Środa, 27 Października 2021 | Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona ch24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

Przetestowali Kaszubską Marszrutę

Dyrektor Janusz Kochanowski na jednym z przystanków.

Dyrektor Janusz Kochanowski na jednym z przystanków.

Trasę z Małych Swornychgaci do Kopernicy pokonali dziś na rowerach samorządowcy. Poczucia humoru i formy urzędnikom nie brakowało.

Jak sprawdza się Kaszubska Marszruta osobiście postanowili dzisiaj (14.08) sprawdzić samorządowcy. Na rowery wsiedli m.in.: wójt Zbigniew Szczepański, wicewójt Piotr Stanke, sekretarz gminy Stefania Majewska czy etatowy członek zarządu Marek Szczepański. Samorządowcy w towarzystwie prezesa Cyklisty Andrzeja Begera przejechali ponad 30 km. W rolę przewodników po trasie wcielili się: dyrektor Parku Narodowego Bory Tucholskie Janusz Kochanowski, a także dyrektor Zaborskiego Parku Krajobrazowego Mariusz Grzempa. W trakcie przystanków panowie raczyli uczestników wycieczki ciekawostkami związanymi z parkiem i marszrutą. - Przy okazji Kaszubskiej Marszruty zrobiliśmy bezpieczne przejście dla pieszych i płazów (przypis red. Chodzi o odcinek przed Małymi Sworami). Wcześniej mimo naszych starań i stawiania zabezpieczeń życie traciło około 3 tysięcy żab i traszek. Przejścia i przebudowa drogi kosztowało nas 300 tys. zł. Warto nadmienić, że jako jedyni w powiecie posiadamy bezpieczną ścieżkę dla płazów – mówił dyrektor Kochanowski.

Reklama | Czytaj dalej »

Przeważająca liczba użytkowników ścieżek rowerowych chwali trasę Kaszubskiej Marszruty. Wielkim zwolennikiem projektu jest prezes Cyklisty – To wspaniałe, że mamy tyle ścieżek. Róbmy ich jak najwięcej, a na pewno znajdą się chętni do korzystania – zachęcał Andrzej Beger. Wśród cyklistów są jednak i tacy, którym nie podoba się nawierzchnia szutrowa, czy choćby przejazd przez łąkę po drugiej stronie jeziora Charzykowskiego. Wójt Zbigniew Szczepański do sprawy podszedł z uśmiechem – Tak zwany tor przeszkód należy potraktować jako ciekawe urozmaicenie ścieżki, które zmusza sympatyków dwóch kółek do wzmożonej ostrożności – mówił włodarz.

 

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

27 komentarzy

~Radek Sawicki
W sobotę (31.08) odbędzie się wycieczka rowerowa trasą Kaszubskiej Marszruty wokół Jeziora Charzykowskiego.

Startujemy punktualnie o godz. 10:00 z Placu Jagiellońskiego w Chojnicach. Podczas wycieczki odwiedzimy Charzykowy, Funkę, Bachorze, Małe Swornegacie, Chociński Młyn, Kopernicę i następnie - zachodnim brzegiem Jeziora Charzykowskiego - wrócimy do Chojnic. Celem wycieczki - oprócz rekreacji na łonie natury - jest przetestowanie świeżo oddanej do użytku trasy rowerowej. Swoimi doświadczeniami podzielimy się z inwestorem. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w wyprawie! Tel. kontaktowy: 660 040 248.
30 Sierpnia 2013, godzina 11:33
Oceniono 1 raz 1
~Radek Sawicki
Jutrzejsza data nie pasuje niektórym zainteresowanym, więc przekładamy testowy wyjazd rowerowy Kaszubską Marszrutą na kiedyś indziej. Nowa propozycja - albo poniedziałek 26 sierpnia, albo piątek lub sobota (30 / 31 sierpnia). Zgłoszenia / propozycje proszę słać na info@wspolnaziemia.org
23 Sierpnia 2013, godzina 14:23
Oceniono 7 razy 3
~mac7
Chojniczaninie-kiedyś próbowałem cokolwiek zorganizować rowerowego w tym mieście, to wszystko rozbiło się o ratusz i ChTMR Cyklista (panie, po co drugie takie coś, nie potrzeba, nie będzie zgody etc, lepiej dołącz pan do Cyklisty)

a teraz to już nawet nie chcę zakładać, bo już znalazłem miejsce (klub) na swoja pasję, której niestety nie da się zorganizować w tej mieścinie, a wygodniej dojeżdżać 15 km by widzieć że coś jest organizowane, niż słyszeć tylko o jednym Cykliście w Chojnicach który gówno robi..

a jeśli ktoś uważa że Cyklista coś robi, to czy pamięta ktoś aby w tym roku odbyło się:
-Chojnickie święto roweru
-Chojnicki cross rowerowy
-kilka wycieczek krajoznawczych które miały być pod patronatem Cyklisty

kojarzy ktoś? bo ja nie, a takie imprezy są zapisane w biuletynie Promocji regionu Chojnickiego na ten rok.


Ciekawe czy odbędzie się zlot cyklistów na pole bitwy pod Krojantami, może wtedy pan Beger będzie skłonny do rozmowy
20 Sierpnia 2013, godzina 15:47
Oceniono 6 razy 4
~Voojt
@ Chojnicznin , 20 Sierpnia 2013, godzina 08:16
Problem z władzą, która uszczęśliwia nas na siłę jest taki, że jest strasznie oporna na krytykę i pomysły obywateli. Nie jeden raz robiłem się o mur urzędniczej bezduszności, Trochę to poetycko wyszło, ale taka jest prawda. Z doświadczenia: jak napiszesz do urzędników i podasz podstawę prawną (dziennik ustaw, PORD itp.) to odpowiedź urzędu jest pisana ogólnikami tz. nie dało się, to dla mojego bezpieczeństwa itp. frazesy. Jak napiszesz, że: z twojego doświadczenia coś należałoby zrobić tak a tak, bo porawia to komfort, bezpieczeństwo, widoczność, to odpowiedź jest w formie suchego podania uchwał, przepisów itp. Innymi słowy jakbyś się nie obrócił to i tak doopa w tyle.
Jeżeli idzie o założenie stowarzyszenia, to takie proste to, to nie jest. Kolega zakładał i naprawdę sporo roboty, grzebania w dokumentach, pism do urzędów itp.
20 Sierpnia 2013, godzina 13:47
Oceniono 3 razy 3
~Chojniczanin
mac 7 dla chcącego nic trudnego, co to za problem zebrać 15 osób????? Ale jasne lepiej jest siedzieć i marudzić co nie? Tak to zawsze było łatwiejsze... To samo niestety robią nasi samorządowcy i dziwić się , że jest w tej materi tak jak jest a nie lepiej.
20 Sierpnia 2013, godzina 13:21
Oceniono 5 razy -3
~Smerf Maruda
Szkoda, że samorządowcy nie wyruszyli z Charzyków (to tylko 10 km więcej), a dopiero z M.Sworów. Ciekawe, czy po zaliczeniu licznych podjazdów i górek na odcinku do MS mieliby takie radosne miny. Żeby choć rozpoczęli jazdę na początku MS, to może zauważyliby pokręcony przebieg Marszruty przez wieś, która raz jest po lewej stronie szosy, raz po prawej. W jednym miejscu (przy sklepie w pobliżu plaży) zanika na kilkanaście metrów. Może ktoś z dziennikarzy zapytałby dlaczego nie ma chodnika we wsi, dlaczego ludzi chodzą po ścieżce rowerowej. Widzę, że także nie przeszkadza im brak na przystanku MZK, skąd wyruszyli do Kopernicy, ławki, wiaty czy kosza na śmieci. Najważniejsze, że most zwodzony działa! Radek, pamiętaj o tych faktach. Uważam, że to była typowa pokazówka dla mediów.
20 Sierpnia 2013, godzina 10:11
Oceniono 7 razy 5
~mac7
do pana powyżej-choćby cykliści chcieli się zorganizować to ratusz i pan Beger wszystko blokują-drugiego stowarzyszenia nie da rady założyć, bo na starcie trzeba mieć przynajmniej 15 stałych członków, a brak kontaktu z panem Begerem uniemożliwia dołączenie do istniejącego już stowarzyszenia/klubu rowerowego.

Sama ścieżka nie jest zła, ale niech nie będzie mylnie nazywana drogą dla rowerów, bo w świetle przepisów jest to zwykła ścieżka.


Najprościej i najhuczniej będzie nadal poruszać się jezdnią, osobom którym będzie to przeszkadzać niech dzwonią po policję, nie przyjmować mandatu za to tylko odwoływać się do sadu grodzkiego, gdzie w każdym sądzie sprawa na starcie jest wygrana, z racji nieprawnego ustawienia znaków, niespełniania norm

polecam przeczytać rozdział 9 http://www.drogi.com/akty_prawne/du43_430.shtml
20 Sierpnia 2013, godzina 10:02
Oceniono 7 razy 5
~Chojnicznin
Nic tylko negatywne komentarze, rozumiem że pewnie nie wszystko w tej ścieżce jest idealne ale może warto jest docenić pomysł? Jak zwiedzający jeździli po Parku zwykłymi leśnymi drogami pełnymi połamanych gałęzi, szyszek, piasku itp. leśnych urozmaiceń to było dobrze. A jak teraz wybudowano trasę dużo bardziej komfortową to jest źle. Jaka z tego nauka płynie? Lepiej niech nic nie będzie robione w Chojnicach i okolicach, bo cokolwiek nowego nie powstanie i tak będzie źle. Cykliści zorganizujcie się i zgłaszajcie swoje propozycje, bądźcie siłą napędową tego typu projektów, ale przstańcie jedynie marudzić i wydziwiać! Bo do cholery ile można? Zamiast jęczeć trzeba działać i cieszyć się z drobnych sukcesów.
20 Sierpnia 2013, godzina 08:16
Oceniono 13 razy -5
~mac7
faktycznie lepiej zostawić bubel jakim jest, niż reagować, to za rok jeszcze gorszy bubel pobudują...


Ja zamierzam walczyć o to by to gówno było unormalnione, a wszystko przez to że pewien (niepo)radny gminny zwyzywał mnie zza samochodowej szyby, że nie korzystam z tej ścieżki, tylko pędzę ulicą z prędkością 45-50km/h. To co, mam pędzić na tereny PNBT tym traktem i stwarzać zagrożenie ludziom i rodzinom tam będącym, czy powalczyć o zlikwidowanie choćby tych 4 znaków (informujących że to DDR co jest niezgodne z przepisami i zakazu jazdy rowerem od strony Małych Sworów). Wolę pędzić ulicą i być zagrożeniem dla samego siebie, bo przecież każdy rowerzysta (coś o tym Oranżowy wiesz) lubi adrenalinę, lubi pędzić dla siebie, nie stwarzając innym rowerzystom zagrożenia
17 Sierpnia 2013, godzina 11:02
Oceniono 14 razy 6
~Voojt
Najlepiej ukamieniujcie od razu tego Begera. Tak profilaktycznie.

Ja akurat pana Begera nie znam osobiście i nic do niego nie mam. Myślę nawet, że może być prywatnie całkiem porządnym człowiekiem, ale tu akurat występuje jako prezes stowarzyszenia "Cyklista" czyli człowiek, który do powiedzenia o rowerach ma dużo. Jest tu traktowany jako ekspert ze strony wszystkich rowerzystów. Przynajmniej ja to tak odbieram. A tymczasem o stowarzyszeniu "Cyklista" właściwie nie słychać, ani nie widać ich pracy (może jest?) Stowarzyszenie ludzi, którzy lubią jeździć rowerami. OK, mają prawo, jak najbardziej, super (naprawdę i nie ironizuję), ale nie można ich wtedy brać jako autorytet (nawet pośrednio) w sprawach rowerowych, infrastruktury itp. Niby nie jest napisane, że pan Beger powiedział że Kaszubska Marszruta jest OK, ale wymowa i przesłanie jest jasne > "szef" cyklistów jest zadowolony, nie było krytyki to niech malkontenci i narzekacze zamkną jadaczki.
Setki kilometrów leśnych szlaków w okolicy, a wielcy chojniccy "kolarze" płaczą nad familijną ścieżką do Swornegaci. Jak wam się tak nie podoba to nie korzystajcie z niej, proste.

Jeżeli jest to trasa familijna, to imo właśnie powinno się przyczepiać do wszystkich rzeczy, którą się na nią składają a nie są zgodne z prawem, bezpieczne, albo wymagają udoskonalenia/naprawy. Ekspertów z bożej łaski mamy w kraju aż za dużo, a ludzi, którzy chcą coś zrobić, na co dzień korzystają, jeżdżą rowerami i widzą co trzeba zrobić nikt nie słucha i jeszcze wyzywa od najgorszych. No , ale też można też mieć podejście podobne do twojego > jestem super freerideowcem, mam gdzieś takie rekreacyjne trasy a wy pomniejsi "kolarze" to co się burzycie. Można? Można.
17 Sierpnia 2013, godzina 08:44
Oceniono 11 razy 7
~Kostek Bałm
Jasne - ta nieprzemyślana infrastruktura rowerowa powstała (i powstaje) z prywatnych pieniędzy smorządowców, więc mogą sobie budować, jak im się podoba...
A nawet jeśli to pieniądze budżetowe (z dużym wkładem dofinansowania z UE), to przecież wiadomo, że rowerzysci to głównie bezrobotne dziadostwo, które i tak podatków nie płaci, więc de facto nie partycypuje w zasilaniu inwestycji, a co za tym idzie, nie ma prawa wymagać sensownych standardów i jakości...
17 Sierpnia 2013, godzina 08:16
Oceniono 12 razy 10
~Oranżowy Bicykl.
Najlepiej ukamieniujcie od razu tego Begera. Tak profilaktycznie.
Setki kilometrów leśnych szlaków w okolicy, a wielcy chojniccy "kolarze" płaczą nad familijną ścieżką do Swornegaci. Jak wam się tak nie podoba to nie korzystajcie z niej, proste.
16 Sierpnia 2013, godzina 20:20
Oceniono 13 razy -3
~mac7
panowie i panie, znaki informują nas że to to jest droga dla rowerów, a od strony małych sworów wręcz nam nakazują tam jechać, tak więc to jest wielki bubel prawny.a fakt jest taki, że proponuję na objazd zaprosić pana Begera, oraz publicznie ogłosić co gdzie i skąd ruszy...
16 Sierpnia 2013, godzina 13:59
Oceniono 9 razy 9
~pumeX
Jeśli inwestor sypie frazesami o poprawie bezpieczeństwa cyklistów poprzez skierowanie ruchu rowerowego z jezdni na wydzielone drogi(rowerowe), a jednocześnie eliminuje z nich użytkowników rowerów szosowych, crossowych, miejskich czy podobnych typów poprzez stosowanie szutrowego czy kostkowego badziewia i żenująco niskich standardów projektowych, a także wykonawczych, to gdzie tu jest logika?

No właśnie... Jak jedziesz szosą, to jest, że "obok jest ścieżka rowerowa". Jak masz zastrzeżenia do "ścieżki", okazuje się, że jest to tylko "zwykły szlak turystyczny".

To może obok "zwykłego szlaku turystycznego" wybudować ścieżkę rowerową???
16 Sierpnia 2013, godzina 13:08
Oceniono 10 razy 4
~Kostek Bałm
Chciałbym zauważyć, że Kaszubska Marszruta to nie jest "rasowa" DDR w myśli PoRD i rozporządzenia ministra o standardach dróg publicznych, ale "zwykły" szlak turystyczny (rowerowy). W tym kontekście nie musi spełniać wymogów technicznych dla DDR, a co za tym idzie, nie może być oznakowany odpowiednimi znakami drogowymi (np. C13), tylko znakami typowymi dla szlaku turystycznego. Konsekwencją tego jest dowolność korzystania z niego przez cyklistów.
Natomiast sam pomysł na KM jest postawiony na głowie, zwłaszcza w kontekście odcinków przylegających lub sąsiadujących z drogami publicznymi. Jeśli inwestor sypie frazesami o poprawie bezpieczeństwa cyklistów poprzez skierowanie ruchu rowerowego z jezdni na wydzielone drogi(rowerowe), a jednocześnie eliminuje z nich użytkowników rowerów szosowych, crossowych, miejskich czy podobnych typów poprzez stosowanie szutrowego czy kostkowego badziewia i żenująco niskich standardów projektowych, a także wykonawczych, to gdzie tu jest logika?
16 Sierpnia 2013, godzina 11:20
Oceniono 14 razy 10

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 403.00 DKKDKK 60.80 62.30
EUREUR 454.00 466.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 423.00 438.00 NOKNOK 46.30 47.80
GBPGBP 538.00 553.00 SEKSEK 45.00 46.50
Aktualizacja: 2021-10-26 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.50 399.50 DKKDKK 61.20 61.90
EUREUR 458.00 462.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 428.00 435.00 NOKNOK 46.80 47.50
GBPGBP 543.00 549.00 SEKSEK 45.40 46.20
Aktualizacja: 2021-10-26 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-10-19

E95 E98 ON LPG
BP 5.92 zł 6.28 zł 5.97 zł 3.24 zł
Circle K 5.87 zł - 5.94 zł 3.19 zł
Lotos Optima 5.93 zł - 5.96 zł 3.21 zł
MZK 5.87 zł 6.02 zł 5.92 zł 3.21 zł
Orlen 5.92 zł 6.09 zł 5.92 zł 3.22 zł
PKS 5.91 zł - 5.92 zł 3.21 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij