Piątek, 18 Czerwca 2021 | Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Dach czy elewacja?

Marlena Pawlak ze zdjęciem kamienicy przy Nowym Mieście.

Marlena Pawlak ze zdjęciem kamienicy przy Nowym Mieście.

Do miejskiej konserwator zabytków Marleny Pawlak wpłynęło ponad 20 wniosków o dotacje na remonty zabytkowych budynków. Nie wszystkie się kwalifikują, bo nie spełniają najważniejszego kryterium, czyli wpisu w wojewódzkim rejestrze zabytków lub gminnej ewidencji.

 

Projekt uchwały dotyczący zasad udzielania finansowego wsparcia na prace konserwatorskie i remonty przyjęty zostanie na najbliższej sesji. Z ostatniej został ściągnięty, bo zabrakło społecznych konsultacji. Uchwała wisi w internecie, ale póki co uwag nie ma. W głównej mierze opiera się na ustawie o ochronie zabytków. Na razie w miejskim budżecie na zabytki nie zapisano żadnych środków, ale w oczekiwaniu na nie komisja, która ustala listę obiektów, ma wypracować kryteria, którymi kierować będzie się przy wyborze. Czy pomóc właścicielowi w remoncie dachu czy wesprzeć odnowienie elewacji? Całościowy remont wymaga kamienica przy ul. 31 Stycznia 32. - Wspólnoty nie stać na to, żeby zrobić remont całego budynku. Jeżeli damy środki, żeby zrobić elewację, a nie zostanie zrobiony dach, to nic nie daje. Musimy do każdego wniosku podchodzić indywidualnie – wyjaśniała radnym Marlena Pawlak. Kamienica nie jest zbyt reprezentacyjna. Jej nieciekawy wygląd rzuca się w oczy, gdy przejeżdża się od ronda 25-lecia Solidarności do pl. Jagiellońskiego.

Reklama | Czytaj dalej »

Kolejna kamienica, której warto przywrócić dawny blask, znajduje się przy Nowym Mieście 1 i jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków, jak również do gminnej ewidencji. Już dwa lata temu wspólnota próbowała pozyskać środki na remont dachu. Wtedy się nie udało, a remont jest konieczny. - Wspólnota zbiera na remont dachu, który jest w katastrofalnym stanie i może na elewację też się uda – opisywała urzędniczka. Na posiedzenie komisji kultury i sportu wybrała dwa obiekty, które zilustrowała zdjęciami. Jej zdaniem są one w najgorszym stanie.

- Przed zespołem, który będzie zajmował się kryteriami stoi bardzo trudne zadanie, ponieważ każdy przypadek jest inny. Co ważniejsze elewacje czy dach? Naturalną rzeczą jest zacząć od dachu – skwitował wiceburmistrz Edward Pietrzyk.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

8 komentarzy

~abc
Żeby otrzymać dotacje obiekt musi być wpisany do rejestru zabytków, a nie znajdować się u utworzonej jakieś pseudo strefie konserwatorskiej nad którą "czuwa" konserwator miejski. Ta strefa jest tylko po to aby były etaty. Obiektem zabytkowym jest ratusz, brama człuchowska a nie wszystkie budynki w mieście. Bloki na osiedlach tez miały być w strefie konserwatorskiej - jaja dosłownie.
15 Lipca 2014, godzina 23:02
~111
Zobaczcie Człuchowską 37 i 39, to jest wizytówka Chojnic, a wygląda strasznie.
05 Grudnia 2013, godzina 11:04
~śmiały patafianin
obie panie mają beret
05 Grudnia 2013, godzina 09:40
Oceniono 2 razy 2
~nieśmiały parafianin
Czy można się dziwić, że mieszkańcy Chojnic ignorują kompletnie lub niechętnie uczestniczą w konsultacjach społecznych na temat finansowania projektów związanych z remontami i ochroną zabytków, lub w związku z innymi przedsięwzięciami ratusza?
Projekt uchwały dotyczący zasad udzielania finansowego wsparcia na prace konserwatorskie i remonty przyjęty zostanie na najbliższej sesji. Z ostatniej został ściągnięty, bo zabrakło społecznych konsultacji. Uchwała wisi w internecie, ale póki co uwag nie ma.

W oparciu o moje prywatne doświadczenie -- urzędnicy ratusza, a szczególnie burmistrz Arek Finster agresywnie tępi wszystkie komentarze i uwagi jakie wychodzą od społeczeństwa. Burmistrz rutynowo traktuje wszelkie komentarze, na temat działalności ratusza i swojej własnej osoby, jako personalny atak na niego, często zastraszając chojniczan groźbami frywolnych procesów o pomówienie i bezprawnymi przesłuchaniami przez policje. Zamiast traktować społeczne komentarze jako szczerą chęć poprawy społecznych projektów, i jako próbę aktywnego włączenia się obywateli i poparcie dla działalności ratusza, burmistrz widzi w tych działaniach jedynie agresywna krytykę wobec swojej osoby i jako przeszkodę dla swoich działań. Po 15 latach aktywnego zniechęcania chojniczan do udziału w społecznych konsultacjach, mało kto poza posłusznymi burmistrzowi marionetkowymi radnymi i skorumpowanymi kolesiami, angażuje się w jakąkolwiek współpracę z ratuszem. Fakty z ostatnich 15 lat rządów burmistrza Finstera pokazują, że burmistrz nie potrafi korzystać ani z konstruktywnej krytyki, ani z konsultacji społecznych, bo sam uważa się za najmądrzejszego i nieomylnego władcę nad Chojnicami, co ostatnio, wyraźnie można było zobaczyć, gdy burmistrz użył socjotechnicznych machinacji by zdefraudować 250 tys. złotych społecznych pieniędzy, by przekazać je temu złodziejowi Jackowi Dawidowskiemu w zamian za polityczne poparcie dla siebie z kościelnych ambon w nadchodzących wyborach samorządowych.

Urzędniczka ratusza mówi -- "Uchwała wisi w internecie, ale póki co uwag nie ma." - i zali się na brak reakcji chojniczan. Każdy chojniczanin, kto chociaż raz próbował skorzystać z portalu internetowego chojnickiego ratusza od razu zrozumie, że ten portal jest kompletnie bezużyteczny jako źródło informacji o naszym mieście. Nie ma tam nawet podstawowych informacji na temat aktualnego stanu budżetu miejskiego, ani planów budżetu na przyszły rok. A czy budżet miejski nie jest najważniejszą rzeczą, najważniejszą informacją, i dokumentem pokazującym efektywność działań ratusza? Od lat, budżet miejski i inne istotne informacje są aktywnie ukrywane przed mieszkańcami miasta - na próżno ich szukać na pseudo-informacyjnym portalu ratusza - miastochojnice.pl. Odnoszę często wrażenie, że burmistrz Arek Finster celowo zataja wiele informacji o finansach miasta i o wielu działaniach ratusza, by nie ujawnić swoich oszustw, nieprawości, korupcji, bądź by ukryć przed społeczeństwem pospolite przestępstwa jakich się dopuszcza wykorzystując swój urząd.

Wymuszanie na portalu chojnice24.pl cenzury moich komentarzy jest bezmyślne i śmieszne, bo kopie moich komentarzy są łatwo dostępne na innych portalach - wystarczy jeden klik myszy. Wymuszanie cenzury świadczy jedynie o bezdennej głupocie, ignorancji na temat internetu, i prymitywnej desperacji osób żądających nielegalnej cenzury prewencyjnej moich komentarzy.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru

Cenzorom z portalu chojnice24.pl z góry dziękuję za wyraźne zaznaczenie z (EDIT) miejsca gdzie mój komentarz został zniekształcony cenzurą prewencyjną. Dziękuję za wasz wysiłek.

By ocenić czy cenzorzy z portalu chojnic24.pl robią satysfakcjonującą robotę, dla porównania, mój nieocenzurowany komentarz jest dostępny na stronie:
http://chojnice.livejournal.com
lub na
http://chojnice.blog.ru
05 Grudnia 2013, godzina 08:26
Oceniono 9 razy 7
~Student
Czy nie chodzi przypadkiem o kamienicę 31 Stycznia 32 ?? bo 42 to jest chyba blok
04 Grudnia 2013, godzina 23:48
~Ciekawe podejscie do tematu- im bardziej zapuszczona
(im gorzej wygląda) tym bardziej wskazana do dofinansowania. Ten Swiat stoi na głowie! Im bardzie w odbycie własciciele mają wygląd i mniej w swoje majatki inwestuja tym bardziej nadają sie do dofinansowania. A jak ktoś wyremontował (wziął kredyt) tym mniejsze szanse na dofinansowanie. Komunizma w czystej postaci.
04 Grudnia 2013, godzina 18:11
Oceniono 13 razy 13
~gołąbek z rynku
Biedak, który płaci wysoki czynsz za mieszkanie komunalne nie ma co liczyć na remont, za to bogatemu miasto dołoży do remontu.
04 Grudnia 2013, godzina 17:36
Oceniono 12 razy 2
~Naprzeciw
Kościoła Gimnazjalnego nie może szpecić ta kamienica, a więc ma największe szanse na otrzymanie dotacji.
04 Grudnia 2013, godzina 16:46
Oceniono 11 razy 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 389.00 DKKDKK 60.20 61.70
EUREUR 450.00 460.00 RUBRUB 5.10 5.70
CHFCHF 409.00 424.00 NOKNOK 43.30 44.80
GBPGBP 525.00 536.00 SEKSEK 43.50 45.00
Aktualizacja: 2021-06-18 13:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 381.00 385.00 DKKDKK 60.60 61.40
EUREUR 452.00 456.00 RUBRUB 5.10 5.70
CHFCHF 413.00 420.00 NOKNOK 43.80 44.50
GBPGBP 527.00 533.00 SEKSEK 44.00 44.70
Aktualizacja: 2021-06-18 13:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-06-10

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.29 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.2 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.2 zł
MZK 5.41 zł 5.46 zł 5.26 zł 2.34 zł
Orlen 5.44 zł 5.64 zł 5.29 zł 2.2 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij