Piątek, 07 Sierpnia 2020 | Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz, nadesłane

Stowarzyszenia zwykłe i (nie)zwykłe

Za naprawę karuzeli zapłacić ma urząd miejski (zdjęcie z 7.10).

Za naprawę karuzeli zapłacić ma urząd miejski (zdjęcie z 7.10).

- 95 % działań PChS to polityka – twierdzi burmistrz. Gdyby choćby zrobili zbiórkę krwi jak Aurochs, to może członkowie tej organizacji pozarządowej mogliby liczyć na współpracę z samorządem. Ba, nawet na siedzibę, jak jest w przypadku klubu motocyklowego. Tymczasem Projekt Chojnicka Samorządność skarży się na dyskryminację, bo nie ma co liczyć na salkę konferencyjną raz w miesiącu.


Radni podzielili zdanie włodarza i dwie skargi odrzucili. Jedna była konsekwencją drugiej, bo najpierw argumentowano, że stowarzyszenie zwykłe niekorzystające z grantów nie może liczyć na pomoc miasta. Tymczasem inne zwykłe stowarzyszenie na początku 2012 roku dostało w użyczenie domek pod sosną, co śmieli zauważyć adwersarze burmistrza. - To jest użyczenie za opiekę, naprawę, remonty tego domku, opiekowanie się placem zabaw, organizację imprez dla dzieci w Dniu Dziecka – argumentuje burmistrz. W czasie kiedy podnoszone są te argumenty, nasz Czytelnik zmuszony jest interweniować w straży miejskiej, a do redakcji wysyła zdjęcia dziurawej karuzeli i innych usterek. Już w zeszłym roku pisaliśmy o uszkodzonych elementach małej architektury w lasku. Wtedy szkody zobowiązali się naprawić członkowie stowarzyszenia i ostatecznie po kilku tygodniach je wykonali. Niekoniecznie odpowiadały one pierwotnemu wyglądowi urządzeń, ale jednak dobrych chęci nie można było im odmówić. Nie one są tu jednak najważniejsze, a umowa skonstruowana w urzędzie, dokładnie w wydziale gospodarki przestrzennej, której punkt 6 brzmi: „Stowarzyszenie będzie używać przedmiot użyczenia zgodnie z zasadami racjonalnej gospodarki, utrzymując obiekt w należytym stanie technicznym, zabezpieczając go przed zniszczeniem, w szczególności plac zabaw, a szkody powstałe w przedmiocie użyczenia usunie niezwłocznie”. Również w uzasadnieniu uchwały o bezzasadności skargi napisano: "wszelkie koszty związane z utrzymaniem, konserwacją "Domku pod sosną" i placu zabaw ponosi w całości stowarzyszenie".

Reklama | Czytaj dalej »

Tym razem jednak urząd sam zleci prace, a ich koszty weźmie na siebie. Jak tłumaczy dyrektor komunalki Jarosław Rekowski, karuzela jest jednym z najstarszych urządzeń i wymaga gruntownej naprawy. - Drobne naprawy, jak wymiana pojedynczych elementów, stowarzyszenie realizuje własnym sumptem. Za grubsze odpowiada urząd – wyjaśnia. Informuje, że przeglądy placu, który w użyczeniu ma stowarzyszenie, odbywają się regularnie. W zasadzie za jego stan odpowiadają trzy podmioty: wydziały komunalny i gospodarowania przestrzenią, gdzie podpisano umowę oraz Aurochs. To stowarzyszenie z pewnością na dyskryminację się nie poskarży, bo na pomoc urzędu w wypełnianiu własnych obowiązków może liczyć.

Miejskie mienie stowarzyszenie używa „na cele działalności rekreacyjno-sportowej”. Czy można zaliczyć do nich prywatną imprezę? W internecie krążą zdjęcia z takowej, a w zasadzie krążyły, bo... zniknęły. Ślad w internecie zostaje, a poza tym naprawdę nie tak trudno zrobić zrzut ekranu. Jakie cele statutowe stowarzyszenia są w ten sposób realizowane? - zastanawiają się internauci, którzy zdjęcia widzieli. Jeden z zapisów umowy brzmi: „stowarzyszenie nie może udostępniać przedmiotu użyczenia w całości lub w części osobom trzecim, bez pisemnej zgody Gminy”. Sprawdziliśmy w urzędzie i takiej zgody do tej pory nie wydawano.

PChS wniosło skargę na dyskryminowanie stowarzyszenia oraz niezgodne z prawem dysponowanie mieniem komunalnym przez burmistrza. Skargę tę radni uznali za bezzasadną. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że warunkiem niezbędnym by stowarzyszeniu udzielić mienia komunalnego jest „istnienie jakiejkolwiek formy współpracy i realizacja w ramach tej współpracy zadań publicznych zbieżnych dla organu administracji i organizacji pozarządowych”. Nie ulega wątpliwości, że współpraca ratusza z Aurochsem istnieje na wielu płaszczyznach. Co do drugiego stowarzyszenia burmistrz zarzeka się, że żadnego konfliktu nie ma, a warunki dla wszystkich są takie same. - Jestem zdeterminowany do współpracy. Każda inicjatywa z grantem lub bez, nakierowana społecznie spotka się ze współpracą – deklaruje Arseniusz Finster na sesji. Chwilę później szesnastu radnych skargę odrzuca, trzech wstrzymuje się.

Zdjęcia nadesłane przez czytelnika w dn. 3.10.13 r.

Skarga z 13.09.13 r.

Uzasad. uchwały

Skarga z 26.09.13 r.

Uzasad. uchwały

"Zapomniany plac zabaw" - 20.08.2012 r.

"Coś zrobiono, ale niekoniecznie dobrze" - 11.09.2012 r.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

40 komentarzy

Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
09 Października 2013, godzina 07:11
Oceniono 30 razy -10
~Bajki z mchu i paproci - autor: Marzenna Osowicka
Fajnie jest być dyrektorem generalnym, który nie jest błaznem… Pan Radca Prawny Pewnego Urzędu daje kolejny popis niemerytoryczności i braku prawniczego warsztatu udzielając odpowiedzi, którą można między bajki włożyć: „ekwiwalentną wymianą świadczeń między stowarzyszeniem a miastem" uzasadniając komisji swoje stanowisko dyskryminowania jednego ze stowarzyszeń i faworyzowania drugiego. Wcześniej ten sam Radca Prawny odmawiał stowarzyszeniom zwykłym prawa do ubiegania się o granty.
Bo nawet dla laika mojego pokroju – czyli zwykłego zjadacza chleba, ta „ekwiwalentna wymiana świadczeń” jest fikcją, stwierdzeniem równie nieuprawnionym, a wręcz śmierdzącym fałszem. Paranoicznym i bezczelnym argumentem jest supozycja, że Radca Prawny może wybierać sobie osoby „godne współpracy”. To zaprzeczenie i łamanie wszelkich norm współpracy z organizacjami pozarządowymi. Schizofreniczne tezy, niepoparte żadnymi racjonalnymi argumentami stawiają Pana Radcę w pozycji błazna szafującego dobrym imieniem Komisji Rewizyjnej, a także i większości Rady Miejskiej, która jego „hipotezy” przyjmuje w sposób pozbawiony jakiejkolwiek refleksji. Ta nieprawdopodobna arogancja organów władzy budzi przerażenie – jakich jeszcze argumentów będą chwytać się władze samorządowe, by pokryć brak profesjonalizmu, brak merytorycznych argumentów oraz dyskryminującą tendencję wobec niektórych stowarzyszeń?
09 Października 2013, godzina 00:04
Oceniono 34 razy 28
~pilot
Buta i arogancja władzy przeraża. A ratuszowy prawnik to...brak słów...Czas na odlot władzuni. A nowemu nie pozwólmy się tak panoszyć! To władza jest dla nas, a nie na odwrót!!!!!!!
08 Października 2013, godzina 23:28
Oceniono 24 razy 18
~EeeMakarena!
Kocham czytać wypowiedzi Dyrektora Wydziału Komunalnego, po tych akcjach ze śmieciami powinien już dawno opuścić wygodne biureczko.
08 Października 2013, godzina 23:06
Oceniono 28 razy 20
~Mafia Chojnicka
To już śmiało można nazwać mafią - co się dzieje w naszym mieście. Ten głupek z ratusza tworzy dowolne interpretacje prawa! Ludziom w twarz się śmieje!
08 Października 2013, godzina 21:59
Oceniono 34 razy 28
~Bax
Stowarzyszenie (nie)zwykłe to takie do którego należą np panowie Paluch, Winiecki....... tzw kumple Naszego włodarza a stowarzyszenie zwykłe hmmmmm....... to reszta......
08 Października 2013, godzina 21:52
Oceniono 28 razy 20
~zaq
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Października 2013, godzina 21:49
Oceniono 40 razy -16
~Wojciech
Popieram przedmówcę. Zawężacie pole merytoryki Mirko i reszta...
08 Października 2013, godzina 21:20
Oceniono 27 razy -9
~zmęczony
Łukasz S., Andrzej S., ED, AS, IRA i Mirka czy jak tam masz jeszcze zamiar się podpisywać. Mam do ciebie małą prośbę. Zanim napiszesz jakiś komentarz przemyśl go dokładnie i się nie spiesz. Ogranicz się z ich ilością bo to co teraz robisz staje się męczące. Twoje wpisy nie mają żadnego składu i nikt ich nie bierze na poważnie. Teraz to jest po prostu jakiś bełkot trolla internetowego.
08 Października 2013, godzina 20:24
Oceniono 30 razy -8
~Dziadek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Października 2013, godzina 20:21
Oceniono 26 razy -14
~Hej czy ty wiesz...
Czy Chojnice to bogate miasto władzuni biednych ludzi...Ale jaja...ED
08 Października 2013, godzina 20:04
Oceniono 22 razy 12
~skandal
Skoro umowę skonstruowano w ten, a nie inny sposób, jakim prawem Pan Rekowski naraża Urząd Miasta na koszty, których ten nie powinien ponosić? W umowie nie ma słowa o tym, że większe naprawy będą wykonywane z miejskiej kasy. To są nadinterpretacje i ułatwianie życia bogatym kolegom. Moim zdaniem jest to kolejny przykład niegospodarności. Nie dość, że banda bogatych, podstarzałych plejbojów bezpłatnie korzysta z mienia publicznego, jako miejscówki do odbywania imprez suto zakrapianych alkoholem, to jeszcze nie wywiązuje się z tych nielicznych warunków, jakie postawiono im w umowie. Co z ustawą o wychowywaniu w trzeźwości? Alkohol leje się strumieniami przy samym placu zabaw! To jest skandal!
08 Października 2013, godzina 19:26
Oceniono 38 razy 26
~Czy istnieje w Chojnicach cęzura poglądów...
Stryjku Jarku ja ciebie też lubię...Pozdrowionka Mirka
08 Października 2013, godzina 19:20
Oceniono 27 razy 13
~Stryj JAREK
Łukasz S., Andrzej S., ED, AS i Mirka to ta sama osoba która chyba cierpi na rozstrój jaźni! To twoje pisanie można jedynie o kant d... roztłuc matole!!!
08 Października 2013, godzina 19:16
Oceniono 35 razy -7
~Czy Władzunia zgodnie z literą prawa gospodaruje, dba o majątek podatników...
Czyje potrzeby zaspokaja majątek podatników ukazany na zdjęciach...Andrzej S
08 Października 2013, godzina 18:11
Oceniono 27 razy 13

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.00 380.00 DKKDKK 58.20 59.70
EUREUR 434.00 446.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 403.00 418.00 NOKNOK 40.30 41.40
GBPGBP 481.00 496.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2020-08-06 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 376.00 DKKDKK 58.70 59.40
EUREUR 438.00 442.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 412.00 NOKNOK 40.70 41.30
GBPGBP 486.00 492.00 SEKSEK 42.30 43.00
Aktualizacja: 2020-08-06 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-08-06

E95 E98 ON LPG
BP 4.44 zł 4.79 zł 4.3 zł 1.93 zł
Circle K 4.39 zł - 4.25 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.27 zł 1.9 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.25 zł 1.93 zł
Orlen 4.44 zł 4.69 zł 4.3 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij