Poniedziałek, 18 Stycznia 2021 | Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra ch24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Będą progi i pobocze dla rowerzystów

Przed mostem zwodzonym wkrótce trzeba będzie ściągnąć nogę z gazu. Powstaną tam progi spowalniające.

Przed mostem zwodzonym wkrótce trzeba będzie ściągnąć nogę z gazu. Powstaną tam progi spowalniające.

Jeszcze w tym roku powiat zleci wykonanie dwóch mniejszych inwestycji na drodze Charzykowy - Chociński Młyn. Ucieszą się rowerzyści. Kierowcy będą musieli ściągnąć nogę z gazu.

 

Przy okazji umocnienia pobocza i poszerzenia pasa drogowego przy przepuście nad Strugą Siedmiu Jezior, która wpływa do Jeziora Charzykowskiego, zostanie rozwiązany problem rowerzystów. Jadący trasą Kaszubskiej Marszruty musieli przejeżdżać na drugą stronę jezdni na niebezpiecznym zakręcie.

- Nie będziemy wykonywać brakującego fragmentu ścieżki, ale umożliwimy bezpieczny przejazd rowerzystom – powiedział wicestarosta Przemysław Biesek-Talewski. Całą procedurę przeprowadzi powiat, ale pieniądze na ten cel przekaże gmina Chojnice. Radni podjęli już stosowną uchwałę o przekazaniu 100 tys. zł w formie pomocy dla powiatu. Takie były wstępne kosztorysy, ale po przetargu okazało się, że potrzeba niespełna 40 tys. zł. Tyle zaproponowała firma drogowa Bogusława Szycy z Racławek. Druga w kolejności oferta firmy Marbruk opiewała aż na 117 tys. zł. Wójt cieszy się z takiego rozstrzygnięcia, bo 60 tys. zł pozostanie w gminnym budżecie.

Reklama | Czytaj dalej »

Mniej radośni będą kierowcy, którzy będą musieli wyhamować przed mostem zwodzonym w Małych Swornychgaciach. Jeszcze w tym roku po obu jego stronach zamontowane zostaną po dwa progi wyspowe. - Są konieczne, bo ograniczenie do 40 km/h to było za mało. Wyższa prędkość szczególnie w przypadku ciężkich aut jest niekorzystna dla mostu – argumentuje wicestarosta Przemysław Biesek-Talewski. Koszt prac to 14,5 tys. zł.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

14 komentarzy

~gosc
autobusy samochody ciezarowe nowet nie zwalniaja przy tych progach przed mostem . najlepiej postawic tam radar i karac kierowcow a jak to nie pomoze to zastawic slabany otwozuc most do gory i problem z glowy ten most zostal pobudowany dla zeglarzy by utrudnic zycie kierowcom zeglarze caly sezon letni lamali prawo plynac na silniku spalinowym a ty kierowco uwazaj bo mandat dostaniesz i punkty karne a prosze dmuchnac w alkomat zeglarz nietykalny swieta krowa nie straszyc policja bo sie obrazi Vip
24 Lutego 2014, godzina 15:33
Oceniono 6 razy 6
~niania
Wójt zaoszczędził 60 tys. to może wreszcie na ul. św. Huberta , Długiej, Poprzecznej w Chojniczkach i im przyległym pojawi się równiarka i walec, aby wyrównać te drogi i zniwelować ogromne dziury. Mamy dosyć obietnic i nic nierobienia dla zwykłych mieszkańców osiedla. Sołtys to chyba w ogóle nie wie , że takie ulice w Chojniczkach istnieja, jeżeli wazelinuje władzom gminy, wymieniając tylko ulice: Sosnową i Świerkową.(Czas Chojnic z dn.14.11.13). A ciekawe ile gmina zaoszczędziła na przetargu na na wywóz śmieci? Zapytamy o to na zebraniach i gdzie podziały się te oszczędności?
22 Listopada 2013, godzina 18:33
Oceniono 1 raz 1
~Ooo...
Ooo...
22 Listopada 2013, godzina 17:52
~Czyli ścieżka rowerowa będzie dalej niedokończona jak do tej pory!
Po co pobudowano za duże pieniądze tą byle jaką ścieżkę rowerową? Jazda przy krawędzi szosy jest bezpieczniejsza niż korzystanie z tej ścieżki. A za rok ścieżka pewnie porośnie chwastami.
21 Listopada 2013, godzina 16:37
Oceniono 6 razy 4
~nieśmiały parafianin
Wydaj mi się, że gdy most jest zbyt delikatny i za słaby by wytrzymać obciążenie jeżdżących po nim ciężarówek, to należy go wzmocnić strukturalnie by był w stanie unieść większe ciężary niż obecnie. Czy projektujący ten most inżynierowie, i kontrole w czasie budowy i przy odbiorze, nie miały pojęcia, że po tym moście będą jeździły ciężarówki? Wydaje mi się kompletnie nielogiczne, że zamiast wzmocnić słaby most starostwo planuje uszkodzenie jezdni na dojazdach do tego mostu. Po co psuć to co jest dobre i funkcjonalne?

Ścieżka rowerowa do Małych Sworów już od momentu planowania została pobudowana jako bubel. Szkoda tylko zmarnowanej szansy i straconej możliwości budowy atrakcyjnej, funkcjonalnej, i bezpiecznej ścieżki dla rowerzystów. Zmuszanie rowerzystów korzystających z tej ścieżki do wielokrotnych przejazdów przez szosę co kilkaset metrów w niebezpiecznych miejscach, a w miejscowościach nawet co kilkanaście metrów, naraża użytkowników niepotrzebnie na kolizje ze samochodami i zagraża życiu i zdrowiu rowerzystów. Już od pierwszego momentu planowania, ścieżka rowerowa była konstruowana bez wyobraźni, bez troski o bezpieczeństwo użytkowników, bez troski o odczucia estetyczne i krajobrazowe, i od zarania była zaplanowana i skonstruowana "na odwał", byle by odfajkować gdzieś w sprawozdaniach i raportach, że tą robotę już odwalono. Tak więc, jeżeli ścieżka była skonstruowana tak by byle jak odwalić ten projekt, to nie dziwie się, że inwestorzy i wykonawcy nawet nie potrudzili się o zbudowanie wszystkich odcinków tej trasy, tak by ścieżka miała pełną ciągłość od Charzykowa aż po Swory. Zresztą, spodziewam się, że gdy szutrowa nawierzchnia przejdzie w zimie kilkanaście cykli zamarzania i odmarzania, to zmieni się w grząskie bagno, i pewnie już następnego lata z powodu dziur i kolein, i tak nie będzie się nadawać nawet do jazdy na rowerach terenowych.

Ta ścieżka rowerowa to zmarnowana szansa i zmarnowane społeczne pieniądze.
21 Listopada 2013, godzina 08:38
Oceniono 11 razy 7
~jotdwatrzy
Progi wyspowe stosuje się tam gdzie jeżdżą autobusy miejskie. Chodzi o to że autobus ma szerszy rozstaw kół i przejeżdża nad progiem bez zwalniania i bez podskakiwania pasażerów. Ciężarówka również nie musi zwalniać. Starostwo ze względu na problem ze zbyt szybką jazdą ciężarówek postanowiło utrudnić życie kierowcom osobówek. Dziwna logika.
16 Listopada 2013, godzina 12:25
Oceniono 1 raz -1
Nie będziemy wykonywać brakującego fragmentu ścieżki, ale umożliwimy bezpieczny przejazd rowerzystom – powiedział wicestarosta Przemysław Biesek-Talewski.

Już się boję tych rozwiązań powiatowych decydentów. Z moich obserwacji w Chojnicach i w moim odczuciu, starostwo powiatowe po prostu nie zna się, nie ma fachowców, wiedzy, doświadczenia i pojęcia o drogach dla rowerów. Jeżeli się mylę w niektórych przypadkach co do zarządcy drogi to sorry. Przesłać innemu decydentowi. Przykłady:

ul.Kościerska - lampy i znaki na ddr
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9ba0d9bb05024a0c.html

ul.Młodzieżowa - lampa na środku ddr, drzewo, znak

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b33a035c938e8952.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ccff939d0d73cc68.html

ul.Przemysłowa - niedokończony odcinek ddr bez zjazdów na/z , za wysokie progi niezgodne z prawem budowlanym, niegospodarność w zimie

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/64e323849ee99dd4.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/aa3309c923c50690.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7e8567268189cd7b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3345f1c71da5b499.html

ul.Lichnowska - przejazd rowerowy, ale jaki? Czy ktoś z decydentów myśli że ilu kierowców jadących od strony mostu zwalnia i przepuszcza rowerzystów? Może 1/10 i to naprawdę trzeba się szybko uwijać, tylko po to żeby koło stadionu zjechać na jezdnię.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cbe504286c49e38a.html

ul. Derdowskiego - nowy chodnik z przeznaczeniem na ddr - Kostka betonowa i łączenie pasów ruchu zamiast porządnej drogi. Taka chojnicka urzędnicza mentalność - nie budować tylko zamieniać na gorsze.
Nie będziemy wykonywać brakującego fragmentu ścieżki, ale umożliwimy bezpieczny przejazd rowerzystom

hmmm zobaczymy jak przystosujecie co trzeba, bo na razie z wypowiedzi można sądzić, że zamierzacie zastosować półśrodki. Jak zawsze (patrz wyżej).
16 Listopada 2013, godzina 09:40
~olip
jakby nie było zwykłych ludzi jest więcej niż tej tzw. elity. I to my zdecydujemy o losie dotychczasowych zasiadaczy stołków. A przewiduję duże zmiany. Ludzie mają już was dosyć.
15 Listopada 2013, godzina 20:23
Oceniono 6 razy 4
Progi spowalniające mają być przed mostem. One nie mają chronić turystów czy rowerzystów tylko most. Najpierw wydali kupę kasy na ułatwienie życia pływającej "Elicie" a zwykłym ludziom życie utrudniają. Dziękujemy i do zobaczenia na wyborach.
15 Listopada 2013, godzina 20:10
Oceniono 7 razy 5
~MS
Progi spowalniające w Małych Swornychgaciach to absolutna konieczność nie tylko z powodu mostu. Wielu kierowców nie przestrzega ograniczenia do 40 km/h, a latem ruch pieszych na drodze spory no i zgodnie z tym dziwnym projektem ścieżki, zarówno piesi jak i rowerzyście muszą chociaż 3 razy na krótkim odcinku ulicę Chojnicką przekroczyć. Warto, przypominam, przyjrzeć się niebezpiecznym skrzyżowaniom ulic prostopadłych z ulica Chojnicką ..... tak przy okazji tych korekt, może np. ustawić lustra ....
15 Listopada 2013, godzina 17:23
Oceniono 3 razy 1
~boguś
Most nie wytrzyma prędkości dużych aut? Kpina jakaś? To może jeszcze ruch wahadłowy tam wprowadźcie, żeby most się nie zarwał???
15 Listopada 2013, godzina 09:48
Oceniono 2 razy 2
~jotdwatrzy
A może by tak, w trosce o ten drogocenny most, zamknąć na nim ruch w ogóle i pobudować obok normalny most dla samochodów?
15 Listopada 2013, godzina 09:47
Oceniono 5 razy 5
~kierowca
Nie dało rady zaprojektować mostu inaczej? Niedługo to z uwagi na oszczędności i wynikającą z tego kiepską technologię trzeba będzie na wszystkich drogach dać ograniczenia do 20 km bo jężdżące auta wpływają niekorzystnie na asfalt.
14 Listopada 2013, godzina 21:00
Oceniono 10 razy 8
~wyborca

"Jeszcze w tym roku po obu jego stronach zamontowane zostaną po dwa progi wyspowe". - żeby tylko autobusy nie zawiesiły się na tych wyspach?
14 Listopada 2013, godzina 18:16
Oceniono 14 razy 12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-17 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2021-01-17 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy zamierzasz się zaszczepić przeciwko koronawirusowi?
Ceny paliw2021-01-15

E95 E98 ON LPG
BP 4.93 zł 5.29 zł 4.79 zł 2.27 zł
Circle K 4.76 zł - 4.69 zł 2.22 zł
Lotos Optima 4.76 zł - 4.69 zł 2.24 zł
MZK 4.78 zł 4.83 zł 4.64 zł 2.24 zł
Orlen 4.93 zł 5.23 zł 4.79 zł 2.27 zł
PKS 4.82 zł - 4.68 zł 2.25 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij