Środa, 27 Października 2021 | Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona ch24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, (aw), fot. mz, (aw)

Śmieciowy raport - gmina

Pan Henryk Woitun z harmonogramem zbiórki odpadów.

Pan Henryk Woitun z harmonogramem zbiórki odpadów.

Po sprawdzeniu sytuacji w mieście nasi reporterzy odwiedzili kilka miejsc w gminie Chojnice, by zobaczyć jak tam przebiega reforma śmieciowa. W gminie jest o tyle łatwiej, że jest jedna firma, która wywozi odpady. Jest nią SITA z Kościerzyny. Ta w ubiegłym tygodniu wylądowała u wójta na dywaniku. Kierownictwo obiecywało wtedy jak najszybsze dostarczenie śmietników. W komplecie są trzy. W gospodarstwach, które odwiedziliśmy, były tylko dwa - żółty i niebieski. Wtedy też zapewniano, że wszystkie pojemniki są myte i dezynfekowane, bo pojawiły się skargi od mieszkańców. Po tym czasie i tak zdarzało się dostarczanie brudnych kubłów.

 

Jak poinformował dyrektor wydziału Rolnictwa, Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami Andrzej Brunka, zielone pojemniki na szkło SITA będzie dostarczać dopiero na przełomie września i października. - W tej sytuacji są dwie ewentualności. Można szkło trzymać osobno w worku lub wrzucać do żółtego pojemnika - wyjaśniał urzędnik.

Reklama | Czytaj dalej »

Mieszkanka Powałek już wcześniej korzystała z usług SITY, stąd na jej posesji pojemników nie zabrakło. Stoją dwa - na śmieci zmieszane i segregowane. Do do tej pory wrzucało się szkło i plastik razem. - Nie mam jeszcze pojemnika na szkło, więc na razie wrzucam do worka. W poniedziałek właśnie ten worek wystawię oraz jeden pojemnik, bo jest wywóz segregowanych odpadów - powiedziała mieszkanka ul. Osiedlowej. Zna już harmonogram wywozu. - Nie dostaliśmy rozpiski, sama wyszukałam te informacje w internecie. Podobnie jak zasady segregacji. Wcześniej sortowałam, więc się orientuję, ale i tak mam wątpliwości. Czy gdybym wyrzuciła skórkę od banana do odpadów biodegradowalnych, mam ją umyć?! Taką np. informację dotyczącą cytrusów znalazłam - dziwiła się mieszkanka gminy. Jej rodzina zna zasady segregacji. - Moja córka 6-letnia od przedszkola się uczy, więc czasem jest lepiej zorientowana niż jej starsza siostra - przyznała powałczanka.

Śmieci zmieszane SITA odebrała od niej terminowo, bo 5 lipca, więc nie ma większych uwag. - Tyle, że drożej płacę i czemu z góry za dwa miesiące mam płacić? - zastanawiała się. - Wcześniej to było 32 zł miesięcznie, teraz 38 zł za miesiąc za 4-osobową rodzinę - wyliczyła. - Do tej pory wszystko dobrze działało. Jeśli nie, to można było zadzwonić do firmy, a nawet zerwać umowę. A teraz co? Do burmistrza czy wójta dzwonić? - skwitowała mieszkanka gminy.

Pierwsze wrażenia Urszuli Briszki z Chojniczek co do nowej firmy (wcześniej miała podpisaną umowę z ZOM Pestka), nie były najlepsze. - Przywieźli brudne i śmierdzące śmietniki. Nie było dezynfekcji. To świadczy o firmie. Nie wiadomo jak się sprawdzą - przekazała swoje wrażenia. Niewiadomych jest więcej, bo mimo że do gospodarstwa domowego trafiły pojemniki, to tylko dwa. Stąd mieszkanka Chojniczek była przekonana, że szkło też należy wrzucać do żółtego pojemnika. Niby w ulotkach jest napisane co gdzie wrzucać, tyle że w rzeczywistości nie wszystko jest tak, jak być powinno. - Dostaliśmy te ulotki i harmonogramy. Jak w zeszły piątek był planowy odbiór, tak śmieci stały do soboty wieczór, kiedy je zabrali - opisywała mieszkanka ul. Chojnickiej. Pojemników też nie było z dniem 1 lipca, żółty dopiero dostarczono w środę. Niebieski był kilka dni wcześniej. Przez ten czas śmieci trzeba było przechowywać w workach.

- Zresztą my wcześniej segregowaliśmy śmieci w workach, które dostawaliśmy od firmy Pestki. Byliśmy zadowoleni. Jak było ich więcej, to mieliśmy tu w pobliżu duże pojemniki na segregację i zanosiliśmy. A teraz co? Pestka pewnie zabierze je z powrotem - zastanawiała się pani Urszula. Wzorem jest dla niej taka segregacja, którą widziała w Niemczech, gdzie np. sortuje się szkło w różnych kolorach, a potem od rachunku odliczane są te odpady. - Przecież jak my do jednego pojemnika wrzucimy różne odpady, to i tak na taśmie będą dalej sortować - mówiła. Do tej pory płaciła 24 zł miesięcznie, teraz wyjdzie 30 zł. - Nie dostałam jeszcze nawet rachunku, a przecież z góry trzeba płacić, czego zrozumieć nie mogę - dziwiła się mieszkanka Chojniczek.

Jerzy Kulas z Chojniczek o nowej firmie wywozowej wyraził się dosadnie. - Dziadostwo! Musieliśmy sami pojemniki umyć. Taki był syf, że nie szło wytrzymać. Wstyd. Pracowałem kiedyś u Pestki, to tak się nie robiło - narzekał. Wytknął też uiszczanie opłat z góry. Te w przypadku 5-osobowej rodziny Kulasów wzrosły. Płacić będą 50 zł miesięcznie, wcześniej płacili dużo mniej, bo i wywóz mieli raz w miesiąc.

Pani Bożena Cholewińska mieszka przy ulicy Jaskółczej w Charzykowach. Już półtora tygodnia temu otrzymała pojemnik na odpady zmieszane. O wczorajsze zbiórce śmieci dowiedziała się wyglądając przez okno. - Nie wiedziałam, kiedy będą opróżniać pojemniki, ale akurat byłam w domu, więc się udało. Otrzymałam od panów harmonogram, więc teraz będę już przygotowana. Następna zbiórka przypada 25 lipca - mówiła charzykowianka.

Kolejny mieszkaniec Charzyków, pan Henryk Woitun z ulicy Długiej, również o zbiórce śmieci dowiedział się wyglądając przez okno. - Przy okazji odbioru śmieci otrzymałem harmonogram zbiórek. Nie dostarczono mi jednak nowych pojemników - mówił mieszkaniec. - Zadeklarowałam selektywny sposób zbiórki odpadów i teraz nie wiem jak to będzie. Szkło pakowane w worki może się potłuc i co wtedy? - dopytywał pan Henryk.

Do obydwu gospodarstw w Charzykowach, które odwiedził nasz reporter, ulotki z informacją jak segregować śmieci nie dotarły.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

~dd
dziennie na gminie chojnice jak obliczylem sita w swoich autach spala 300 litrow napędu. Pojemniki dla wszystkich mieszkancow 200 tys zł 600 tys zł paliwo. 800 tys przetarg, gdzie tu zysk pogrążyli sie i tyle, nie wspomnialem o wyplatach dla pracowników. Gmina za to sie wzbogacila o jakiś milion zł, a mieszkańcom rachunkow nie obnizyla. To do kogo pretensje?????
/
18 Października 2013, godzina 19:35
~z doświadczenia wiem jak będzie
Urzędnicy nawalili na całej linii i teraz główkują co by tutaj zrobić, żeby ich odpowiedzialność nie dosięgła. Dlatego burmistrz ani wójt nic z tym wszystkim nie zrobią i przeczekają temat. Jak to zwykle bywa.
15 Lipca 2013, godzina 09:28
Oceniono 4 razy 0
~CIEKAWY - 2
Podobno mają utworzyć CBŚ /Centralne Biuro Śmieciowe/ w każdej śmieciarce będzie jeździł jeden funkcjonariusz tej śmieciowej policji który przejrzy wasze śmieci zanim trafią do śmieciarki i jeżeli śmieci będą nie posegregowane wysypie je wam na podwórko, a was ukarze mandatem karnym!
13 Lipca 2013, godzina 22:15
Oceniono 8 razy 8
Aż miło się przejeżdża PO gminie .Wszędzie dookoła pełno kolorowych worków.Przepiękny krajobraz zwłaszcza dla odwiedzających turystów.Na pewno będą chcieli tutaj wrócić.
13 Lipca 2013, godzina 21:24
Oceniono 6 razy 6
~Bruszanin
ZGK - Brusy nie daje żadnych pojemników, czarny do śmieci mieszanych np. popiół należy sobie od nich kupić za ponad 100zł., a do innych śmieci dali worki które są grubości zwykłej reklamówki ze sklepu spożywczego! Będzie w lasach i rowach góra śmieci, oj będzie, ale to bardzo dobrze bo może wtedy otworzą się oczy debilom którzy napisali tą kretyńską ustawę w pijanym widzie, ciemną nocą i na kolanie!
13 Lipca 2013, godzina 09:45
Oceniono 8 razy 8
~kasia
w nieżychowicach na bloki dają tak małe pojemniki, że po tygodniu wyrzucane są worki obok, a wywóz jest co dwa tygodnie, no i zwierzęta mają porozrywane worki i wszystkie śmieci rozsypane są po podwórku, trzeba je sprzątać trzy razy dziennie, a przecież każdy pracuje. z tymi śmieciami miało być lepiej, ale dopiero teraz będzie wyrzucanie śmieci do lasów, bo nikt nie będzie chciał mieć takiego syfu na podwórku. nawet nie ma gdzie iść z tym na skargę, sita nie odbiera tel. a wójt też ma chyba na to wszystko wylane
13 Lipca 2013, godzina 08:07
Oceniono 5 razy 5
~123
Obiektywnie z gminy - na dzień dzisiejszy jest pojemnik na plastik oraz na śmieci (pojemniki czystością nie grzeszyły. Ten do śmieci jest zdecydowanie za mały, sam popiół zimą zajmie 2 takie kubły na miesiąc, a co ze śmieciami? W deklaracji było zapytanie o popiół ale być może tylko dla statystyki gminnej, albo się przypadkiem wydrukowało. Butelki pakuję w worek póki co, to żaden problem. Firma Pestka naprawdę solidnie działała. Czy wybór najtańszej oferty był trafny? No zobaczymy....
13 Lipca 2013, godzina 07:24
Oceniono 4 razy 4
~maki
chcę zapytać SITA- dlaczego kosz na zmieszne jest taki mały i odbieracie go tylko 2 x w miesiącu /poprzednio firma pestki podstawiała większy i zabierała go co tydzień...!!!!/ zobaczycie ile śmieci bedzie w przydrożnych rowach.......tez od sity dostałem bardzo brudny, cuchnacy kosz z resztką śmieci na dnie-musiałem je odmoczyć i umyć -dostałem uczulenia po tym myciu!!! DROGI PANIE WÓJCIE SZCZEPAŃSKI..zagoń pan tych swoich urzędników niech pójdą w teren i zbiorą informację od ludzi o pracy tej firmy już na samym początku żeby się nie utrwaliła w swoim ..."JAKOŚ TO BĘDZIE..!!!!!!
12 Lipca 2013, godzina 22:26
Oceniono 10 razy 8
~Chojniczanka
Teraz Pan burmistrz mógłby zaprosić do Nas szanownego Pana Komorowskiego i pokazać jak to Chojnice są pięknym miastem o delikatnym zapachu naturalności Mają bałagany w dokumentach i nie potrafią zrobić z Nimi porządku...
12 Lipca 2013, godzina 22:17
Oceniono 10 razy 6
~wkurzona
Tj jakiś absurd z tymi śmieciami.. na blok 4rodzinny postawiono śmietnik o poj.240l gdzie jest połowa tyg po wywózce smieci a pojemnik prawie pełen.. śmieci sie walaja po podwórku koty mają wyzerkę... a wokoło smród i bałagan... nie po to człowiek płaci tyle za śmieci by teraz był bałagan... a pomyślał ktos o zimie gdzie piece z popiołu czyści sie co drugi dzień...i gdzie z popiołem jak pojemnik bd pełen..obok pojemnika wysypać? ciekawe czy Sita by to zabrała...coć maja taki obowiązek co jest obok pojemnika również zabrać...wójt ręce rozkłada... i na co My tyle pieniędzy wydajemy...!!!!!!!!!! by był smrud i bałagan ...a miało być niby tak pięknie...
12 Lipca 2013, godzina 15:30
Oceniono 11 razy 11
~KRIS
CZY KTOŚ SIĘ W KOŃCU ZAINTERESUJE ŚMIERDZĄCYM ZAPACHEM Z PRAWDOPODOBNIE Z UBOJNI, NA OSIEDLU BURSZTYNOWYM CHOJNICE, CZY KTOŚ W ŁAPĘ DOSTAJE... I NIE CHCE MU SIĘ RUSZYĆ PALCEM...
12 Lipca 2013, godzina 14:49
Oceniono 14 razy 8
~elf
Za 1,5 roku powtórka z rozrywki . Kolejny przetarg i tam gdzie jest teraz Sita wygra ZOM Klawkowo lub na odwrót . Kolejna wędrówka pojemników na śmieci pewna . Czy nie lepiej aby każdy właściciel , zarządca , wspólnota itd. kupił sobie pojemnik . Wiem , będą koszty , ale w tym przypadku każdy ma swój pojemnik i obojętnie która firma wygra przetarg nie będzie takiego zamieszania jak dziś . Aby obniżyć koszty zakupu pojemników , może jakaś z firm śmieciarskich kupiłaby je i z minimalnym zyskiem sprzedała je ludziom ( inna cena gdy kupuje się kilka sztuk a inna gdy kilka tysięcy ) . W ostateczności można odkupić obecnie używane .
12 Lipca 2013, godzina 13:44
Oceniono 12 razy 6

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 403.00 DKKDKK 60.80 62.30
EUREUR 454.00 466.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 423.00 438.00 NOKNOK 46.30 47.80
GBPGBP 538.00 553.00 SEKSEK 45.00 46.50
Aktualizacja: 2021-10-26 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.50 399.50 DKKDKK 61.20 61.90
EUREUR 458.00 462.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 428.00 435.00 NOKNOK 46.80 47.50
GBPGBP 543.00 549.00 SEKSEK 45.40 46.20
Aktualizacja: 2021-10-26 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-10-19

E95 E98 ON LPG
BP 5.92 zł 6.28 zł 5.97 zł 3.24 zł
Circle K 5.87 zł - 5.94 zł 3.19 zł
Lotos Optima 5.93 zł - 5.96 zł 3.21 zł
MZK 5.87 zł 6.02 zł 5.92 zł 3.21 zł
Orlen 5.92 zł 6.09 zł 5.92 zł 3.22 zł
PKS 5.91 zł - 5.92 zł 3.21 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij