Piątek, 22 Października 2021 | Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa ch24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
red.

SITA bije na głowę

O wynikach przetargu poinformował wójt Zbigniew Szczepański. Obok Beata Burda, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych.

O wynikach przetargu poinformował wójt Zbigniew Szczepański. Obok Beata Burda, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych.

Do przetargu na odbiór i wywóz śmieci na terenie gminy Chojnice stanęło jedynie dwóch oferentów. - Spodziewałem się kilku, ale było dwóch największych - poinformował wójt Zbigniew Szczepański. Oferty złożyły firmy Zakład Oczyszczania Miasta Pestka A. z Klawkowa i SITA. Ta ostatnia zaproponowała niespełna 813 tys. zł, lokalna firma prawie jeszcze raz tyle.

 

W gminie mają powody do radości. Dziś rano otwarto oferty w przetargu na odbiór i wywóz śmieci z terenu gminy do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze na okres 1,5 roku. Urzędnicy mają miesiąc czasu na jego rozstrzygnięcie. Jak poinformował wójt, wpłynęły dwie oferty znacznie poniżej kosztorysu opiewającego na 1,9 mln zł. Oferta ZOM Pestka z Klawkowa to 1 mln 522 tys. zł, a SITY z siedzibą w Kościerzynie jedynie 813 tys. zł. - Dla nas to jest szokująca cena. SITA bije na głowę - przyznał Zbigniew Szczepański. Dla gminy to lepiej, choć wójt obawia się o losy rodzimej firmy, która przegrała już czwarty przetarg. - Cieszę się z wyniku przetargu, ale życzę, żeby firma pana Pestki miała pracę - stwierdził.

Reklama | Czytaj dalej »

Przetarg na śmieci

- Na obecnym etapie nie analizujemy obniżki podatków - zapowiedział włodarz. - Jestem zwolennikiem obniżek, ale zrobimy to najszybciej za pół roku - dodał Szczepański. Najpierw od 1 lipca cały system musi ruszyć i wtedy okaże się ile osób zadeklarowało, że w gminie mieszka na stałe, ale też jaka będzie ściągalność. - Wpłynęło ok. 4 200 deklaracji z gospodarstw domowych. Liczba mieszkańców spada pod 15 tys. i tego się spodziewaliśmy - poinformował dyrektor wydziału ochrony środowiska Andrzej Brunka. W gminie zameldowanych jest 17,8 tys. W urzędzie weryfikują dane posiłkując się m.in. meldunkami czy pomocą sołtysów, którzy sprawdzają czy np. faktycznie ktoś przebywa za granicą.

W ramach ustawy śmieciowej urząd podpisze umowę z ZZO na nieodpłatne przyjmowanie od mieszkańców wielkogabarytów czy gruzu. Warunkiem jest samodzielny transport do Nowego Dworu. Taka możliwość będzie już prawdopodobnie od 1 czerwca, a nie 1 lipca, kiedy w praktyce ruszy reforma śmieciowa. Zwycięzca przetargu dwa razy w ciągu roku będzie też taką zbiórkę przeprowadzał.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

28 komentarzy

~wina ślepców
Każda osoba zdrowo myśląca wie, że katastrofa lotnicza z całą elitą była ukartowana.Wystarczą wypowiedzi rosyjskich ludzi, którzy byli świadkami. Od wyborów jest coraz gorzej. Miała być albo emerytura albo praca. A jest tak, że nie dośc że maja wysokie emerytury to jeszcze sobie dorabiają, a zwykła osoba jak stara się do pracy, to umowy są tylko śmieciowe czyli na staż albo umowy zlecenia, gdzie jest większy koszt niż zarobek. Pracuje się na stażu, a właściwie to zapier...... się za 800 zł i nie ma się nic żadnych praw pracowniczych. I jak tu utrzymac rodziny?? Małe miasteczka mają gorzej niż wsie bo tam chociaz dostają dotacje. I ciągle się słyszy bo wymogi unijne. Dziwne, że nie ma wymogów unijnych co do warunków pracy, umów i zatrudnienia. Pracowac do 67 lat gdzie???? zrobili to by swoje stołki jak najdłużej utrzymac bo dobrze wiedzą , ze nie będąc dyrektorem już wazelinowanie i szacunek się skończy. Gdzie w umowie smieciowej jest rubryka czy stać na tak drastyczne opłaty. Z czego ma opłacać bezrobotny, któremu i tak jest ciężko? Co ma zrobić rodzina, która ma dzieci i oboje stracili pracę bo likwidacja etatów. To wszyscy maja w d.....
14 Czerwca 2013, godzina 04:48
Oceniono 4 razy 4
~Do Burszanina
Masz kompletnie rację. Ta cała segregacja jest chora. By tak to wszystko ładnie robić to te 3 pojemniki trzeba by bylo wstawic do mieszaknia. Fo farbach, dezydorantach trzymać w domu. To są kpiny totalne. Wszytko im myć butelki z etykiet więc ciepła woda, do tego płyn do naczyń to jest koszt,a oni nie dośc że od nas kasę wyciągają za wywóz to jeszcze drugą część dostaną za naszą czystą segregację. Powiem jeszcze, że w moim przypadku nie mam pojęcia co mam wkładac do tych pojemników skoro jak do tej pory szkieł i plastików było niewiele. Masz rację więcej będzie smieci wyrzucanych po lasach, rowach itp. Bo żeby dostać pręmię będą nurkować w smietnikach by znaleźć nieprawidłowość. Skąd można miec pewność, że ktoś inny czegoś do twojego śmietnika nie dorzuci. Z 4 ch pojemników więc 3 beda stały puste a jeden zapewne na dnie bedzie miał kilka śmieci a zo mam płacić przeszło 50 zł. Czyli teraz moje dzieci mogą juz pomażyć o batoniku bo te pieniądze idą na wywóz prawie pustego śmietnika. I znowu szycha będzie miała grube portfelea ich dzieci będa dokuczac tym z biedniejszych rodzin.
14 Czerwca 2013, godzina 04:14
Oceniono 4 razy 4
~Jasiek
Jeszcze tylko dodam, że jak łatwo sprawdzić moje "wyliczenie" uwzględnia jedynie mieszkańców miasta, rzeczywiste przychody będą sporo wyższe
13 Czerwca 2013, godzina 22:48
Oceniono 2 razy 2
~Jasiek
Owszem, nie Oni wymyślili. Ustawę, która umożliwia monopolizowanie rynku w tym kontekście faktycznie przyjęli gorsi od nich. Ci, którzy w ten sposób chcą podreperować finanse. My "malutcy" nic z tego nie będziemy mieli, mimo, że łatwo sobie wyliczyć przychód, który ten podatek wygeneruje. Załóżmy dla uproszczenia, że średnio każdy mieszkaniec zapłaci 10zł miesięcznie co daje nam około 390 000 każdego miesiąca. Czyli "spłacenie" kontraktu zajęłoby niewiele ponad 2 miesiące a kontrakt tych miesięcy 18. Nadwyżka trafi pewnie do tej samej czarnej dziury do której trafia kasa na nasze emerytury. Ad meritum - problem jest taki, że samorządy powinny wspierać swoich obywateli, dbać o wspieranie przedsiębiorczości i miejsca pracy a przyjmowanie takiego molocha na nasz rynek zwyczajnie zabije przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami. Bardziej rozwojowe jest oddanie tego rynku naszym, którzy tu będą płacić WSZYSTKIE podatki w przeciwieństwie do zarejestrowanego prawdopodobnie gdzieś w rajach podatkowych SUEZ ENVIRONNEMENT. Jedyną rzeczą, którą zrobili ostatnio dla nas obywateli było wybudowanie mostu zwodzonego w Sworach. A nie, jednak i to zrobili wyłącznie dla siebie.
13 Czerwca 2013, godzina 22:45
Oceniono 3 razy 3
~Bruszanin
"Jaśku" to nie samorządowcy, wójtowie i burmistrzowie wymyślili tą ustawę śmieciową ale posłowie i senatorowie w Warszawie, to im należy podziękować! K... gorszej bandy to chyba w dziejach RP nie było!
13 Czerwca 2013, godzina 21:11
Oceniono 5 razy 5
~Jasiek
Wiadomo o co chodzi To niestety jest tylko pozorna oszczędność. SITA to nie jest jakiś ZOM z Kościerzyny tylko małe kółko wielkiego zagranicznego koncernu SUEZ ENVIRONNEMENT. Oni są sobie w stanie pozwolić na prace na granicy opłacalności przez 1,5 roku, wystarczy, że w tym rejonie wygrają jeszcze kilka innych przetargów i za 1,5 roku będą u nas jedyną firmą oferującą takie usługi i podczas następnego przetargu odbiją sobie z nawiązką. Nasi bezmyślni samorządowcy ubijają lokalne firmy rękoma wielkiego międzynarodowego koncernu....
13 Czerwca 2013, godzina 15:28
Oceniono 8 razy 6
~Bruszanin
Droga Pani "Oburzona" jest tak dlatego, że w Brusach zawsze był burd..... /przepraszam bałagan/ i z roku na rok jest coraz większy!!! Ja już zdążyłem kupić od ZGK czarny pojemnik, ale te kolejne dwa to nie wiem kiedy otrzymam! Całą tą tzw. "ustawę śmieciową" to o kant d... potłuc, bo mogę się założyć, że dopiero teraz bedzie więcej śmieci w lasach i na jakichś nieużytkach! Worki ze śmieciami to sobie ta Pani może sama trzymać w piwnicy, bo ja załaduję je do samochodu i wieczorem wyrzucę przed bramą tym cwaniakom z ZGK!
13 Czerwca 2013, godzina 13:45
Oceniono 5 razy 5
~Oburzona
Wszystko pięknie, jestem z gminy Brusy, u nas z tego co wiem nadal nie ma przetargu ale juz z góry wiadomo że za wywóz śmieci odpowiedzialne będzie ZGK-Brusy, nie komentuje faktu że firma otrzymała zlecenie bez przetargu ( mimo iż nie sądzę żeby przedstawili najkorzystniejszą oferte) tylko dlaczego inne firmy np. Sita ( do tej pory miałam z nimi podpisana umowę i byłam bardzo zadowolona) potrafią swoim klientom dać pojemniki na wypożyczenie a ZGK -Brusy każe nam po prostu samemu kupić czarne pojemniki a pozostałe dwa otrzymamy w bliżej nie określonej przyszłości.W dniu wczorajszym SITA zabrała nam nasze pojemniki z posesji, gdyż potrzebują je aby zapewnić odpowiednią ilość koszy dla miejsc w których będą odpowiedzialni za wywóz śmieci, gdy zadzwoniłam do ZGK-Brusy aby zakupić pojemnik od nich Pani uprzejmie poinformowała mnie o cenie pojemnika ale jak już chciałam go kupić to okazało się że nie mają w tej chwili pojemników na stanie i trzeba ewentualnie zamówić.Tak więc w tej chwili będę zmuszona wyrzucać wszystkie śmieci do zwykłego worka na śmieci i nie wiem kiedy ta sytuacja się zmieni. I to jest ta cała polityka dbania o środowisko??? Jak będę wrzucać śmieci do worków na śmieci i trzymać je w domu to w niedługim czasie zacznie śmierdzieć, a jak z kolei wystawię worek na podwórku to wkrótce koty i psy porozrywają mi worek i śmieci będą latać po podwórku,( Pani z ZGK była jeszcze tak uprzejma i wspomogła mnie radą że w takim razie przecież mogę postawić worek ze śmiećmi w piwnicy)
13 Czerwca 2013, godzina 12:42
Oceniono 4 razy 4
~Nita
Bo firma wywozowa była jedna i najwidoczniej ktoś czuł się pępkiem świata. Roland wiem co piszesz, dokładnie brak kultury. Skończy się cwaniactwo, bezczelność.
05 Czerwca 2013, godzina 05:35
Oceniono 8 razy 6
~Roland
"""""" Dla gminy to lepiej, choć wójt obawia się o losy rodzimej firmy, która przegrała już czwarty przetarg. - Cieszę się z wyniku przetargu, ale życzę, żeby firma pana Pestki miała pracę - stwierdził.""""""

Może w końcu Pani, która odbierała rozmowy telefoniczne z tej firmy zmieni swój ton w głosie. Zamiast odpowiedzieć w sposób normalny wręcz była bardzo nieprzyjemna. Jej zachowanie i niektórych pracowników właśnie sprawiło to, że wielu mieszkańców przeniosło się do firmy konkurencyjnej.
04 Czerwca 2013, godzina 06:26
Oceniono 10 razy 10
~marian
I bardzo dobrze, że nie będzie Pestki - kobieta, która tam pracuje zasłużyła na bezrobocie
27 Maja 2013, godzina 20:47
Oceniono 17 razy -1
~Rex
Po to ta ustrawa została wprowadzona zeby wielkie molochy zdobyły jeszcze wiecej na rynku smieciowym kosztem własnie lokalnych firm. Wszystko działalło dobrze do momentu kiedy ferajna Donalda Tuska wzieła sie za rzadzenie i mamy taki bubel prawny. Szkoda lokalnych firm które wczesniej swietnie wywiązywały sie ze swoich zadan...
24 Maja 2013, godzina 08:05
Oceniono 13 razy 7
Ciekawe gdzie za śmieci będzie płacił ''finio''w mieście czy na gminie?Za oszczędzony milion wójt kupi worki na śmieci i wypłaci premie no i po kłopocie.
24 Maja 2013, godzina 04:01
Oceniono 11 razy 3
~znawca
widze, ze robi sie goraco na forum. Sama idea tej rewooucjii smieciowej jest dobra, tylko jak to w naszym panstwie wszystko opiera sie o kase heh. wojt ma ciezki orzech do zgryzienia w zwiazku z zaoszczedzonymi pieniedzmi, ale wedlug mnie stawki sie nie zmienia przez te 1,5 roku, a po tym okresie bedzie nowy przetarg i nowa kwota za ktora ktos bedzie taka usluge wykonywal. A ta kasa pewnie zostanie roztrwoniona na koszta utrzymania gminy zieleni porzadku itp itd na cos wkoncu te pieniadze trzeba przeznaczyc, ale czy rzeczywiscie tak bedzie hehe wszyscy wiemy jak jest w tym kraju. A co do firmy pana Pestki to hmm szansa na gminie konarzyny i bodajze Tuchola miasto i gmina jak sie orientuje. Jak to sie mowi rekiny polykaja plotki i tak jest.
23 Maja 2013, godzina 22:13
Oceniono 8 razy 6
~wezyr
A co ma do tego wójt ! czy to wójt wprowadził tą ustawę? czy to wójt nakazał organizowanie przetargów? co miał pod stołem dać pestce wygrać? poPO nie ośmieszaj się. A co do matematyka to chyba marnie liczysz bo nie zaoszczędzili 1 mln na rok tylko 1 mln na 1,5 roku. To dzielisz na 18 miesięcy. milion zaoszczędzili, a 0,5 miliona stracą przez mniejszą liczbę ludzi w gminie nie mówiąc o ściągalności. Współczuje PEstce, ale kto po 4 przegranych przetargach ciągle oferuje tak wysokie stawki ?
23 Maja 2013, godzina 21:35
Oceniono 14 razy 4

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 402.00 DKKDKK 60.70 62.20
EUREUR 454.00 466.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 424.00 439.00 NOKNOK 46.10 47.60
GBPGBP 537.00 552.00 SEKSEK 45.00 46.50
Aktualizacja: 2021-10-22 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 394.50 398.50 DKKDKK 61.30 61.90
EUREUR 458.50 462.50 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 428.00 435.00 NOKNOK 46.70 47.40
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 45.50 46.20
Aktualizacja: 2021-10-22 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-10-19

E95 E98 ON LPG
BP 5.92 zł 6.28 zł 5.97 zł 3.24 zł
Circle K 5.87 zł - 5.94 zł 3.19 zł
Lotos Optima 5.93 zł - 5.96 zł 3.21 zł
MZK 5.87 zł 6.02 zł 5.92 zł 3.21 zł
Orlen 5.92 zł 6.09 zł 5.92 zł 3.22 zł
PKS 5.91 zł - 5.92 zł 3.21 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij