Wtorek, 20 Kwietnia 2021 | Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

Porozumienie zwieńczeniem projektu Eulakes

Barbara Nowicka z z Państwowego Instytutu Badawczego dokonała podsumowania projektu.

Barbara Nowicka z z Państwowego Instytutu Badawczego dokonała podsumowania projektu.

Podpisaniem porozumienia na rzecz ochrony Jeziora Charzykowskiego zakończył się dzisiaj (6.09) trzyletni projekt Eulakes.

W ramach projektu Eulakes dziewięciu partnerów z czterech krajów europejskich badało jeziora: Garda (Włochy), Balaton (Węgry), Neusiedler (Austria) i Jezioro Charzykowskie. Z polskiej strony badaniami zajmował się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy. Podsumowania projektu dokonała Barbara Nowicka z Państwowego Instytutu Badawczego. W trakcie badań naukowcy zbadali m.in. wpływ Brdy czy Strugi Jarcewskiej na jezioro, a także osady denne. Jak się okazało, jest w nich bardzo dużo rtęci. - Nie wiemy skąd ona się wzięła. Musimy bardziej pochylić się nad tym zagadnieniem - mówiła Nowicka. - Pamiętajmy, że zasoby wodne odnawiają się bardzo wolno. To, że od razu nie widzimy reakcji jeziora czy wód podziemnych, nie znaczy, że nic się nie dzieje - mówiła Nowicka.

W trosce o ochronę Jeziora Charzykowskiego zawarto porozumienie, które podpisali przedstawiciele samorządów, organizacji i stowarzyszeń, a także Parku Narodowego "Bory Tucholskie" i Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Na zakończenie spotkania głos zabrał starosta Stanisław Skaja. - Chciałbym podziękować instytutowi za analizę, która nam uświadomiła, co to jest Jezioro Charzykowskie. Jest potrzeba kontynuacji prac badawczych i działań samorządu. Jeżeli uda nam się pozyskać środki, to będziemy dbali o środowisko i przyszłość, szczególnie dla tych najmłodszych. Wiadomo, że wszystko rozbija się o pieniądze - mówił starosta.

Dokonano również wręczenia nagród laureatom krajowego konkursu Eulakes. Poniżej lista zwycięzców.

I miejsce
Magdalena Bernaś, Maja Czarnecka, Nadia Czarnecka, Aleksandra Gostomska, Małgorzata Kubiś, Zuzanna Szczepańska, opiekun: Gabriela Słomińska, Szkoła Podstawowa nr 5 im. J.H. Derdowskiego w Chojnicach.

Reklama | Czytaj dalej »

II miejsce
Martyna Miłkowska, opiekun: Ewelina Bąk, Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Korczaka w Czersku

III miejsce
Klaudiusz Kąkolewski, opiekun: Zyta Rząska, Szkoła Podstawowa nr 5 im. J.H. Derdowskiego w Chojnicach

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

7 komentarzy

~raczek 123 dupa twojej starej
no i ja się pytam człowieku dumny ty jesteś z siebie zdajesz sobie sprawę z tego co robisz?masz ty wogóle rozum i godnośc człowieka?ja nie wiem ale żałosny typek z ciebie ,chyba nie pomyślałes nawet co robisz i kogo obrażasz ,możesz sobie obrażac tych co na to zasłużyli sobie ale nie naszego papieża polaka naszego rodaka wielką osobę ,i tak wyjątkowa i ważną bo to nie jest ktoś tam taki sobie że możesz go sobie wyśmiać bo tak ci się podoba nie wiem w jakiej ty się wychowałes rodzinie ale chyba ty nie wiem nie rozumiesz co to jest wiara .jeśli myslisz że jestes wspaniały to jestes zwykłym czubkiem którego ktoś nie odizolował jeszcze od społeczeństwa ,nie wiem co w tym jest takie śmieszne ale czepcie się stalina albo hitlera albo innych zwyrodnialców a nie czepiacie się takiej świętej osoby jak papież jan paweł 2 .jak można wogóle publicznie zamieszczac takie zdięcia na forach internetowych?ja się pytam kto powinien za to odpowiedziec bo chyba widac że do koscioła nie chodzi jak jestes nie wiem ateistą albo wierzysz w jakies sekty czy wogóle jestes może ty sługą szatana a nie będziesz z papieża robił takiego ,to ty chyba jestes jakis nie wiem co sie jarasz pomiotami szatana .wez pomyśl sobie ile papież zrobił ,on był kimś a ty kim jestes żeby z niego sobie robić kpiny co? kto dał ci prawo obrażac wogóle papieża naszego ?pomyślałes wogóle nad tym że to nie jest osoba taka sobie że ją wyśmieje i mnie będa wszyscy chwalic? wez dziecko naprawdę jestes jakis psycholek bo w przeciwieństwie do ciebie to papież jest autorytetem dla mnie a ty to nie wiem czyim możesz być autorytetem chyba takich samych jakiś głupków jak ty którzy nie wiedza co to kosciół i religia ,widac że się nie modlisz i nie chodzisz na religie do szkoły ,widac nie szanujesz religii to nie wiem jak chcesz to sobie wez swoje zdięcie wstaw ciekawe czy byś sie odważył .naprawdę wezta się dzieci zastanówcie co wy roicie bo nie macie widac pojęcia o tym kim był papież jan paweł2 jak nie jestescie w pełni rozwinięte umysłowo to się nie zabierajcie za taką osobę jak ojciec swięty bo to świadczy o tym że nie macie chyba w domu krzyża ani jednego obraza świętego nie chodzi tutaj o kosciół mnie ale wogóle ogólnie o zasady wiary żeby mieć jakąs godnosc bo papież nikogo nie obrażał a ty za co go obrażasz co? no powiedz za co obrażasz taką osobę jak ojciec święty ?brak mnie słów ale jakbyś miał pojęcie chociaz i sięgnął po pismo święte i poczytał sobie to może byś się odmienił .nie wiem idz do kościoła bo widac już dawno szatan jest w tobie człowieku ,nie lubisz kościoła to chociaż siedz cicho i nie obrażaj innych ludzi
17 Lutego 2017, godzina 15:25
Oceniono 2 razy 2
~nieśmiały parafianin
Czy ze względu na skażenie środowiska, i prawdopodobnie i ryb żyjących w skażonym rtęcią jeziorze, czy służby sanitarne i epidemiologiczne nie powinny wprowadzić rekomendacji i ograniczeń na konsumpcje skażonych rtęcią ryb z jeziora Charzykowskiego?

Zatrucie rtęcią u ludzi prowadzi do zaburzeń psychologicznych (jak zanik pamięci, trudności w nauce, obniżone IQ), może spowodować raka nerek, i prowadzi do utraty kontroli na mięśniami, drgawek, i nawet do paraliżu ciała.
13 Września 2013, godzina 19:40
Oceniono 15 razy 15
~nieśmiały parafianin
Ciekawe, czy poza analizami na metale dokonano także w ramach projektu Eulakes analiz osadów dennych i fauny jeziora Charzykowskiego na obecność syntetycznych związków chemicznych takich jak rakotwórcze i biologicznie niezniszczalne chlorowane bifenyle, fenole, i inne podobne syntetyczne związki organiczne o dużej toksyczności środowiskowej i równie dużej rakotwórczości?
11 Września 2013, godzina 12:25
Oceniono 21 razy 21
~nieśmiały parafianin
Ciekawe czy ryby z jeziora Charzykowskiego zostały przeanalizowane na zawartość toksycznych związków rtęci?
Ta informacja może być ważną dla wędkarzy, bo konsumpcja zatrutych rtęcią ryb jest groźna dla zdrowia wędkarzy i ich rodzin.
10 Września 2013, godzina 15:19
Oceniono 33 razy 33
~fragi
09 Września 2013, godzina 22:36
Oceniono 8 razy 8
~nieśmiały parafianin
Czy przedstawione środowiskowe badania toksykologiczne są pierwszym zwiastunem katastrofy ekologicznej jakiej można się spodziewać w wyniku zatrucia jeziora Charzykowskiego i rzeki Brdy rtęcią i jej pochodnymi?
W trakcie badań naukowcy zbadali m.in. wpływ Brdy czy Strugi Jarcewskiej na jezioro, a także osady denne. Jak się okazało, jest w nich bardzo dużo rtęci. - Nie wiemy skąd ona się wzięła. Musimy bardziej pochylić się nad tym zagadnieniem - mówiła Nowicka. - Pamiętajmy, że zasoby wodne odnawiają się bardzo wolno. To, że od razu nie widzimy reakcji jeziora czy wód podziemnych, nie znaczy, że nic się nie dzieje - mówiła Nowicka.


Związki rtęci w osadach dennych przy ujściu rzek do jeziora Charzykowskiego mogą świadczyć o antropogenicznym pochodzeniu znalezionych toksycznych substancji. Związki rtęci były historycznie używane w środkach ochrony roślin (na ziemniakach przeciwko stonce, i przy kontroli szkodników niszczących drzewa w lesie), we wyrobach elektrycznych i elektronicznych (żarówki rtęciowe, świetlówki, sprzęt elektroniczny), i w środkach bakteriobójczych (w szpitalach, a dawniej także w mleczarniach). Czasami rtęć może także pochodzić z oczyszczalni ścieków miejskich. Także, w niektórych typach kwaśnych gleb nierozpuszczalne mineralne związki rtęci mogą być przekształcane przez bakterie beztlenowe w organiczne ekstremalnie trujące związki jak di-metyl rtęci.

Ponieważ rtęć jest pierwiastkiem nie ulega degradacji do prostszych mniej toksycznych związków w wyniku procesów utleniania. A organiczne formy związków rtęci są wielokrotnie bardzie toksyczne niż jakiekolwiek mineralne związki rtęci. Skażone rtęcią osady denne mogą jedynie być usunięte ze środowiska wodnego lub pokryte nieprzepuszczalną dla wody warstwą gliny (lub innych substancji) by zmniejszyć mobilność związków rtęci w środowisku wodnym. Jakkolwiek z czasem związki rtęci z osadów dennych będą absorbowane przez bakterie, grzyby, i faunę denną i w ten sposób związki rtęci dostana się do sieci troficznej ekosystemu wodnego. Ponieważ związki rtęci ulegają bio-akumulacji i bio-koncentracji, koncentracja związków rtęci w ekosystemie słodkowodnym będzie się zwiększać we wyższych poziomach łańcucha troficznego i w efekcie tego procesu ekotoksykologicznego, długo żyjące i osiagajace duże wymiary drapieżne ryby (szczupaki, sandacze, węgorze, sumy, miętusy, okonie, i inne), ptaki (orły, i inne), gady, i drapieżne ssaki (wydry, lisy, i inne) będą z czasem miały największe koncentracje toksycznych związków rtęci.

Z czasem, coraz więcej ryb będzie skażonych i zatrutych rtęcią w jeziorze Charzykowskim i w innych wodach zlewni rzeki Brdy, gdzie związki rtęci przeniesione wraz ze sedymentem przez Brdę dalej zatruwać ryby i inne zwierzęta. Jeżeli zatrute rtęcią ryby będą łowione i jedzone przez ludzi to wszystkie związki rtęci z zatrutych ryb przedostaną się poprzez układ pokarmowy do organizmów ludzkich.

Organiczne związki rtęci są ekstremalnie toksyczne dla ludzi, w szczególności dla dzieci i płodów u ciężarnych kobiet. Związki rtęci są bardzo toksyczne i szkodliwe, i wpływają przede wszystkim systemowo na układ nerwowy człowieka, ograniczając sprawność umysłową jak pamięć, zdolność koncentracji i myślenia, umiejętności nauki i generalnie obniżają IQ dzieci jak i dorosłych. Z czasem rtęć w organizmie ludzkim uszkadza nerwy kontrolujące mięśnie i doprowadza do drgawek i utraty kontroli nad mięśniami. Przy dłuższych i intensywniejszych zatruciach rtęcią uszkodzeniu ulegają nerki - i może ujawnić się rak nerek lub innych organów. Co gorsze organizm ludzi jaki i u innych zwierząt ma małe możliwości naturalnego usuwania rtęci z organizmu, w związku z czym przy regularnym spożywaniu zatrutych rtęcią ryb koncentracja toksycznej rtęci w organizmie ludzkim wzrasta wraz z ilością zjedzonych zatrutych ryb. Prowadzi to do coraz bardziej dolegliwych skutków i efektów zatrucia rtęcią.

Na internecie można znaleźć wiele informacji o skutkach zatrucia rtęcią i efektach rtęci na organizm człowieka.

Oby znalezienie związków rtęci w osadach dennych w jeziorze Charzykowskim nie oznaczało dla naszego regionu katastrofy ekologicznej i długotrwałego skażenia naszego jeziora i otaczającego jezioro środowiska naturalnego.
09 Września 2013, godzina 22:26
Oceniono 50 razy 50
~Popo
Rzeczywiscie. Aby dowiedziec sie: cyt. Co to jest Jezioro Charzykowskie- koniec cytatu- warto bylo przez pare lat marnotrawic publiczną kase.
07 Września 2013, godzina 21:16
Oceniono 5 razy -5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 373.00 385.00 DKKDKK 60.20 61.70
EUREUR 449.00 461.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 44.50 46.00
GBPGBP 520.00 535.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-20 18:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 377.00 382.00 DKKDKK 60.70 61.50
EUREUR 453.00 458.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 417.00 NOKNOK 44.70 45.50
GBPGBP 524.00 530.00 SEKSEK 44.40 45.20
Aktualizacja: 2021-04-20 18:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-20

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.63 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.58 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.59 zł
MZK 5.39 zł 5.44 zł 5.24 zł 2.59 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.59 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij