Sobota, 19 Września 2020 | Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst mz, fot. screen internet

Zapłaci szkoła, nie rodzice

Decyzją organu prowadzącego dyrektor Zespołu Szkół nr 7 musi w budżecie znaleźć dodatkowe ponad 10 tys. zł. Rodzice dostaną z powrotem pieniądze za korzystanie z e-dziennika w pełnym zakresie (dostęp do ocen i frekwencji). To kwota 20 zł od ucznia (30 zł za więcej niż jedno dziecko).

Według kuratorium oświaty pobieranie opłat od rodziców uczniów za korzystanie z e-dziennika jest nieuprawnione. Zgodnie z opinią kuratorium, decyzję o bezpłatnym dostępie do elektronicznego dziennika podjęto w ratuszu. - Burmistrz analizując przepisy zadecydował, że dyrekcja nie ma prawa do pobierania opłat za udostępnienie informacji o uczniu, nawet jeśli odbywa się to drogą elektroniczną – poinformował Janusz Ziarno, dyrektor wydziału edukacji urzędu miejskiego.

Reklama | Czytaj dalej »

Dyrektor ZS nr 7 Wiesława Gerke oczywiście wykona to do czego została zobowiązana, ale swoje zdanie podtrzymuje. - Nadal uważam, że usługi edukacyjne to dostęp do dziennika, a ich przesył to jest usługa elektroniczna – stwierdziła. Podobnego zdania jest dyrektorka Zespołu Szkół w Nowej Cerkwi Alicja Kamińska. Tam, podobnie jak w ZS nr 7, mają e-dziennik z firmy Librus i rodzice, jeśli chcą podejrzeć oceny i frekwencję pociechy za pośrednictwem internetu, muszą zapłacić. - Nie ma obowiązku udostępniać danych przez internet. Naszym obowiązkiem jest informowanie rodziców, ale nikt nie nakazał, że przy pomocy internetu – argumentowała. Inicjatywa wprowadzenia e-dziennika w szkole w Nowej Cerkwi wyszła od rodziców. - Nikt nie miał pretensji. Jeśli ktoś chce, to może, ale nie musi wykupić tej usługi – wyjaśniła dyrektor Kamińska. Dodała, że nie wszyscy rodzice mają w ogóle internet, by z tej możliwości móc skorzystać.

W ZS nr 7 dyrektor Gerke musi znaleźć ponad 10 tys. zł i przekazać rodzicom wpłacone pieniądze. - Będzie ciężko – przyznała. - Na pewno nie zrobię tego w ciągu jednego dnia, ale na najbliższym spotkaniu z rodzicami – opisywała. Zebrane wcześniej opłaty na funkcje dodatkowe nie zasiliły szkolnej kasy, a trafiły bezpośrednio do firmy obsługującej e-dziennik. Wcześniej w szkole był inny dostawca tych usług – firma Vulcan, i wszystko było w pakiecie, stąd dodatkowych opłat nie było. Z poprzedniego programu jednak w szkole nie byli do końca zadowoleni, stąd zmiana na Librus i inne sposoby rozliczania usług.

Faktycznie dostawców jest wielu i opłaty różne. W Zespole Szkół w Silnie już drugi rok mają e-dziennik. Rodzice żadnych opłat wnosić nie muszą. - Jesteśmy zadowoleni. Wszystko jest w pakiecie. Rozdajemy kody, po których wpisaniu rodzice mają dostęp do wszystkich informacji – opisywała dyrektorka Elżbieta Jażdżewska. Tam usługi świadczy firma ProgMan.

Elektroniczny dziennik mają też w trzech powiatowych szkołach w Brusach, Czersku i chojnickim II LO. - Wszędzie dostęp do danych jest bezpłatny – poinformowała Maria Wróblewska, dyrektorka wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Chojnicach.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

14 komentarzy

~fragi
Po co w ogóle coś zmieniać? Po co te samochody? Furmanką się przecież też wygodnie jechało.
01 Października 2013, godzina 09:58
Oceniono 10 razy 0
~Gość
A ja pytam, po co ten e-dziennik? Nauczyciele mają uczyć, a nie siedzieć i godzinami wpisywać punkty, wiadomości i zastanawiać się czy to w tę rubryczkę wpisać, czy może w inną. W nauczaniu zintegrowanym dotychczas było wszystko jasne i czytelne. Najzwyklejszy system oceniania w skali 6 stopniowej. Teraz nagle nie ma ocen, a pojawiły się punkty, bo to efekt nowego e-dziennika. Bo trzeba było zmienić, tylko ze nagle w wiadomościach, które dotyczą np. klasy III B sp, są wiadomości od nauczycieli III a,b,c a także gimnazjum. Wpisy, które wogóle nie dotyczą danej klasy. Więc, czy to jest dobry e-dziennik? Po co to wszystko...? Niech sp nr 7 będzie prosta, dla zwykłych dzieci. Bo to tylko dzieci, po co robić rewolucję?!
01 Października 2013, godzina 08:24
Oceniono 12 razy 0
Nauczyciele mają za dużo wolnego czasu w wakacje.Dlatego wymyślają wciąż nowe książki i biorą za to łapówki.Gdyby tak nie było,stare książki by pasowały uczniom w przyszłym roku.Kiedyś książki były używane do zdarcia np.elementarz.Teraz księgarnie i drukarnie rżną kasę,a nauczyciele dbają o to żeby biznes się kręcił.Edziennik albo jest potrzebny i jest powszechnie dostępny,albo jest zbędny.
01 Października 2013, godzina 02:24
Oceniono 13 razy -7
~Marzenna Osowicka
Dla mnie sprawa jest oczywista:
Resort edukacji, zapytany o ocenę takich praktyk, odpowiada: szkoły nie mają prawa żądać opłat, bo jest to równoznaczne z ograniczeniem prawa rodziców do wglądu do dokumentacji przebiegu nauczania.

A zatem krótka piłka: jeśli nie szkoły, to organ nadzorujący czyli samorząd winien sfinansować koszty korzystania z e-dziennika przez rodziców.
01 Października 2013, godzina 00:57
Oceniono 7 razy 5
~do Sylwia7976
Nikt nie każe rodzicom za ten e-dziennik płacić przecież


Zacznijmy od tego, że nikt nie ma PRAWA żądać tych opłat. Jest to bezprawne.
Sam e-dziennik jest świetną sprawą. Tu dyrekcji należy się pochwała, natomiast nie zagwarantowanie środków na ten cel przez samorząd lokalny jest skandalem.
Autorem projektu budżetu miasta był burmistrz, który przedłożył go Radzie Miejskiej.
Dla burmistrza 20 złotych to tyle co splunąć. Dla zwykłych ludzi to 10 bochenków chleba.
"Syty głodnego nie zrozumie".
30 Września 2013, godzina 23:02
Oceniono 13 razy 5
~xyz - matce

Dobre pytanie. Pan burmistrz lub może jedna z dwóch (!!!)jego sekretarek czyta fora, to w tej sprawie odpowiedź będzie? Ludzie przebudźcie się w końcu. Czas na zmiany.
30 Września 2013, godzina 22:16
Oceniono 9 razy 5
Nikt nie każe rodzicom za ten e-dziennik płacić przecież. Ja jako osoba, która za niego zapłaciła, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że jest o niebo lepszy niż Vulcan. Nie wiem po co spekulacje, a tym bardziej mówienie o ZS7 złych rzeczy, bo jest to świetna szkoły, która naucza bardzo dobrze i nie ma w niej patologii tak jak w niektórych innych chojnickich placówkach.
30 Września 2013, godzina 19:55
Oceniono 24 razy 0
~matka
Mam pytanie.
Skoro koszt utrzymania szkoły jest zadaniem własnym miasta to dlaczego pani dyrektor ma zabezpieczyc środki finansowe na prowadzenie e-dziennika? To po co jest burmistrz i UM i radni? Ktoś chyba sprawdza budżety szkół i wydatkowanie środków?
30 Września 2013, godzina 19:50
Oceniono 11 razy 9
~xyz
"Na wprowadzenie e-dziennika musi zgodzić się organ prowadzący – wymóg uzyskania takiej zgody wynika z faktu, że wydatki związane z prowadzeniem dzienników elektronicznych finansuje w całości samorząd" (link j/w).
Jak pokazuje Studziński w statucie szkoły jest zapis o e-dzienniku.
Dość zdzierania z rodziców. Zlikwidować etat drugiego wiceburmistrza i zaoszczędzone pieniądze przekazać na rzecz szkół. Precz z tą władzą. Czas na zmiany.
30 Września 2013, godzina 19:28
Oceniono 15 razy 9
Do matki.
Proszę się zapoznać z tym artykułem. Podaję link:
http://www.bibliotekako.pl/news.aid,1993,Pobieranie_oplat_od_rodzicow_za_dostep_do_e_dziennika_jest_niezgodne_z_prawem___uwaza_MEN.html

Pozdrawiam. Jacek Studziński.
30 Września 2013, godzina 17:06
Oceniono 9 razy 3
~matka
idąc tokiem rozumowania pana Jacka, ze szkoły nie są prywatne - to dlaczego płacimy za książki i zeszyty, ubezpieczenie, obiady czy wycieczki szkolne? to też powinien zabezpieczyć organ odpowiedzialny za szkoły?
30 Września 2013, godzina 16:44
Oceniono 23 razy 5
~madzia
żadnych oplat w szkolach nie ma wyłudzania kasy od biednych ludzi dzieci też chcą jeść jak nauczyciele to wprowadzją to niech za tp płacą i tak ciągle nowe książki wymyślają które nie są tanie
30 Września 2013, godzina 16:37
Oceniono 19 razy -1
~gosciu
siódemka zawsze była posrana szkołą z bzdurnymi opłatami, nie dziwne wtedy że uczniowie po dachu szkolnym chodzili, czy też chodzili na bójki po całym mieście
30 Września 2013, godzina 16:20
Oceniono 15 razy 5
"W ZS nr 7 dyrektor Gerke musi znaleźć ponad 10 tys. zł i przekazać rodzicom wpłacone pieniądze. - Będzie ciężko – przyznała".
Zabezpieczenie środków finansowych należy do zadań organu prowadzącego. Czy Panu burmistrzowi i Radzie Miejskiej należy przypominać o ich obowiązkach?
Przy okazji. W ubiegłym roku rodzice zrzucali się na druk testów próbnych gimnazjalistów. W tej sprawie była interpelacja radnego Szmaglińskiego.
Panie burmistrzu, póki co szkół jeszcze żeście nie sprywatyzowali. To skąd te opłaty. Nie chodzi o kwoty, a o zasadę.
I jeszcze jedno. W Statucie Szkoły, w sprawie e-dziennika, jest wymieniony "Vulkan", który był bezpłatny. Czy Statut Szkoły uległ zmianie? Na stronach internetowych szkoły w dalszym ciągu widnieje: "par 25. pkt.8. Wprowadza się dziennik elektroniczny VULKAN, który prowadzony jest obok tradycyjnego dziennika".
30 Września 2013, godzina 15:36
Oceniono 19 razy 13

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 383.00 DKKDKK 58.90 60.40
EUREUR 440.00 452.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 40.40 41.60
GBPGBP 479.00 494.00 SEKSEK 41.80 43.40
Aktualizacja: 2020-09-19 14:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 379.00 DKKDKK 59.40 60.10
EUREUR 443.00 447.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 410.00 417.00 NOKNOK 40.80 41.40
GBPGBP 484.00 489.00 SEKSEK 42.40 43.10
Aktualizacja: 2020-09-19 14:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-16

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.51 zł 2.04 zł
Circle K 4.61 zł - 4.46 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.51 zł 1.99 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.45 zł 1.97 zł
Orlen 4.69 zł 4.97 zł 4.57 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij