Niedziela, 20 Września 2020 | Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Kasa na zabytki

Jak przekazał Arseniusz Finster, są szanse na pozyskanie pieniędzy na zabytki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Miasto ma już pomysł, którym budynkom przywrócić dawną świetność. Choć w tym wypadku chodzi nawet bardziej o ich ratowanie.


- To projekt odbudowy, renowacji dwóch obiektów - baszty średniowiecznej i starej plebanii przy kościele farnym – poinformował burmistrz Arseniusz Finster. Taka inwestycja byłaby realizowana w partnerstwie z parafią pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Szacowane koszty to ok. 2,5 mln zł, co przy 85 % unijnego dofinansowania, oznaczałoby po 7,5 % udziału miasta i parafii. - Obydwa obiekty miałyby funkcje społeczne, nie religijne – zaznaczył włodarz. - Jest szansa, żeby ulokować tam ciekawe inicjatywy, które mogłyby być finansowane z tzw. miękkich projektów – dodał.

Reklama | Czytaj dalej »O możliwym dofinansowaniu włodarz rozmawiał w poniedziałem z marszałkiem Mieczysławem Strukiem. Jak przekazał, wizyta była owocna. - Nie powiedział nie. Myślę, że możemy liczyć na jego poparcie – relacjonował Finster. Decyzję o przyznaniu środków w ciągu kilku tygodni podejmie zarząd województwa. Są pieniądze, które zostały po przetargach. - Jeśli nie dostaniemy 2 mln zł na obydwa budynki, to zmniejszymy zakres – poinformował. Renowacja tych zabytków ma być rozszerzeniem projektu „Jezuici bez Jezuitów”, czyli gruntownej renowacji kościoła gimnazjalnego. Jeśli udałoby się pozyskać pieniądze, to prace mogłyby ruszyć w 2014 r. na zasadzie zaprojektuj i wybuduj.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

14 komentarzy

~Stara plebania z którego roku
Na pewno jest najstarszym budynkiem mieszkalnym w Chojnicach-daty nie pomnę, ale z lat 1700 +
26 Września 2013, godzina 16:28
Oceniono 5 razy -1
~gosc
kosciol ma dosyc kasy moze to sam zrobi remont dlaczego mamy sie godzic na wydawnie naszych pieniedzy z podatku to jest kpina i marnowanie pieniedzy jest duzo innych spraw publicznych do zalatwienia . Moze burmistrz liczy na popardzie proboszcza z ambony w wyborach za rok
26 Września 2013, godzina 09:42
Oceniono 13 razy 1
byłem w tej ruinie grozi ona katastrofą budowlaną że tam jeszcze nic się nie stało a gdzie nadzór budowlany ?
26 Września 2013, godzina 08:33
Oceniono 10 razy 0
~jan
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Września 2013, godzina 06:01
Oceniono 20 razy -10
~skejt
Niech Pan Dawidowski przekaże tytuł własności starej plebanii na rzecz miasta i będzie wszystko ok.! W końcu to właściciel obiektu doprowadził go do ruiny nie inwestując w remonty obiektu.Teraz ma to odnowić Unia Europejska,a Kościół dalej będzie właścicielem obiektu,którego następne 100 lat nie będzie remontował.OBOWIĄZKIEM KAŻDEGO WŁAŚCICIELA ZABYTKU JEST WŁAŚCIWE ZABEZPIECZENIE I REMONTOWANIE OBIEKTU.Jeśli ktoś sobie nie radzi to niech odda temu,który sobie poradzi !
26 Września 2013, godzina 00:28
Oceniono 25 razy 11
~anonim marciszekk
Zabytki TAK - kler NIE
25 Września 2013, godzina 20:07
Oceniono 23 razy 11
~nieśmiały parafianin
Fundusze powinny być przeznaczane na zabytki z pożytkiem i korzyścią dla całego społeczeństwa. Jednakże pod wymówką renowacji zabytków społeczne pieniądze (z funduszy regionalnych, państwowych, lub od EU) nie powinny być dawane prywatnym grupom, które nie odwzajemniają się społeczeństwu lub wykorzystuja te fundusze ze szkoda dla społeczeństwa by szerzyć nienawiść i podziały społeczne.

Ostatnio, w czasie koncertu w bazylice ponownie wyszła na jaw sprawa nowych organów w kościele Gimnazjalnym. Szanowny pan burmistrz cichcem przed mieszkańcami Chojnic, bez oficjalnych dyskusji z rada miasta, przekazał miejskie pieniądze na prywatne organy kościelne. Jeszcze raz Jackowi Dawidowskiemu udało się wyłudzić z miejskiej kasy -- od zadłużonego po czubek głowy miasta -- pieniądze na prywatne potrzeby kościoła katolickiego.

Czy szanowny burmistrz Finster piastuje urząd i władze wykonawczą w imieniu świeckiego państwa polskiego czy też jest jedynie pachołkiem hierarchów kościoła katolickiego i służalczym urzędnikiem państwa wyznaniowego?

Czy biedny kler chojnicki ledwo wiąże koniec z końcem? Czy wyłudzane od wiernych ofiary i datki ledwo starczają im już na drogie samochody, wódkę i libacje, ekskluzywne jedzenie, na skryte kochanki i dzieci, i na tuszowanie afer pedofilskich i innych przestepstw? Czy pieniędzy z datków od wiernych nie starczyło już na organy? Czy Jacek Dawidowski i inni księża jeszcze nie zaspokoili swojej chciwości i żądzy bogactwa? Czy stale, w poczuciu swojej wyższości ponad normalnymi ludźmi, nie maja dość wyłudzania pieniędzy ze społecznych funduszy miasta, które już jest zadłużone do granic możliwości?

Burmistrz obcina pieniądze na szkoły i przedszkola, ze szkodą dla jakości opieki i nauczania dzieci, lecz zawsze ma nieograniczone społeczne fundusze na kościół i na kupowanie sobie przychylności chojnickich plebanów, i na kupowanie ich politycznego poparcia z ambon. Pieniądze przekazywane na kościół katolicki w Chojnicach z budżetu miasta (bezpośrednio i pośrednio) są zabierane z funduszy na przedszkola, na szkoły, na działalność kulturalną, na kanalizacje miejską, na remonty dróg, i z wielu innych społecznie istotnych usług i przedsięwzięć. No cóż, dla burmistrza dobrobyt kościoła jest ważniejszy niż dobrobyt naszych dzieci i jakość życia mieszkancow Chojnic.

Według oficjalnych danych kościelnych przedstawionych przez kardynała Kazika Nycza, kościół katolicki w Polsce ma dochody w wysokości około 8.500.000.000,00 złotych rocznie. Oficjalnie jest w Polsce 59.000 księży, zakonników, i sióstr zakonnych. Tak wiec, przeciętny dochód na jednego statystycznego księdza, zakonnika, lub siostrę zakonną wynosi ponad 144.000,00 złotych rocznie. Według niezależnych szacunków oficjalne dochody kościoła katolickiego w Polsce podawane przez episkopat są zaniżone. W odróżnieniu od normalnych obywateli polskich, księża, zakonnicy, ani siostry zakonne nie płacą żadnego podatku od funduszy i dóbr materialnych wyłudzonych od polskiego społeczeństwa. Wierze, że chojniccy księża wyłudzają od społeczeństwa w naszym mieście znacznie więcej niż statystyczne 144.000,00 złotych na księdza! W związku z tym 5 księży, którzy dostatnio żyją z datków wiernych parafian w bazylice stać by zakupić nowe organy do kościoła gimnazjalnego i na remont starej plebani bez potrzeby wyłudzania nowych pieniędzy od naszego skorumpowanego burmistrza Finstera.

Oczywiście, dla naszego burmistrza, który udaje doktora ekonomi, potrzeby kościoła są priorytetem w naszym mieście, gdzie bezrobociem jest większe o 50 % niż średnia dla województwa pomorskiego czy średnia krajowa. No cóż, biedne rodziny i chojniccy bezrobotni nie są wystarczająco ważni dla burmistrza. Burmistrz z troską dba jedynie swoich skorumpowanych znajomych, którzy mu wynagrodzą jego wspaniałomyślność, i odwdzięczą się za załatwienie im pracy po znajomości, bądź inne skorumpowane usługi. Na przykład, burmistrza załatwił po znajomości prace na budżecie miasta całej rodzinie państwa Henszke -- Gosia po znajomości została dyrektorką Gimnazjum nr 1 (pomimo braku umiejętności menadżerskich do zarządzania szkołą), jej mąż Wojtuś został zawodowym podglądaczem (monitoringowym) w szkole zarządzanej przez swoją żonę, córka Gosi Henszke została zatrudniona w ratuszu jako urzędniczka, a synek został zatrudniony w straży miejskiej.

Taka jest smutna prawda --- dla naszego burmistrza Finia liczy się przede wszystkim dobro finansowe rozpustnego kleru katolickiego żyjącego luksusowo na koszt naiwnych chojniczan, i skorumpowani znajomi burmistrza (jak na przykład: rodzina Henszke, znajomi chojniccy sędziowie i prokuratorzy, chojniccy radni, i inni), którzy odwdzięczą się burmistrzowi za doznane korupcyjne przywileje i przysługi.
25 Września 2013, godzina 18:32
Oceniono 36 razy 6
~xyz
07 jak się nie podoba remontowanie zabytków nie głosuj na burmistrza. Zdecyduj się w końcu. Albo do lekarza.
25 Września 2013, godzina 17:35
Oceniono 14 razy -4
Może się powtarzam ale myślenie nie boli!!!

mądre słowa, ale jak ktoś jest zaślepiony nienawiścią (patrz >> 07), to nie dość że nie zmieni zdania, to nawet tematu rozmowy.
25 Września 2013, godzina 16:48
Oceniono 23 razy -1
Może się powtarzam ale myślenie nie boli!!! Pieniądze są w większości z UE, nie można ich przeznaczyć dajmy na to na zasiłki, po za tym kto zrobi remont? renowację czy odbudowę takiego obiektu?? z dużą dozą prawdopodobieństwa polska firma! wykona pracę, zatrudni ludzi, kupi materiały, zapłaci podatki - wpompuje w gospodarkę ładnych parę groszy - jest interes??
25 Września 2013, godzina 16:39
Oceniono 27 razy 1
~xxx
Ludzie nie maja pracy , myślą jak tu przeżyć od pierwszego do pierwszego a kler katolicki ma to w d#pie , najważniejsze, że oni żyją dostatnio i nie muszę za nic płacić bo z naszych podatków remontuje się nie tylko kościoły ale i ich posiadłości.
25 Września 2013, godzina 16:25
Oceniono 28 razy 4
07 prosty człowieku! wysil się, spróbuj chociaż raz ruszyć głową! To są zabytki nas wszystkich, dziedzictwo tego miasta! Stara plebania to jeden z najstarszych istniejących budynków w Chojnicach! Nie ma to znaczenia czy to budynek KK, stara synagoga czy meczet! Wiem że napadanie na kościół jest teraz w modzie ale jednoczesne myślenie chyba nie boli!

Może przetłumaczę to na Twój prosty język - więcej ciekawych zabytków w mieście to więcej turystów a to więcej szmalu/kasy/hajcu!!!
25 Września 2013, godzina 15:46
Oceniono 37 razy 3
kościół katolicki niech sam remontuje swoje zabytki, niech się odczepią od pieniędzy publicznych. Jeszcze im mało,niech się te czarne nieroby do uczciwej pracy wezmą ( najlepiej do kopania rowów ich wysłać za najniższą krajową ) a nie tylko wyciągać pieniądze jak się da od wszystkich.
25 Września 2013, godzina 15:29
Oceniono 33 razy 7
~Funkcje społeczne, a nie religijne:-)
Kościól zmienia profil z wyznaniowego na kulturalno-rozrywkowy!
25 Września 2013, godzina 15:01
Oceniono 22 razy 10

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 383.00 DKKDKK 58.90 60.40
EUREUR 440.00 452.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 40.40 41.60
GBPGBP 479.00 494.00 SEKSEK 41.80 43.40
Aktualizacja: 2020-09-19 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 379.00 DKKDKK 59.40 60.10
EUREUR 443.00 447.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 410.00 417.00 NOKNOK 40.80 41.40
GBPGBP 484.00 489.00 SEKSEK 42.40 43.10
Aktualizacja: 2020-09-19 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-16

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.51 zł 2.04 zł
Circle K 4.61 zł - 4.46 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.51 zł 1.99 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.45 zł 1.97 zł
Orlen 4.69 zł 4.97 zł 4.57 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij