Wtorek, 11 Sierpnia 2020 | Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

'Silne lobby sportu i kultury'

Podział środków dla stowarzyszeń budzi kontrowersje co roku. Nie tylko w mieście, także w gminie czy powiecie.

Podział środków dla stowarzyszeń budzi kontrowersje co roku. Nie tylko w mieście, także w gminie czy powiecie.

W poniedziałek radni miejscy mają przyjąć plan współpracy z organizacjami pozarządowymi, którym samorząd zleca realizację zadań publicznych. Na kulturę, sport, ochronę zdrowia i inne wydzielono już konkretne kwoty.

 

Z konkursu grantowego stowarzyszenia mogą zdobyć pieniądze na realizację swoich inicjatyw. Przedtem oczywiście ich wnioski są analizowane przez specjalną komisję. - Żebyśmy się nie łudzili. Ma dostać, ten kto ma dostać – zauważył Krzysztof Haliżak na komisji rady miejskiej. Wskazał, że w programie współpracy z NGO-sami jest zapis pozwalający na zlecenie zadania z pominięciem otwartego konkursu ofert. - Ostateczna decyzja i tak należy do burmistrza – stwierdził radny Kongresu Nowej Prawicy. „Nachapać” według Haliżaka mogą się przedstawiciele dwóch dziedzin. - Jest silne lobby sportu i kultury – twierdzi radny, który stoi na stanowisku, że pewne wydatki należą do sfery prywatnej i samorząd nie powinien ich finansować. - Po niektórych wydarzeniach kulturalnych można schamieć – dorzucił oliwy do ognia. Z takimi zarzutami nie mógł zgodzić się radny Bogdan Kuffel, który wytknął koledze z rady, że z grantów "nachapać" się nie można, bo idą na konkretne działania, z których do grosza trzeba się rozliczyć. - 36 tysięcy na kulturę, to takie silne lobby? Po jakich wydarzeniach można schamieć? - zwrócił się do Krzysztofa Haliżaka. Odpowiedzi na ostatnie pytanie nie poznał.

Reklama | Czytaj dalej »

Wśród działaczy stowarzyszeń krążą opinie, że granty to tajne dofinansowanie niektórych klubów sportowych w Chojnicach. Do tego są dyscypliny, które według nich są przez władze miasta preferowane. - Tylko piłka nożna i boks, reszta jest pomijana. Już sam sposób planowania środków wskazuje na co pójdą. To zamyka możliwość starania się o środki wszystkim – stwierdził Zbigniew Szyszka, pasjonat tenisa ziemnego i boule. Zaprotestował Andrzej Mielke z komisji grantowej: - Chyba 30 klubów dostało dofinansowanie.

Pulę środków na przyszły rok przeznaczono na 9 zakresów:

  1. kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – 36 tys. zł

  2. kultura fizyczna i sport – 308 tys. zł

  3. wypoczynek dzieci i młodzieży – 2,5 tys. zł

  4. ochrona i promocja zdrowia – 390 tys. zł

  5. integracja europejska – 2,5 tys. zł

  6. przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społ. - 20 tys. zł

  7. ekologia – 1,5 tys. zł

  8. ochrona zwierząt (prowadzenie schroniska) 320 tys. zł

  9. pomoc społeczna 648,5 tys. zł

Uwagi do programu współpracy miał radny Bartosz Bluma. Wśród tych zadań publicznych zabrakło mu wymienionych w ustawie, tj.: promocja przedsiębiorczości i działania wspierające demokrację i społeczeństwo obywatelskie. - Czy zakres wynika z ograniczonych środków? - spytał Bluma. - Trudno przepisać wszystko z ustawy, a potem nie realizować – odpowiedział mu Marian Rogenbuk. Wniosek zgłosił Krzysztof Haliżak. Prosił o doprecyzowanie do sesji form współpracy w zakresie nieodpłatnego udostępniania sali na potrzeby organizacji, by zapobiec podobnej sytuacji, które miała miejsce z Projektem Chojnicka Samorządność. Miasto odmówiło stowarzyszeniu salki na comiesięczne konferencje prasowe.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~nieśmiały parafianin
Zapomniałem w moim poprzednim komentarzu o jednej bardzo ważnej rzeczy, która także wiąże się z grantami i finansowaniem działalności społecznej.

Brak ciągłej i spójnej polityki społecznej i finansowej, włącznie z programami granatowymi nasila i potęguje nadchodzącą katastrofę demograficzną w Chojnicach.

Brak aktywnych działań administracyjnych, społecznych, i finansowych burmistrza powoduje coraz większy odpływ młodych ludzi z Chojnic. Jest to spowodowane przede wszystkim brakiem możliwości znalezienia zatrudnienia, i brakiem programów i działań by ułatwić i umożliwić młodym ludziom znalezienie lub stworzenie sobie miejsca pracy. Obecne programy są anemiczne i skupione na propagandzie, że coś się robi, zamiast na efektywnej, specyficznej, i profesjonalnej pomocy dla młodych mieszkancow, by umożliwić im znalezienie pracy i możliwości utrzymania siebie i swoich rodzin tutaj w Chojnicach.

Obecnie, gdy odpływ młodych wykształconych i zdolnych ludzi nasila się w Chojnicach, to pan burmistrz nie zauważa nawet tego problemu. Na pomoc w stworzeniu miejsc pracy dla młodych ludzi burmistrz nie poświęca ani miejskich funduszy, ani nie skupia na tym problemie uwagi swoich ratuszowych biurokratów, ani nie inicjuje żadnych efektywnych i specyficznych programów społecznych.

Młodzi chojniczanie w poszukiwaniu pracy i możliwości utrzymania się wyjeżdżają z Chojnic, z czasem zakładają rodziny gdzieś indziej, i mają tam dzieci, które już nie wrócą do Chojnic. A z czasem w Chojnicach populacja starzeje się i zwiększa się proporcja emerytów. Generalnie, proces ten prowadzi do starzenia się i katastrofy demograficznej naszego miasta. I za parę lat zostaną w Chojnicach jedynie zdani na siebie samych starzy ludzi, dla których jedynym najważniejszym problemem będzie, by iść do kościoła w niedziele i święta, a być może i częściej.

A przy obecnej polityce społecznej burmistrza i ratusza, oraz starosty i radnych powiatu --- miasto powoli wyludni się w efekcie ucieczki młodych pokoleń w poszukiwaniu pracy i możliwości utrzymania się gdzieś indziej.

Ile inwestuje burmistrz czasu, wysiłku i pieniędzy by zapobiec tej nadchodzącej dla Chojnic katastrofie demograficznej? Gdyby pan burmistrz wykazał tyle ochoty, i poświecił chociaż tyle czasu i wysiłku na aktywizacje ekonomiczną i zawodową młodych ludzi w Chojnicach, ile poświecił na (EDIT) przekazanie (EDIT) społecznych pieniędzy Jackowi Dawidowskiemu (EDIT), to sądzę, że grożąca katastrofa demograficzna w Chojnicach byłaby do uniknięcia. (EDIT)


nieśmiały parafianin
mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
22 Listopada 2013, godzina 19:33
Oceniono 36 razy 34
~nieśmiały parafianin
Wydaje mi się, że zapomniano w tej liście dodać jeden ważny punkt:

1. sekty i kulty religijne

(EDIT)

Co do innych grantów, to faktycznie bardzo ciekawe dlaczego społeczeństwo wierzy, ze "granty to tajne dofinansowanie" i nagrody dla wybrańców?
W tym roku faktycznie -- to członkowie komisji granatowej obdarowali siebie nawzajem i ochłapy dali swoim lojalnym kolesiom. Rozszarpali fundusze na granty jak padlinę nie zostawiając nic dla najmniejszych i najsłabszych -- jak na przykład, dla szkolnych lub uczniowskich klubów sportowych, grup artystycznych, kulturalnych, bądź dla działaczy środowiskowych.

Najlepszym i najwyraźniejszym przykładem korupcyjnego rozdzielania grantów jest fakt, ze grupa bokserska oddzieliła się specjalnie w tym roku od UKS Ósemka by otrzymać grant jedynie dla swoich bokserów, podczas gdy reszta uczniów-sportowców z UKS Ósemka została zignorowana! Wielu uczniów-sportowców z UKS Ósemka pochodzi z rodzin, które cierpią z powodu bezrobocia badz mają małe dochody finansowe w rodzinach. Zajęcia sportowe to w ich przypadku jedyna opcja i możliwość aktywnego spędzania czasu i społecznej interakcji z rówieśnikami. Jednak ani burmistrz, ani komisja grantowa nie udzieliły wsparcia w wysokości 2-3 tys. złotych dla tych uczniów-sportowców by umożliwić im uprawianie sportu i wyjazdy na lokalne turnieje i zawody. Jest to także forma zemsty (EDIT) na prezesie UKS Ósemka - na pani Marzennie Osowickiej, która razem z panią Alicją Kreft oskarżyła (EDIT) Gosie Henszke o mobbing. (EDIT)
Podczas gdy burmistrz sam podkreśla walory turystyczne naszego regionu, oparte na pięknie regionu jeziora Charzykowskiego i parku narodowego, to przeznaczenie "na ekologie" jedynie 1,5 tys. złotych jest niepoważne i śmieszne. Co można realnie zrobić z 1,5 tys. złotych przeznaczonym na cele ekologiczne?

Najgorszym problemem jest to, że w mieście cierpiącym na prawie 22 % bezrobocie i pewnie więcej niż 50 % społeczeństwa żyjącym na skraju ubóstwa burmistrz nie widzi potrzeby promocji aktywności gospodarczej i ekonomicznej regionu i naszego miasta. Na te cele burmistrz poprzez granty przeznacza jedynie 0 (zero) tys. złotych miejskich funduszy. Burmistrz najwyraźniej nie potrafi zrozumieć, że dobrobyt i podniesienie jakości życia mieszkancow naszego miasta zależy bezpośrednio od walki z bezrobociem i zwiększenia aktywności gospodarczej i ekonomicznej mieszkańców. Z braku prawdziwej wiedzy ekonomicznej burmistrz wydaje się nie rozumieć podstawowych procesów ekonomicznych i ich efekty na społeczeństwo Chojnic.

Już nadszedł czas by Chojnice znalazły nowego burmistrz z wiedzą ekonomiczną, i mającego ochotę poprawić byt i jakość życia mieszkańców Chojnic. Czas tez by wymienić radnych, którzy są jedynie marionetkami w rekach naszego (EDIT)burmistrza Finstera.


nieśmiały parafianin
mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru

Aby pan burmistrz mógł sprawdzić czy cenzorzy z portalu chojnic24.pl robią satysfakcjonującą robotę, dla porównania, mój nieocenzurowany komentarz jest dostępny na stronie:
http://chojnice.livejournal.com
lub na
http://chojnice.blog.ru
22 Listopada 2013, godzina 17:10
Oceniono 45 razy 41
~Są inne metody i sposoby finansowania "swoich", a
przy okazji oficjalnie tez można dzielic "tort" Granty to tylko dodatek do finansowania.
22 Listopada 2013, godzina 16:53
Oceniono 15 razy 13
~xyz
"kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – 36 tys. zł" - Panie Bogdanie toć to na proch do hukawek nie wystarczy?
22 Listopada 2013, godzina 16:14
Oceniono 17 razy 15
A kasa na sport Rugby gdzię jest?? Przecież to jest wyśmienity sport o wiele lepszy niz piłka nożna.
22 Listopada 2013, godzina 16:13
Oceniono 25 razy 15
~xyz
"kultura fizyczna i sport – 308 tys. zł" - ile z tego wykroją na boks, panie Mielke?
22 Listopada 2013, godzina 16:13
Oceniono 20 razy 6
~xyz
"ekologia – 1,5 tys. zł" - na ulotki nie wystarczy.
22 Listopada 2013, godzina 16:12
Oceniono 19 razy 9
~xyz
"ochrona i promocja zdrowia – 390 tys. zł" - niech zgadnę. Kto to będzie realizował? Wiem, ale nie powiem.
22 Listopada 2013, godzina 16:11
Oceniono 17 razy 7

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 382.00 DKKDKK 58.20 59.70
EUREUR 434.00 446.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 402.00 417.00 NOKNOK 40.20 41.40
GBPGBP 484.00 495.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2020-08-10 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.00 378.00 DKKDKK 58.60 59.30
EUREUR 438.00 442.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 412.00 NOKNOK 40.70 41.30
GBPGBP 486.00 492.00 SEKSEK 42.30 43.00
Aktualizacja: 2020-08-10 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-08-06

E95 E98 ON LPG
BP 4.44 zł 4.79 zł 4.3 zł 1.93 zł
Circle K 4.39 zł - 4.25 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.27 zł 1.9 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.25 zł 1.93 zł
Orlen 4.44 zł 4.69 zł 4.3 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij