Niedziela, 07 Marca 2021 | Imieniny: Flicyty, Kajetana, Pauli ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Teks mz, fot. arch.

Biura we wszechnicy

To pomysł na zagospodarowanie frontowej części Wszechnicy Chojnickiej. Były budynek szpitala został odremontowany, a znaczna jego część stoi pusta. Jej właścicielem jest deweloper Bogdan Górski.

Temat wypłynął podczas ostatniej konferencji prasowej, kiedy burmistrz Arseniusz Finster odniósł się do pomysłu Jerzego Erdmana, który zaproponował na łamach Gazety Pomorskiej, by do budynku byłego szpitala przenieść część funkcji domu kultury, m.in. pracownie, a w starym budynku ChDK-u pozostawić funkcję kinową i teatralną. By nie budować Balturium za 30 mln zł. - Cenię sobie pomysły, ale ten nie jest dobry – stwierdził burmistrz. Aktualnie pracownie przeniesiono do Gimnazjum nr 1, a wynajem pomieszczeń od prywatnego inwestora byłby kosztowny - uzasadniał włodarz. Tymczasem są inne pomysły na obiekt, który od lat stoi pusty.

Reklama | Czytaj dalej »

- Mamy aspiracje by w Chojnicach powstało centrum usług biurowych - poinformował włodarz. Chodzi o to, by do Chojnic ściągnąć duże firmy, które mogłyby tu ulokować np. księgowość czy call center. To tzw. outsourcing, czyli właśnie zlecanie zadań na zewnąrz, które dotychczas były realizowane w przedsiębiorstwie. - Pomysł nie jest nowy, a pojawił się kilka miesięcy temu – zaznaczył burmistrz. W urzędzie zatrudniony jest nawet koordynator ds. usług biznesowych. - Przed rozmowami z inwestorami musimy wiedzieć, jaki jest potencjał rynku pracy w promieniu 40 km od miasta powiedział Arkadiusz Marciszek. To do niego mogą zgłaszać się osoby bezrobotne lub te, które myślą nad zmianą pracy. - To nie jest rekrutacja – podkreślił Marciszek. Stąd zamiast CV potencjalni kandydaci mają wysłać tylko imię, nazwisko, informacje o znajomości języka i i prac biurowych. Zgłoszenia można kierować do października na maila marciszek@miastochojnice.pl (tel. 733 785 155). - Im więcej ich zgromadzimy, tym większe są szanse na rozwój miasta – zachęca Arkadiusz Marciszek. Jeśli będzie zainteresowanie, to szacuje, że od lutego biura mogłyby ruszyć. Jakie korzyści będzie miał z tego urząd, skoro pieniądze za wynajem trafią do prywatnego przedsiębiorcy? Przede wszystkim nowe miejsca pracy dla chojniczan. - Może to zatrzymać odpływ młodych ludzi z miasta. Spowodować też zainteresowanie większych firm Chojnicami. Te, które już skorzystają z oferty, będą takim ambasadorem – tłumaczył pracownik ratusza.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

34 komentarzy

~Ooo
Ooo...
29 Września 2013, godzina 20:16
~ASA
NO WLASNIE DOCHODZIMY DO SEDNA:

PO CO GALERIE , PO CO INSTYTUCJE GENERUJACE KOSZTY, OBY TYLKO OBSADZIC KOLEGOW,

CHOJNICE CZEKAJA NA INWESTORA CO ZATRUDNI 1000 OSOB !!!!!

TYLKO ON NIE PRZYCHODZI BO NIE MA ZACHET - NIE MA ZACHET BO NIE MA KASY, NIE MA KASY BO IDZIE NA KOLEGOW I CENTRACH KONFERENCYJNICH , GALERIACH, SZPITALACH, MUZEACH,

ZAMKNAC TO WSZYSTKO I OBNIZYC PODATKI DLA INWESTOROW !!!

NO ALE TO JUZ NIE POLITYKA PO
29 Września 2013, godzina 12:42
Oceniono 9 razy 5
~alvaro
Co się dzieje w tym mieście? To wszystko nie mieści się po prostu w głowie! Nepotyzm już się tak rozwinął, że nawet przestali dbać o pozory! A nas wyborców niektórzy jak widać mają za ciemną masę! To trzeba zmienić. Koniecznie! Od dzisiaj zaczynam poważne rozmowy z rodziną i znajomymi. A tym, którzy nie czytają forum wydrukuję wszystko co tu znajdę a co daje obraz jaka nam nastała smutna rzeczywistość żeby otworzyć im oczy. Jest niedziela a człowiek się wkurza
29 Września 2013, godzina 12:31
Oceniono 9 razy 5
Mam kilka próśb do naszych władz:
1. Proszę o sprzedanie mi lokalu w centrum Chojnic, za 40 procent wartości rynkowej. Lokal może być do remontu, liczę że miasto sfinansuje porządną fasadę budynku w którym lokal się znajduje.
2. Proszę o odpowiednią wycenę wartości rynkowej
3. Proszę o zatrudnienie na rachunek Urzędu Miasta osoby, której zadaniem będzie wyszukiwanie i pozyskiwanie dla mnie kontrahentów z terenu całego kraju (o teren UE nie śmiem już prosić). Gwarantuję stworzenie nowych miejsc pracy, niezbędnych dla obsługi pozyskanych kontrahentów.
4. Proszę, aby ta osoba, poza znajomością z burmistrzem, posiadała jeszcze jakieś inne kwalifikacje, umożliwiające jej efektywne wykonywanie zadań.

ad. 1 i 2. Duża nieruchomość w centrum miasta, czterokondygnacyjna, WIELOLOKALOWA, z windą, została zbyta za cenę niewiele większą od obecnej rynkowej wartości LOKALU, położonego w pobliżu. Kto ją nabył - nazwiska wspólników mówią same za siebie. Dla kolegów czy rodziny można wszystko. Spotkałem się z wieloma handlowcami, najemcami lokali ZGM, którzy od lat proszą o wykup lokalu z bonifikatą, szukają rozwiązań prawnych, pomocy ze strony mediów. Bezskutecznie. Mówią jednym głosem - kto nie ma układów, ten może kupić tylko za cenę rynkową. A ta jest horrendalna. W dawnym szpitalu istnieje możliwość utworzenia całej masy lokali użytkowych, biurowych, można je wydzielić organizacyjnie, jak i prawnie, następnie wynająć, ewentualnie sprzedać. Dobry interes, tylko trzeba wiedzieć, jak się za to zabrać. Na to już koncepcji właścicielowi zabrakło. Nic jednak dziwnego. Skoro dotychczas wszystkie interesy robiło się po znajomościach z władzą, to w momencie gdy władzy pomysłu lub kasy brakuje, kreatywność przedsiębiorcy też się kończy.
ad. 3. Jak wspomniałem wyżej, kreatywność przedsiębiorcy skończyła się na nieudanej próbie stworzenia w dawnym szpitalu uczelni (na marginesie, gdyby się koledzy nie pokłócili, uczelnia byłaby w tym budynku) i na wywieszeniu ogłoszeń o wynajmie lokali. Lokal nadal świeci pustkami, więc nowy, sprawdzony w wielu miejscach w kraju i na świecie pomysł - człowiek od pozyskiwania kontrahentów (w handlu zawód ten nazywa się przedstawiciel handlowy). Tylko dlaczego wynagrodzenie tego przedstawiciela handlowego, pracującego na rzecz prywatnego przedsiębiorcy, ma pochodzić z budżetu miasta???????? Argument, że ten człowiek pozyska nowe miejsca pracy dla chojniczan - raczej naiwny, w kontekście tego, że porządnie zarobi na tym wszystkim właściciel budynku. Czym zasłużył p. Górski aby otrzymać od miasta taką nieformalną pomoc de minimis? Jeżeli p. Górski życzy sobie zatrudniać marketingowca - nic mi do tego. Niech zatrudnia kogo chce. Jego kasa, jego problem. Jeżeli jednak miasto zatrudnia kogokolwiek na rzecz przedsiębiorcy w żaden sposób (poza budynkiem dawnego szpitala) nie związanym z lokalnym rynkiem, mówię veto. To chory układ, śmierdzący nepotyzmem na odległość. Ciekawe, co powie RIO na zatrudnianie przez miasto pracowników dla prywatnego przedsiębiorcy?
Ad. 4. Jakie p. Marciszek ma kwalifikacje, aby zajmować takie stanowisko na koszt podatników? Jest znajomym burmistrza. To w naszej rzeczywistości dużo. W miejscach, gdzie p. Marciszek pracował (choć to czasem za duże słowo), nikt po jego odejściu nie płakał. Kosmiczne pomysły, za którymi nigdy nie szła nawet próba ich realizacji, bajkopisarstwo, "luzackie" podejście do obowiązków powodowały, że z mediów, w których się zaczepiał, wylatywał z hukiem. Nie bez przyczyny. Jedyne medium, z którego nie wyleciał, był to Kurier Chojnicki, który za bytności p. Marciszka jako naczelnego osiągnął taki poziom, że wydawca zamknął tytuł.

Kończąc ten przydługi post, chcę zauważyć jedną rzecz - przecież mamy w Chojnicach instytucję, która w swoich założeniach ma zajmować się promocją lokalnych inicjatyw, więc z powodzeniem mogłaby zająć się promowaniem budynku starego szpitala jako biurowca dla firm zewnętrznych. Mowa oczywiście o Promocji Regionu Chojnickiego. Tylko że ta instytucja też ma marketingowca pokroju marketingowca budynku starego szpitala i swoją aktywność przejawia przede wszystkim w koordynowaniu, a czasem organizowaniu, imprez kulturalnych i prowadzeniu sklepiku z pamiątkami. Tam szefem również jest kolega burmistrza.

Widzę jedno - w Chojnicach jest potrzeba przewietrzenia w strukturach władzy. Obecna jest tak zadufana w sobie, że już nawet nie kryje się ze swoimi powiązaniami i nepotyzmem. Tłumaczeniem, że zatrudnienie p. Marciszka przez miasto faktycznie na etat dla p. Górskiego, jest czynione dla dobra Chojnic, ponieważ dzięki temu znajdą się miejsca pracy dla chojniczan, jako wyborca czuję się obrażany. Władza wyraźnie pokazuje, że traktuje wyborców jako ciemną masę, która kupi wszystko. Burmistrz traktuje siebie jako nieomylnego, nie znoszącego sprzeciwu WODZA, którego słowo jest prawem. Może to efekt studiów w Moskwie?
29 Września 2013, godzina 08:24
Oceniono 21 razy 17
Zapraszam do zapoznania się z modyfikacją mojego planu lokalowych roszad. Doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem tego splotu różnych interesów byłoby, gdyby Sopocka Szkoła Wyższa przeprowadziła się w to miejsce, gdzie miało zainstalować się w b.szpitalu Collegium Pomerania; na zwolnione przez nią miejsce w Gimnazjum nr 1 na stałe zagościłby dom kultury; a usługi biurowe byłyby w zmodernizowanym biurowcu Mostostalu. Nadal w planie jest generalny remont dotychczasowej siedziby ChDK. Przypominam także historię poprzednich wariantów uszczęśliwienia ChDK nową siedzibą - od pozyskania tzw. białego młyna przy ul. Piłsudskiego, przez dzierżawę na 30 lat terenu na Wzgórzu Ewangelickim inwestorowi galerii handlowej po sprzedaż tego terenu. Więcej na moim blogu. Jerzy Erdman
28 Września 2013, godzina 18:55
Oceniono 5 razy 3
~podpowiedź
Ci ze służb też czytają różne portale
25 Września 2013, godzina 19:42
Oceniono 7 razy 5
~Do zdziwionego
Jeszcze nic straconego
25 Września 2013, godzina 19:04
Oceniono 8 razy 6
~zdziwiony
A mnie dziwi, dlaczego nikt nie podetknął tego pod nos odpowiednim służbom 8 lat temu. Ach tak, wtedy jeszcze ciągle trwał niczym niezakłócony zachwyt nad pięknym ryneczkiem.
25 Września 2013, godzina 12:24
Oceniono 11 razy 7
~Odnoszę wrazenie , że sz.p. Burmistrz nagle przestał czytac posty
skoro dotychczas nie zabrał głosu na temat. Udaje Niemca?
24 Września 2013, godzina 23:59
Oceniono 16 razy 12
~do powyżej
Zgadzam się. Od takich spraw są służby, społeczna kontrola to w tym wypadku za mało. Poza tym patrząc na udziałowców czy akcjonariuszy to i nawet służby mogą tego nie dźwignąć...
24 Września 2013, godzina 22:31
Oceniono 13 razy 9
~...
PeChaeS zajmuje się różnymi rzeczami. Tą akurat powinien chyba zajęć się CBŚ lub co najmniej prokuratura...
24 Września 2013, godzina 21:52
Oceniono 17 razy 9
~SZOK
I pomyslec ze PCHS zajmuje sie jakimis pierdolami pt zaklocanie porzadku na rynku. Zobaczcie co to jest za NUMER ... SZOK
24 Września 2013, godzina 21:21
Oceniono 16 razy -6
~ontek
o czym wy ludzie piszecie - przecież to jest właśnie ten kabaret, który miał zostać utworzony - moze będzie wesoło?
24 Września 2013, godzina 15:14
Oceniono 9 razy 5
~123
Teraz to już nikt nie uwierzy, że powiązania pomiędzy biznesmenem Górskim, Finsterem i Marciszkiem nie miały wpływu na zatrudnienie niepotrzebnego miastu koordynatora. Kto za to zapłaci?
24 Września 2013, godzina 13:40
Oceniono 9 razy 3
~Bromba
A może zrobić tam sanktuarium ku czci śp. x. Wiesława? Będą pielgrzymki, relikwie, cuda, a w przyszłości może wielebny zostanie błogosławiony? Wtedy dopiero otworzyłby się worek z pieniędzmi.
24 Września 2013, godzina 11:22
Oceniono 13 razy 9

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 391.00 DKKDKK 60.60 62.10
EUREUR 452.00 464.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 43.90 45.40
GBPGBP 525.00 538.00 SEKSEK 44.10 45.60
Aktualizacja: 2021-03-07 18:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 383.00 387.00 DKKDKK 61.10 61.90
EUREUR 456.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 410.00 417.00 NOKNOK 44.30 45.10
GBPGBP 529.00 535.00 SEKSEK 44.50 45.30
Aktualizacja: 2021-03-07 18:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy odczuwasz niepokój w związku z trwającą pandemią koronawirusa i wynikającymi z tego ograniczeniami?




Ceny paliw2021-03-01

E95 E98 ON LPG
BP 5.18 zł 5.54 zł 5.04 zł 2.58 zł
Circle K 5.13 zł - 4.99 zł 2.53 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 5.09 zł 5.14 zł 4.99 zł 2.53 zł
Orlen 5.18 zł 5.48 zł 5.04 zł 2.56 zł
PKS 5.13 zł - 4.99 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij