metalowiec bez rozgrzeszenia
Kolejna kłótnia na działkach ogródkowych. Co prawda nie padł wniosek o odwołanie prezesa i zarządu, ale przegłosowano nieudzielenie absolutorium. To grozi kompletnym paraliżem.
Frekwencja wyniosła ok. 34 proc., ale pod koniec walnego zebrania zostało już tylko kilkadziesiąt osób. Z porządku obrad spadły uchwały o przekwalifikowaniu działek i o przyjęciu planu zagospodarowania „Metalowca”. Ten ostatni punkt był o tyle kuriozalny, że działkowicze żądali, by prezes Arkadiusz Czeppek udowodnił, że w ogóle była uchwala w sprawie sporządzenia takiego planu, a pod koniec i tak uchwalono, że trzeba plan zrobić...
Co ciekawe, komisja rewizyjna w swoim sprawozdaniu ocenia pozytywnie działalność zarządu, ale jej przewodniczący Henryk Dorawa poza protokołem wnioskował, że absolutorium się nie należy, bo … w zarządzie okręgu w Gdańsku toczą się jakieś postępowania w sprawie decyzji zarządu „Metalowca". Nie jestem przestępcą - odpowiada Arkadiusz Czeppek. - Chodzi nie o żadne przekręty, lecz o odmowę przydzielenia ponadwymiarowych działek. Nawiasem mówiąc Gdańsk od roku milczy w tej sprawie.
Czeppek uważa, że nieprzyjęcie sprawozdań i planu pracy to „zemsta" tych, którzy mają na sumieniu wyjątkowo niechlujną budowę wodociągu kwalifikującą się do prokuratora. Plan ujawnił, że działki mają 175 tys. m kw, a nie 140 tys. m kw., co oznacza, że zbyt niska składka przez lata była odprowadzana do centrali... To też zaniedbanie poprzednich zarządów. Teraz mamy do czynienia z paraliżem, bo choć zarząd nie jest odwołany to nie może nic robić, bo nie ma zatwierdzonego planu pracy. - Ja to nazywam puczem - mówi Czeppek. - Zebranie nie było wolne od manipulacji, wypowiadały się osoby, które nie mają legitymacji członkowskiej, a było też przyzwolenie na praktykę zabierania czy wyłączania mikrofonu.
Obecność Jerzego Meggera, przedstawiciela okręgu w Gdańsku wcale nie złagodziła sytuacji, a zdaniem Czeppka, momentami podgrzewała atmosferę. - Kieruję skargę do Gdańska i do Warszawy - mówi Czeppek."
Może to też są kłamstwa, a autorka tych słów kłamcą?
01 Maja 2013, godzina 11:22
Oceniono 164 razy 144
~-aa
Ok! i wrócą saskie czasy,jak było za zarządu S i B .
01 Maja 2013, godzina 09:19
Oceniono 49 razy 43
~nn
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Maja 2013, godzina 06:02
Oceniono 266 razy -50
~aaa
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Kwietnia 2013, godzina 20:10
Oceniono 275 razy -49
Jedyną nieścisłością, za którą przepraszam, jest stwierdzenie, że należy Pan do stowarzyszenia i jest jego liderem. To były moje przypuszczenia. Chyba nie sa czyms obrazliwym? Nie napisałem, że Pana kandydatura została zgłoszona z sali bądź sam Pan ją zgłosił. Nie podałem, że ktoś ją negował bądź wygrał Pan niewielką większością. Potwierdził Pan, że polecił wyłączyć mikrofon. Potwierdził Pan, że zabierały głos osoby z sali bez Pana zgody. Można było zwrócić się do Prezesa o skrócenie wypowiedzi, Pan wybrał wariant interwencji u pracownika ChDK. Widziałem, jak Prezes zgłaszał chęć wypowiedzi i wyciągał rękę po mikrofon, a Pan nie reagował. Były oczywiście i sytuacje, kiedy Prezes mógł zabrać głos. Czy wyobraża Pan sobie sytuację, aby przewodniczący Rady Miejskiej wyłączał w trakcie sesji mikrofon burmistrzowi lub nie reagował pozytywnie każdorazowo na jego chęć zabrania głosu? Ja nie. Opis Pana zachowań odpowiada rzeczywistości. Nie znam relacji pomiędzy Panem i prezesem. Cieszę się, że darzy Pan go sympatią, ale siedząc na sali ChDK jakoś jej nie zauważyłem.
Pozdrawiam, Jerzy Erdman
29 Kwietnia 2013, godzina 21:49
Oceniono 147 razy 141

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 382.00 DKKDKK 56.50 58.00
EUREUR 422.00 434.00 RUBRUB 5.20 6.20
CHFCHF 371.00 386.00 NOKNOK 43.10 44.60
GBPGBP 478.00 491.00 SEKSEK 40.90 42.30
Aktualizacja: 2019-01-21 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 380.00 DKKDKK 56.90 57.60
EUREUR 426.00 430.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 374.00 381.00 NOKNOK 43.50 44.20
GBPGBP 482.00 488.00 SEKSEK 41.30 42.00
Aktualizacja: 2019-01-21 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy robisz postanowienia noworoczne?
Ceny paliw2019-01-10

E95 E98 ON LPG
BP 4.95 zł 5.31 zł 5.17 zł 2.39 zł
Circle K 4.92 zł - 5.14 zł 2.36 zł
Lotos Optima 4.95 zł - 5.17 zł 2.39 zł
MZK 4.87 zł 5.02 zł 5.15 zł 2.36 zł
Orlen 4.95 zł 5.19 zł 5.17 zł 2.39 zł
PKS 4.88 zł - 5.19 zł 2.33 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij