Poniedziałek, 21 Września 2020 | Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
tekst i fot. je

Rowery na stojaki

Taki typ stojaków jest zamontowany na Starym Rynku.

Taki typ stojaków jest zamontowany na Starym Rynku.

Stojaki na rowery są coraz powszechniejsze na chojnickich osiedlach i ulicach. Są także obowiązkowym elementem parkingów przy marketach. Sprawdziliśmy, czy są również w centrum miasta.

Stojaki na rowery można znaleźć przy każdym budynku mieszkalnym należącym do Chojnickiego TBS Sp. z o.o. Jest także przy siedzibie tej spółki przy ul. Mickiewicza 12A, gdzie są także biura różnych organizacji społecznych. Na Starym Rynku także ich nie brakuje. Są m.in. przy poczcie głównej czy ratuszu. Nie znaleźliśmy ich natomiast przy Bazylice Mniejszej czy Hotelu Turystycznym. Przydałyby się także przy gmachu sądu rejonowego i prokuratury. Nie ma ich również przy siedzibie muzeum w Bramie Człuchowskiej. Kilka egzemplarzy stojaków jest zamontowanych przy starostwie powiatowym i urzędzie gminy.

Reklama | Czytaj dalej »

Serwis Rowerowa Łódź zaleca, by kształt stojaków rowerowych był możliwie prosty. Powinny być wykonywane z trwałych materiałów, odpornych na wpływ warunków atmosferycznych, a także trwale przymocowane do podłoża. Powinny umożliwiać, niezależnie od typu roweru, jego oparcie oraz przypięcie do stojaka ramy i jednego koła roweru przy pomocy pojedynczego zapięcia typu U-lock (kłódką szeklową). Wskazane jest, by stojaki były w kształcie odwróconej litery "U". „Taki typ stojaka umożliwia oparcie i przypięcie, co najmniej 2 rowerów niezależnie od rozmiaru ramy, szerokości opony czy też kształtu kierownicy. Standardowe wymiary tego typu stojaka to: długość ok. 1 m, wysokość 60-80 cm, średnica rury 5-9 cm.” – podano na Rowerowej Łodzi.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

32 komentarzy

Co mówią lekarze na temat twojej "rowerowej" choroby?

z chęcią odpowiem na to pytanie mój antyfanie : mam łagodną cyklozę (159 pkt.) wg tej skali:
http://lasica.hostdmk.net/cykloza.html
a teraz coś poważniejszego.
Krótka opowieść o tym jak traktuje i gdzie ma rowerzystów kandydat do rady powiatu Pan Mariusz Paluch. Zapraszam na mojego bloga:
http://rower-chojnice.blogspot.com/2014/10/uwaga-na-porecze.html
Jego motto tz. Mariusza Paluch to podobno 3xZ
Zawiść, Zazdrość, Złośliwość - więc za ~10k/m-c + dotacje z miasta może sobie pozwolić na realizację celów zawartych w tym motto. Wybrał Chojniczan jeżdżących na rowerach, a ja mam nadzieję że Oni NIE wybiorą jego w podzięce za ten wątpliwy dar.
Jeżeli powoła się na empatię wobec niepełnosprawnych, to może przypomnę jego zachowanie i wypowiedzi wobec niepełnosprawnego dziecka i jego rodziny:
http://weekendfm.pl/?n=45324
Oczywiście pismo w/s nowych stojaków rowerowych do Burmistrza Chojnic zostało złożone.
Wojciech Czapiewski
22 Października 2014, godzina 16:38
Oceniono 7 razy 5
~DO PONIŻEJ!!!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Października 2014, godzina 21:12
Oceniono 26 razy -20
~Antyujadacz
DO PONIŻEJ!!! wybluzgał ze swej paszczęki
Pisz na swoim blogu cepie rowerowy, bo znowu zaczniesz płakać, że twoje dyrdymały są minusowane! Co mówią lekarze na temat twojej "rowerowej" choroby?

szczek, szczek ,szczek ujadaczu. Do weterynarza cię odwiozą z pierwszymi objawami wścieklizny internetowej chamie garbaty
01 Października 2014, godzina 19:57
Oceniono 14 razy 8
~DO PONIŻEJ!!!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Października 2014, godzina 19:38
Oceniono 27 razy -19
Dla parkujących na rynku mam dobrą wiadomość:
Urząd miejski w Chojnicach w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 19.08.2014r. w sprawie zwiększenia ilości stojaków rowerowych na płycie Starego Rynku informuje, iż Pana wniosek został pozytywnie rozpatrzony i jeszcze w bieżącym roku stojaki zostaną ustawione w centrum miasta.

http://ifotos.pl/zobacz/stojaki-o_eqnqqes.JPG/
Dziękuję
Wojciech Czapiewski
01 Października 2014, godzina 17:11
Oceniono 14 razy 6
Pierwszy raz byłem w Chojnickich Młynach w Centrum Wdrożeniowo Edukacyjnym (CEW) ale po raz kolejny natknąłem się na rowerową bezmyślność najlepszego (bo chojnickiego) rodzaju. Czy nikt tego nie zauważył?
http://ifotos.pl/zobacz/DSC00223-_eaenhnh.jpg/
Wyrwikółko na 8 miejsc z czego w cztery nie idzie włożyć roweru w sposób , który przewidywał twórca tego pseudostojaka. Konia z rzędem można by rzec jeżeli ktoś włoży swój rower od strony ściany. Jeżeli ktoś ma jakiś składak za kilka tyś. złotych, to może wtedy w innym wypadku można tylko próbować.
Wojciech Czapiewski
01 Września 2014, godzina 21:16
Oceniono 12 razy 4
Pozytywna wiadomość. LIDL (przy ul. Bytowskiej) jako pierwszy market w Chojnicach zastosował najbardziej przyjazne rowerzystom stojaki rowerowe Ja osobiście Dziękuję pięknie
http://ifotos.pl/zobacz/stojaki-L_eswhhrq.JPG/
ps. rowerzysta z U-lockiem na pewno też był zadowolony
pps. pamiętajcie o mojej ankiecie:
Czy na chojnickim rynku są potrzebne dodatkowe stojaki rowerowe?
http://www.interankiety.pl/interankieta/9b4b793823eab2a88bec5d02578f349d
W.Czapiewski
07 Sierpnia 2014, godzina 14:05
Oceniono 11 razy 3
Ankieta:
Czy na chojnickim rynku są potrzebne dodatkowe stojaki rowerowe?
http://www.interankiety.pl/interankieta/9b4b793823eab2a88bec5d02578f349d
ps. pierwszy raz korzystam z takiej aplikacji i nie wiem jak ona dokładnie działa. Proszę głosować tylko raz, żeby nie było jakichś tam przekłamań. Jeżeli będzie sensowny odzew, to mogę wygenerować wniosek (chyba , że władza się sama domyśli i mnie ubiegnie ) Jeżeli zobaczę jakieś nieprawidłowości, to po prostu nie będę brał ankiety pod uwagę i mogę zrobić np. kolejną petycję.
pps. dzisiaj się podpytałem rowerzystę w tym temacie i powiedział mi żebym się rozejrzał ile rowerów stoi poprzypinanych do lamp, kwietników itp. i że jeszcze 5 stojaków sprawiłoby, że byłby luz. Oczywiście ja się z nim zgadzam w 100%
04 Sierpnia 2014, godzina 13:54
Oceniono 11 razy 3
~xyz
ja również
07 Lipca 2014, godzina 22:29
Oceniono 8 razy 0
~nieśmiały parafianin
Panie Wojtku,
Ponownie podziwiam pański specyficzny komentarz udokumentowany zdjęciami, i trafne opinie na temat infrastruktury rowerowej w Chojnicach.

Bylejakość rowerowych parkingów w naszym mieście, a szczególnie dotkliwy brak odpowiednich stojaków rowerowych, to temat poruszany już przez pana i innych chojnickich rowerzystów od długiego czasu. Niestety, odpowiedzialni za ten stan urzędnicy, a także sam burmistrz Arek, nie są zainteresowani poprawą sytuacji.

Mam wrażenie, że nasi włodarze - miasta, gminy, i powiatu - a za ich przykładem także i ich urzędnicy, patrzą z pogardą i lekceważeniem na rowerzystów i problemy z jakimi borykają się rowerzyści w naszym mieście i regionie chojnickim.

Może powodem lekceważenia rowerzystów jest mylne założenie, że są to jedynie biedni ludzie, bez ekonomicznej siły i bez korupcyjnych wpływów? Może, w duchu oficjalnego katolicyzmu chojniccy urzędnicy kierują się urzędniczą klauzulą sumienia i przykładem chojnickiego kleru, który także ignoruje rowerzystów (bo za opłatą kler odprawia gusła i świeci samochody lecz lekceważy rowerzystów i nie świeci rowerów)? Może i coś jeszcze jest powodem totalnej pogardy i lekceważenia rowerzystów i ich potrzeb przez chojnickich biurokratów?

Co innego niż urzędnicze lekceważenie może być wytłumaczeniem niskiej jakości infrastruktury rowerowej w Chojnicach? Co innego niż urzędnicze lekceważenie może wyjaśnić obecność slupów, drzew, i znaków drogowych na ścieżkach rowerowych? Co innego niż urzędnicze lekceważenie może wyjaśnić brak ciągłości ścieżek i dróg rowerowych, i brak prawidłowego oznaczenia tras rowerowych?

Puki nie zmieni się lekceważąca mentalności urzędników odpowiedzialnych za jakość chojnickiej infrastruktury rowerowej to każda konstruktywna krytyka - tak jak pańska panie Wojtku jest na wagę złota. Być może pańskie działania i wysiłek, by poprawić bezpieczeństwo rowerzystów w Chojnicach, już uratowało komuś życie lub ochroniło przed kalectwem.

Jedno jest pewne - bez aktywnego udziału chojnickich rowerzystów w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa i poprawy infrastruktury rowerowej nic się samo nie polepszy. Nasi chojniccy urzędnicy posługując się klauzulą sumienia są nauczeni i przyzwyczajeni do ignorowania i lekceważenia bezpieczeństwa rowerzystów.

Bez społecznej aktywności i działalności rowerzystów na rzecz poprawy bezpieczeństwa i infrastruktury rowerowej nic samo nie ulegnie poprawie.


Panie Wojtku, pańska działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa rowerowego jest niezmiernie cenna dla wszystkich chojnickich rowerzystów - tych którzy używają rowerów codziennie jak i dla tych niedzielnych!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
07 Lipca 2014, godzina 20:31
Oceniono 12 razy 2
Czy Chojnice robią się rowerowe? W miesiącach letnich na pewno tak! Rower widać praktycznie wszędzie. Miejsca parkingowe (rowerowe) są zapełnione co widać na zdjęciach poniżej:

Koło marketu "Resler" http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3d0f048a9ab72110.html
Rynek:
-poczta http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d72ba9e7b4c573b8.html
-apteka http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f95900f422bb046b.html
-ratusz http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3cf88f2f00a7cd37.html
-zegarmistrz http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/91483df291bad33f.html
zdjęcia robione04-05.07.2014

wyrwikółka praktycznie pełne. Czyli pod tym kątem widać zmianę Chojnic. Przecież na radach osiedlowych co rusz są zgłaszane braki w miejscach parkingowych. To sygnał dla wszystkich, że na małe odległości warto wybrać rower.

Co władze Chojnic robią żeby ułatwić wybór roweru w mieście?

Jeżeli patrząc, że ruch rowerowy wzrósł, a ilość miejsc parkingowych w obrębie starego miasta (czyli strefy "0" Chojnic) pozostała bez zmian, to nic nie robią. Nic. 0 . Zero. Null.

W strefie 0 mamy 7 stojaków rowerowych - Naprzeciwko szkoły nr 1 , koło marketu Resler , poczta, zegarmistrz, apteka , ratusz , bak spółdzielczy. I na tym koniec. Parku 1000-lecia nie liczę, bo to miejsce bez stojaków (nie liczą się te w które nie można włożyć roweru, nieważne co powie jakikolwiek urzędas, nie idzie włożyć i tyle).

7 stojaków rowerowych na ~40 tyś. miasto w szczycie sezonu rowerowego w strefie 0 to kompletny brak rozwoju.

Za to mamy całkiem ciekawy rozwój parkingów samochodowych:
Park 1000-lecia
Plac Emsdetten
Mickiewicza - plac po CHTPD
Plac Jagielloński
+ to co mamy po drodze, czyli wszystkie strefy parkowania.

No ale mamy taką notatkę: Chojnice w konkursie "Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią"
https://www.facebook.com/notes/urz%C4%85d-miejski-w-chojnicach/chojnice-w-konkursie-lider-zr%C3%B3wnowa%C5%BConego-gospodarowania-przestrzeni%C4%85/320971614728460?notif_t=notify_me

zrównoważone gospodarowanie przestrzenią - hahaha Śmiech na sali. Gospodarowanie przestrzenią w myśl zasady - 100% wszystkim po równo - jeden wszystko, drugi g*wno. Ruch samochodowy zawsze był priorytetem w mieście Chojnice.

Trend wyrwikółkowy. Wszędzie gdzie się nie obejrzeć wyrwikółka. To świadczy tylko o tym, że nikt sobie nie radzi ze wzrostem ruchu rowerowego i potrzebami rowerzystów. Co gorsza rowerzyści dostając takie wyrwikółko też się cieszą, że dostali taki szajs (bo wcześniej nie mieli nic) a i tak mają problem z zaparkowaniem i wciśnięciem swojego roweru. Ale, to nie robi. I stąd przekonanie wszystkich dookoła, że mogą wcisnąć takie coś i to się sprawdzi, chociaż w rzeczywistości się nie sprawdzi. Normalnie aktualne są słowa piosenki Kazika pt. "Nie ma towaru w mieście":
Starzy handlarze sprzedają ludziom jakieś gówno
Ci biorą to świadomi, że są waleni równo


A stojak w przestrzeni miejskiej może być niesamowity bajerem:
http://flavorwire.com/280168/25-awesome-and-unusual-bike-racks

Dużo firm, instytucji i obiektów użyteczności publicznej dalej nie rozumie, że obywatele potrzebują wygodnego stojaka a nie mini wyrwikółka na odczepnego. Np.
Park wodny - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f772d471bb8145db.html wciśnij tam jeszcze 2 rowery - dobrze że są barierki
Przychodnia ul. Kościerska http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/62afd5c42d54f640.html - też niemało rowerzystów się kręci
Ukryte miejsce - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7b7f6db5139073de.html trzeba się nauczyć latać ,albo zainwestować ~4k złotych w porządnego składaka

a banalne rozwiązanie jest najbardziej przyjazne:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/06fa6468216385cb.html
a sposób mocowania najbezpieczniejszy (oczywiście przy porządnym
zabezpieczeniu a nie lineczkach za kilka zł)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/26ce9959155f5bfb.html
07 Lipca 2014, godzina 17:35
Oceniono 12 razy 4
Jako, że stojak stoi już jakiś czas, to chciałbym podziękować dyrektorowi CHDK, panu Radosławowi Krajewiczowi za przychylne rozpatrzenie mojej prośby i zainstalowanie stojaka rowerowego typu odwrócone "U"
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5fbb35912a1fdeff.html
to chyba pierwszy taki stojak z prawdziwego zdarzenia w Chojnicach. Teraz tylko trzeba nauczyć kierowców do czego służy ta dziwna instalacja (na pewno nie po to żeby ją zastawiać czy giąć samochodami)
Dziękuję!
Wojciech Czapiewski
13 Marca 2014, godzina 17:34
Oceniono 9 razy 1
Z serii "dobry stojak" Parking koło Netto Pl. Niepodległości - Nie znam historii tego zdarzenia (może dziecko zgubiło kluczyk a rodzic wolał tak odzyskać rower?) ale zdjęcie pokazuje nam, jak można łatwo ukraść rower przypięty za przednie koło. Pokazuje nam też jak działają wyrwikółka i jaką dają możliwość przypięcia roweru.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/63e45ed1e1006628.html
29 Sierpnia 2013, godzina 17:52
Oceniono 12 razy 4
~AdX
Mistrzowie witają.
01 Sierpnia 2013, godzina 14:43
Oceniono 13 razy 1
~Wojciech Czapiewski
co do stojaków na rowery wydaje mi się, że w Chojnicach jest ich pod dostatkiem i jeszcze nie widziałem, aby wszystkie stojaki były zajęte i nie można by było ich przyczepić

Mały rekonesans po chojnickim rynku (22-07-2013):
Przy Poczcie i koło zegarmistrza parkingi rowerowe na full http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d927c68d3c13aa18.html
Koło ratusza był pusty, koło apteki stały 2 rowery. Widziałem poprzyczepiane rowery to tych klombów na Kościuszki. Ja akurat miałem sprawę koło drogerii Aster a tam nie uświadczysz miejsca do przypięcia roweru. Teoretycznie nie można się przyczepić do stwierdzenia, że wszystkie stojaki są zajęte, ale najczęściej stojaki są tylko stojakami z nazwy. Nie są ani funkcjonalne, ani wygodne i naprawdę nie zapewniają bezpiecznego zapięcia roweru, a często zastawione przez święte krowy. Ale OK ruch rowerowy w Chojnicach jest jeszcze stosunkowo mały, choć wg mnie jest jakaś tam tendencja rosnąca i na nią należy postawić. Ale pewno ktoś wie lepiej jak propagować zrównoważony transport
22 Lipca 2013, godzina 16:47
Oceniono 11 razy 5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 378.00 388.00 DKKDKK 59.30 60.80
EUREUR 444.00 453.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 424.00 NOKNOK 40.10 41.30
GBPGBP 484.00 496.00 SEKSEK 42.10 43.60
Aktualizacja: 2020-09-21 13:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 380.00 384.00 DKKDKK 59.70 60.40
EUREUR 446.00 449.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 413.00 419.00 NOKNOK 40.50 41.10
GBPGBP 485.00 491.00 SEKSEK 42.50 43.30
Aktualizacja: 2020-09-21 13:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-16

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.51 zł 2.04 zł
Circle K 4.61 zł - 4.46 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.51 zł 1.99 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.45 zł 1.97 zł
Orlen 4.69 zł 4.97 zł 4.57 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij