Środa, 05 Sierpnia 2020 | Imieniny: Emila, Karoliny, Kary ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Chojnicka karta rodzin wielodzietnych

Temat zainicjowany przez szefa komisji społecznej rady miejskiej Grzegorza Wirkusa wreszcie doczeka się realizacji. Na ten cel burmistzr chce przeznaczyć 100 tys. zł z budżetu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

Jeszcze nie wiadomo, jak duża będzie musiała być familia, żeby mogła dostać ową kartę. Czy wystarczy troje dzieci czy czworo. - Gdybyśmy poszli w pierwsze rozwiązanie, to dotyczyłoby 899 dzieci, gdzie dochód jest poniżej najniższej krajowej – informuje burmistrz Arseniusz Finster. Według statystyk MOPS-u rodzin z trojgiem dzieci są 103, z czworgiem 40, z pięciorgiem 13, sześciorgiem 8, siedmiorgiem 5 i dziewięciorgiem jedna.

Reklama | Czytaj dalej »

W założeniu posiadacze karty będą mogli korzystać z oferty domu kultury (kino lub teatr) i basenu bezpłatnie raz na miesiąc oraz za darmo poruszać się komunikacją miejską. Inicjator wprowadzenia przywilejów dla dużej rodziny Grzegorz Wirkus proponował by kryterium otrzymania karty nie stanowił status majątkowy. - Demografia jest jaka jest, dlatego moją intencją jest, by karta była skierowana do wszystkich rodzin, niezależnie od ich statusu, które będą zainteresowane i złożą wniosek o kartę - mówi radny PO. Wnioskował do burmistrza o 150 tys. zł, ale i tak cieszy się z zadeklarowanej kwoty. Jakie zainteresowanie będzie i na ile duże rodziny będą korzystały z przywilejów, okaże się dopiero jak program ruszy. Powyższe szacunki obejmują tylko rodziny korzystające z opieki MOPS-u. Grzegorz Wirkus szacuje, że ogółem takich rodzin (2 + 3 i więcej) w Chojnicach może być maksymalnie 400.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

14 komentarzy

~zero
Fajny pomysł
25 Lutego 2014, godzina 15:27
Oceniono 1 raz 1
~matka czwórki dzieci
Nie jestem rodziną patologiczną ,mam czwórkę chcianych dzieci ,które wychowuję z mężem za skromne dwie pensje .Nie narzekam ,nie kombinuję , dzieci uczę wiary w Boga i ludzi .Nie jest mi łatwo , nie stać mnie na wiele rzeczy .Dzieci się nie pytają dlaczego , pewnie ,że chciałyby mieć dużo rzeczy ,które mają koledzy , jeść to ,co dostają inne dzieci .Nie o to w tym wszystkim chodzi , żeby się licytować kto ma więcej . Widzę kto podjeżdża po dary z banku , jakie samochody ...To jest każdego własne sumienie ... Trochę lepszy wywiad i wielu tak by nie robiło... Trochę więcej chęci i nikt mojej rodziny nie nazwałby patologią ....Trochę więcej zrozumienia dla wszystkich .
Pewnie bym się ucieszyła ,gdyby dano coś za darmo ,ale najbardziej ucieszyłoby to moje dzieci , które może dzięki temu poszłyby do kina -wszyscy razem ,bez zastanawiania się czy starczy do pierwszego ....
25 Lutego 2014, godzina 14:55
Oceniono 3 razy 1
~ada
I co z tą Kartą Rodziny, czy to ruszyło od stycznia 2014 czy nie? Mam nadzieję, że dla wszystkich wielodzietnych rodzin bez segregacji na rodziny mopsowskie i te które do mopsu nie chodzą. Tak samo rodzi matka korzystająca z pomocy, jak i ta nie korzystająca. Gdyby patrząc na powielanie wzorców i dalekosiężne wizje pracy na rzecz emerytów, to wzorce powielane w rodzinach wielodzietnych z mopsu wyprodukowały kolejne pokolenie dorosłych dzieci bezrobotnych, które przychodzą po pomoc jak ich rodzice przychodzili. Dzieci z rodzin wielodzietnych osób pracujących widzą wzorzecmatki i ojca codziennie rano wstających do pracy, same muszą zrobić sobie śniadanie do szkoły, chodzą z kluczem na szyi, jedzą obiad dopiero jak matka, czy ojciec wróci z pracy. Od najmłodszych lat korzystają z placówek : żłobek, przedszkole. A to dlatego, że ich rodzice pracują na wszystkich bezrobotnych, aby ich dzieci miały za darmo książki, tornistry, wyprawki szkolne, paczki z mopsu, stypendia itp. W Polsce dopóki będzie różnicowanie na wielodzietne lepsze i gorsze nic się do przodu nie posunie. W Europie nie roznicuje się rodzin, wspierane są wszystkie, ale nie wszyscy chcą korzystać z pomocy, mają wybór.
01 Stycznia 2014, godzina 14:11
Oceniono 4 razy 4
~Ooo
Ooo...
30 Listopada 2013, godzina 23:05
Oceniono 5 razy 3
~xyz
Pomoc? Należy się zastanowić do kogo ma trafić. Znam przypadek kobiety ( z resztą nie jedyny ) co ze wsząd bierze co dają potem rozdaje rodzinie. A ta ma darmową karmę dla psów i kotów. Z resztą popatrzeć należy w jakim okresie najczęściej dokarmiane są rynkowe gołębie, parkowe ryby i kaczki? Jest to czas wydawania żywności z Banku Żywności i Caritasu. Niestety. Paczki świąteczne, kolacyjki wigilijne, śniadanka wielkanocne, wyprawki szkolne trafiają do tych samych ludzi, którzy w wielu przypadkach uważają to za "normalność". Prawdziwa "bieda" nie wyciąga rąk po pomoc. Ta najczęściej ma o złotówkę za dużo by dostać pomoc z opieki czy zasiłek rodzinny. Osobiście nie wrzucam żadnej żywności w ramach akcji zbiórek żywności. Burmistrz powinien najpierw dążyć do tworzenia klimatu aby przybywało w Chojnicach miejsc pracy niż uprawiać prezesostwo Banku Żywności. Tym akurat powinien zajmować się kto inny. Albo wziąć przykład z Gminy Chojnice i zabezpieczyć obiady w szkołach dla wszystkich - bez wyjątku - dzieci.
30 Listopada 2013, godzina 17:20
Oceniono 22 razy 22
~XXX
Jednak do konca sie z tym nie zgodze, gdyz najpierw trzeba by rzetelnie sprawdzic na ile dana rodzina potrzebuje. Wiem z doswiadczenia chcialam pomoc kiedys jednej takiej sasiedzkiej rodzinie ale jak widzialam jak ci ludzie sie zachowuja to zastanawiam sie gdzie tam bieda. Rodzina z 9 dzieci kiedy dostawiai jedzenie z opieki to polowa lodowala w koszu badz brali i rozdawali. Jak to mowila ta Pani takiego swinstwa nie beda jesc i to nie jest pojedynczy przypadek. Trzeba pomyslec komu sie pomaga bo gro z tych ludzi robi dzieci nie zwarzajac na nic bo twierdzi ze ta pomoc im sie nalezy
30 Listopada 2013, godzina 14:25
Oceniono 16 razy 14
~ade
Wybory chyba już blisko. Finster cichutko realizuje jednak program PChSu. Dotarło do naszych władz że trzeba coś zrobić z tą demografią.
30 Listopada 2013, godzina 11:15
Oceniono 18 razy 16
~kiełbasa wyborcza
Pomysł karty rodzin wielodzietnych pojawił się prawie 2 lata temu. Co burmistrz i radni robili w tym czasie? Temat ciągnie się przez pół obecnej kadencji. Pojawiał się i znikał. Pojawiały się szacunki i wszystko cichło. Rok 2014, to rok wyborczy. Temat po raz kolejny zostanie wyciągnięty i ma największe szanse realizacji. Stawką jest przynajmniej 800 głosów (400 rodzin, licząc przynajmniej po 2 osoby dorosłe w każdej), a takiej liczby potencjalnych wyborców nie można zignorować. Tak ciężko było przez te ostatnie 2 lata znaleźć w budżecie po 100 tys zł na rok na ten cel? Kasę na organy udało się zorganizować w 2 tygodnie...
30 Listopada 2013, godzina 10:43
Oceniono 21 razy 17
~xyz
Borysie bardzo dobry wpis.
Do Gościa. Pomysł może i dobry, ale z wyłączeniem rodzin zastępczych gdzie na każde (!!!) dziecko z publicznych pieniędzy płyną takie środki o których inni mogą tylko pomarzyć.
30 Listopada 2013, godzina 09:32
Oceniono 27 razy 21
~Gość
Brawo! Bardzo sensowna koncepcja. Cieszę się z niej pomimo że nie jestem w grupie docelowej. Panie Grzegorzu Wirkus, trzymam kciuki za optymalne rozwiązanie tej kwestii.
30 Listopada 2013, godzina 09:01
Oceniono 24 razy -8
~Borys
Do Marty. Jak to wytłumaczysz? Oboje rodziców ma dobrą pracę. Chcą mieć dzieci, stać ich na to gdy nagle traci sie pracę po latch bo likwiduje się zakłady pracy. Tak jak Ty rozumują tylko osoby zazdrosne, które nie mogą mieć tych dzieci. Nie oskarżaj wszystkich jak nie znasz sytuacji wielu z tych rodzin. Nie ma nic lepszego jak rodzeństwo. Po taką kartę pobiegną nie tylko biedni ale i ci co stać ich na wszystko, bo tacy z reguły mają zawsze mało. Tak myślisz, że jak za darmo do kina, to zaraz wszyscy pobiegną? Dzieci mają tyle nauki, że ci co się rzetelnie uczą nawet w weekend nie maja czasu żeby gdziekolwiek wyjść. Myślisz, że jak rodzina wielodzietna, borykająca się z problemami pracy i nie z własnej winy to zaraz patologia??? Gdzie są te wszystkie zakłady co polikwidowali? I do Twojej wiadomości porządna rodzina nawet jak ma ciężką sytuację nigdy nie narzeka tylko łapie się każdej pracy nawet tej poniżej godności człowieka.
30 Listopada 2013, godzina 06:50
Oceniono 55 razy 33
~Marta
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Listopada 2013, godzina 02:44
Oceniono 64 razy -16
~ciekawy
Miasto Chojnice działa, stara się. A jak jest z rodzinami z sąsiednich wiosek?? Gminie należy się również. Dzieci muszą dojeżdżać często sporo kilometrów, by dotrzeć na zajęcia. Dlatego taka Karta również by się przydała. Czy tego faktu nikt nie rozważał????
29 Listopada 2013, godzina 23:12
Oceniono 24 razy 12
~xyz
Ufam, że nie będzie to dotyczyć rodzin zastępczych, które niemałe środki finansowe dostają na każde dziecko. Dla wielu z nich to dobry interes. Pisały o tym niedawno ogólnopolskie media. Tradycyjne rodziny, w przeliczeniu na członka rodziny, ale i w ogólnym budżecie mogą o takich pieniądzach pomarzyć. Mocno pomarzyć.
Przy okazji. Pan radny nie prowadzi przypadkiem zawodowej rodziny zastępczej?
29 Listopada 2013, godzina 22:15
Oceniono 29 razy 23

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 380.00 DKKDKK 58.00 59.50
EUREUR 435.00 444.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 401.00 416.00 NOKNOK 39.80 41.00
GBPGBP 482.00 494.00 SEKSEK 41.70 43.20
Aktualizacja: 2020-08-05 09:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 372.00 377.00 DKKDKK 58.50 59.20
EUREUR 437.00 441.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 412.00 NOKNOK 40.30 40.80
GBPGBP 484.00 490.00 SEKSEK 42.20 42.90
Aktualizacja: 2020-08-05 09:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-07-31

E95 E98 ON LPG
BP 4.39 zł 4.73 zł 4.25 zł 1.93 zł
Circle K 4.34 zł - 4.19 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.33 zł - 4.19 zł 1.9 zł
MZK 4.29 zł 4.51 zł 4.15 zł 1.93 zł
Orlen 4.39 zł 4.64 zł 4.25 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij